Autor Wątek: Wspólny zespół na konkurs Inspiration Mars?  (Przeczytany 3931 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23220
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Wspólny zespół na konkurs Inspiration Mars?
« dnia: Wrzesień 09, 2013, 22:19 »
Szanowni forumowicze,

pewnie wielu z Was przeczytało niedawno o konkursie związanym z inicjatywą Inspiration Mars, która wywołała nieco emocji. Okazuje się, że jest pomysł, by powstał i polski zespół na ten konkurs.

Dzień po ogłoszeniu tego konkursu porozmawiałem nieco z ludźmi związanymi z Mars Society Polska i ABM Space Education. Ogólny pomysł jest taki, aby zorganizować polski zespół, który przygotuje swoją propozycje (albo chłodny prysznic na głowę) dla Inspiration Mars.

Czy są na forum osoby zainteresowane udziałem? Konkurs jest głównie kierowany do studentów, choć nie tylko. Ogólnie powstałby większy zespół, być może odbyły by się jakieś zjazdy i wymiana myśli.

Ja ze swojej strony deklaruję jedynie epizodyczny udział, gdyż udzielam się przy Heveliusie i ArduSat-PL. Niemniej jednak większość moich przemyśleń jest już na forum. :)

Zasady konkursu można przeczytać o tutaj:
http://www.marssociety.org/home/inspiration-mars/rules

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8597
Odp: Wspólny zespół na konkurs Inspiration Mars?
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 09, 2013, 22:50 »
Ehm! Czyżby mielibyśmy się włączyć w projektowanie samobójczej wyprawy do oblotu Marsa? Dwie osoby na taki oblot to myślę, że stanowczo za mało. Myślę, że jak na taką wyprawę minimum to trzy-cztery osoby!

Offline Marios

  • Zarejestrowany
  • *
  • Wiadomości: 8
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Wspólny zespół na konkurs Inspiration Mars?
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 10, 2013, 00:01 »
Skoro i tak wiele osób wrzuca swoje pomysły na forum to można spróbować coś sklecić. Ale z tego co widzę to przeważają negatywne opinie o koncepcji takiej misji, a to jest nie do przyjęcia >:(. Chodzi mi o to, że Mars Society chcą plan misji, który w możliwie największym stopniu jest realny do wykonania. Także jeśli zespół polski napisałby, że to się nie uda to tak naprawdę nie ma sensu niczego zaczynać.

Jest taki symulator Orbiter 2010. Od biedy można w nim przetestować trajektorię i manewry asyst grawitacyjnych. Jest sporo dodatków zrobionych przez ludzi z całego świata np. zestaw nosicieli od SpaceX. Ma sporo ograniczeń np. ciąg każdej rakiety można zmieniać w granicach od 0 do 100% czy też model atmosfery ziemskiej nie jest super dokładny, ale takie rzeczy idzie obejść. W każdym bądź razie można wykorzystać Orbitera do wizualizacji, bo z tego co piszą to wideo też można wrzucać. Aplikacja jest darmowa i na 99% nie byłoby problemu ze zrobieniem prezentacji przy wykorzystaniu Orbitera.

W każdym bądź razie jeśli są chętni to można ustalić jakieś spotkanie na czacie i zacząć się dogadywać co i jak miałoby wyglądać.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8597
Odp: Wspólny zespół na konkurs Inspiration Mars?
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 10, 2013, 00:12 »
Skoro i tak wiele osób wrzuca swoje pomysły na forum to można spróbować coś sklecić. Ale z tego co widzę to przeważają negatywne opinie o koncepcji takiej misji, a to jest nie do przyjęcia >:(. Chodzi mi o to, że Mars Society chcą plan misji, który w możliwie największym stopniu jest realny do wykonania. Także jeśli zespół polski napisałby, że to się nie uda to tak naprawdę nie ma sensu niczego zaczynać.

