Autor Wątek: Śmieci na orbicie  (Przeczytany 122596 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: Śmieci na orbicie
« Odpowiedź #30 dnia: Listopad 24, 2010, 15:44 »
Chińska agencja prasowa Xinhua podała informację, że RKK Energia zamierza zbudować pojazd kosmiczny o napędzie atmowym, który zbierałby kosmiczne odpadki. Oto szczegóły:
- koszt 600 mld rubli (1,9 mld USD),
- usunięcie w ciągu 10 lat 600 satelitów poprzez zatopienie ich w oceanie,
- wystrzelenie: 2023,
- czas trwania misji: 15 lat.

Na stronie RKK Energia informacji takiej nie znalazłem, ale Chińczycy powołują się na Wiktora Siniawskiego z Energii.

Jak to z Rosjanami: nie wiadomo, czy RKK ma jakiekolwiek fundusze na ten projekt, czy jest to tylko propozycja mająca na celu dopiero je przyciągnąć.

Źródło: link.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Śmieci na orbicie
« Odpowiedź #31 dnia: Listopad 24, 2010, 15:54 »
Ja bardziej bym obstawiał na kolejną propozycję typu "patrzcie, jakich zdolnych chłopaków mamy", z której Rosjanie słyną...

Niemniej jednak to dobry znak, że coraz więcej organizacji i firm mówi o systemach "sprzątających". :)

Offline Maquis

  • Bóg-Imperator ;)
  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2241
  • Muhahahahaha
    • Kosmonauta.net
Odp: Śmieci na orbicie
« Odpowiedź #32 dnia: Listopad 24, 2010, 22:29 »
Hmm, czyli to ma być nuklearny space tug? Łapiemy, obniżamy pery, odłączamy, podnosimy pery?

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Śmieci na orbicie
« Odpowiedź #33 dnia: Listopad 25, 2010, 22:17 »
Hmm, czyli to ma być nuklearny space tug? Łapiemy, obniżamy pery, odłączamy, podnosimy pery?

Nie spotkałem się z żadnymi informacjami na ten temat, ale to chyba najprostsza do zrealizowania opcja?

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Śmieci na orbicie
« Odpowiedź #33 dnia: Listopad 25, 2010, 22:17 »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Śmieci na orbicie
« Odpowiedź #34 dnia: Listopad 26, 2010, 15:31 »
W zależności od zdolności manewrowych na orbicie oraz czasu, jaki się na poszczególny śmieć by przeznaczało...

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: Śmieci na orbicie
« Odpowiedź #35 dnia: Listopad 27, 2010, 18:44 »
Kilka dni temu Kanadyjska Agencja Kosmiczna CSA przystąpiła do komitetu IADC - Inter-Agency Space Debris Coordination Committee (Komitet Koordynacyjny ds. Śmieci Kosmicznych), skupiającego agencje poszczególnych krajów. Należą do niego obecnie:

- ASI (Agenzia Spaziale Italiana)
- CNES (Centre National d'Etudes Spatiales)
- CNSA (China National Space Administration)
- CSA (Canadian Space Agency)
- DLR (German Aerospace Center)
- ESA (European Space Agency)
- ISRO (Indian Space Research Organisation)
- JAXA (Japan Aerospace Exploration Agency)
- NASA (National Aeronautics and Space Administration)
- NSAU (National Space Agency of Ukraine)
- ROSCOSMOS (Russian Federal Space Agency)
- UKSpace (UK Space Agency)

Zatem przy tej okazji kilka zdań o IADC. Stanowi on międzyrządowe forum do koordynacji na poziomie ogólnoświatowym działań związanych z redukcją zagrożeń powodowanych przez śmieci kosmiczne, zarówno te wytworzone przez człowieka, jak i naturalne. Podstawowym celem jest wymiana informacji o badaniach prowadzonych przez poszczególne agencje członkowskie, dokonywanie przeglądów prowadzonych prac oraz rozpoznawanie sposobów zmniejszania ilości tych śmieci.

Komitet zorganizowany jest w cztery grupy robocze: 1. - pomiary, 2. - baza danych, 3. - ochrona, 4. -  przeciwdziałanie. Na czele stoi Komitet Sterujący.

