Autor Wątek: Projekt Orbita 1  (Przeczytany 8182 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Merkurius

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 10
  • LOXem i ropą! ;)
Projekt Orbita 1
« dnia: Lipiec 29, 2013, 21:58 »
Witajcie :)
Jestem nowy  i mam nadzieję, że moja obecność nie zaszkodzi temu forum xD
Od dawna marzyłem o locie w kosmos. Puki co nie jest to jednak możliwe.
Jednak znalazłem jakąś radę. Postanowiłem przeprowadzić eksperyment naukowy tzn. zbudować mały symulator przebywania w kosmosie. Ze styropianu zbudowałbym kapsułę wielkości np. malucha i siedziałbym tam ile się da. Moim zadaniem byłoby przetrwanie; odzysk wody, otrzymywanie tlenu, wytwarzanie pokarmu, odizolowanie od ziemi. Zmieniłbym też sobie zegar biologiczny. Zaprogramowałbym lampkę tak, żeby świeciła nieregularnie. Oczywiście nie uzyskam stanu nieważkości, ale trudno. Napiszcie co myślicie o moim pomyśle i może jakieś rady :)
Dziękuję

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: Projekt Orbita 1
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 29, 2013, 22:21 »
Witaj na Forum!

Różne najazdy już tu przeżywaliśmy, z Tobą też jakoś wytrzymamy ;)

Pytania:

1) Co ma być celem eksperymentu naukowego? Tzn. co będziesz badał i w jaki sposób (jakie parametry i czego)?

2) Co rozumiesz przez określenia: "otrzymywanie tlenu", "wytwarzanie pokarmu" itp.?

3) Jak długo mniej więcej planujesz przetrwać w tym czymś?

Pewno słyszałeś o eksperymentach typu Biosfera czy Mars 500?

Offline Merkurius

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 10
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Projekt Orbita 1
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 29, 2013, 22:26 »
Witaj na Forum!

Różne najazdy już tu przeżywaliśmy, z Tobą też jakoś wytrzymamy ;)

Pytania:

1) Co ma być celem eksperymentu naukowego? Tzn. co będziesz badał i w jaki sposób (jakie parametry i czego)?

2) Co rozumiesz przez określenia: "otrzymywanie tlenu", "wytwarzanie pokarmu" itp.?

3) Jak długo mniej więcej planujesz przetrwać w tym czymś?

Pewno słyszałeś o eksperymentach typu Biosfera czy Mars 500?

Dzięki za odp :)
1: Cel eksperymentu - przygoda, spełnienie marzeń, sprawdzenie włąsnych możliwości
2.Elektroliza wody, no z pokarmem przesadziłęm.
3. 3 dni ok.
4. Dokładnie :)

Offline magiczny

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 552
Odp: Projekt Orbita 1
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 29, 2013, 23:14 »
Jak bedzie wygladala ten "symulator"? Masz jakis plan, czy bedziesz to sklejal na hura?

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Projekt Orbita 1
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 29, 2013, 23:14 »

Offline Merkurius

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 10
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Projekt Orbita 1
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 30, 2013, 09:43 »
Jak bedzie wygladala ten "symulator"? Masz jakis plan, czy bedziesz to sklejal na hura?
Oczywiście, że nie na hura. Zrobię projekt i to zrobię. Wizualnego wyglądu jeszcze nie znam. Pewnie będzie to to prostopadłościan wymiarów małego auta (po budowie domu zostało mi sporo styropianu). Jeszcze myślę nad wnętrzem, czy dzielić to na części.
Jeśli macie pytanie, to pytajcie :)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Projekt Orbita 1
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 30, 2013, 11:42 »
Witamy na forum!

Pomysł z wykonaniem symulatora misji kosmicznej może być naprawdę ciekawy i jeśli by zrobić jakiś ciekawy zespół "naukowy" (np. "korpus astronautów", lekarzy i "kontrolę misji"), to mógłby przynieść ciekawe wyniki.