Marios ja nie chcę nikogo zniechęcać do udziału w takich inicjatywach. Tylko trzeba sobie zadać przedtem pytanie - czy moja praca ma sens? Co dzięki chcę niej uzyskać? Czy jest sens projektowania misji oblotu Marsa dla dwuosobowej załogi? Ja w to szczerze wątpię, dopóki nie mamy dobrych hibernatorów. Kto myśli inaczej - droga wolna. 
Rób swoje ryzyko jest Twoje  ;D

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Wspólny zespół na konkurs Inspiration Mars?
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 10, 2013, 00:12 »

Offline Marios

  • Zarejestrowany
  • *
  • Wiadomości: 8
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Wspólny zespół na konkurs Inspiration Mars?
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 10, 2013, 00:51 »
Sens dyskusji i projektowania jak najbardziej jest. Wiem z doświadczenia, że najwięcej dowiem się jak zacznę robić coś w danym kierunku, nawet jeśli będzie to praca czysto koncepcyjna. Dwuosobowa załoga faktycznie nie jest zbyt widowiskowa, ale takie jest założenie projektowe. Hibernatorów nie ma i nie wiem czy się pojawią do 2018 (jak ktoś wie to niech da info  ;D). Co wniesie jedna lub dwie dodatkowe osoby na pokładzie statku? Szanse ześwirowania teoretycznie zmaleją, będą też większe możliwości przydzielenia konkretnych obowiązków dla ludzi (4 osoby w swoich specjalizacjach vs 2, które będą musiały przyswoić większą ilość wiedzy). Ale trzeba podwoić ilość zapasów i wszystko robi się droższe i trudniejsze w realizacji. Wszystkie koncepcje załogowych pojazdów wielokrotnego użytku (Space Shuttle, Hermesy i inne) w ogólnym zarysie też zabierały wiele osób na pokład. Na przykład wahadłowiec miał na pewnym etapie projektowania zabierać 12 osób i wiadomo co z tego wyszło. W każdym przypadku, gdy przychodziło do kolejnego etapu prac konieczne było zmniejszenie liczby osób, ładowni, rozmiarów lub porzucenie projektu. Generalnie uważam dwie osoby w załodze za dobre posunięcie, bo jest to najbardziej realny wariant. Co do ryzyka to takowego nie ma. Jedyną stratą jest czas, ale gdybym chociaż liznął temat projektowania trajektorii z prawdziwego zdarzenia to uznałbym, że wyszedłem na plus  :).

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23220
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Wspólny zespół na konkurs Inspiration Mars?
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 10, 2013, 10:56 »
Marios ja nie chcę nikogo zniechęcać do udziału w takich inicjatywach. Tylko trzeba sobie zadać przedtem pytanie - czy moja praca ma sens? Co dzięki chcę niej uzyskać? Czy jest sens projektowania misji oblotu Marsa dla dwuosobowej załogi? Ja w to szczerze wątpię, dopóki nie mamy dobrych hibernatorów. Kto myśli inaczej - droga wolna. 
Rób swoje ryzyko jest Twoje  ;D

A ja powiem o tak:
- Polska raczej malutko robi w obszarze human spaceflight, zatem warto wykorzystać każdą okazję !
- Jeśli wynik będzie kubłem zimnej wody - to nawet i lepiej, bo wykażemy, że w PL jest zespół potrafiący przeanalizować wszystkie aspekty jakiejś inicjatywy "na chłodno".
- Praca zatem może mieć sens - nie przymierzając tak jak studia reference mission, które wykazują obecny stan nauki i technologii oraz wskazują, gdzie są braki. Mars Direct też jest przecież misją rodzaju reference mission - nikt nie uważa przecież, że projekt z lat 90. XX wieku będzie aktualny 20 lat później! :)

:)

