Autor Wątek: SpaceX  (Przeczytany 1348330 razy)

0 użytkowników i 16 Gości przegląda ten wątek.

Offline Maquis

  • Bóg-Imperator ;)
  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2241
  • Muhahahahaha
    • Kosmonauta.net
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #195 dnia: Listopad 15, 2010, 16:30 »
Jeden taki satelita to tylko 142 kilogramy, spokojnie.
Bardziej mnie zastanawia orbita - nie mogę znaleźć na jakiej mają być te orbcommy.

nie znam obity dla nich ale chyba Dragony mogą je tam "popchnąć" i uwolnić na nich w ramach prób manewrowych, COTS Demo przecież do ISS nie lecą ? (chociaż ten ostatni chyba miał cumować pusty?)

No tak, ale jest jeden zasadniczy problem - inklinacja. Właśnie dlatego ciekawi mnie orbita tych orbcommów.

Offline byko

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 622
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #196 dnia: Listopad 16, 2010, 08:26 »
Podaj mi przeznaczenie tych Orbcomów a (w przybliżeniu) podam ci inklinację :-)

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5263
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #197 dnia: Listopad 16, 2010, 11:10 »
Podaj mi przeznaczenie tych Orbcomów a (w przybliżeniu) podam ci inklinację :-)

Po co w przybliżeniu, jak można dokładnie? :) ORBCOMM-y latały (poza drobnymi wyjątkami) na orbity o nachyleniu 45 stopni, a ostatnio na 48,5 stopnia. Dawniej kilka poleciało też na 70 i 98. Wysokość orbity około 800 km. Jeżeli założymy, że to 48,5 jest aktualne, to nie widzę większego problemu na dostanie się na taką orbitę z wysokości 350 km i inklinacji 51,6 stopnia.
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline Maquis

  • Bóg-Imperator ;)
  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2241
  • Muhahahahaha
    • Kosmonauta.net
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #198 dnia: Listopad 17, 2010, 01:36 »
Po co w przybliżeniu, jak można dokładnie? :) ORBCOMM-y latały (poza drobnymi wyjątkami) na orbity o nachyleniu 45 stopni, a ostatnio na 48,5 stopnia. Dawniej kilka poleciało też na 70 i 98. Wysokość orbity około 800 km. Jeżeli założymy, że to 48,5 jest aktualne, to nie widzę większego problemu na dostanie się na taką orbitę z wysokości 350 km i inklinacji 51,6 stopnia.

Aha, właśnie o to mi chodziło - czyli nie ma problemu.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: SpaceX
« Odpowiedź #198 dnia: Listopad 17, 2010, 01:36 »

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #199 dnia: Listopad 22, 2010, 22:31 »
Dzisiaj, czyli 22 listopada 2010u, FAA (Federal Aviation Administration), przyznała SpaceX licencję na powrót statku kosmicznego z orbity ziemskiej ("to reenter a spacecraft from Earth orbit").

NASA w swoim oświadczeniu podkreśla, że jest to historyczne wydarzenie, gdyż po raz pierwszy tego rodzaju licencja została udzielona firmie prywatnej.

Liczę, że teraz już nie będzie powodów, by po raz kolejny przesuwać datę startu Falcona 9 z Dragonem.

Źródło: NASA.

Offline byko

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 622
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #200 dnia: Listopad 23, 2010, 08:30 »
Dzisiaj, czyli 22 listopada 2010u, FAA (Federal Aviation Administration), przyznała SpaceX licencję na powrót statku kosmicznego z orbity ziemskiej ("to reenter a spacecraft from Earth orbit").

NASA w swoim oświadczeniu podkreśla, że jest to historyczne wydarzenie, gdyż po raz pierwszy tego rodzaju licencja została udzielona firmie prywatnej.

Liczę, że teraz już nie będzie powodów, by po raz kolejny przesuwać datę startu Falcona 9 z Dragonem.

Źródło: NASA.

Oby !! ale powód może być - STS-133 staruje 3.XII, jeszcze jeden poślizg i może będzie buba. :-(

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #201 dnia: Listopad 23, 2010, 09:09 »
też się martwię o konflikt z sts, ale najważniejsze, że mają formalności za sobą.

