Autor Wątek: Boeing CST-100 Starliner  (Przeczytany 109852 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline MarekFloryda

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1433
  • docent
    • Mój blog rakietowo-samochodowy
Odp: Boeing / kapsuła CST-100
« Odpowiedź #60 dnia: Kwiecień 13, 2011, 21:09 »
Zapraszam na mój blog :)

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Boeing / kapsuła CST-100
« Odpowiedź #61 dnia: Maj 19, 2011, 23:07 »
Naszukałem się tego wątku w "Firmach prywatnych", tymczasem jest tutaj. No dobrze...
Prezentacja, którą zalinkował w grudniu Perian, jest obecnie dostępna w bardzo poszerzonej formie - ponad dwukrotnie:

http://www.aiaa.org/pdf/industry/presentations/Keith_Reiley.pdf

Są tam nowe zdjęcia i informacje, m.in. harmonogram prac do 2015 r.

Offline MarekFloryda

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1433
  • docent
    • Mój blog rakietowo-samochodowy
Odp: Boeing / kapsuła CST-100
« Odpowiedź #62 dnia: Czerwiec 15, 2011, 22:25 »
Dziś przeszli pozytywnie przez jakieś review (Delta? Beta? czy coś w tym stylu). Nie mam pojęcia co to oznacza...
Zapraszam na mój blog :)

Offline Trafiony

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 360
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Boeing / kapsuła CST-100
« Odpowiedź #63 dnia: Czerwiec 15, 2011, 23:30 »
Dziś przeszli pozytywnie przez jakieś review (Delta? Beta? czy coś w tym stylu). Nie mam pojęcia co to oznacza...
Tutaj jest coś na ten temat.
http://www.kosmonauta.net/index.php/Przyszlosc/Sektor-prywatny/cst-100-przeglad-sdr.html

To jest chyba w ramach systemu rozwoju projekt i zdobywania wiedzy. Oni tam na zachodzie uporządkowali też proces twórczy według wskazań naukowców. Więc robią przeglądy z udziałem osób z zewnątrz. Bo ci co siedzą przy projekcie mogą czasem nie dostrzec oczywistych błędów, jak też szans, możliwości nowych rozwiązań. Czasem jest to trochę sztuczne, ale jednak ma sens, jakaś faza alfa, beta, gamma.
U nas to sprawa nieznana, albo inaczej - znana, a nie stosowana. Jak mi ktoś powiedział kiedyś - największe lewusy, tłuki i pijaki ze studiów zostały prezesami i dyrektorami. I pewnie dalej piją i kręcą te swoje lody. Więc taka ambitna wiedza? Dajcie spokój, to przeciążenie mózgu.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Boeing / kapsuła CST-100
« Odpowiedź #63 dnia: Czerwiec 15, 2011, 23:30 »

Offline magiczny

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 552
Odp: Boeing / kapsuła CST-100
« Odpowiedź #64 dnia: Lipiec 15, 2011, 21:53 »
Tak sobie ostatnio myślałem, że Airbus też mógłby spróbować zbudować swoja kapsułę, w końcu jest największym rywalem Boeinga...
Wiem wiem, Boeing dostanie na to pieniądze z NASA, Airbus pewnie z ESA nic by za to nie dostał...

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23263
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Boeing / kapsuła CST-100
« Odpowiedź #65 dnia: Lipiec 15, 2011, 22:45 »
Tak sobie ostatnio myślałem, że Airbus też mógłby spróbować zbudować swoja kapsułę, w końcu jest największym rywalem Boeinga...
Wiem wiem, Boeing dostanie na to pieniądze z NASA, Airbus pewnie z ESA nic by za to nie dostał...

Ale ESA jest znacznie mniejsza i raczej chyba w tej chwili nie planuje nawet konwersji ATV do załogowej wersji... :(

velo

  • Gość
Odp: Boeing / kapsuła CST-100
« Odpowiedź #66 dnia: Sierpień 04, 2011, 23:21 »
Nowe wieści - kapsuła Boeinga będzie wynoszona Atlasem V.

Pierwsze 3 loty w 2015
- bezzałogowa orbita
- bezzałogowy transsonic abort
- dwóch pilotów leci do ISS

Offline jmvh

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3168
Odp: Boeing / kapsuła CST-100
« Odpowiedź #67 dnia: Sierpień 04, 2011, 23:55 »
Warto wspomnieć konfig Atlasa - 412 (Dwa  RL-10 i stałopędna rakieta dodatkowa). Przy okazji, mógłby ktoś wyjaśnić czemu 411, 421, 501, 521 i 531 miały by być rzekomo wycofane?