Offline jmvh

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3168
Odp: Wspólny zespół na konkurs Inspiration Mars?
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 11, 2013, 15:17 »
Jest taki symulator Orbiter 2010. Od biedy można w nim przetestować trajektorię i manewry asyst grawitacyjnych. Jest sporo dodatków zrobionych przez ludzi z całego świata np. zestaw nosicieli od SpaceX. Ma sporo ograniczeń np. ciąg każdej rakiety można zmieniać w granicach od 0 do 100% czy też model atmosfery ziemskiej nie jest super dokładny, ale takie rzeczy idzie obejść. W każdym bądź razie można wykorzystać Orbitera do wizualizacji, bo z tego co piszą to wideo też można wrzucać. Aplikacja jest darmowa i na 99% nie byłoby problemu ze zrobieniem prezentacji przy wykorzystaniu Orbitera.
Przy ewentualnym rozważaniu trajektorii na bank będziemy (ino piszę się na to) potrzebowali jakiegoś oprogramowania ze względu na charakterystykę problemu. Bardziej bym wyszedł od dostępnych danych dotyczących nośności rakiet na dane orbity, trajektorii opisanych w różnych papierach (chociażby z ntrs) i spróbował to przejść np. w GMAT.

Offline Lubański Robert

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 186
  • Mars Society Polska
Odp: Wspólny zespół na konkurs Inspiration Mars?
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 13, 2013, 20:01 »
Moim zdaniem bez względu na wynik, warto wziąć udział w tym konkursie. Wartością samą w sobie będzie stworzenie zespołu, który będzie w stanie podołać temu wyzwaniu.   
Tak jak wspomniał na początku kanarkusmaximus udział w konkursie rozważa również Mars Society Polska i ABM Space Education. Trwają rozmowy z władzami UMK w Toruniu. Bez Waszej dużej wiedzy na temat stanu współczesnej astronautyki, raczej nie wróżę im sukcesu.
Najważniejsze jest opracowanie ogólnej koncepcji wyprawy. Do opracowanie szczegółowych rozwiązań można spróbować zaangażować studentów z różnych uczelni. Będzie to łatwiejsze jeśli będą mieli konkretne zadania do wykonania.

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Wspólny zespół na konkurs Inspiration Mars?
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 26, 2013, 23:19 »
Czy coś więcej się tutaj zadziałało? Także myślę, że mógłbym się w to zaangażować :)

velo

  • Gość
Odp: Wspólny zespół na konkurs Inspiration Mars?
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 08, 2013, 16:54 »
Ostatnio do mnie dzwonił Jędrzej Górski - słyszałem, że we Wrocławiu coś kombinuje w tej sprawie zrobić.

Będę musiał się dowiedzieć więcej i trzymać rękę na pulsie.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23220
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Wspólny zespół na konkurs Inspiration Mars?
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 08, 2013, 17:24 »
Wydaje mi sie jednak, że już jest "za późno" na ten konkurs. Poza tym samo Inspiration Mars chyba słabo dycha po ostatnich wydarzeniach, więc nie wiem, czy sobie nie darować...

velo

  • Gość
Odp: Wspólny zespół na konkurs Inspiration Mars?
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 08, 2013, 22:19 »
Jędrzej też miał wątpliwości, dlatego pytał dlaczego sądziłem że termin 2017 / 2018 jest nierealny - vide mojego artykułu na Kosmonaucie

Offline Lubański Robert

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 186
  • Mars Society Polska
Odp: Wspólny zespół na konkurs Inspiration Mars?
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 29, 2014, 22:55 »
Jak widać konkurs przyciągnął sporą liczbę zespołów 38 z 15 krajów, w tym trzy z Polski.
Space in More z Politechniki Wrocławskiej.
Mars IV z Politechniki Rzeszowskiej
WUT Dream Team z Politechniki Warszawskiej
Pierwszy z nich zakwalifikował się do finałowej 10. Jeśli zbiorą kasę to będą mieli okazję zaprezentować swój projekt, już w kwietniu, przed komisją w NASA Ames Research Center w  Kalifornii.

Projekty 29 zespołów są dostępne na stronie The Mars Society
http://www.marssociety.org/home/press/announcements/marssocietypostsinspirationmarsstudentdesignreportsonline

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Wspólny zespół na konkurs Inspiration Mars?
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 29, 2014, 22:55 »