Autor Wątek: Neptun (zbiorczo)  (Przeczytany 40777 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Neptun (zbiorczo)
« dnia: Sierpień 12, 2010, 20:56 »
Ten wątek jest przeznaczony na badania związane z Neptunem.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 21, 2012, 20:31 wysłana przez Scorus »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Neptun (zbiorczo)
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 12, 2010, 21:02 »
Dziś poinformowano o zaobserwowaniu pierwszego trojańczyka Neptuna na L5. L5 to punkt Lagrange będący 'za' Neptunem w obiegu. W okolicach L5 sonda New Horizons przeleci w 2014 roku.

Obiekt nazywa się 2008 LC18. Wielkość - około 100 km.

W chwili obecnej (i przez kilka następnych lat) obserwacje okolic L5 Neptuna mogą być nieco problematyczne, bowiem tłem jest Droga Mleczna, blisko centralnych obszarów, co oznacza dużą ilość gwiazd tła.

Populacja L5 jest szacowana na porównywalną z populacją L4, która w tej chwili liczy sobie 7 obiektów.

http://www.space.com/scienceastronomy/neptune-trojan-asteroid-discovery-100812.html
http://en.wikipedia.org/wiki/Neptune_trojan

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Neptun (zbiorczo)
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 18, 2010, 18:26 »
W tym roku Neptun dokona pierwszego pełnego obiegu dookoła Słońca od czasów odkrycia w 1846 roku.
http://www.space.com/spacewatch/neptune-first-orbit-around-sun-since-discovery-100818.html

Miejmy nadzieję, że zanim drugi pełen obieg nastąpi, to przynajmniej jeden orbiter odwiedzi tę planetę na dłużej. :)

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Neptun (zbiorczo)
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 25, 2010, 01:22 »
Miejmy nadzieję, że zanim drugi pełen obieg nastąpi, to przynajmniej jeden orbiter odwiedzi tę planetę na dłużej. :)

Ojj na pewno na tym forum wszyscy życzą sobie takiej misji ;)

Baj de łej - artykuł o tej planetoidzie odkrytej w L5 Neptuna z kosmo - link. Mała nieścisłość chyba się jednak pojawiła, bo w artykule jest mowa o 6 obiektach w L4 Neptuna, a dwa posty wyżej o 7 obiektach... To jak jest w końcu? :)


Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Neptun (zbiorczo)
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 25, 2010, 01:22 »

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Neptun (zbiorczo)
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 08, 2010, 01:49 »
'Och Ach'owych' materiałów ciąg dalszy ;)

Filmik podjęty 11 sierpnia w 2006 roku przez Obserwatorium Palomar, gdzie instrumentem był 200" Teleskop Hale. Przy nagrywaniu materiału korzystano z systemu optyki adaptacyjnej, dzięki czemu możliwe były do wyeliminowania negatywne wpływy ziemskiej atmosfery.

Na tarczy widzimy cały 'zestaw' różnych chmur. Dodatkowo podczas zbierania materiału zostało uchwycone przejście jednego z księżyców Neptuna w kadrze (wielokolorowy ślad u góry).



(Źródło.)

jch

  • Gość
Odp: Neptun (zbiorczo)
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 08, 2010, 21:04 »
Fascynujący globik. Jak tam brakuje jakiegoś orbitera...

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5263
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: Neptun (zbiorczo)
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 12, 2011, 23:36 »
Taka ciekawostka: dzisiaj mija dokładnie rok od odkrycia Neptuna. Oczywiście rok neptunowy... :)

Źródło.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 12, 2011, 23:38 wysłana przez astropl »
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Neptun (zbiorczo)
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 13, 2011, 18:57 »
Mam nadzieję, że drugie "urodzinki" tej planety będą już odpowiednio świętowane przez kilka orbiterów, łazik na Trytonie oraz może jakąś ekspedycję wypuszczoną specjalnie na tę okazję z bazy w systemie Saturna ;)

Offline Szaniu

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1698
  • Szepty Ziemi.
Odp: Neptun (zbiorczo)
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 14, 2011, 16:43 »
Mam nadzieję, że drugie "urodzinki" tej planety będą już odpowiednio świętowane przez kilka orbiterów, łazik na Trytonie oraz może jakąś ekspedycję wypuszczoną specjalnie na tę okazję z bazy w systemie Saturna ;)
Oby! Póki co świętujemy te urodzinki jedynie w ten sposób:
http://apod.nasa.gov/apod/ap110714.html

