Autor Wątek: Mars Pathfinder  (Przeczytany 53477 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3827
Odp: Mars Pathfinder
« Odpowiedź #75 dnia: Grudzień 06, 2015, 14:07 »
Można by wysłać misję złożoną z miniroverow. tylko ile aparatury naukowej by one zabrały?

Dokładnie. Pathfinder to była misja demonstracyjna, miała przede wszystkim pokazać nową metodę "PAC"lądowania, sprawdzić zastosowanie łazika w otaczającym terenie, misja bardziej inżynieryjna niż naukowa. W dobie trabanta-kombajna Curiosity, wysyłanie nawet za jednym razem kilku takich prostych kurdupli rzędu Sojourner nie ma już najmniejszego sensu.
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24485
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Mars Pathfinder
« Odpowiedź #76 dnia: Grudzień 06, 2015, 19:01 »
Telewizja dziś jest już medium w dużym stopniu przestarzałym. Dla młodszych internet jest atrakcyjniejszy. Spada czas poświęcony na oglądanie TV. Coraz więcej młodych ludzi po prostu nie posiada nawet  telewizora. Ma się w sieci to co się chce . I dla mnie 4  lipca 1997 kojarzy się ze śledzeniem w TVP tego co się działo na Marsie. Wtedy  zaczęła   się   obecność ludzkości w rejonie Marsa, która trwa nieprzerwanie do dziś.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8592
Odp: Mars Pathfinder
« Odpowiedź #77 dnia: Grudzień 06, 2015, 19:33 »
Oj nie tak nieprzerwanie,  zwłaszcza na powierzchni planety. Od końca misji Pathfindera czyli koniec września 1997 na Marsie nie było działających robotów do pamiętnego 4 stycznia 2004 gdy przybył Spirit. Ale rzeczywiście od chwili lądowania Pathfindera w okolicy Marsa jakaś sonda przesyła dane :-) Otóż pod koniec misji MPF przybył Mars Global Surveyor który przez lata do listopada 2006przesyłał dane z orbity Marsa B-) Więc z lądowaniem Pathfindera zaczęła się nowa era badań Marsa która trwa do dziś B-)

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3827
Odp: Mars Pathfinder
« Odpowiedź #78 dnia: Grudzień 07, 2015, 11:15 »
Wracając jeszcze do kwestii wysłania kolejnego łazika w gabarytach Sojourner'a, to na rok 2001 był planowany strzał Mars Surveyor 2001 z łazikiem Marie Curie. Łazik ten - w przeciwieństwie do Sojourner'a, który zjechał sobie po rampie na grunt - miał zostać opuszczony na powierzchnię za pomocą ramienia. Lądownik miał zresztą wyglądać całkowicie inaczej niż Pathfinder, a gdy projekt ostatecznie zarzucono - stawiając na dużo większe łaziki bliźniacze - to w późniejszym okresie na jego bazie skonstruowano misję Phoenix.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 22, 2015, 17:02 wysłana przez station »
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Mars Pathfinder
« Odpowiedź #78 dnia: Grudzień 07, 2015, 11:15 »

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8592
Odp: Mars Pathfinder
« Odpowiedź #79 dnia: Lipiec 05, 2016, 08:19 »
My tu gadu gadu o Juno i Jowiszu a wczoraj minęła 19 rocznica lądowania Pathfindera z Sojournerem w Dolinie Aresa  :)
O rocznicy to ja wczoraj pamiętałem tylko, że nie miałem czasu o tym przypomnieć na Forum   ;)

A ustosunkowując się do powyższego postu station - miniłazik Maria Curie planowany dla misji Mars Surveyor 2001 Lander jest (bo go zbudowany tylko zalega gdzieś w labie albo muzeum), bliźniaczo podobny do Sojounera tylko ma więcej urządzonek naukowych. Poniżej fotka z testów lądownika i Marysi  :)



https://en.wikipedia.org/wiki/Mars_Surveyor_2001

Offline Radek68

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 2640
  • "Jutro to dziś, tyle że jutro" Sławomir Mrożek
Odp: Mars Pathfinder
« Odpowiedź #80 dnia: Lipiec 09, 2016, 21:08 »
Archiwalny program "Marsjańska noc w jedynce" z 4 Lipca 1997 roku z okazji wydarzenia jakim było lądowanie Pathfindera. Jak ten czas leci - 18 lat - i pomyśleć ile dowiedzieliśmy się o naszym czerwonym sąsiedzie od Pathfindera. Ile sukcesów, porażek i nowych odkryć.