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23263
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Boeing / kapsuła CST-100
« Odpowiedź #68 dnia: Sierpień 05, 2011, 01:22 »
Nowe wieści - kapsuła Boeinga będzie wynoszona Atlasem V.

Pierwsze 3 loty w 2015
- bezzałogowa orbita
- bezzałogowy transsonic abort
- dwóch pilotów leci do ISS

Jak dla mnie dość duże zaskoczenie! Czemu nie Delta IV? Czy coś wiadomo?

Testy na 2015 rok wyglądają arcyciekawie!

Offline perian

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1442
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Boeing / kapsuła CST-100
« Odpowiedź #69 dnia: Sierpień 05, 2011, 08:18 »

Jak dla mnie dość duże zaskoczenie! Czemu nie Delta IV? Czy coś wiadomo?


Zaskoczeniem byłby wybór Falcona 9 albo Liberty. Atlas jest najlepszy, bo na najlepsze osiągi i póki co jest tańszy. Zastanawiające jest natomiast, dlaczego wariant 412? CST-100 będzie taki ciężki? Zabawa ze stałopaliwowymi dodatkami to tylko udręka. Ale jak wszystko pójdzie dobrze to pewnie profil lotu będzie łaaagodny.

Szykuje nam się rozbudowa wyrzutni, może nawet budowa VIF2 albo nawet lepiej użycie SMARF.

Offline Maquis

  • Bóg-Imperator ;)
  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2241
  • Muhahahahaha
    • Kosmonauta.net
Odp: Boeing / kapsuła CST-100
« Odpowiedź #70 dnia: Sierpień 05, 2011, 11:56 »
No nie wiem, sądziłem, że Boeing będzie raczej forsował własną rakietę nośną - a taką jest Delta.

Offline jmvh

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3168
Odp: Boeing / kapsuła CST-100
« Odpowiedź #71 dnia: Sierpień 05, 2011, 12:28 »
Zastanawiające jest natomiast, dlaczego wariant 412? CST-100 będzie taki ciężki?

O tym wariancie mówi się już od dłuższego czasu, sam CST-100 ma ważyć około 13 t i jest najcięższy spośród konkurencji.

Offline perian

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1442
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Boeing / kapsuła CST-100
« Odpowiedź #72 dnia: Sierpień 05, 2011, 12:36 »
No nie wiem, sądziłem, że Boeing będzie raczej forsował własną rakietę nośną - a taką jest Delta.

Skoro Atlas będzie uwikłany w loty załogowe, to Delta4 przejmie większą część lukratywnego tortu "strzelanie wojskowych ptaszków".

Offline perian

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1442
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Boeing / kapsuła CST-100
« Odpowiedź #73 dnia: Sierpień 05, 2011, 12:41 »
O tym wariancie mówi się już od dłuższego czasu, sam CST-100 ma ważyć około 13 t i jest najcięższy spośród konkurencji.

Na dodatek jeszcze nie zbudowaną, zatem istnieje szansa, że skończą na 422 ;). Przy tej okazji wygląda, że ograniczenie konstrukcyjne dla Atlasa z małą owiewką przestało być aktualne i Centaur uniesie więcej niż 10 ton.  Swoją drogą to CST-100 ma pokichany LAS, silniki manewrowe na module serwisowym i kapsule, dziwolągi takie.

Offline jmvh

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3168
Odp: Boeing / kapsuła CST-100
« Odpowiedź #74 dnia: Sierpień 05, 2011, 12:53 »
No nie wiem, sądziłem, że Boeing będzie raczej forsował własną rakietę nośną - a taką jest Delta.

Skoro Atlas będzie uwikłany w loty załogowe, to Delta4 przejmie większą część lukratywnego tortu "strzelanie wojskowych ptaszków".

A tu do gry może wkroczyć hipotetyczny Falcon Heavy. Ciekawostka - DIVH wykorzystały więcej CBC niż wersje Medium.

Swoją drogą to CST-100 ma pokichany LAS, silniki manewrowe na module serwisowym i kapsule, dziwolągi takie.

Bo ja wiem dziwolągi, palą się nie tak brzydko:

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Boeing / kapsuła CST-100
« Odpowiedź #74 dnia: Sierpień 05, 2011, 12:53 »