Autor Wątek: SpaceX  (Przeczytany 1377075 razy)

0 użytkowników i 13 Gości przegląda ten wątek.

Offline sivasu

  • Junior
  • **
  • Wiadomości: 89
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #3075 dnia: Lipiec 19, 2016, 22:52 »
(z 2012r.)
Bardzo optymistycznie było..

“If you look at the cost of a Falcon 9 rocket – which is a big, one million pounds of thrust rocket, yet the lowest cost rocket in the world, it’s still 50-60 million dollars. But if you look at the cost of the fuel and oxygen and so forth, it’s only about 200,000 dollars. So obviously if we can reuse the rocket, say one thousand times, then that would make the capital cost of the rocket per launch only about 50,000 dollars.

“(Bar) maintenance costs (etc), it would allow for a hundred fold reduction in launch costs.”

źródło: https://www.nasaspaceflight.com/2012/01/spacex-testing-reusable-falcon-9-technology-this-year/


(Maj 2016r.)
30%
"SpaceX has said it hoped that recovery, refurbishment and re-qualification of previously Falcon 9 Full Thrust rocket first stages could reduce SpaceX’s already low launch costs by around 30 percent."

źródło: http://spacenews.com/spacex-to-brief-underwriters-on-the-road-to-falcon-9-reusability/
Ale o co chodzi? Spacex nigdzie nie stwierdziło że to ostateczna cena. Na chwilę obecna nie polecieli jeszcze żadna odzyskana rakietą, nie mają bladego pojęcia, co to będzie dla nich oznaczało finansowo. Ba, nawet nie mają gdzie tych wylądowanych stopni trzymać i niedługo zaczną im się wysypać z hangaru na 39A. I kto powiedział, że obniżenie kosztów o jeden czy dwa rzędy wielkości musi dotyczyć rodziny Falcon, a nie przyszłych?

Sent from my Nexus 6 using Tapatalk


Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23222
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #3076 dnia: Lipiec 19, 2016, 23:01 »
Przepraszam, ale wypowiedź z 2012 roku była bardzo "teoretyczna" niż zapowiedzią i to w perspektywie krótkoterminowej. Ja to rozumiem jako ogólny sens dlaczego warto rozwijać technologie rozwoju odzyskiwania rakiety, a nie jako zapowiedź lotów w 2016 roku...

Online Borys

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2407
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #3077 dnia: Lipiec 19, 2016, 23:07 »
(z 2012r.)
Bardzo optymistycznie było..
[...]
(Maj 2016r.)
30%

Pierwszy tekst dotyczy wielokrotnego odzysku całej rakiety, drugi - tylko pierwszego stopnia. Nie ma między nimi sprzeczności.

Offline baryl

  • Zarejestrowany
  • *
  • Wiadomości: 5
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #3078 dnia: Lipiec 19, 2016, 23:13 »
Fajnie, że się podjęli tego trudnego zadania, ale nawet "teoretycznie" powiedzieć o obniżeniu kosztu 100 razy było sporym optymizmem.

Nie chciałbym wyjść na malkontenta, krytyka itd. ale mam duże wrażenie, że zwyczajnie rozdmuchali temat (dla rozgłosu) zanim zdobyli wiedzę co zostanie zdatne na ponowny lot - i to właśnie mnie zmartwiło. Jeśli utrzymają te 30% redukcji kosztu startu to już będzie sukces.

BTW.
Przepraszam za bycie malkontentem.. a może realistą..


Zapomniałem odpisać:
Ale o co chodzi? Spacex nigdzie nie stwierdziło że to ostateczna cena. Na chwilę obecna nie polecieli jeszcze żadna odzyskana rakietą, nie mają bladego pojęcia, co to będzie dla nich oznaczało finansowo. Ba, nawet nie mają gdzie tych wylądowanych stopni trzymać i niedługo zaczną im się wysypać z hangaru na 39A. I kto powiedział, że obniżenie kosztów o jeden czy dwa rzędy wielkości musi dotyczyć rodziny Falcon, a nie przyszłych?

Wlaśnie.. nie wiem już o czym wtedy mówił Elon. Może faktycznie o przyszłych.. W końcu SpaceX może być jak Ford - firmą wielopokoleniową..


Żebym nie był posądzany o "fakty od czapy" coś na podparcie wcześniejszych wypocin..
W 2014r. jeszcze wierzył w spore możliwości szybkiego ponownego użycia jakiejś z rakiet i znaczną redukcję kosztu:
"Elon Musk says that next year SpaceX should demonstrate the ability to reuse one of the company’s launch vehicles, something that could reduce the cost of getting to space by a factor of about 10."