Oglądałem ten program (i całą noc aż do rana) razem z żoną, szczerze mówiąc wtedy spodziewaliśmy się czegoś znacznie bardziej spektakularnego, ale wtedy nie bardzo jeszcze wiedziałem co to jest Pathfinder i w ogóle co to za misja.
Dzięki za przypomnienie fragmentu tego programu. :)
The Dark Side of the Moon

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3827
Odp: Mars Pathfinder
« Odpowiedź #81 dnia: Lipiec 10, 2016, 09:50 »
Archiwalny program "Marsjańska noc w jedynce" z 4 Lipca 1997 roku z okazji wydarzenia jakim było lądowanie Pathfindera. Jak ten czas leci - 18 lat - i pomyśleć ile dowiedzieliśmy się o naszym czerwonym sąsiedzie od Pathfindera. Ile sukcesów, porażek i nowych odkryć.

Oglądałem ten program (i całą noc aż do rana) razem z żoną, szczerze mówiąc wtedy spodziewaliśmy się czegoś znacznie bardziej spektakularnego, ale wtedy nie bardzo jeszcze wiedziałem co to jest Pathfinder i w ogóle co to za misja.
Dzięki za przypomnienie fragmentu tego programu. :)

Ja pamiętam zapowiedzi "podróży po Marsie" w TVP1 :) "Marsjańska noc w jedynce" to był typowy "studyjny vintage" utrzymany (niezamierzenie zakładam) w klimatach lat 80-tych :)  Ale najważniejsza była merytoryka, a nie wystrój studio. Wypowiadali się czołowi polscy astonomowie, a gościem specjalnym był Charles Duke, który akurat wizytował Polskę.
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23218
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Mars Pathfinder
« Odpowiedź #82 dnia: Grudzień 04, 2016, 19:29 »
20 lat od startu misji Mars Pathfinder a strona wciąż działa! :)
http://mars.nasa.gov/MPF/index0.html

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8592
Odp: Mars Pathfinder
« Odpowiedź #83 dnia: Grudzień 04, 2016, 20:35 »
Dzięki Kanarku o przypomnieniu rocznicy. To już 20 lat od startu Mars Pathfindera. Łojejku jak ten czas leci. Pathfinder okazał się prawdziwym Szukaczem Ścieżek dla misji Mars Exploration Rovers oraz pośrednio dla łazika Curiosity  :)
Mars Pathfinder początkowo miał być pierwszą misją programu Mars Environmental Survey (MESUR) - sieci bodajże kilkunastu lądowników, jakie planowano w pierwszej połowie lat 90tych wysłać na Marsa. Potem NASA rozmyśliła się i wybrała program Surveyor zaś z MESUR pozostał jedyny Pathfinder z Sojournerem. Ciekaw jestem czy lądowniki innych misji MESUR też miały przewieźć miniłaziki typu Sojourner czy Maria Curie?  :)

P.S. Strona MPL pomimo braku spektakularnych sukcesów też działa:
https://mars.jpl.nasa.gov/msp98/
Myślę, że warto zachować takie kwiatki dla potomności  8) 20 lat w internecie to jak setki lat w historii w realu  ;)
« Ostatnia zmiana: Grudzień 04, 2016, 20:38 wysłana przez ekoplaneta »

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24485
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Mars Pathfinder
« Odpowiedź #84 dnia: Grudzień 05, 2016, 08:22 »
Six Wheels on Martian Regolith: 20 Years Since NASA's Pathfinder Mission Launched to the Red Planet
By Ben Evans

