Autor Wątek: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2017)  (Przeczytany 107435 razy)

0 użytkowników i 4 Gości przegląda ten wątek.

Offline mss

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 9496
  • he/him
    • Astronauci i ich loty...
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2017)
« Odpowiedź #120 dnia: Luty 24, 2017, 21:58 »
Po dzisiejszym połączeniu z modułem Pirs statku transportowego Progress MS-05 aktualnie mamy dołączone do MSK 4 statki jak w załączniku:

Sojuz MS-02 i MS-03, Dragon-10 oraz wspomniany wyżej Progress MS-05.
"Why is it that nobody understands me, yet everybody likes me?"
- Albert Einstein

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2017)
« Odpowiedź #121 dnia: Luty 25, 2017, 21:55 »
Nowe instrumenty obserwacji Ziemi na ISS
BY PAWEŁ KLEPADŁO-GODLEWSKI ON 24 LUTEGO 2017


Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (NASA)

Liczba instrumentów dedykowanych obserwacji Ziemi na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej wzbogaciła się o kolejne pozycje.

Sage III – stratosferyczny aerozolowy i gazowy eksperymentalny instrument ma za zadanie monitorować kondycję warstwy ozonowej, pokrywającej powierzchnie w stratosferze sięgającą od 10 do 30 mil. Poprzednie instrumenty, SAGE I oraz SAGE II, zamontowane na satelitach umożliwiały zrozumienie przyczyn oraz efektów dziury ozonowej nad Antarktydą. Protokół z Monteralu z 1987 prowadził do zaprzestania użytkowania gazów wpływających na degradację strefy ozonowej i na powolną odnowę tej powłoki. SAGE III, zaprojektowana na działanie nie mniej niż trzy lata, pozwoli naukowcom na monitorowanie procesu jej odbudowy.

Sensor mapowania świetlnego (LIS), początkowo był narzędziem w misji pomiarowej w lasach tropikalnych (TRMM) w 1997 roku. Monitorował czas, lokalizację emisji światła oraz jego natężenie. Nowy LIS powinien znacząco usprawnić proces detekcji emisji światła znad oceanów a także północnej półkuli w okresie letnim. Ponieważ światło jest jednocześnie czynnikiem jak i wskaźnikiem zjawisk zachodzących w atmosferze, NASA wraz z innymi agencjami planuje użycie zebranych danych do tworzenia aplikacji, począwszy od przewidywania pogody po modelowanie klimatyczne aż po studium jakości powietrza.

SAGE III i LIS są najnowszymi instrumentami na orbicie ziemskiej ukierunkowanymi na pracę wewnątrz stacji, jednak nie są one jedyne. Począwszy od sierpnia 2014 r., RapidScat zbierał dane dotyczące podmuchów wiatru na oceanach a także parametrów kierunku oraz prędkości w czasie prawie rzeczywistym. Instrument został zaprojektowany jako tani substytut zastępczy dla Qucik Scatterometer, w skrócie QuickSat.

Dodatkowo, prócz zagadnień wpływu wiatru na temperatury powierzchni ziemi podczas zjawiska El Niño, NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administrations) wraz z U.S. Navy używały danych otrzymanych przed RapidScat’a w celu lepszego monitoringu zjawisk atmosferycznych występujących na morzu, co w konsekwencji prowadziło do optymalizacji tras przepływu statków względem zagrożeń niesionych przez naturę.

CATS

CATS (Cloud Areosol Transport System) został zamontowany na zewnątrz stacji kosmicznej w sierpniu 2015 r.  Głównym jego zadaniem jest pomiar ilości pyłów w powietrzu, pożarów lasów oraz pyłów wulkanicznych na całym świecie. Dane z urządzenia wspierają i dostarczają informacje dla studiów powiązanych z jakością powietrza, modelami klimatycznymi oraz możliwościami wcześniejszego ostrzegania przed zagrożeniami.

Na przestrzeni kolejnych siedmiu lat NASA planuje wysłać na ISS kolejne instrumenty nakierowane na Ziemię. Do tych instrumentów należeć będzie:

TSIS-1

Total and Spectral Solar Irradiance Sensor (TSIS-1) będzie mierzyć całkowite napromieniowanie słoneczne, jego wariant spektralny lub całkowite promieniowanie słoneczne na samym szczycie ziemskiej atmosfery oraz jego dystrybucję. Dane te są kluczowe dla procesu modelowania klimatycznego i studiów atmosferycznych. TSIS-1 zamierza kontynuować prace wcześniejszego satelity NASA (Solar Radiation and Climate Experiment Satelie) dokonującego pomiarów od 2003 roku.