Dotychczas wykonano wiele studiów izolacyjnych, takich jak Biosfera 2 czy Mars 500 na naprawdę dużej powierzchni. Jednak wszystkie statki kosmiczne, którymi będą latać astronauci, będą zwyczajnie maciupcie. W nich będzie ściśnięta załoga przez krótszy lub dłuższy okres czasu i z pewnością będzie musiała się do tego przystosować.

Jeśli by projektować taką kabinę, to trzeba by się zastanowić jak bardzo realistyczna by ona była. Część pewnie dość łatwo by można wprowadzić - np. zamiast okien ekrany LCD z symulacją lotu, część może być trudno - np. kosmiczna toaleta. :) Dlatego warto określić stopień realizmu całości. 

Offline Merkurius

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 10
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Projekt Orbita 1
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 30, 2013, 12:34 »
Witamy na forum!

Pomysł z wykonaniem symulatora misji kosmicznej może być naprawdę ciekawy i jeśli by zrobić jakiś ciekawy zespół "naukowy" (np. "korpus astronautów", lekarzy i "kontrolę misji"), to mógłby przynieść ciekawe wyniki.

Dotychczas wykonano wiele studiów izolacyjnych, takich jak Biosfera 2 czy Mars 500 na naprawdę dużej powierzchni. Jednak wszystkie statki kosmiczne, którymi będą latać astronauci, będą zwyczajnie maciupcie. W nich będzie ściśnięta załoga przez krótszy lub dłuższy okres czasu i z pewnością będzie musiała się do tego przystosować.

Jeśli by projektować taką kabinę, to trzeba by się zastanowić jak bardzo realistyczna by ona była. Część pewnie dość łatwo by można wprowadzić - np. zamiast okien ekrany LCD z symulacją lotu, część może być trudno - np. kosmiczna toaleta. :) Dlatego warto określić stopień realizmu całości.

Rzeczywiście fajnie byłoby mieć zespół. Z lekarzami może być trudno, ale towarzysza i kontrolę misji (taki Houston :)) można sobie znaleźć. Ekrany LCD też trudno zorganizować, chodzi o daną ilość. Kosmiczna toaleta - stary odkurzacz? xd Na pewno nie. Właśnie realizm jest problemem. Ważny będzie też wystrój. Trzeba się nad tym zastanowić.
Jeśli ktoś jest chętny do pomocy to zapraszam. Niebawem powstanie oficjalna strona projektu Orbita 1.

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: Projekt Orbita 1
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 30, 2013, 12:37 »
Pisałeś o produkcji tlenu - czyli planujesz hermetyczne pomieszczenie?

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Projekt Orbita 1
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 30, 2013, 12:55 »
To może inaczej - czy masz jakiś budżet na to? Niektóre elementy mogą być dość drogie...

Offline Merkurius

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 10
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Projekt Orbita 1
« Odpowiedź #9 dnia: Lipiec 30, 2013, 13:46 »
Pisałeś o produkcji tlenu - czyli planujesz hermetyczne pomieszczenie?
Wiesz, jak się chce najwierniej jak się potrafi odwzorować statek kosmiczny, to trzeba mieć tą świadomość, że trzeba pracować. Tak możliwie hermetyczne. Oczywiście pamiętam o bezpieczeństwie np. uduszenie podczas snu. Dlatego kilka dziurek zrobię. A poza tym. Muszę tam pracować.
To może inaczej - czy masz jakiś budżet na to? Niektóre elementy mogą być dość drogie...
Co może być drogie? Budżet zawsze się znajdzie :)

Offline Trafiony

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 360
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Projekt Orbita 1
« Odpowiedź #10 dnia: Lipiec 30, 2013, 13:55 »
Tak możliwie hermetyczne. Oczywiście pamiętam o bezpieczeństwie np. uduszenie podczas snu. Dlatego kilka dziurek zrobię.

