Autor Wątek: Nowe planety pozasłoneczne (II kwartał 2011)  (Przeczytany 28907 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kanarkusmaximus

• Administrator
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Nowe planety pozasłoneczne (II kwartał 2011)
« dnia: Kwiecień 01, 2011, 00:13 »
Czas na egzoplanetarny wątek z drugiego kwartału 2011 roku.

Poprzednie wątki można znaleźć pod tymi linkami:

I kwartał 2011:
http://www.astronautyka.org/index.php/topic,466.0.html
IV kwartał 2010:
http://www.astronautyka.org/index.php/topic,346.0.html
III kwartał 2010:
http://www.astronautyka.org/index.php/topic,13.0.html

Offline Szaniu

• Weteran
  • Szepty Ziemi.
Odp: Nowe planety pozasłoneczne (II kwartał 2011)
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 01, 2011, 00:28 »
No tak, nowy wątek.. to się tam rozpisałem, a tu nagle bęc.. wystąpił błąd :P. Tak więc jeszcze raz na szybko:

...albo wręcz przeciwnie! wzbogaciłaby ją w potrzebne pierwiastki.
Właśnie pisałem, że co do tych potrzebnych pierwiastków to nie jestem pewien jeśli chodzi o mgławicę planetarną. Wydawało mi się, że nie jest ona zbyt bogata w cięższe elementy ale znalazłem na wikipedii to :
"The gases of planetary nebulae thus contain a large proportion of elements such as carbon, nitrogen and oxygen, and as they expand and merge into the interstellar medium, they enrich it with these heavy elements, collectively known as metals by astronomers."
Dziwne... Myślałem, że odrzucana otoczka gwiazdy (a więc i późniejsza mgławica planetarna) składa się właściwie z prawie samego wodoru, podczas gdy cięższe elementy napędzają kurczenie się jądra. Bo przecież chyba tak właśnie to działa. Wnętrze gwiazdy kiedy wypali wodór zaczyna się kurczyć i ogrzewać aby zapłonąć mógł hel. Następstwem tego jest ogromne ciśnienie i energia uwalniana z jądra, co powoduje rozszerzanie się zewnętrznych, nienaruszonych warstw. A przecież "Mało masywne gwiazdy (od 0,08 do 0,4 masy Słońca), nie osiągają w trakcie swojej ewolucji warunków wystarczających do zapłonu helu w reakcjach syntezy termojądrowej i powstają z nich białe karły helowe. Średnio masywne gwiazdy (od 0,4 do ok. 4 masy Słońca) spalają hel dając białe karły węglowe, lub węglowo-tlenowe. Pozostałością gwiazd o masach w zakresie 4-8 mas Słońca (na ciągu głównym) są białe karły z domieszką tlenu, neonu i magnezu." (wiki). Tak więc wydawałoby się, że co cięższe to pozostanie w białym karzełku i nic już tego nie zmieni. Chyba, że supernowa. Skąd więc te ogromne ilości cięższych elementów miałyby się znaleźć w mgławicy planetarnej?
Z dnia na dzień wiem coraz mniej :-\ Mam nadzieje, że ktoś to mi wyjaśni bo jestem skołowany :).

Offline Jacob

• Pełny
  • LOXem i ropą! ;)
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 01, 2011, 10:18 »
Ech... pierwszy kwartał i tylko 23 planety. A pamiętam jak w tamtym roku ludzie mówili jaki to będzie przełomowy rok z setkami nowych egzoplanet.

Offline RADZIO112358

• Junior
  • **
  • LOXem i ropą! ;)
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 01, 2011, 17:18 »
Dokładnie. Nawet afera z Zarminą mnie tak nie rozczarowała jak ten kwartał. Liczyłem na co najmniej pięc ziemiopodobnych egzoplanet. Niech ekipa Keplera weżmie się wreszcie do roboty. A jeśli chodzi o mgławice planetarne to z tego co kojażę są bogate zarówno w pierwiastki ciężkie jak i lekkie ze znaczna przewaga tych drugich. Moim zdaniem mała planetka migrująca  do wnętrza układu juz od podstaw będzie zawierac znaczna ilość potrzebnych pierwiastków oraz bardzo dużo wody. Zobaczcie jak wyglądaja zimne rejony naszego układu na przykład Tytan. Mnóstwo lodu, gruba atmosfera, węglowodory...
Wystarczy podgrząć i mamy bogatą biosfere  ;)

Polskie Forum Astronautyczne

« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 01, 2011, 17:18 »

Offline kanarkusmaximus

• Administrator
    • Kosmonauta.net
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 01, 2011, 17:56 »
Ależ to nie ekipa Keplera! Teraz  czas dla wszystkich astronomów z całego świata, którzy teraz pewnie obserwują przedstawionych kandydatów.

Kepler nie musi weryfikować swoich kandydatów - one będą analizowane przez całą społeczność astronomiczną przykład po przykładzie.

Offline RADZIO112358

• Junior
  • **
  • LOXem i ropą! ;)
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 02, 2011, 16:24 »
No faktycznie. Nie pomyślałem. Zwracam honor. Astronomowie do roboty!!!

