Autor Wątek: Współpraca polsko-ukraińska  (Przeczytany 17854 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline jsc

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1905
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Współpraca polsko-ukraińska
« Odpowiedź #15 dnia: Luty 10, 2016, 13:18 »
O ile po polskiej stronie są sensowni wizjonerzy... a oni nie sknocą prywatyzacji, która w tych warunkach będzie cholernie trudna sztuka.
« Ostatnia zmiana: Luty 10, 2016, 13:22 wysłana przez jsc »

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6532
  • Realista do bólu;-)
Odp: Współpraca polsko-ukraińska
« Odpowiedź #16 dnia: Luty 11, 2016, 01:29 »
BTW, http://www.spacedaily.com/reports/Ukraines_Space_Sector_Lost_80%25_of_Revenue_999.html
A co niby mozna prywatyzowac??? Z powazaniem
                                                              Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

LooZ^

  • Gość
Odp: Współpraca polsko-ukraińska
« Odpowiedź #17 dnia: Luty 11, 2016, 19:26 »
W Kijowie i Dniepropietrowsku odbyły się spotkania przedstawicieli Polskiej Agencji Kosmicznej i Państwowej Agencji Kosmicznej Ukrainy. Ich celem było nawiązanie współpracy w dziedzinie technologii kosmicznych. Za najbardziej obiecujące obszary do kooperacji uznano wykorzystywanie danych z monitoringu teledetekcyjnego, rakiety nośne i badania naukowe.

Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej, cytowany przez ukraińskie media, stwierdził, że Polska jest zainteresowana technologiami ukraińskimi ze względu na doświadczenia tego kraju w dziedzinie satelitów teledetekcyjnych. W Dniepropietrowsku, gdzie znajduje się siedziba główna ukraińskich zakładów Jużmasz i Biura Konstrukcyjnego Jużnoje, odbyło się z kolei spotkanie dotyczące współpracy naukowej i technicznej w dziedzinie rakiet nośnych. Fabryki ukraińskie mają również w tej dziedzinie duże doświadczenie. W czasach ZSRR w Dniepropietrowsku produkowano rakiety balistyczne, a obecnie wytwarzane są tam m.in. rakiety nośne z rodziny Zenit i Dniepr - powstałe z przebudowanych pocisków balistycznych typu R-36M2, a także silniki dla europejskich rakiet Vega. Obecne spotkania polsko-ukraińsko dotyczyły przede wszystkim współpracy w ramach europejskiego programu rakiety nośnej Ariane.   

http://www.space24.pl/305984,polska-i-ukraina-rozmawiaja-o-wspolpracy-w-programach-kosmicznych

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Współpraca polsko-ukraińska
« Odpowiedź #18 dnia: Luty 11, 2016, 20:27 »
Jestem trochę zdziwiony tym wszystkim... Polska nie siedzi w temacie rakiet ESA, bo jest skrajnie drogi to temat. Może nie jestem wdrożony w temat po prostu...

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Współpraca polsko-ukraińska
« Odpowiedź #18 dnia: Luty 11, 2016, 20:27 »

Offline R1

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 331
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Współpraca polsko-ukraińska
« Odpowiedź #19 dnia: Luty 11, 2016, 20:54 »
Ale przyznasz, że ukraińska wódka należy do tych lepszych... :)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Współpraca polsko-ukraińska
« Odpowiedź #20 dnia: Luty 11, 2016, 20:57 »
Ale przyznasz, że ukraińska wódka należy do tych lepszych... :)

Mocno pulsuje a czasem i detonuje! :)

LooZ^

  • Gość
Odp: Współpraca polsko-ukraińska
« Odpowiedź #21 dnia: Luty 11, 2016, 21:03 »
Czy nie może to się wiązać np z planami wysyłania polskich satelitów Ariane w zamian za jakieś know-how dla polskich firm?