OCO-3

Orbiting Carbon Observatory-3 (OCO-3) jest narzędziem monitorującym światową dystrybucję dwutlenku węgla na całym globie. Złożony z części poprzednika OCO-2, OCO-3, będzie zapewniać wgląd w rolę jaką odgrywają gazy cieplarniane i ich relacja z terenami zurbanizowanymi oraz spalaniem paliw kopalnianych. Instrument ma także za zadanie pomiar tak zwanego zjawiska „łuny” emitowanego przez rosnące rośliny (fluorescencja indukowana promieniami słonecznymi).

Global Ecosystem Dynamics Investigation

Global Ecosystem Dynamics Investigation to instrument celujący na tropikalne i umiarkowane lasy. Urządzenie lidarowe ma na celu zapewnianie pierwszych obserwacji o wysokiej rozdzielczości, pionowej struktury lasów wraz z próbą znalezienia odpowiedzi odnośnie zawartości węgla magazynowanego w tych ekosystemach. Mając na uwadze taki przebieg testów, przewidywanym rezultatem dalszych badań może być odpowiedź na pytanie, jaki wpływ ma odlesienie i zalesianie obszarowe na środowisko, globalny obieg węgla oraz zmiany klimatu.

ECOSTRESS

ECOSTRESS – ECOsystem Spaceborne Thermal Radiometer Experiment – narzędzie, które również skupia się na zapewnieniu pomiarów o wysokiej częstotliwości i rozdzielczości temperatury roślin i poboru przez nie wody. Dane te mają wspomagać obszary rolniczce oraz systemy zarządzania zasobami wodnymi. Oczywiście wśród beneficjentów znajdą się gruby naukowe. Dane z ECOSTRESS’a wraz z danymi sąsiednich przyrządów pozwoliłyby obliczyć wydajność użytkową wody wśród roślin a także rozpoznać gatunki odporne na suszę.

CLARREO


Kolejnym i za razem ostatnim już narzędziem jest CLARREO (Climate Absolute Radiance and Refracitivity Observatory) kompromitującym dwa instrumenty miarkujące poziom napromieniowania słonecznego: spektrometr światła odbitego i spektrometr podczerwieni. CLARREO ma za zadanie zbierać wysoce precyzyjne dane klimatyczne na cele przyszłych projekcji i usprawnianiu istniejących już modeli.

Liczba danych zbieranych przez NASA ulega powiększeniu, co sprawia, że lepiej rozumiemy naszą planetę i czynniki wpływające na działanie środowiska. Przeprowadzane analizy oraz misje mają także wpływ na życie ludzkie, poprawiając komfort życia i podnosząc standardy bezpieczeństwa.

Więcej o programach NASA na www.nasa.gov/earth

(NASA)
http://kosmonauta.net/2017/02/nowe-instrumenty-obserwacji-ziemi-na-iss/

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2017)
« Odpowiedź #122 dnia: Luty 25, 2017, 21:58 »
Dragon CRS-10 dotarł do ISS
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 24 LUTEGO 2017


Aktualny wygląd ISS po dotarciu Dragona CRS-10 / Credits - NASA

Dwudziestego trzeciego lutego, po 24 godzinach opóźnienia, kapsuła Dragon w ramach misji CRS-10 dotarła do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Start rakiety Falcon 9R z kapsułą Dragon do misji CRS-10 nastąpił 19 lutego o godzinie 15:39 CET. Był to pierwszy start od 2011 roku z wyrzutni LC-39A. Start przebiegł perfekcyjnie: kapsuła Dragon znalazła się na prawidłowej orbicie wstępnej a pierwszy stopień Falcona 9R udanie wylądował w „Landing Zone-1”.

Przez kolejne kilkadziesiąt godzin Dragon „gonił” Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS), do której dotarł 22 lutego. Tego dnia planowano przechwycenie Dragona przez ramię robotyczne Stacji, jednak wskutek błędu z odczytem relatywnej odległości i pozycji pomiędzy ISS a kapsułą postanowiono o opóźnieniu procedury o 24 godziny. Dzień później, 23 lutego, przechwycenie przebiegło prawidłowo i Dragon został zainstalowany do nadirowego węzła modułu Harmony.



