Autor Wątek: Program TV "SONDA" (1977 - 1989)  (Przeczytany 103597 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Radek68

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 2633
  • "Jutro to dziś, tyle że jutro" Sławomir Mrożek
Odp: Program TV "SONDA" (1977 - 1989)
« Odpowiedź #45 dnia: Sierpień 07, 2012, 23:53 »
Znów zabieram głos w temacie SONDY, bo i odcinek jest typowo astronautyczny:
11 sierpnia, w sobotę, o 18:30 (jeśli nie nastąpią jakieś zmiany programowe, co w TVP jest normą) obejrzymy powtórkę odcinka "Made in ORBIT".

Nie tylko ja powtórnie zachęcam do jego oglądania. Kanarkusmaximus pisze tak o tym odcinku:

"Sądzę, że warto napisać kilka słów o naprawdę ponadczasowym odcinku programu Sonda. Warto go dziś nawet zobaczyć z kilku powodów.

Ten odcinek nosił nazwę 'Made in Orbit' i koncentrował się na badaniach wykonanych w trakcie kilku ciekawych misji początku lat 80. - czyli pierwszej misji Spacelab ( STS-9 --> http://en.wikipedia.org/wiki/STS-9 ) , pierwszym spacerze kosmicznym bez uwięzi (STS-41-B --> http://en.wikipedia.org/wiki/STS-41-B ) oraz radzieckich misjach do stacji Salut (prawdopodobnie Salut-7 --> http://en.wikipedia.org/wiki/Salyut_7 , gdyż jest mowa o spacerze kosmicznym, który miał na celu rozłożenie panelu słonecznego). Możemy wiec przyjrzeć się wydarzeniom astronautycznym z początkowej ery lotów wahadłowców. Wiele z dzisiejszych misji zawiera w sobie elementy badan lub technik, które w tamtych czasach były po raz pierwszy testowane - tutaj miedzy innymi znajduje się ta 'ponadczasowość' tego odcinka.

Ponadto, pod koniec programu można usłyszeć naprawdę ciekawe słowa na temat planów budowy dużej stacji kosmicznej (obie strony - radziecka i amerykańska o tym wspominały), którą byłaby stale zamieszkana. Radziecka stacja to Mir, a ta amerykańską stała się Międzynarodowa Stacja Kosmiczna, która dziś wciąż oglądamy na niebie.

Polecam! :)

Ja pisałem już o tym pół roku temu, gdy TVP pierwszy raz puszczało ten odcinek. Trzeba go zobaczyć (wbrew intencjom autorów zapewne) nie dla poznania czegoś nowego - a tak wtedy ten odcinek wyglądał - a dla zapoznania się z prawdziwą historią podboju kosmosu. Jak odbierano 28 lat temu to, co dziś jest już ponad ćwierćwieczną historią...

Pozycja obowiązkowa.

_________
P.S.
Zza kulis programu: to Andrzej Kurek był entuzjastą kosmosu i astronautyki, pasję podzielał z Tomaszem Pyciem i Wandą Konarzewską, trochę w opozycji stali Danek (Zdzisław) Kamiński i (bardziej) Marek Siudym.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 08, 2012, 00:07 wysłana przez Radek68 »
The Dark Side of the Moon

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Program TV "SONDA" (1977 - 1989)
« Odpowiedź #46 dnia: Sierpień 08, 2012, 01:19 »
Radku, może byśmy kiedyś zrobili "fanowski" odcinek pt. "Made in Orbit 2"? :)

Offline Radek68

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 2633
  • "Jutro to dziś, tyle że jutro" Sławomir Mrożek
Odp: Program TV "SONDA" (1977 - 1989)
« Odpowiedź #47 dnia: Sierpień 11, 2012, 12:35 »
Radku, może byśmy kiedyś zrobili "fanowski" odcinek pt. "Made in Orbit 2"? :)

Wiesz... pomysł oczywiście jest znakomity, ale czy możliwy do realizacji?
W sumie mając rewelacyjne materiały NASA można by coś zrobić, jakiś program stylizowany na SONDĘ, popularyzujący astronautykę. Dać czołówkę z nową ścieżką dźwiękową (tą samą, ale zgraną z oryginalnego winyla), ale największym problemem byłby brak "oryginalnych" prowadzących. Co prawda bywały już odcinki SONDY, gdzie zamiast Kurka i Kamińskiego występowali inni autorzy (Pyć, Siudym), ale tu widzę największą trudność.
Można dać lektora z offu, ale...
Czy faktycznie myślisz, że można to zrobić?