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: Współpraca polsko-ukraińska
« Odpowiedź #22 dnia: Luty 11, 2016, 21:44 »
Przeczytałem ten artykuł na space24 i odbieram go jako bardzo niejasny. Spotkania agencji kosmicznych dotyczyły dwóch tematów: (1) satelity teledetekcyjne, (2) rakiety nośne. Przede wszystkim czy POLSA  ma pełnomocnictwo do wydawania pieniędzy poza finansowaniem wspólnych spotkań? Jeśli nie, to mowa co najwyżej o ogólnikowych deklaracjach współpracy, listach intencyjnych itp.

Jeśli idzie o rakiety, co oznacza "współpraca w ramach europejskiego programu rakiety nośnej Ariane". Fakt, Ukraina dostarcza silniki do zdaje się najwyższego stopnia Vegi, ale co to ma wspólnego z Ariane? I z Polską? Czyżby Polska chciała dofinansować (kupić udziały) w ukraińskich zakładach kosmicznych? Myślę, że głównym problem Ukrainy teraz jest raczej brak zbytu na ich produkty, gdyż Rosja z nich rezygnuje. Może chodzi o jakiś lobbing w ESA, be zechciała w większym stopniu korzystać z ukraińskich silników i rakiet? Nie wydaje mi się to realne, gdyż Europa produkuje własne i nie zlikwiduje swoich zakładów. Ale i tal: co miałaby do tego Polska?

Trzeba poczekać, aż zostaną opublikowane podpisane dokumenty, czy znajduje się w nich cokolwiek więcej niż ogólniki.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Współpraca polsko-ukraińska
« Odpowiedź #23 dnia: Luty 11, 2016, 22:14 »
Czy nie może to się wiązać np z planami wysyłania polskich satelitów Ariane w zamian za jakieś know-how dla polskich firm?

Wróćmy na Ziemię, naprawdę. :)

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5263
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: Współpraca polsko-ukraińska
« Odpowiedź #24 dnia: Luty 11, 2016, 22:22 »

Ukraina odziedziczyła sporo przemysłu kosmicznego po ZSRR i ma potencjał w tej dziedzinie rakiet nośnych, np. produkują rakietę Dniepr .


Rakiety Dniepr już się nie produkuje, to jest komercyjna utylizacja pozostałych po ZSRR rakiet balistycznych R-36M.
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5263
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: Współpraca polsko-ukraińska
« Odpowiedź #25 dnia: Luty 11, 2016, 22:23 »
W czasach ZSRR w Dniepropietrowsku produkowano rakiety balistyczne, a obecnie wytwarzane są tam m.in. rakiety nośne z rodziny Zenit i Dniepr [...]


Zenita już się nie produkuje.
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline Tomasz Noga

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 542
Odp: Współpraca polsko-ukraińska
« Odpowiedź #26 dnia: Luty 15, 2016, 10:37 »
http://www.space24.pl/307716,instytut-lotnictwa-proponuje-budowe-polsko-ukrainskiej-rakiety-nosnej

Nowiny bez niespodzianek: odbyły się rozmowy na temat wspólnego skontruowania rakiety nośnej przeznaczonej do wynoszenia niewielkich satelitów (do 250kg).

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Współpraca polsko-ukraińska
« Odpowiedź #27 dnia: Luty 15, 2016, 10:52 »
Czyli po zaniechaniu ze względów politycznych programu Meteor , Polska nadal ma aspiracje rakietowe  sięgające kosmosu.

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6532
  • Realista do bólu;-)
Odp: Współpraca polsko-ukraińska
« Odpowiedź #28 dnia: Luty 15, 2016, 11:10 »
Ciekawe czy po niepowodzeniu tego projektu, tez okaze sie ze to z powodow politycznych;-) Z powazaniem
                                                                                                                                                  Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline R1

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 331
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Współpraca polsko-ukraińska
« Odpowiedź #29 dnia: Luty 15, 2016, 17:02 »
Adamie, ale to nie jest projekt. Projekt to jest coś co ma budżet. W tym wypadku nie ma budżetu. Tyle w temacie...

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Współpraca polsko-ukraińska
« Odpowiedź #29 dnia: Luty 15, 2016, 17:02 »