Autor Wątek: Spitzer Infrared Telescope  (Przeczytany 32311 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Scorus

  • Gość
Odp: Spitzer Infrared Telescope
« Odpowiedź #90 dnia: Czerwiec 17, 2013, 18:18 »

Scorus

  • Gość
Odp: Spitzer Infrared Telescope
« Odpowiedź #91 dnia: Czerwiec 17, 2013, 18:27 »
Pod koniec roku wydane zostaną pełne dane z przeglądu płaszczyzny Drogi Mlecznej na średnich szerokościach galaktycznych (Galactic Legacy Infrared Mid-Plane Survey Extraordinaire - Glimpse 360). Dane te obejmują mozaiki ze Spiztera uzupełnione obrazami z WISE o mniejszej rozdzielczości. Do tej pory większość przeglądów tego typu obejmowało środek dysku galaktycznego. Glimpse 360 obejmuje natomiast słabej zmapowany region pod płaszczyzną Galaktyki, zawierający mniejszą ilość gwiazd i obłoków międzygwiazdowych. Pozwoli on na dokładniejszą rekonstrukcję kształtu Drogi Mlecznej. Do tej pory przegląd ten pozwolił na znalezienie 163 nowych regionów gwiazdotwórczych. jeden z nich znajduje się w Wielkim Psie. Zaobserwowano w nim ponad 30 powstających gwiazd. Dane te pozwoliły też na dokładniejsze oszacowania odległości go gwiazd występujących poza środkiem dysku Drogi Mlecznej. Dzięki temu wykazano występowanie spadku w koncentracji czerwonych olbrzymów w pobliżu skraju wybrzuszenia centralnego. Pozwala to na dokładniejsze badania struktury Galaktyki.

http://www.spitzer.caltech.edu/news/1527-ssc2013-05-NASA-s-Spitzer-Sees-Milky-Way-s-Blooming-Countryside

Obraz bąbli wytworzonych przez gwiazdy w obłokach międzygwiazdowych:
http://www.spitzer.caltech.edu/images/5593-ssc2013-05a-Bubbles-Within-Bubbles-annotated-

Nowy region gwiazdotwórczy w Wielkim Psie (Spitzer i WISE):
http://www.spitzer.caltech.edu/images/5596-ssc2013-05b-Stars-Shoot-Jets-in-Cosmic-Playground

Regiony gwiazdotwórcze  W3 i W5 (Spitzer i WISE):
http://www.spitzer.caltech.edu/images/5604-ssc2013-05c-Life-and-Death-Intermingled

Liczne galaktyki tła widoczne w przeglądzie:
http://www.spitzer.caltech.edu/images/5603-ssc2013-05d-Galaxies-in-Hiding
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 17, 2013, 18:33 wysłana przez Scorus »

Scorus

  • Gość
Odp: Spitzer Infrared Telescope
« Odpowiedź #92 dnia: Lipiec 30, 2013, 11:09 »
13 czerwca za pomocą kamery IRAC wykonano obserwacje komety C/2012 S1 (ISON). Pozwoliły one na oszacowanie tempa emisji gazu neutralnego (głównie dwutlenku węgla) i pyłu. Dla dwutlenku węgla wynosiło ono 1 mln kg na dzień, a dla pyłu - 54.4 mln kg na dzień. Wcześniejsze obserwacje wykonane za pomocą HST, Swifta i sondy Deep Impact pozwoliły tylko na nałożenie górnych ograniczeń na wielkość komponentu gazowego. Dane ze Spitzera po raz pierwszy pozwoliły na jej wiarygodne oszacowanie.  Informacje te mają duże znacznie dla badań roli gazu w aktywności komet w w dużej odległości od Słońca i w konsekwencji dla badań warunków panujących w młodym Układzie Słonecznym.

http://www.spitzer.caltech.edu/news/1540-ssc2013-06-NASA-s-Spitzer-Observes-Gas-Emission-from-Comet-ISON

Zdjęcie po lewej pokazuje kometę w paśmie 3.6 mikrona. Widoczna jest emisja pyłu. Zdjęcie po prawej przedstawia kometę w paśmie 4.5 mikrona, po odjęciu sygnału z pasma 3.6 mikrona. Widoczna jest emisja gazu neutralnego.