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5263
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #202 dnia: Listopad 23, 2010, 09:26 »
też się martwię o konflikt z sts, ale najważniejsze, że mają formalności za sobą.

Nie wiem, czy zwróciliście uwagę, ale tym razem SpaceX naprawdę zamierza odzyskać pierwszy stopień. A do tego celu użyje jednego ze statków, wyławiających SRB promu (Liberty Star bądź Freedom Star). Ponieważ operacja wyławiania SRB trwa trzy doby, to statki będą wolne dopiero 6 grudnia. Rzeczywiście wszelkie opóźnienie STS skutkować będzie opóźnieniem startu Falcona już nie dwudniowym (radar), ale przynajmniej trzydniowym (przynajmniej, bo stan morza może opóźnić operację odbiorczą o dzień, zdarzało się już tak). To, że pierwszy stopień Falcona-9 spada sporo dalej od SRB (znacznie dłuższa praca), nie ma chyba większego znaczenia, choć jakieś dodatkowe godziny na dopłynięcie zapewne też będą potrzebne.
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #203 dnia: Listopad 23, 2010, 18:45 »
To, że pierwszy stopień Falcona-9 spada sporo dalej od SRB (znacznie dłuższa praca), nie ma chyba większego znaczenia, choć jakieś dodatkowe godziny na dopłynięcie zapewne też będą potrzebne.

No tak, hyhy, ciekawe kto za paliwo płaci ;D

Świetna wiadomość tak w ogóle, z pewnością jedna z najważniejszych dzisiaj! :) :)

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #204 dnia: Listopad 23, 2010, 19:53 »
A co to ma do SpaceX? A propozycja mi się nie podoba jak cała zabawa NASA w związku z pytaniem co po STS.

Przepraszam za zmyłkę. Wiadomość miała być oczywiście do wątku o Flexible Path, nie wiem jakim cudem wysłałem ją tutaj.  :o Chyba przez przypadek.....
Sorki jeszcze raz a Admina proszę o wyrzucenie tej wiadomości, z Space X  bo wiadomość ta jest już na odpowiednim wątku.

---

Edit - skasuję ten post za jakiś czas, bo posty przeniosłem do wątku o Flexible Path.
« Ostatnia zmiana: Listopad 23, 2010, 19:54 wysłana przez kanarkusmaximus »

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #205 dnia: Listopad 25, 2010, 17:25 »
Rzeczywiście wszelkie opóźnienie STS skutkować będzie opóźnieniem startu Falcona

Przełożenie startu STS-133 o więcej niż kilka dni jest więc korzystne dla Falcona 9! Z tej strony nic już mu nie grozi.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #206 dnia: Listopad 25, 2010, 20:32 »
Rzeczywiście wszelkie opóźnienie STS skutkować będzie opóźnieniem startu Falcona

Przełożenie startu STS-133 o więcej niż kilka dni jest więc korzystne dla Falcona 9! Z tej strony nic już mu nie grozi.

Zdecydowanie. Ciekawe, czy wyrobią na 7 grudnia. Czy pojawiły się jakieś informacje na temat postępów prac?

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #207 dnia: Listopad 25, 2010, 22:05 »
Zdecydowanie. Ciekawe, czy wyrobią na 7 grudnia. Czy pojawiły się jakieś informacje na temat postępów prac?

ja nic nowego nie znalazłem, ale jeżeli data się utrzyma to 3 grudnia powinno być próbne odpalenie silników.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #208 dnia: Listopad 25, 2010, 22:16 »
Zdecydowanie. Ciekawe, czy wyrobią na 7 grudnia. Czy pojawiły się jakieś informacje na temat postępów prac?

ja nic nowego nie znalazłem, ale jeżeli data się utrzyma to 3 grudnia powinno być próbne odpalenie silników.

Tak czy inaczej - czas na dedykowany wątek o drugim starcie Falcona. Ktoś się zgłasza na ochotnika? Proszę się deklarować! Niech wątek powstanie jeszcze przed końcem tego tygodnia!

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5263
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #209 dnia: Grudzień 06, 2010, 12:25 »
Pozycja obowiązkowa, dotycząca wynoszenia ładunków dodatkowych podczas startów Dragonów.
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: SpaceX
« Odpowiedź #209 dnia: Grudzień 06, 2010, 12:25 »