Strona www IADC: http://www.iadc-online.org/

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Śmieci na orbicie
« Odpowiedź #36 dnia: Listopad 27, 2010, 18:57 »
Czy jest jakaś relacja pomiędzy IADC a ONZ?

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: Śmieci na orbicie
« Odpowiedź #37 dnia: Listopad 27, 2010, 19:39 »
Czy jest jakaś relacja pomiędzy IADC a ONZ?

Na stronie IADC nie znalazłem ani słowa o ONZ. Warto jednak przejrzeć prezentację, która znajduje się na tejże stronie (link). Wygłosił ją w kwietniu br. V. Adimurthy z ISRO, przewodniczący IADC, i ma ona tyle wspólnego z ONZ, że została wygłoszona podczas sesji United Nations Committee on the Peaceful Uses of Outer Space. Ale to na marginesie, gdyż sama prezentacja jest bardzo ciekawa, prezentuje np. wyniki testów...

axion

  • Gość
Odp: Śmieci na orbicie
« Odpowiedź #38 dnia: Listopad 27, 2010, 21:21 »
2. - baza danych

Czy wiadomo coś więcej na temat tej bazy? Czy jest/będzie dostępna dla szerszej publiczności, czy może jako element strategiczny jest pilnie strzeżona?

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Śmieci na orbicie
« Odpowiedź #39 dnia: Listopad 27, 2010, 23:30 »
Jak na tej liście znajduje się Chińska Agencja Kosmiczna to zastanawia mnie jak się ustosunkowują do zaśmiecania przestrzeni wokół Ziemi przez górne stopnie ich rakiet (chociaż może zbyt subiektywny tutaj jestem)...

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Śmieci na orbicie
« Odpowiedź #40 dnia: Listopad 28, 2010, 00:04 »
...oraz co powiedzą o chińskich testach broni antysatelitarnej...

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Śmieci na orbicie
« Odpowiedź #41 dnia: Listopad 28, 2010, 01:02 »
Heh.. trzeba śledzić na bieżąco co się dzieje w tym komitecie IADC.

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Śmieci na orbicie
« Odpowiedź #42 dnia: Listopad 28, 2010, 02:30 »
Chyba pasuje do tego wątku..

Lockheed proponuje wojsku "kosmiczne ogrodzenie"

"Firma Lockheed Martin złożyła ofertę w kolejnej fazie przetargu na budowę "Space Fence", tj. "Kosmicznego Ogrodzenia", programu mającego unowocześnić śledzenie i identyfikację obiektów kosmicznych przez Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych."

Więcej na kosmo - link.

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: Śmieci na orbicie
« Odpowiedź #43 dnia: Listopad 28, 2010, 13:15 »
Czy wiadomo coś więcej na temat tej bazy? Czy jest/będzie dostępna dla szerszej publiczności, czy może jako element strategiczny jest pilnie strzeżona?

Rozumiem to tak, że bazy stworzonej przez komitet nie ma (pewności nie mam, bo na stronie www jest część zastrzeżona dla członków komitetu). Są natomiast dostępne bazy danych na stronach NASA, JAXA i innych (strona z linkami). Komitet raczej nie wykonuje konkretnych prac, ale jako instytucja międzyrządowa koordynuje, wymienia informacje, ustala ogólną politykę, itd.

Jak na tej liście znajduje się Chińska Agencja Kosmiczna to zastanawia mnie jak się ustosunkowują do zaśmiecania przestrzeni wokół Ziemi przez górne stopnie ich rakiet (chociaż może zbyt subiektywny tutaj jestem)...

IADC jest oczywiście instytucją całkowicie dobrowolną i nikogo nie może do niczego zmusić ani zakazać. Sądzę, że jednym z głównych zadań jest to, że można np. Chiny do czegoś przekonać. A argument może być tylko tego rodzaju, że skoro Chiny chcą np. współpracy na ISS...

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Śmieci na orbicie
« Odpowiedź #44 dnia: Grudzień 11, 2010, 14:54 »
Na bazie ostatnich wydarzeń związanych z X-37B (znalezionych na jego powierzchni uszkodzeniach) - artykuł na kosmonaucie.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Śmieci na orbicie
« Odpowiedź #44 dnia: Grudzień 11, 2010, 14:54 »