Scorus

  • Gość
Odp: Spitzer Infrared Telescope
« Odpowiedź #93 dnia: Październik 30, 2013, 10:06 »
Spitzer odkrył dość rzadki typ układu wielokrotnego gwiazd zmieniającego jasność w regularnych odstępach czasu. Został on oznaczony jako YLW 16A, zmienia jasność co 93 dni. Składa się z trzech gwiazd. Dwie wewnętrzne są otoczone dyskiem pyłowym. środek dysku jest przesunięty w stosunku do gwiazd centralnych, prawdopodobnie z powodu zaburzeń grawitacyjnych wywoływanych przez trzeci składnik. W związku z tym podczas ruchu orbitalnego gwiazd centralnych zasłania on je regularnie, powodując występowanie pojaśnień i pociemnień. Spitzer obserwował emisję podczerwieni z dysku. Ponadto układ ten był badany z użyciem danych z przeglądu 2MASS oraz instrumentu NACO instalacji VLT. Jest to dopiero czwarty znany układ zmieniający jasność w ten sposób i drugi w regionie gwiazdotwórczym Rho Ophiuchus. Obserwacje takich układów są istotne dla badań procesów formowania się planet wokół gwiazd wielokrotnych. Pomiary ilości światła pochłanianego przez dysk w fazie jasnej i ciemniej dostarczają informacji na temat jego właściwości.

http://www.spitzer.caltech.edu/news/1543-feature13-03-Spitzer-Discovers-Young-Stars-with-a-Hula-Hoop-

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Spitzer Infrared Telescope
« Odpowiedź #93 dnia: Październik 30, 2013, 10:06 »

Scorus

  • Gość
Odp: Spitzer Infrared Telescope
« Odpowiedź #94 dnia: Październik 30, 2013, 10:19 »
Badania wykonane za pomocą Spitzera i WISE wykazały, że wzrost masy galaktyk centralnych gromad galaktyk (Brightest Cluster Galaxy - BCG) spada wraz z ich wiekiem. Galaktyki te osiągają bardzo duże masy, rządku dziesiątek mas Drogi Mlecznej na drodze pochłaniania galaktyk sąsiednich. Wcześniejsze modele wskazywały jednak, że ich wzrost nie ulega zahamowaniu. Podczas badań wykonano przegląd 300 gromad galaktyk występujących na przestrzeni 9 mld lat historii Wszechświata. najdalsza badana gromada była obserwowana w wieku w którym Wszechświat miał 4.3 mld lat, a najbliższa - gdy miał 13 mld lat. Spitzer posłużył do obserwacji gromad odległych, a dane z przeglądu WISE - do badań gromad bliskich. Oszacowania mas BCG w gromadach wykazały, że ich wzrost postępuje zgodnie z modelami do okresu w którym Wszechświat miał około 8 mld lat. Potem wzrost masy ustaje. Wskazuje to, że obecne modele wymagają doprecyzowania, jednak przyczyna zaprzestania wzrostu mas BCG pozostaje niejasna. Istnieje jednak możliwość, ze w przypadku bliższych gromad nie udało się wsiąść pod uwagę gwiazd wyrywanych z pobliskich galaktyk, których dopływ nadal może zwiększać masę BCG.

http://www.spitzer.caltech.edu/news/1547-feature13-04-Monster-Galaxies-Lose-Their-Appetite-With-Age

Obraz pobliskiej gromady Abell 2199 (dane z WISE połączone z obrazem naziemnym z Sloan Digital Sky Survey) oraz odległej ISCS 1433.9+3330 (dane ze Spitzera połączone z obrazem z Mayall Telescope na Kitt Peak):
http://www.spitzer.caltech.edu/images/5622-sig13-007-Monster-in-the-Middle-Brightest-Cluster-Galaxy

Scorus

  • Gość
Odp: Spitzer Infrared Telescope
« Odpowiedź #95 dnia: Październik 30, 2013, 10:31 »
Dane ze Spiztera pozwoliły na oszacowanie temperatur najchłodniejszych brązowych karłów, odkrytych przez WISE w 2011 r. W tym celu konieczne było precyzyjne ustalenie odległości do nich z wysoką precyzją. Wykonano to na podstawie pomiarów paralaks w trakcie ruchu Spitzera po orbicie okołosłonecznej. Oszacowane odległości znajdowały się w przedziale od 20 do 50 lat świetlnych. Ze znaną odległością można było oszacować ich temperaturę na podstawie odpowiednich modeli. Niektóre wcześniejsze szacunki wykazywały, że obiekty te mogą być nawet temperatury pokojowej. Rzeczywista temperatura okazała się wyższa, jednak nadal bardzo niska jak na obiekt gwiazdowy - 125-175C. Aby osiągnąć taką temperaturę po długim okresie stygnięcia ich masy muszą być bardzo niewielkie, od 5do 20 mas Jowisza. Jeśli zostałyby znalezione wokół gwiazd zapewne zostałyby uznane za planety. Jednak ponieważ są obiektami samotnymi najprawdopodobniej uformowały się niezależnie z obłoków gazowych. Tak więc nadal są klasyfikowane jako brązowe karły. W przeciwieństwie do cieplejszych brązowych karłów i innych gwiazd właściwości obserwowanych chłodnych brązowych karłów nie korelują się ściśle z ich temperaturami. Wskazuje to, że na chemizm ich atmosfer mogą mieć duży wpływ inne czynniki, takie jak mieszanie konwekcyjne. Badania te objęły tylko pierwszą próbę chłodnych brązowych karłów znalezionych w danych WISE. Później znaleziono kolejne obiekty tej klasy. Ich badania dostarczą dalszych informacji na temat procesów formowania się obiektów o małych masach i właściwości ich atmosfer.