P.S. Oryginał do obejrzenia dziś w TVP Historia o 18:30
« Ostatnia zmiana: Sierpień 11, 2012, 12:41 wysłana przez Radek68 »
The Dark Side of the Moon

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: Program TV "SONDA" (1977 - 1989)
« Odpowiedź #48 dnia: Sierpień 11, 2012, 12:55 »
Radku, może byśmy kiedyś zrobili "fanowski" odcinek pt. "Made in Orbit 2"? :)

Wiesz... pomysł oczywiście jest znakomity, ale czy możliwy do realizacji?

Zawsze to będzie imitacja... Jeśli już, to zrobić coś całkiem nowego, gdzie prowadzący nie będą udawać Kurka i Kamińskiego w ich sposobie dyskutowania. Mógłby wystarczyć prosty program, w którym byłyby emitowane filmy - teraz jest o wiele łatwiej, gdyż można zdobyć mnóstwo bardzo efektownego materiału, który sam w sobie przykuje uwagę. Do twego wystarczyłby komentarz prowadzącego, zaproszonych ekspertów. Oczywiście musiałoby to być dobrze prowadzone. Ale pewno żadna tv tego nie zrealizuje...

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Program TV "SONDA" (1977 - 1989)
« Odpowiedź #48 dnia: Sierpień 11, 2012, 12:55 »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Program TV "SONDA" (1977 - 1989)
« Odpowiedź #49 dnia: Sierpień 11, 2012, 13:07 »
Sądzę, że brak potencjalnej emisji w TV nie jest wielkim problemem- jest od tego wszak sieć, serwisy społecznościowe i te, na które można wgrać filmiki. Możliwości przekazu informacji jest sporo poza TV. :) To też wielki plus "naszych czasów" moim zdaniem.

Z pewnością dziś znacznie łatwiej o dostępność materiałów - w zasadzie problemem byłby wybór najlepszych i sposób ich prezentacji niż ich brak. Z pewnością akurat nasza ekipa w skali kraju ma wystarczającą wiedzę na temat zawartości "Made in Orbit 2". Osobiście sądzę też, że nie musiałoby to być "blisko" związane z SONDĄ - samo nazwanie odcinka mogłoby do tego nawiązywać, ale formy dyskusji Kurka i Kamińskiego pewnie nie udałoby się nam zrealizować. Jednakże samą inspirację można by przedstawić. :)

Offline ViktoR

  • Junior
  • **
  • Wiadomości: 64
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Program TV "SONDA" (1977 - 1989)
« Odpowiedź #50 dnia: Sierpień 11, 2012, 14:00 »
Po co mierzyć się z legendą? Nie lepiej przygotować coś dostosowanego do naszych czasów? Mam na myśli krótkie filmiki (10 min) zmontowane z ogólnodostępnych materiałów i może własnych animacji, do tego lektor w tle. No i oczywiście prosty język, zdania pojedyncze i podbita muzyka elektroniczna. Kanał na YouTube i już można edukować naród.

Offline Maquis

  • Bóg-Imperator ;)
  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2241
  • Muhahahahaha
    • Kosmonauta.net
Odp: Program TV "SONDA" (1977 - 1989)
« Odpowiedź #51 dnia: Sierpień 11, 2012, 14:59 »
Ten pomysł na odcinek z lektorem w tle jest bardzo fajny. Materiałów jest milion z NASA, można to zmontować. Co prawda zabraknie fragmentów poświęconych dyskusji (chyba, że by się znalazły dwie owieczki ;)) ale... i tak pomysł jest interesujący.

