Autor Wątek: Projekt ArduSat-PL (dla wszystkich)  (Przeczytany 63239 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline mig

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 14
Odp: Projekt ArduSat-PL (dla wszystkich)
« Odpowiedź #15 dnia: Marzec 23, 2013, 12:55 »
Cytuj
Nie wiem czy mikroprocesor potrafi zmienić oprogramowanie czytając je z SD ...
Podejrzewam, ze używanie pamięci SD do ładowania z niej parametrów pracy procesora nie przejdzie:) Niezawodność systemu ucierpi na tym straszliwie  Nie polecam
              ... bo? Na podstawie czego tak twierdzisz? Z powazaniem[/quote]

W mechanizmach i zespołach satelit (doświadczenie mam na platformach >1000 kg), którymi się zajmuję nie przepadamy za sensorami z pamięcią i elektroniką ze względu właśnie na zawodność. Być może cubesaty rządzą się ciut innymi prawami, ze względu na krótką żywotność :) i przy tak krótkim czasie osiąga się dużą niezawodność. Jednak udział w prawie 10 projektach pokazał mi ,że tam gdzie to możliwe warto unikać takich rozwiązań i trzymać wszystko tak proste jak tylko możliwe.


 

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23250
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Projekt ArduSat-PL (dla wszystkich)
« Odpowiedź #16 dnia: Marzec 23, 2013, 13:01 »
Czyli nie kręci się bezwładnie .

Zawsze jest ryzyko, że będzie się kręcić bezwładnie. CubeSaty, które poleciały wraz z PW-Satem są na to przykładem (szczególnie rumuński Goliat).

Offline star

  • Junior
  • **
  • Wiadomości: 85
  • O.K.
Odp: Projekt ArduSat-PL (dla wszystkich)
« Odpowiedź #17 dnia: Marzec 24, 2013, 06:17 »
Ardusat ma wysyłać dane poprzez sieć GENSO .
Głównym celem GENSO jest utworzenie światowej sieci  naziemnych , amatorskich stacji radiowych i uniwersyteckich
dla komunikacji z  satelitami uniwersyteckimi .
Aby osiągnąć ten cel, GENSO został zaprojektowany jako rozproszony systemu podłączony za pośrednictwem Internetu.
Aplikacje, ułatwiające wymianę danych zostały opracowane w języku Java przez międzynarodowy zespół studentów.
http://www.genso.org/

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6542
  • Realista do bólu;-)
Odp: Projekt ArduSat-PL (dla wszystkich)
« Odpowiedź #18 dnia: Marzec 24, 2013, 10:32 »
Ardusat ma wysyłać dane poprzez sieć GENSO .
Głównym celem GENSO jest utworzenie światowej sieci  naziemnych , amatorskich stacji radiowych i uniwersyteckich
dla komunikacji z  satelitami uniwersyteckimi .
Aby osiągnąć ten cel, GENSO został zaprojektowany jako rozproszony systemu podłączony za pośrednictwem Internetu.
Aplikacje, ułatwiające wymianę danych zostały opracowane w języku Java przez międzynarodowy zespół studentów.
http://www.genso.org/
             ... wiesz taka jest teoria, na speceupie w wawie rozmawialem z osoba ktora poswiecila temu projektow i troche czasu, imho on chyab jeszcez nie dziala.
Tak samo jak wersja biblioteki, o ktorej wspomina firma nansocifi, do komunikacji . Tz dziala ale nie na arduino;-) Ale spokojnie, najwazniejsze aby wyciagnac z pierwszej katastrofy jak najwiecej informacji zwrotnej;-))) Z powazaniem
                                                                                                                                                                                                                    Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Projekt ArduSat-PL (dla wszystkich)
« Odpowiedź #18 dnia: Marzec 24, 2013, 10:32 »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23250
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Projekt ArduSat-PL (dla wszystkich)
« Odpowiedź #19 dnia: Marzec 24, 2013, 10:37 »
Co do GENSO to nie jestem do końca przekonany, czy rzeczywiście im się uda. Ten projekt ma straszne opóźnienia i są różne z nim jaja.
Jak na razie informacje o ArduSacie i GENSO były przekazywane "półgębkiem", bez oficjalnego ogłoszenia informacji.

Offline star

  • Junior
  • **
  • Wiadomości: 85
  • O.K.
Odp: Projekt ArduSat-PL (dla wszystkich)
« Odpowiedź #20 dnia: Marzec 24, 2013, 10:43 »
Nasz kolega "baloniarz" Marcin Stolarki
napisał pracę : Rozproszony system komunikacji satelitarnej wykorzystujący stacje małej mocy.
śmiało  można go zapytać o szczegóły .

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23250
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Projekt ArduSat-PL (dla wszystkich)
« Odpowiedź #21 dnia: Marzec 24, 2013, 11:00 »
Marcin napisał o ArduSacie, o GENSO czy o użyciu sieci GENSO przez ArduSata? Przepraszam Star, na wszelki wypadek tutaj wyraźnie zaznaczę, że Twoje posty są dość błędne i należy do nich podchodzić z pewną rezerwą.