Offline Romek63

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1067
  • 67-my ROK EKSPLORACJI KOSMOSU
Odp: Neptun (zbiorczo)
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 27, 2013, 14:59 »
Widzę że dawno nie było żadnej nowej informacji na temat Neptuna. Może taka nowa informacja kogoś zainteresuje:
Cytuj
Superjonowa woda wewnątrz Urana i Neptuna?
http://kopalniawiedzy.pl/woda-faza-fcc-bcc-woda-superjonowa-Uran-Neptun,17990

Woda kojarzy się przeciętnemu człowiekowi z trzema stanami skupienia, ciekłym, stałym i gazowym. Jednak ten powszechny płyn charakteryzuje niezwykłe bogactwo faz. Aż 15 faz zaobserwowano w laboratoriach, a 8 jest przewidywanych teoretycznie. Jedną z mniej znanych faz jest faza superjonowa, uznawana za lód, ale mieszcząca się pomiędzy stanem ciekłym a stałym. Naukowcy odkryli właśnie drugi rodzaj fazy superjonowej i uważają, że taka woda może stanowić znaczną część planet podobnych do Neptuna czy Urana.[...]
Niewykluczone, że wiele zagadek lodowych gigantów uda się rozwiązać zakładając, że zawierają one wodę w fazach bcc i fcc. Z misji Keplera wiemy, że egzoplanety takie jak Uran i Neptun występują w kosmosie powszechnie. Są częściej spotykane niż gazowe giganty jak Jowisz.[...]

Online station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3819
Odp: Neptun (zbiorczo)
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 20, 2014, 16:04 »
Moim skromnym zdaniem lodowe giganty są o wiele bardziej ciekawszymi obiektami niż gazowe, przede wszystkim ze względu na znacznie ciekawszą budowę wewnętrzną. Szkoda, że całkowicie bagatelizuje się ich temat i nie bierze pod uwagę dokładnej eksploracji układu którejś z tych planet.
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: Neptun (zbiorczo)
« Odpowiedź #11 dnia: Październik 20, 2014, 16:20 »
Moim skromnym zdaniem lodowe giganty są o wiele bardziej ciekawszymi obiektami niż gazowe, przede wszystkim ze względu na znacznie ciekawszą budowę wewnętrzną. Szkoda, że całkowicie bagatelizuje się ich temat i nie bierze pod uwagę dokładnej eksploracji układu którejś z tych planet.

Nikt ich nie bagatelizuje. Tylko pieniążków brak  :(
Ja nie mogę się doczekać misji do Neptuna i lądownika/łazika na Trytona  ::)
Ciekawe fotki byłyby z łazika tych lodowych gejzerów, zanotowanych jeszcze przez Voyagery. Niestety z biegiem lat aktywność atmosfery Tritona będzie maleć, wraz z oddalaniem się Neptuna od Słońca.

Offline Rakietowy Bogdan

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 343
Odp: Neptun (zbiorczo)
« Odpowiedź #12 dnia: Październik 20, 2014, 16:22 »
Przyjdzie potrzeba szukania zastosowań do towarowych lotów SLS to i propozycje takich misji zostaną wzięte pod uwagę.

Scorus

  • Gość
Odp: Neptun (zbiorczo)
« Odpowiedź #13 dnia: Październik 20, 2014, 16:44 »
Prędzej wymyślą sobie jakąś wierzę Babel typu ISS czy STS która zapewni przepływ poważnych funduszy przez kilkadziesiąt lat.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: Neptun (zbiorczo)
« Odpowiedź #14 dnia: Październik 20, 2014, 16:52 »
Przyjdzie potrzeba szukania zastosowań do towarowych lotów SLS to i propozycje takich misji zostaną wzięte pod uwagę.

Bogdanie a kto za to zapłaci, za tak drogie misje?
Cena wypraw Galileo czy Cassini przy cenie misji wysyłanej przez SLS to chyba pikuś  ::)
Chyba lepiej pomyśleć o wysłaniu takiej sondy Falconem Cieżkim?  ;D

Scorusie, jeśli taka wieża Babel powstanie dla SLS to będzie to stacja w punktach L lub jak mam nadzieję baza księżycowa  :)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Neptun (zbiorczo)
« Odpowiedź #14 dnia: Październik 20, 2014, 16:52 »