źródło: https://www.technologyreview.com/s/532066/spacex-plans-to-start-reusing-rockets-next-year/
« Ostatnia zmiana: Lipiec 20, 2016, 00:39 wysłana przez baryl »

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: SpaceX
« Odpowiedź #3078 dnia: Lipiec 19, 2016, 23:13 »

Offline sivasu

  • Junior
  • **
  • Wiadomości: 89
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #3079 dnia: Lipiec 19, 2016, 23:22 »
Ekhm, no jest szansa, że lekko zabrzmiałeś jak malkontent; ]
« Ostatnia zmiana: Lipiec 19, 2016, 23:31 wysłana przez sivasu »

Online Slavin

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 940
  • Ciekłym metanem i LOX-em LCH4/LOX Methalox
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #3080 dnia: Lipiec 21, 2016, 23:37 »
18 lipca w tym samym dniu w którym odbył się udany start (i odzyskanie) Falcona 9 FT/CRS-9 - pojawił się w sieci filmik który - przynajmniej mnie - zaciekawił i zainspirował.
Pokazuje i objaśnia w jaki sposób SpaceX zamierza rozpocząć przygotowania do przyszłej kolonizacji Marsa.
Zachęcam do obejrzenia  8)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23222
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #3081 dnia: Lipiec 21, 2016, 23:39 »
Oczywiście to nie jest oficjalny film SpaceX?

Online Slavin

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 940
  • Ciekłym metanem i LOX-em LCH4/LOX Methalox
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #3082 dnia: Lipiec 21, 2016, 23:50 »
To film niesponsorowany przez SpaceX - w sieci jest coraz więcej nieoficjalnych stron o SpaceX i filmów - na bazie ostatnich sukcesów i wkładu SpaceX w loty kosmiczne i coraz szybszy rozwój prywatnej astronautyki, pojawia się ostatnio coraz więcej takich nieoficjalnych filmów i stron zwykłych miłośników eksploracji kosmosu  8)

Offline baryl

  • Zarejestrowany
  • *
  • Wiadomości: 5
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #3083 dnia: Lipiec 22, 2016, 18:12 »
Ja tam nie wiem nic na temat marketingu wirusowego ale wikipedia wie:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Marketing_wirusowy

Znowu realista wygrał z marzycielem - przepraszam.

Także jestem w pewnym stopniu "rozpowszechniaczem" (w imię nauki i postępu ;) - na osłodę optymistycznie (filmik dosyć obrazowo ukazuje co tam mamy nad głowami):

http://www.spaceflightinsider.com/organizations/space-exploration-technologies/nasa-eyes-spacex-soft-landing-technology-future-mars-missions/
« Ostatnia zmiana: Lipiec 22, 2016, 18:16 wysłana przez baryl »

Offline Logos

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 125
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #3084 dnia: Lipiec 26, 2016, 23:04 »

Offline perian

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1442
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #3085 dnia: Lipiec 27, 2016, 09:23 »
Kolejny dowód na to, że firmy typu SpaceX powodują ogólnoświatowy postęp technologiczny. Kompozyty, wszędzie kompozyty. Ale nadal nie potrafię z tych renderów się zorientować w stronach świata w Dragonie2. Panel sterowania nieopodal włazu? Hm... Tutaj konfiguracja 6-osobowa? Ja bym prosił o konfigurację 4 osobową i nośność towarową do tego. Bo kurcze, to całkiem sporo ładunku będzie w stanie zabrać (niekoniecznie ciężkiego ale objętościowo).

Online wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #3086 dnia: Lipiec 29, 2016, 08:31 »


Odpalili jeden z użytych stopni:)
« Ostatnia zmiana: Lipiec 29, 2016, 19:49 wysłana przez wini »

Offline Air Q

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1895
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #3087 dnia: Lipiec 29, 2016, 20:17 »
Ale nadal nie potrafię z tych renderów się zorientować w stronach świata w Dragonie2. Panel sterowania nieopodal włazu?
Właz jest tam gdzie fotograf, który wykonał to zdjęcie. Orientacja wyposażenia jest taka jak w egzemplarzu, który prezentował Musk.
"One could write a history of science in reverse by assembling the solemn pronouncements of highest authority about what could not be done and could never happen."
http://qt.exploratorium.edu/mars/opportunity
Sprawdź SOL: http://www.greuti.ch/oppy/html/filenames_ltst.htm

Offline alnitak

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 952
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #3088 dnia: Lipiec 31, 2016, 00:55 »
Ostro idą,za nami już 3 pełny test statyczny od czwartku odzyskanego stopnia po JCSAT-14

Online wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #3089 dnia: Lipiec 31, 2016, 09:04 »
Ostro idą,za nami już 3 pełny test statyczny od czwartku odzyskanego stopnia po JCSAT-14

Coś czuję, że będą odpalać aż padnie;)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: SpaceX
« Odpowiedź #3089 dnia: Lipiec 31, 2016, 09:04 »