Offline tommi59

• Weteran
  • explorer altered states
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 09, 2011, 09:01 »
"In this particular case, radial velocities would be helpful to measure the masses, probably more precisely than is feasible with TTV," he said. The problem is that the Kepler-11 star "is almost too faint for precise radial velocity followup and would require a lot of telescope time
Even More New Planets Waiting for Discoveryin kepler 11 system ?
For now astronomers aren't sure whether the Kepler-11 system hosts any rocky Earthlike worlds like the one circling HD 10180.
"It's possible that there are smaller planets that we haven't been able to see yet," said Fortney, co-author of the new Kepler study.
"With a few more years of data, one may emerge. It's also possible that TTV will show us there's another planet in the system that doesn't transit.Hmm ciekawe na ile procent badanie RV tej gwiazdy zmieniło by masy planet??Podejrzewam że zdecydowanie na nieco wyższe.Jeszcze jedna planeta w systemie kepler 11 nie tranzytująca między f a g ??

Offline tommi59

• Weteran
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 09, 2011, 13:07 »
Ciekawy ciasny potrójny układ gwiazd http://kepler.nasa.gov/news/nasakeplernews/index.cfm?FuseAction=ShowNews&NewsID=119. Dziwne że składniki B,C oznaczone jako czerwone karły przy promieniach 0.8 i 0.7 słońca

Offline RADZIO112358

• Junior
  • **
  • LOXem i ropą! ;)
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 11, 2011, 20:02 »
To jest dziwne. To jest niepokojące. To nie jest normalne. Gdzie są nowe odkrycia???!!! >:(

Offline Szaniu

• Weteran
  • Szepty Ziemi.
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 11, 2011, 22:07 »
Dziwne że składniki B,C oznaczone jako czerwone karły przy promieniach 0.8 i 0.7 słońca
Nie wiem czy ten promień ma tu coś do rzeczy. Chyba nie. 'Spotkałem się' z paroma czerwonymi karłami o promieniach powyżej 0,6 i blisko 0,7 promienia Słońca. Więc wartość 0,8 jest pewnie równie prawdopodobna. Pewien nie jestem bo nie widziałem :). Choć możliwe, że w domyśle mieli pomarańczowe karły... bo i z takim uogólnianiem się chyba kiedyś spotkałem.

Offline tommi59

• Weteran
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 13, 2011, 10:42 »
Ja nie spotkałem czerwonego karła o średnicy 0.7 słońca ani tym bardziej 0.8 ten przedział jest dla gwiazd K6-K1-mniejsza z tym.Mamy po długim oczekiwaniu planetę wykrytą przez RV.Planeta o masie nieco ponad masę saturna 0.34 j dokonuje obiegu wokół swojej gwiazdy w 263 dni w odległości 1.02 AU z wysoką ekscentrycznością(0.4 która może być jednak znacznie mniejsza).Rozważając temperaturę typ(F9.5) i masę gwiazdy HD 38283 b leży na wewnętrznej części ekosfery-potencjalne egzomoony mają dobre warunki do powstania życia.

Offline kanarkusmaximus

• Administrator
    • Kosmonauta.net
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 13, 2011, 10:54 »
Wreszcie coś! Moim zdaniem ekscentryczność rzędu 0,4 uniemożliwia powstanie życia.

Nazwa egzoplanety  - HD 38283 b.

Offline tommi59

• Weteran
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 13, 2011, 15:09 »
Zgadzam się że może uniemożliwić powstanie życia ale jestem raczej przekonany że te 0.4 to absolutne maximum i jeśli zostaną wykryte inne planety w tym układzie( ale nie tylko w tym) to ta wartość spadnie poniżej 0.15.Wydaje mi się raczej wątpliwe aby przez połowe ciągu głównego gwiazdy planeta nie uzyskała w miarę okrągłej orbity dotyczy to bardzo wielu exoplanet .Burzliwe zdarzenia mogą spowodować wysoką ekscentryczność w jednym układzie czy drugim ale nie w 40%

Offline RADZIO112358

• Junior
  • **
  • LOXem i ropą! ;)
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 14, 2011, 01:31 »
Wreszcie coś. Ta ekscentryczność wydaje mi się trochę podejrzana. Jeśli w układzie istnieją inne planety to byłby on ekstremalnie niestabilny. W tym wieku gwiazdy jest to raczej mało prawdopodobne. Co innego gdyby była to jedyna planeta w układzie... ale to jest jeszcze mniej prawdopodobne. Podejrzewam, że znajdziemy tam jeszcze parę innych planet. Mamy do czynienia z gazowym olbrzymem więc jeszcze jedna planeta zmieściła by się w ekosferze, chociaż na jej zewnętrznym skraju.
Tak się zastanawiam, czy następca Keplera będzie na tyle dokładny aby dostrzec egzomoony? To jednak o klasę wyższa rozdzielczość niż obecnie dostępna...

Offline tommi59

• Weteran
« Odpowiedź #14 dnia: Kwiecień 15, 2011, 10:01 »
3 nowe planety tranzytujace  http://arxiv.org/abs/1104.2827 jedna krążąca najbliżej gwiazdy ze wszystkich gorących jowiszy http://arxiv.org/abs/1104.2823
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 15, 2011, 10:05 wysłana przez tommi59 »

Polskie Forum Astronautyczne

« Odpowiedź #14 dnia: Kwiecień 15, 2011, 10:01 »