Offline star

  • Junior
  • **
  • Wiadomości: 85
  • O.K.
Odp: Projekt ArduSat-PL (dla wszystkich)
« Odpowiedź #22 dnia: Marzec 24, 2013, 11:26 »
W pracy doktorskiej na stronie 124 napisane jest o GENSO.
A poza tym jest :
Warto nadmienić, że autor aktywnie uczestniczy w pracach przy projekcie GENSO. Za
pomocą autorskiego programowania DGSSC wykonuje symulacje działania sieci oraz dzięki
jego staraniom twórcy systemu planują wykorzystanie technik RSN w kolejnej wersji
systemu.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23250
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Projekt ArduSat-PL (dla wszystkich)
« Odpowiedź #23 dnia: Marzec 24, 2013, 11:51 »
To niestety nic nie mówi o zdolności operacyjnej GENSO i jej powiązaniu z ArduSatem...
Poza tym - gdyby GENSO była operacyjna, to ESA by o tym mocno trąbiła i zachęcała do udziału w tej sieci. Jak na razie (choć tutaj się mogę mylić) GENSO jest po etapie CDR, czyli jeszcze do fazy operacyjnej jest długa droga.

Offline star

  • Junior
  • **
  • Wiadomości: 85
  • O.K.
Odp: Projekt ArduSat-PL (dla wszystkich)
« Odpowiedź #24 dnia: Marzec 31, 2013, 10:06 »
LINK schemat pracy  :
http://mstl.atl.calpoly.edu/~bklofas/Presentations/SummerWorkshop2012/Platzer_Ardusat.pdf
Przetwarzanie obrazu nie zostanie wykonane na Arduino,
ale przez komputer kontroli lotu (baseline konstrukcja wykorzystuje GOMSpace NanoMind 712C),
który korzysta z karty SD 2GB do przechowywania i przesyłania zdjęć .
Downlink 4800kbps, więc czas pobierania obrazu około dwóch minut.
« Ostatnia zmiana: Marzec 31, 2013, 12:26 wysłana przez star »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23250
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Projekt ArduSat-PL (dla wszystkich)
« Odpowiedź #25 dnia: Marzec 31, 2013, 13:01 »
Ta prezentacja dziś jest już nieco "przestarzała" - niektóre z sensorów się zmieniły (np. kamerka). Podobnie ze startami - zadecydowano się na lot z ISS. Co do innych ustaleń - mogą być aktualne albo i nie, co aktualnie próbujemy ustalić Warto być tego świadomym oglądając tę prezentację.

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6542
  • Realista do bólu;-)
Odp: Projekt ArduSat-PL (dla wszystkich)
« Odpowiedź #26 dnia: Marzec 31, 2013, 13:45 »
LINK schemat pracy  :
http://mstl.atl.calpoly.edu/~bklofas/Presentations/SummerWorkshop2012/Platzer_Ardusat.pdf
Przetwarzanie obrazu nie zostanie wykonane na Arduino,
ale przez komputer kontroli lotu (baseline konstrukcja wykorzystuje GOMSpace NanoMind 712C),
który korzysta z karty SD 2GB do przechowywania i przesyłania zdjęć .
Downlink 4800kbps, więc czas pobierania obrazu około dwóch minut.
              ... wielkie dzieki, wlasnei takie informacje i linki do nich moga byc bardzo pomcne. W projekcie nie mamy co liczyc na super kokosy, pelen kontrole na satka itp. ale najwazniejsze aby to zadzialalo. Sadze, ze to poczatek i mozna potem pojsc dalej. Jak przeczytam podesle przemyslenia przy nastepnym spotkaniu na IRC. Z powazaniem
                                                                                                                                                                                                 Adam Przybyla
« Ostatnia zmiana: Marzec 31, 2013, 13:46 wysłana przez Adam.Przybyla »
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline skrzyp

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 846
Odp: Projekt ArduSat-PL (dla wszystkich)
« Odpowiedź #27 dnia: Marzec 31, 2013, 17:52 »
HA! tak myślałem że tego nie podłączą bezpośredno do '328, nie dała by rady. Dzięki Star!

Offline star

  • Junior
  • **
  • Wiadomości: 85
  • O.K.
Odp: Projekt ArduSat-PL (dla wszystkich)
« Odpowiedź #28 dnia: Kwiecień 01, 2013, 07:00 »
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 01, 2013, 07:31 wysłana przez star »

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6542
  • Realista do bólu;-)
Odp: Projekt ArduSat-PL (dla wszystkich)
« Odpowiedź #29 dnia: Kwiecień 01, 2013, 10:23 »
Ardu XRAMFS Prototyping


http://feilipu.me/2013/02/17/ardusat-xramfs-prototyping/

            ... zgadza sie, to powinno uzmowiac uzywanie pamieci z jednostki nadrzednej, IMHO ciekawy pomysl. Przyznam jednak ze nie mam 2 arduino aby to przetestowac i pamieci;-) Kod do obslugi jest na sieci i podawalem go na IRC. Z powazaniem
                                                                                                 Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Projekt ArduSat-PL (dla wszystkich)
« Odpowiedź #29 dnia: Kwiecień 01, 2013, 10:23 »