http://www.spitzer.caltech.edu/news/1554-feature13-05-Coldest-Brown-Dwarfs-Blur-Star-Planet-Lines

Scorus

  • Gość
Odp: Spitzer Infrared Telescope
« Odpowiedź #96 dnia: Październik 30, 2013, 10:38 »
Obserwacje ze Spiztera pozwoliły na wykazanie słabej aktywności kometarnej obiektu klasy NEO 3552 Don Quixote, uważanego wcześniej za jądro kometarne które całkowicie utraciło substancje lotne. Orbita tego ciała jest silnie eliptyczna, rozciąga się prawie do orbity Jowisza. Wskazywało to, że może być on pozostałością komety. Podczas obserwacji wykonanych za pomocą Spitzera w 2009 r stwierdzono, że jasność Don Quixote w podczerwieni była wielokrotnie wyższa niż przewidywana. Dalsze obserwacje pozwoliły na wykrycie rozciągłej emisji ze słabej komy i warkocza. Tak więc obiekt ten nadal posiada sublimujący lód CO2 i wodny. Potwierdzono również niskie albedo charakterystyczne dla jąder kometarnych. Może to wskazywać na obecność tych substancji na innych obiektach typu NEO. Tak więc mogły one dostarczyć przynajmniej część wody obecnej na Ziemi.

http://news.nau.edu/nau-led-teams-discovers-comet-hiding-in-plain-sight/
http://www.spitzer.caltech.edu/news/1557-feature13-06-Comet-Found-Hiding-in-Plain-Sight

Scorus

  • Gość
Odp: Spitzer Infrared Telescope
« Odpowiedź #97 dnia: Październik 31, 2013, 10:08 »
Obserwacje egzoplanety Kepler-7b wykonane przez Spitzera i Keplera po raz pierwszy pozwoliły na rozpoznanie struktury chmur na planecie obiegającej inną gwiazdę. Wcześniejsze badania morfologii ich atmosfer dostarczały tylko map rozkładu temperatur. W badaniach wykorzystano dane zbierane przez ponad 3 lata. Obserwacje Keplera w czasie gdy tarcza planety miała postać sierpa pozwoliły na wykrycie jasnych utworów na półkuli zachodniej. Jednak obserwacje w zakresie optycznym nie pozwoliły na stwierdzenie, czy są to utwory termiczne czy też utwory albedo. Rozstrzygające były obserwacje w podczerwieni ze Spitzera. Pozwoliły one na ustalenie temperatury atmosfery na 1100 - 1300K. Jest to stosunkowo niewielka wartość jak na planetę znajdującą się na orbicie w odległości 0.06 AU od swojej gwiazdy. Była to wartość zbyt niska aby atmosfera mogła być źródłem światła obserwowanego przez Keplera. Tak więc jasne utwory można zinterpretować jako chmury odbijające światło gwiazdy. Jasność badanej planety jest przez to większa niż innych planet obserwowanych w podobny sposób. Układ chmur wydaje się niezmienny w czasie. Planeta charakteryzuje się więc stabilnym klimatem.

http://www.spitzer.caltech.edu/news/1564-ssc2013-08-NASA-Space-Telescopes-Find-Patchy-Clouds-on-Exotic-World

Na temat usprawnień pozwalających na obserwacje planet pozasłonecznych teleskopem nie zaprojektowanym do tego celu:
http://www.spitzer.caltech.edu/news/1560-feature13-07-How-Engineers-Revamped-Spitzer-to-Probe-Exoplanets

Scorus

  • Gość
Odp: Spitzer Infrared Telescope
« Odpowiedź #98 dnia: Maj 21, 2014, 19:05 »
Ze względów budżetowych misja jest przewidziana do anulowania po 30 września. Jeszcze będzie pisana propozycja ograniczenia kosztów.

http://spaceflightnow.com/news/n1405/19spitzer/#.U3zaqXbIVac

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Spitzer Infrared Telescope
« Odpowiedź #99 dnia: Maj 21, 2014, 23:10 »
Kurcze, gdyby się ją udało "przejąć"... :P

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24420
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Spitzer Infrared Telescope
« Odpowiedź #100 dnia: Wrzesień 01, 2016, 23:40 »
Wystrzelony 25 sierpnia 2003  Teleskop Spitzera w wyniku przedłużenia misji przez NASA ma pracować przez kolejne  2,5 roku. Nowy etap funkcjonowania  teleskopu nosi nazwę Beyond.
 Kolejny cykl pracy teleskopu o nr 13 ma się rozpocząć 1 października 2016.