Przechwycenie Dragona CRS-10 do ISS  – 23.02.2016 / Credits – NASA TV

Misja CRS-10

Jest to już dziesiąta zakontratowana misja zaopatrzeniowa przez NASA z firmą SpaceX. Łącznie Dragon przyprowadził na ISS prawie 2500 kg ładunku, z czego ponad 1500 kg w sekcji ciśnieniowej. Kapsuła dostarczyła żywność, eksperymenty naukowe, części zamienne oraz sprzęt dla testów technologicznych.

Dragon pozostanie na ISS przez miesiąc. Wodowanie u wybrzeży Kalifornii planowane jest obecnie na 24 marca. Kapsuła sprowadzi na Ziemię cenne próbki badań, część zużytego sprzętu oraz kilka pozostałych elementów, które zostaną później zbadane przez naukowców i techników. Warto tu dodać, że obecnie jedynie Dragon jest w stanie sprowadzić na Ziemię większe ilości próbek naukowych i sprzętu z ISS – na pokładzie kapsuły Sojuz wraz z kosmonautami może powrócić jedynie kilkadziesiąt kg.

Misja CRS-11 jest obecnie planowana na początek kwietnia.

(NASA)
http://kosmonauta.net/2017/02/dragon-crs-10-dotarl-do-iss/#prettyPhoto

Offline mss

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 9496
  • he/him
    • Astronauci i ich loty...
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2017)
« Odpowiedź #123 dnia: Marzec 01, 2017, 22:41 »
https://blogs.nasa.gov/spacestation/2017/03/01/station-boosting-orbit-for-april-crew-swap/

Cytuj
The International Space Station will boost its orbit Wednesday night to get ready for a crew swap next month.
"Why is it that nobody understands me, yet everybody likes me?"
- Albert Einstein

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2017)
« Odpowiedź #123 dnia: Marzec 01, 2017, 22:41 »

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2017)
« Odpowiedź #124 dnia: Marzec 06, 2017, 06:54 »

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2017)
« Odpowiedź #125 dnia: Marzec 06, 2017, 07:13 »
Francuski ser w kosmosie
05 03 2017

Francuski ser znalazł się w kosmosie. To prezent – niespodzianka od producentów dla astronauty znad Sekwany.

Thomas Pesquet jest francuskim astronautą przebywającym wraz z pięcioma innymi osobami w międzynarodowej stacji kosmicznej krążącej w odległości ponad trzystu kilometrów nad Ziemią. Dostawy żywności zapewnia kapsuła Dragon, która przywiozła kilogramowy kawał sera. To prezent urodzinowy od producentów tego przysmaku z maleńkiej wioski, z której pochodzi francuski astronauta. Wioska leży w położonym przy granicy ze Szwajcarią górzystym regionie Jury, który słynie z produkcji żółtego sera o wyjątkowym smaku.

Sera nie było w przestrzeń kosmiczną tak łatwo wysłać. Najpierw pod koniec października ubiegłego roku trafił do laboratorium ośrodka NASA, gdzie przeszedł szczegółowe badania sanitarne i medyczne. Po pomyślnie zakończonych testach trafił do ośrodka kosmicznego Bajkonur, a później przez trzy dni podróżował w dostawczej kapsule Dragon by wreszcie w dniu urodzin trafić na stół astronautów.

Marek Brzeziński/Paryż
http://wiadomosci.com/francuski-ser-w-kosmosie/
« Ostatnia zmiana: Marzec 06, 2017, 07:15 wysłana przez Orionid »

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2017)
« Odpowiedź #126 dnia: Marzec 09, 2017, 00:10 »
Koniec eksperymentu Solar na ISS
BY MACIEJ MICKIEWICZ ON 7 MARCA 2017

15 lutego br. został zakończony program obserwacji Słońca, który trwał na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej przez ostatnie 9 lat.

Eksperyment “Solar” mierzył niemal całkowity zakres promieniowania emitowanego przez Słońce. Zbudowany został na czas pracy równy 18 miesięcy, jednak okres ten został wydłużony wielokrotnie.

Dzięki obserwacjom Słońca wiemy więcej na temat naszej macierzystej gwiazdy, a ponadto możliwe jest uzupełnianie kompleksowych modeli przewidujących jej zachowanie i wpływ człowieka na klimat na Ziemi.


Eksperyment Solar na module Columbus / Źródło: ESA

Pomiędzy 2012 a 2016 rokiem Międzynarodowa Stacja Kosmiczna pięć razy zmieniała swoją orientację w przestrzeni, aby możliwe było śledzenie Słońca bez żadnej przerwy w czasie kompletnego “dnia słonecznego” (ziemski miesiąc).