To może być bardzo innowacyjne przedsięwzięcie. Trzeba zaproponować Muskowi, żeby zrobił kilka dziurek w Dragonie.  ;D

Offline Merkurius

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 10
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Projekt Orbita 1
« Odpowiedź #11 dnia: Lipiec 30, 2013, 18:24 »
Tak możliwie hermetyczne. Oczywiście pamiętam o bezpieczeństwie np. uduszenie podczas snu. Dlatego kilka dziurek zrobię.

To może być bardzo innowacyjne przedsięwzięcie. Trzeba zaproponować Muskowi, żeby zrobił kilka dziurek w Dragonie.  ;D
nie rozumiem Twojej wypowiedzi :)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Projekt Orbita 1
« Odpowiedź #12 dnia: Lipiec 30, 2013, 18:37 »
Tak możliwie hermetyczne. Oczywiście pamiętam o bezpieczeństwie np. uduszenie podczas snu. Dlatego kilka dziurek zrobię.

To może być bardzo innowacyjne przedsięwzięcie. Trzeba zaproponować Muskowi, żeby zrobił kilka dziurek w Dragonie.  ;D
nie rozumiem Twojej wypowiedzi :)

Była to żartobliwa wypowiedź. Dziurki w konstrukcji raczej oznaczają, że nie będzie możliwe zrobienie hermetycznej konstrukcji.
Raczej kwestię tlenu i powietrza bym w tym przypadku pominął, bo może się okazać być zbyt trudna - bardziej nawet od "kosmicznej toalety". :)

Offline magiczny

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 552
Odp: Projekt Orbita 1
« Odpowiedź #13 dnia: Lipiec 30, 2013, 18:57 »
Napisałeś że chciałbyś odizolować się na około 3 dni.
Ciężko, żeby zamknąć kogoś np na miesiąc, ale myślę że 3 dni to mało.
Z rzeczy które uda i się zaobserwować, to zapewne przekonasz się jak uciążliwe może być przebywanie na tak drastycznie ograniczonej przestrzeni. Nie wiem czy 3 dni wystarczy ażeby zatęsknić za widokiem nieba, zielenią roślin, wiatrem, promieniami słońca i innymi bodźcami które na co dzień każdy z nas doświadcza i nie docenia ich dopóki ich nie zabraknie.

Zaciekawił mnie Twój pomysł z budowa takiego symulatora, sam od czasu do czasu zastanawiam się nad zbudowaniem w garażu w pełnej skali którejś z załogowych kapsuł:P hehe Oczywiście na razie nic z tego nie wyszło, pomysł ten zawsze rozbija się o realia rzeczywistego świata.

Offline Wuzetek

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 238
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Projekt Orbita 1
« Odpowiedź #14 dnia: Lipiec 30, 2013, 19:58 »
Po co budować, jak można kupić https://www.spacetoys.com/products.php?product=Full-Scale-Apollo-Lunar-Lander#  Może urządzimy forumową składkę? ;D W końcu, kto z nas nie chciałby mieć czegoś takiego w ogródku ;) Kiedyś wpadła mi też w oko oferta firmy, która robiła m.in dekoracje do filmu Apollo 13, eh ;)
A zupełnie serio- czy przebywanie w zamkniętej, niewielkiej przestrzeni nie jest łatwiejsze do zniesienia w kosmosie , niż na Ziemi? Mam na myśli brak grawitacji, który umożliwia lepsze wykorzystanie tej przestrzeni no i nie grożą astronautom odleżyny na pewnych częściach ciała, jak po tygodniu siedzenia w takim pudle. Nie wiem, jak to jest, ale jakoś zawsze bardziej współczułem astronautom odrabiającym tysiące godzin w symulatorach, niż tym na misjach w kosmosie...

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Projekt Orbita 1
« Odpowiedź #14 dnia: Lipiec 30, 2013, 19:58 »