Autor Wątek: Dr inż. Andrzej Marks (1932-2006)  (Przeczytany 3292 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline mss

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 9506
  • he/him
    • Astronauci i ich loty...
Dr inż. Andrzej Marks (1932-2006)
« dnia: Październik 22, 2010, 21:10 »
Sylwetki: Dr inż. Andrzej Marks (1932-2006)

"Dr inż. Andrzej Marks opublikował 32 książki w łącznym nakładzie 700 tysięcy egzemplarzy i tysiące artykułów popularnonaukowych w wielu pismach, jak: „Urania”, „Postępy Astronomii”, „Skrzydlata Polska”, „Horyzonty Techniki”, „Astronautyka”, „Nowa Fantastyka”.

Studiował astronomię geodezyjną na Politechnice Warszawskiej. W październiku 1951 roku wygłosił odczyt „Podróże międzyplanetarne” na UW. Opatentował nowy typ mikrometru do pomiarów astronomicznych i geodezyjnych – za badania na nim otrzymał doktorat w 1968 roku. W latach 1956-1958 asystent w Obserwatorium Astronomicznym Politechniki warszawskiej, później zajął się pracą literacką i wykładami popularyzatorskimi. Członek Towarzystwa Wiedzy Powszechnej, ZAiKS, Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii i Polskiego Towarzystwa Astronomicznego. Jeden z członków-założycieli Polskiego Towarzystwa Astronautycznego. Członek Komisji Astronautycznej PAN od 1989 roku.

Napisał szereg książek poświęconych astronomii, jak „Mały Kalendarz Astronomiczny” (1960), „W objęciach Kosmosu” (1980), „Pod znakiem komety” (1985) i astronautyce, np. „Człowiek w Kosmosie” (1963), „Polak w Kosmosie” (1988), „W poszukiwaniu kosmitów”, „Podróże międzyplanetarne?” (1983), „Ojcowie kosmonautyki” (1984), „Baza satelitarna Alfa” (1997). Poruszał także inne fascynujące tematy, np. w książkach „Tajemnica pioruna kulistego” (1984), „Atlantyda – fantazja czy rzeczywistość?” (1986).

W swoich książkach i artykułach zawsze bazował na rzetelnych źródłach informacji – jednocześnie ceniąc sobie późniejsze spotkania z czytelnikami. Szczególne jednak miejsce w jego zainteresowaniach i twórczości zajmował Księżyc. W 1969 roku uczestniczył jako ekspert w relacji z wyprawy na Księżyc w ramach współpracy w Redakcją Oświatową Polskiego Radia, z którą stale współpracował (a także z telewizją i Wytwórnią Filmów Oświatowych).

Opublikował poświęcone Księżycowi książki: „Cel – Księżyc” (1966), „Podbój Księżyca trwa” (1967), „Droga do Księżyca” (1969 – pierwsza relacja z załogowej wyprawy na Księżyc), „Hasło Księżyc” (Polskie Radio, 1969), popularną monografię „Księżyc” (1970) i mapę Księżyca, która miała kilka wydań. W książce „Znowu na Księżyc” (1999) Andrzej Marks przedstawił nawet oryginalny plan dalszej eksploracji Księżyca, z wykorzystaniem rosyjskich rakiet „Energia” i „Energia M”.

Jakim człowiekiem był dr inż. Andrzej Marks, można dowiedzieć się ze wspomnienia o nim, napisanego przez Jego córkę Monikę (Urania – Postępy Astronomii nr 5/2006, s. 220).

Piotr Podkowicz, PTA"

"Why is it that nobody understands me, yet everybody likes me?"
- Albert Einstein

Offline mss

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 9506
  • he/him
    • Astronauci i ich loty...
Odp: Dr inż. Andrzej Marks (1932-2006)
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 22, 2010, 21:17 »
In memoriam: Andrzej MARKS Urania - Postępy Astronomii” nr 5/2006

"Dr inż. astronomii, badacz, pisarz, wykładowca, wynalazca, niestrudzony popularyzator nauki wśród młodzieży i dorosłych.

Andrzej Marks urodził się w Warszawie 18 grudnia 1932 r. W latach 1941 – 1944 uczęszczał do Tajnej Podstawowej Szkoły Polskiej w Warszawie. W roku 1950 ukończył szkołę średnią w Warszawie, a w latach 1950 – 1956 studiował astronomię geodezyjną na Politechnice Warszawskiej. Doktorat uzyskał w 1968 r. za zbadanie działania wynalezionego przez siebie i opatentowanego mikrometru do pomiarów astronomiczno-geodezyjnych.