Offline Romek63

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1067
  • 67-my ROK EKSPLORACJI KOSMOSU
Odp: Program TV "SONDA" (1977 - 1989)
« Odpowiedź #52 dnia: Sierpień 11, 2012, 15:16 »
Jak najbardziej pomysł jest bardzo interesujący. Pamiętam, że nie moglem przeboleć gdy się dowiedziałem o tym wypadku i że Sondy w TV już nie będzie. Na pewno wiele osób pamiętających ten program chciałoby zobaczyć jakieś nawiązanie do niego nawet gdyby miało być dostępne tylko w internecie. Jeśli tylko tematyka będzie równie ciekawa to na pewno znajdzie się wielu oglądających  :) Oby tylko prowadzony był w ciekawy sposób i w formie przystępnej dla wielu. Jeśli są tu osoby mające do tego zapał i czujące się na siłach to już jest dobrze  :)  Ale rzeczywiście muzyka z czołówki koniecznie musi być ta sama z oryginalnej Sondy :) Filmik też powinien być jeśli nie taki sam, to w tym stylu - nawiązujący do oryginału  :)

Offline CoB

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 131
    • Ardis
Odp: Program TV "SONDA" (1977 - 1989)
« Odpowiedź #53 dnia: Sierpień 11, 2012, 19:25 »
Jak dla mnie to też jest genialny pomysł i w takim projekcie chętnie wziąłbym aktywny udział ;) Można by było rozbić temat na kilka oddzielnych programów dotyczących astronautyki (takich dziesięciominutówek). Ja bym to może widział na podobieństwo http://www.ted.com/

Mimo wszystko uważam, że prowadzący (a nie lektor w tle) świadczy o profesjonaliźmie ;)

Offline Radek68

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 2633
  • "Jutro to dziś, tyle że jutro" Sławomir Mrożek
Odp: Program TV "SONDA" (1977 - 1989)
« Odpowiedź #54 dnia: Sierpień 12, 2012, 12:35 »
Jeśli już, to zrobić coś całkiem nowego, gdzie prowadzący nie będą udawać Kurka i Kamińskiego w ich sposobie dyskutowania.
Tak, popieram w 100%.
Inspiracja SONDĄ, nawet w tle czołówka (cała + odświeżony podkład muzyczny), felietony z lektorem wyjaśniającym podstawowe sprawy w sposób popularnonaukowy z podkładem muzycznym takim, jak w Sondzie (Hertel, wybrane, klimatyczne utwory z Library Music - a mam takich sporo)... Jakieś 2 -3 krótkie wywiady z kimś...
No faktycznie coś takiego mogłoby powstać.
Nawet jako seria... czy nie za bardzo się zagalopowałem?  ::)
The Dark Side of the Moon

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: Program TV "SONDA" (1977 - 1989)
« Odpowiedź #55 dnia: Sierpień 12, 2012, 13:31 »
Ten pomysł na odcinek z lektorem w tle jest bardzo fajny. Materiałów jest milion z NASA, można to zmontować. Co prawda zabraknie fragmentów poświęconych dyskusji (chyba, że by się znalazły dwie owieczki ;)) ale... i tak pomysł jest interesujący.

A ja myślę, że jest mało sensowny.Takie filmiki jest w stanie zmontować i umieścić na YT co najmniej połowa userów zarejestrowanych na naszym Forum, i też pewnie na YT jest ich mnóstwo. Szkoda roboty. Jeśli już, to jak pisze Radek:

Inspiracja SONDĄ, nawet w tle czołówka (cała + odświeżony podkład muzyczny), felietony z lektorem wyjaśniającym podstawowe sprawy w sposób popularnonaukowy z podkładem muzycznym takim, jak w Sondzie (Hertel, wybrane, klimatyczne utwory z Library Music - a mam takich sporo)... Jakieś 2 -3 krótkie wywiady z kimś...
No faktycznie coś takiego mogłoby powstać.
Nawet jako seria... czy nie za bardzo się zagalopowałem?  ::)

Z lektorem, wywiadem, by nadać programowi jakąś indywidualność. I nie po prostu wrzucone na YT, ale z jakąś akcją promocyjną, przede wszystkim zapewne na Kosmonaucie.net, ale też i innych zaprzyjaźnionych portalach, a także informacje do ogólnych portalów, jak np. technologie.gazeta.pl.