To właśnie eksperyment “Solar” był pierwszym w historii stacji ISS, dla którego zmieniano orientację w przestrzeni całego orbitalnego kompleksu. Naukowcy zgromadzili całą masę cennych danych, a jednocześnie opracowano oprogramowanie, które pozwoli na poprawę działań kalibracyjnych nad zgromadzonymi informacjami.
(ESA)
http://kosmonauta.net/2017/03/koniec-eksperymentu-solar-na-iss/#prettyPhoto

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2017)
« Odpowiedź #127 dnia: Marzec 09, 2017, 00:21 »
NASA chce utworzyć najzimniejsze miejsce we Wszechświecie
08.03.2017


Artystyczna wizja atomowego czipu w laboratorium CAL na pokładzie stacji kosmicznej ISS. Źródło: NASA.

Latem na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) poleci pudełko - Cold Atom Laboratory - w którym ma powstać najzimniejszy obszar we Wszechświecie - zapowiada amerykańska agencja kosmiczna NASA.

Wewnątrz pudełka, przy pomocy laserów, komory próżniowej i elektromagnetycznego „noża”, cząsteczkom gazu zostanie zabrana energia, co spowolni je tak, że prawie nie będą się poruszały. Naukowcy chcą zmrozić atomy do miliardowych części stopnia powyżej zera absolutnego. Pudełko nosi nazwę Cold Atom Laboratory (CAL) i zostało opracowane przez NASA Jet Propulsion Laboratory w Pasadenie. Obecnie znajduje się w końcowym etapie montażu w ramach przygotowań do sierpniowego lotu SpaceX CRS-12.
 
Gdy atomy są schładzane do ekstremalnie niskich temperatur, tworzą stan materii zwany kondensatem Bosego-Einsteina. Główną rolę zaczynają w nim odgrywać procesy znane z fizyki kwantowej, usuwając w cień prawa fizyki klasycznej znane na co dzień. Materia zaczyna zachowywać się bardziej jak fale, aniżeli cząstki.
 
Do tej pory NASA nie wytworzyła w kosmosie kondensatu Bosego-Einsteina. Gdy tworzy się go w laboratoriach na Ziemi, atomy stopniowo osiadają na dnie pojemnika, co przekłada się na bardzo krótkie czasy obserwacji kondensatu – zaledwie ułamki sekundy. Badacze mają nadzieję, że na pokładzie stacji orbitalnej czas ten ulegnie wydłużeniu i będzie można prowadzić obserwacje kondensatu Bosego-Einsteina nawet do 5 lub 10 sekund. A jeśli jeszcze bardziej zostanie rozwinięta technologia schładzania materii, być może będą to setki sekund.
 
Kondensat Bosego-Einsteina jest cieczą nadciekłą, czyli nie posiadająca lepkości. Atomy poruszają się w nim bez tarcia, tak jakby były jedną, złączoną ze sobą substancją.
 
„Gdybyśmy mieli nadciekłą wodę i zamieszali ją w szklance, to krążyłaby cały czas. Brakowałoby tarcia, aby ją spowalniać i rozpraszać energię kinetyczną. Jeśli uda nam się lepiej zrozumieć fizykę zjawiska nadciekłości, być może poznamy efektywniejsze sposoby transferu energii” - tłumaczy Anita Sengupta z JPL, kierownik projektu Cold Atom Laboratory.
 
W kosmicznym laboratorium CAL eksperymenty będzie prowadzić pięć zespołów badawczych. Ich wyniki mogą mieć znaczenie dla rozwoju technologii czujników, komputerów kwantowych, czy zegarów atomowych. Mogą być też przydatne przy badaniach ciemnej energii – tajemniczego składnika Wszechświata stanowiącego aż 68 proc. jego energii (zwykła materia to tylko 5 proc., a tzw. ciemna materia odpowiada za około 27 proc.). (PAP)

http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,413388,nasa-chce-utworzyc-najzimniejsze-miejsce-we-wszechswiecie.html
https://coldatomlab.jpl.nasa.gov/mission/
https://www.jpl.nasa.gov/news/news.php?feature=6765
« Ostatnia zmiana: Marzec 09, 2017, 00:36 wysłana przez Orionid »

Offline mss

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 9496
  • he/him
    • Astronauci i ich loty...
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2017)
« Odpowiedź #128 dnia: Marzec 09, 2017, 19:27 »
http://www.orbitalatk.com/news-room/feature-stories/OA7-Mission-Page/default.aspx?prid=180