Pathfinder would be the United States’ third mission to actually touch down on the Martian surface, after the twin Viking landers, but never before had a wheeled vehicle successfully conducted a full program of scientific exploration on the Red Planet. However, unlike Viking’s use of liquid-fueled rockets to alight on the surface at 5 mph (8 km/h), Pathfinder would adopt a quite different Entry, Descent and Landing (EDL) regime. It would employ a 41-foot-diameter (12.7-meter) supersonic parachute, a trio of solid-fueled rockets, and an array of giant, multi-lobed airbags to effect a somewhat harder touchdown at 35 mph (56 km/h). The lander would deploy three ramp-like “petals” and the 25-pound (11.5-kg) rover would drive onto the surface. In June 1995, engineering tests of the parachute system were successfully completed in the desert of Yuma, Ariz., together with evaluations of the solid-fueled motors at the China Lake Naval Weapons Center in Ridgecrest, Calif.

http://www.americaspace.com/?p=96845#more-96845

Offline Slavin

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 938
  • Ciekłym metanem i LOX-em LCH4/LOX Methalox
Odp: Mars Pathfinder
« Odpowiedź #85 dnia: Maj 07, 2017, 10:01 »
Znalazłem czteroodcinkowy dokument o misji Mars Pathfinder, upubliczniony w 1999 roku.
Dokument podzielony jest na przygotowania do misji w 1995 roku, budowę Pathfindera i Sojournera, testy poduszek amortyzujących lądowanie sondy w Ares Valles (w pobliżu miejsca lądowania Vikinga 1), montaż lądownika i łazika i integrację z rakietą Delta 2, start rakiety Delta 2 - 4 grudnia 1996, śledzenie 7 miesięcznego lotu i stres towarzyszący "7 minutom horroru" (określenie to przyjeło się w NASA dopiero w póżniejszym czasie).
Czwarta część poświęcona jest fazie naukowej na powierzchni Marsa w okresie od 5 lipca 1997 do końca września 1997.










 

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23218
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Mars Pathfinder
« Odpowiedź #86 dnia: Maj 07, 2017, 10:27 »
Fajne linki! Dzięki! :)

Offline Slavin

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 938
  • Ciekłym metanem i LOX-em LCH4/LOX Methalox
Odp: Mars Pathfinder
« Odpowiedź #87 dnia: Maj 07, 2017, 11:18 »
Dokument edukacyjny z lat '90 z amerykańskiej TV, w którym jest więcej kolorowych, technicznych detali z misji Pathfindera m.in. pełne symulacje startu rakiety Delta 2 z sondą (separacje poszczególnych rakiet pomocniczych i stopni) oraz pełna symulacja lądowania, otwarcia spadochronu i fazy odbijania w poduszkach amortyzujących.
 


Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23218
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Mars Pathfinder
« Odpowiedź #88 dnia: Czerwiec 17, 2017, 22:20 »
A  tak się zastanawiam - czy dziś "w miarę tanio" dałoby się zrobić kopię Pathfindera? Może udało by się to to wysłać jako ładunek poboczny wraz z "ważnym lądownikiem" albo "ważnym orbiterem" na Marsa?

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3827
Odp: Mars Pathfinder
« Odpowiedź #89 dnia: Czerwiec 18, 2017, 20:11 »
Zrobić myślę, że by się dało bezproblemowo taniej, natomiast wysłanie czegoś takiego nie ma już najmniejszego sensu, może kiedyś w przypadku eksploracji np.Tytana....
Wiadomo, misja to był jeden wielki eksperyment z poduszkami i pierwsze nieśmiałe próby posadzenia i sterowania czterema tj. sześcioma kół(ecz)kami na powierzchni Marsa. Taka w sumie nieco jeszcze droga zabawka do sprawdzenia na Marsie, nie to co późniejsze MER'y o Curiosity nie wspominając.
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Mars Pathfinder
« Odpowiedź #89 dnia: Czerwiec 18, 2017, 20:11 »