Po ukończeniu studiów, przez 2 lata był asystentem w Obserwatorium Astronomicznym Politechniki Warszawskiej, a następnie od roku 1958 zajmował się wyłącznie pracą twórczą w dziedzinie astronomii i kosmonautyki. W trakcie swojej różnorodnej działalności starał się upowszechniać wiedzę z zakresu kosmonautyki i astronomii, w szczególności pasjonował się lotami załogowymi na Księżyc. Opracował także własny wariant takiej podróży.

W okresie 1959 – 1999 napisał 32 książki, wiele z nich o charakterze unikalnym i pionierskim, np. pierwszą na świecie książkę o lądowaniu ludzi na Księżycu Droga do Księżyca. Łączny nakład wydanych książek to 700 tys. egzemplarzy.

Poczynając od 1956 r., napisał kilka tysięcy artykułów, m.in. dla „Skrzydlatej Polski”, pism branżowych i popularnonaukowych, takich jak „Urania” czy „Postępy Astronomii”. Starał się w nich przedstawić w sposób przystępny dla czytelnika tematy z dziedziny astronomii, zachęcał młodych ludzi do zdobywania wiedzy i rozwijał zainteresowania osób w każdym wieku, zawsze bazując na badaniach naukowych i stroniąc od sensacji, nie mających nic wspólnego z rzetelną wiedzą.

Od 1951 r. na terenie całego kraju wygłaszał różnego rodzaju wykłady i prelekcje, brał udział w spotkaniach autorskich, ceniąc sobie niezwykle bezpośredni kontakt z czytelnikiem czy słuchaczem. Były to wydarzenia takiej miary, jak wygłoszony w październiku 1951 r. w gmachu Obserwatorium Astronomicznego UW wykład „Podróże Międzyplanetarne”, jeden z pierwszych w ogóle na ten temat w naszym kraju, ale również pogadanki w grupie 10-11-latków, których niezmiennie, niezależnie od epoki, pasjonuje zdobywanie Kosmosu. Nie stronił również od takich wyzwań, jak wykłady w ramach terapii zajęciowej dla pacjentów zakładu dla chorych umysłowo w Tworkach, które cieszyły się niesłabnącym zainteresowaniem.

Poczynając od 1954 r., bardzo intensywnie współpracował z Redakcją Oświatową Polskiego Radia, m.in. w 1954 r. relacjonował na żywo całkowite zaćmienie Słońca na Suwalszczyźnie, w 1969 r. uczestniczył jako ekspert naukowy w relacji na żywo załogowych wypraw na Księżyc. W skromniejszym zakresie współpracował także z telewizją, m.in. był autorem pierwszej audycji astronomicznej w Telewizji Polskiej nt. Komety Arenda Rolanda 1957 r. Od 1958 r. współpracował z Wytwórnią Filmów Oświatowych. Był autorem scenariusza wystawy amerykańskiej o załogowej wyprawie na Księżyc w Muzeum Techniki w Warszawie w 1969 r.

Od 1949 r. był członkiem Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii, systematycznie organizował publiczne prelekcje i pokazy nieba przez teleskopy. Od 1954 r. należał do Towarzystwa Wiedzy Powszechnej, w którym prowadził niezwykle ożywioną działalność oświatową na terenie całego kraju. Od 1954 r. należał do Polskiego Towarzystwa Astronomicznego oraz był członkiem-założycielem Polskiego Towarzystwa Astronautycznego. Od 1960 r. należał do Sekcji Naukowej, a następnie Literackiej ZAIKS, od 1984 r. do Stowarzyszenia Autorów Dzieł Naukowych. Od 1989 r. był członkiem Komisji Astronautyki Polskiej Akademii Nauk. Jego pasja naukowa znalazła wyraz także w skonstruowaniu własnego obserwatorium astronomicznego, o którym wzmianka ukazała się w „Sky and Telescope”. Wykonał w nim ok. 10 000 naukowych obserwacji gwiazd zmiennych i na ich podstawie opublikował kilkanaście drobnych przyczynków naukowych.

W grudniu 1997 r. po osiągnięciu wieku 65 lat i po 47 latach pracy zawodowej przeszedł na emeryturę.