Offline jmvh

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3168
Odp: Program TV "SONDA" (1977 - 1989)
« Odpowiedź #56 dnia: Sierpień 12, 2012, 13:47 »
Zdaje się, że mówimy tu o czymś typu BRITE-TV, tylko opowiadającym o znacznie szerszej gamie bardziej zdalnych wydarzeń?

Offline ViktoR

  • Junior
  • **
  • Wiadomości: 64
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Program TV "SONDA" (1977 - 1989)
« Odpowiedź #57 dnia: Sierpień 12, 2012, 13:51 »
Cytat: JSz
A ja myślę, że jest mało sensowny.Takie filmiki jest w stanie zmontować i umieścić na YT co najmniej połowa userów zarejestrowanych na naszym Forum, i też pewnie na YT jest ich mnóstwo. Szkoda roboty. Jeśli już, to jak pisze Radek:

Sporo racji w tym jest, zależy jak bardzo profesjonalny projekt ma to być. Już z wywiadami może być trochę problemów, a studia składać też nikt nie będzie. Ale zgadzam się, że jak już coś robić to dobrze, tyle że będzie to od nas wymagało o wiele więcej wysiłku.

Cytat: JSz
Z lektorem, wywiadem, by nadać programowi jakąś indywidualność. I nie po prostu wrzucone na YT, ale z jakąś akcją promocyjną, przede wszystkim zapewne na Kosmonaucie.net, ale też i innych zaprzyjaźnionych portalach, a także informacje do ogólnych portalów, jak np. technologie.gazeta.pl.

Promocje najłatwiej uzyskamy robiąc odcinek na temat aktualny, czyli o marsie np. "Sondy Marsjańskie" - od Vikinga do MSL.  Może udałoby się coś nagrać w VIGO System?

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: Program TV "SONDA" (1977 - 1989)
« Odpowiedź #58 dnia: Sierpień 12, 2012, 14:12 »
Zdaje się, że mówimy tu o czymś typu BRITE-TV, tylko opowiadającym o znacznie szerszej gamie bardziej zdalnych wydarzeń?

Niekoniecznie. Ewentualni autorzy mogą przyjąć bardzo różne koncepcje, np. zbiór newsów, albo jeden aktualny temat omówiony dogłębniej, albo jedno ogólniejsze zagadnienie (tak jak było w Sondzie). Możliwości jest więcej, i były one już nieraz realizowane.

Już z wywiadami może być trochę problemów, a studia składać też nikt nie będzie. Ale zgadzam się, że jak już coś robić to dobrze, tyle że będzie to od nas wymagało o wiele więcej wysiłku.

Racja, wymyślamy dla kogoś robotę...

Offline Maquis

  • Bóg-Imperator ;)
  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2241
  • Muhahahahaha
    • Kosmonauta.net
Odp: Program TV "SONDA" (1977 - 1989)
« Odpowiedź #59 dnia: Sierpień 13, 2012, 16:18 »
A ja myślę, że jest mało sensowny.Takie filmiki jest w stanie zmontować i umieścić na YT co najmniej połowa userów zarejestrowanych na naszym Forum, i też pewnie na YT jest ich mnóstwo. Szkoda roboty. Jeśli już, to jak pisze Radek:

Ironicznie powiem: "I dlatego jest ich tam tak wiele".

Ale jasne, z dodatkowym materiałem byłoby lepiej.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Program TV "SONDA" (1977 - 1989)
« Odpowiedź #59 dnia: Sierpień 13, 2012, 16:18 »