Cytuj
Mission Update - March 9, 2017

Orbital ATK is honored to name the OA-7 Cygnus cargo delivery spacecraft after former astronaut and U.S. Senator John Glenn. Glenn, the first American to orbit Earth, was a lifelong pioneer of human spaceflight. Glenn paved the way for America’s space program, from moon missions, to the space shuttle and the International Space Station. His commitment to America's human space flight program and his distinguished military and political career make him an ideal honoree for the OA-7 Mission. Glenn passed away on December 8, 2016 and is survived by his wife of 73 years, Annie, and their children, John and Carolyn. Read more about John Glenn here.
"Why is it that nobody understands me, yet everybody likes me?"
- Albert Einstein

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2017)
« Odpowiedź #129 dnia: Marzec 09, 2017, 21:55 »
W zasadzie to było do przewidzenia, że szybko Orbital ATK upamiętni Johna Glenna.

Offline Slavin

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 932
  • Ciekłym metanem i LOX-em LCH4/LOX Methalox
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2017)
« Odpowiedź #130 dnia: Marzec 12, 2017, 10:50 »
SAGE-3 dostarczony w bagażniku Dragona CRS-10 został zainstalowany na ISS.



Operacje za pomocą robota Dextre trwały od 2 marca do 7 marca, była to złożona wielodniowa operacja instalowania poszczególnych elementów z bagażnika Dragona.
Nagranie stanowi chronologię poszczególnych etapów między 2 a 7 marca.

Poszczególne etapy:
 Major Steps seen in this video:
1) Removal of the SAGE Instrument Payload from the Dragon SpX-10 Trunk Section, March 2 - 23:13 UTC
2) Removal of the SAGE Nadir Viewing Platform from the Dragon Trunk, March 3 - 15:47 UTC
3) Installation of the OPALS Payload in the Dragon Trunk for Disposal, March 3 - 22:22 UTC
4) Removal of the Robotic Refueling Mission pallet from ELC-4, March 5 - 22:08 UTC
5) Installation of the SAGE Nadir Viewing Platform on ELC-4 FRAM-3, March 6 - 0:39 UTC
6) Installation of the SAGE Instrument Payload to the Nadir Viewing Platform, March 7 - 23:36 UTC

Offline Slavin

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 932
  • Ciekłym metanem i LOX-em LCH4/LOX Methalox
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2017)
« Odpowiedź #131 dnia: Marzec 12, 2017, 11:02 »
Wcześniej w dniach 26-28 luty został zainstalowany STP-H5:


Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2017)
« Odpowiedź #132 dnia: Marzec 12, 2017, 11:05 »
Dzięki za te dwa nagrania. Czy wiadomo coś o uruchomieniu tych instrumentów i rozpoczęciu ich pracy?

Offline mss

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 9496
  • he/him
    • Astronauci i ich loty...
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2017)
« Odpowiedź #133 dnia: Marzec 13, 2017, 21:53 »
Mocny news wg Russianspaceweb

http://russianspaceweb.com/iss_fgb2.html#2017

Pod koniec zeszłego roku wznowiono pracę nad MLM :P
Nie wierzylem, ze jeszcze cokolwiek sie tam dzieje.

Wg najświeższych informacji transport MLM-U Nauka na kosmodrom Bajkonur jest zaplanowany na grudzień 2017, a start być może dopiero po rocznym sprawdzaniu na kosmodromie...o ile nie będzie żadnych niespodzianek podczas sprawdzania...dopiero w grudniu 2018!, ale znając realia nie będzie to data ostateczna...coś czarno widzę możliwość powrotu do 3 Rosjan na pokładzie MSK!
"Why is it that nobody understands me, yet everybody likes me?"
- Albert Einstein

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3818
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2017)
« Odpowiedź #134 dnia: Marzec 14, 2017, 19:59 »
Założę się, że Rosjanie raczej czekają na rozwój wypadków politycznych i nie chcą się już bardziej angażować w projekt ISS, przynajmniej do czasu, aż nie wyklaruje się sytuacja pomiędzy USA a Rosją. Druga sprawa to nakład pieniężny, jaki bez wątpienia wzrośnie aby utrzymać kolejnego członka załogi na orbicie. Spore pieniądze w Rosji ma jedynie na własnym rachunku Putin + oligarchowie, natomiast gwałtownie ich zaczyna brakować w przemyśle kosmicznym i będzie jeszcze brakować przez przynajmniej najbliższe 5-10 lat. Szczerze powiem - nie wierzę, że ten moduł kiedykolwiek poleci, a jestem coraz bardziej przekonany, że nie poleci jako fragment ISS.
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2017)
« Odpowiedź #134 dnia: Marzec 14, 2017, 19:59 »