Prowadzona przez Niego działalność naukowa i intelektualna została kilkakrotnie nagrodzona w latach 1983 – 2000 odznaczeniami państwowymi.

Prywatnie był wielbicielem literatury, nie tylko naukowej, cenił sobie różnorodne gatunki uznanych autorów, od klasyki kryminału do historii z okresu II Wojny Światowej. Był posiadaczem pokaźnego zbioru książek, który stale powiększał o nowe pozycje. Cenił sobie muzykę klasyczną w dobrym wykonaniu, bardzo lubił obcowanie z przyrodą, szczególnie tatrzańską. Stałymi członkami rodziny były koty, które uważał za jedne z najwspanialszych zwierząt.

Był Człowiekiem niezwykle odpowiedzialnym i rzetelnym, wychował samotnie dwoje dzieci po śmierci Żony. Zawsze uważał, iż wykształcenie jest nie tylko przepustką do lepszego życia, ale przede wszystkim daje satysfakcję i wzbogaca człowieka, który mogąc podzielić się wiedzą z innymi, pozostawia po sobie trwały ślad.

Pozostanie w pamięci także jako serdeczny przyjaciel wielu z nas, skromny, uczciwy jako Uczony a także jako Ojciec, który konsekwentnie wpajał zasady „bycia przyzwoitym człowiekiem”, niezależnie od okoliczności.

Zmarł nagle 29 maja 2006 r. w wieku 74 lat.

Monika Marks"

"Why is it that nobody understands me, yet everybody likes me?"
- Albert Einstein

Offline Hermes

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 203
Odp: Dr inż. Andrzej Marks (1932-2006)
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 22, 2010, 22:38 »
Witam,

  w nawiązaniu do wspomnieniu o dr Andrzeju Marksie dodam, że przez wiele lat (lata ok. 1955-1970) był aktywnym obserwatorem PTMA w Oddziale Warszawskim oraz prowadzącym pokazy nieba dla publiczności.
  Jest wymieniony w wydanej niedawno książce prof. Andrzeja Woszczyka pt: "Sylwetki Astronomów Polskich XX w." Polecam tę książkę !! - są tam wspomnienia o ponad 50 wybitnych astronomach (których część poznałem zarówno poprzez PTMA, jak i na studiach).  Najlepiej znałem doc. Macieja Bielickiego - wybitnego specjalistę z mechaniki nieba (szkolił nas z obserwacji zakryciowych i pozycyjnych na spotkaniach w PTMA) i komet. Jest i o nim sporo informacji w wyżej wymienionej książce.

  Kiedy świat śledził lot "Apolla 11", Polskie Radio zorganizowało Studio Sprawozdawcze, które relacjonowało tę historyczną wyprawę. Do dziś mam nagrane (na magnetofonie szpulowym) ponad 1.5 godziny transmisji - zwłaszcza relacje ze startu "Apolla", lądowania na Księżycu i spaceru astronautów na jego powierzchni.  Dr Andrzej Marks był jednym z najbardziej aktywnych gości Polskiego Radia - o czym można się przekonać, słuchając dwóch fragmentów tych audycji (z moich zbiorów nagrań), i niedawno przegranych z magnetofonu na komputer:
 
  Te nagrania będą dostępne przez kilka dni.

  Po raz ostatni dr Andrzeja Marksa widziałem w Warszawie na premierze (dla prasy i astronomów) filmu "Apollo 13".

  Hermes

velo

  • Gość
Odp: Dr inż. Andrzej Marks (1932-2006)
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 22, 2010, 23:01 »
Miałem szansę koło niego siedzieć na jednej z konferencji "Tendecje Rozwojowe Napędów Kosmicznych" co PTA robiło :)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Dr inż. Andrzej Marks (1932-2006)
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 22, 2010, 23:01 »

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Dr inż. Andrzej Marks (1932-2006)
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 23, 2010, 01:53 »
Dr Andrzej Marks był jednym z najbardziej aktywnych gości Polskiego Radia - o czym można się przekonać, słuchając dwóch fragmentów tych audycji (z moich zbiorów nagrań), i niedawno przegranych z magnetofonu na komputer:
 
  Te nagrania będą dostępne przez kilka dni.

Bezcenne!! :)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Dr inż. Andrzej Marks (1932-2006)
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 23, 2010, 01:53 »