Przedłużono misję Kosmicznego Teleskopu Spitzera
01.09.2016

(…)Angielskie słowo „beyond” oznacza „dalej” lub „poza”, „ponad”. Jak mówią naukowcy z misji Spitzer, wybrano taką nazwę, ponieważ Teleskop Spitzera działa ponad limity założone na początku misji. Teleskop wystrzelono w kosmos 25 sierpnia 2003 r., czyli działa już 13 lat. Nowa faza „Beyond” ma rozpocząć się 1 października 2016 r. jako cykl numer 13. Potrwa przez dwa i pół roku, do chwili gdy pracę rozpocznie Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba.
 
Podczas kilkunastu lat pracy Spitzera ten podczerwony teleskop adaptowano do nowych wyzwań naukowych i inżynieryjnych. Przykładowo, teleskopu nie zaprojektowano do badań planet pozasłonecznych, a dziedzina ta stała się od paru lat istotną częścią misji i teleskop ma na tym polu sporo sukcesów (m.in. pierwsza bezpośrednia detekcja światła od znanej egzoplanety, poszukiwania planet metodą tranzytów czy metodą mikrosoczewkownia grawitacyjnego). (…)

W przypadku wyzwań technicznych, m.in. orbita teleskopu i jego wiek stanowią swego rodzaju wyzwania techniczne. Teleskop krąży po orbicie dookoła Słońca, poruszając się za Ziemią, ale ponieważ porusza się nieco wolniej od naszej planety, odległość do instrumentu zwiększyła się z upływem czasu. Powoduje to konieczność nakierowywania anteny służącej do komunikacji z Ziemią na pozycję coraz bliżej Słońca, a tym samym ta część teleskopu jest coraz mocniej ogrzewana. Jednocześnie panele baterii słonecznych odsuwają się od kierunku na Słońce i wytwarzają coraz mniej energii. (PAP)

http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,411001,przedluzono-misje-kosmicznego-teleskopu-spitzera.html
http://www.pulskosmosu.pl/2016/08/26/kosmiczny-teleskop-spitzera-rozpoczyna-etap-beyond/
http://www.jpl.nasa.gov/news/news.php?feature=6602
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 01, 2016, 23:42 wysłana przez Orionid »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Spitzer Infrared Telescope
« Odpowiedź #101 dnia: Luty 20, 2017, 18:54 »
Spitzer coś znalazł. Konferencja 22 lutego wieczorem na NASA TV.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: Spitzer Infrared Telescope
« Odpowiedź #102 dnia: Luty 20, 2017, 19:32 »
Konfa w środę i coś nowego od Spitzera. Super!

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Spitzer Infrared Telescope
« Odpowiedź #103 dnia: Luty 20, 2017, 21:34 »
Na dodatek ma dotyczyć egzoplanet. :)

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24420
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Spitzer Infrared Telescope
« Odpowiedź #104 dnia: Lipiec 26, 2017, 00:37 »
Komercjalizacja Spitzera?
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 25 LIPCA 2017

(...) 24 lipca pojawiła się informacja, że NASA może rozpatrzyć “komercjalizację” teleskopu Spitzer. Tak już stało się z misją GALEX, którą NASA przekazała instytutowi Caltech, który z kolei używał prywatnych funduszy do prowadzenia dalszych badań. Okres “komercyjnego” używania teleskopu GALEX trwał nieco ponad rok.

W przypadku Spitzera, nawet po “komercjalizacji”, NASA wciąż zachowa kontrolę nad teleskopem. Oznacza to między innymi wysyłanie odpowiednich komend do teleskopu oraz prawidłową “pasywację” (np. opróżnienie wszystkich zbiorników teleskopu) po zakończeniu misji. (...)

http://kosmonauta.net/2017/07/komercjalizacja-spitzera/
https://spaceflightnow.com/2017/07/22/nasa-might-privatize-one-of-its-great-observatories/

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Spitzer Infrared Telescope
« Odpowiedź #104 dnia: Lipiec 26, 2017, 00:37 »