Autor Wątek: SatRevolution  (Przeczytany 59472 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline CoB

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 131
    • Ardis
Odp: SatRevolution
« Odpowiedź #75 dnia: Kwiecień 19, 2019, 14:45 »
Jakkolwiek by nie było, to są pierwsze polskie komercyjne nanosatelity. Ja podziwiam zespół SatRevolution z tego względu, że działają kompletnie niepolsko - tzn.: w przeciwieństwie do ich "konkurencji", która jest tak "doświadczona" technologicznie, potrafią doprowadzić do końca projekt bez dofinansowania publicznego w wysokości -nastu milionów złotych. Mi się jakoś nie uśmiecha oddawanie części podatku dla kilku dużych polskich firm, które bez dotacji z NCBiR-u nie zrobiłyby nic (a pewnie bez finansowania publicznego zawaliłyby się). Po tym jak rozwalą te pieniądze, to jestem ciekawy, ile projektów zostanie tak naprawdę wdrożonych na rynku (pewnie 0). SatRevolution to prawdopodobnie pierwsza poważna firma z nurtu New Space związana z tworzeniem platform satelitarnych w Polsce. A na początku wątku jeszcze poddawano w wątpliwość ich działania, teraz poddawane będą w wątpliwość ich plany z konstelacją satelitów? To zaczyna przypominać typowy schemat krytykowania tych, którzy są pierwsi na danym polu.

Jeśli jesteśmy przy NewSpace to SatRev jest chyba (?) też pierwszą udaną inwestycją prywatnego kapitału w New Space w Polsce, to bardzo budujące, bo może zwrócić uwagę większej liczby inwestorów na tę branżę.

Offline Rafał

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 812
  • Nie zapomnijmy o Wenus.
Odp: SatRevolution
« Odpowiedź #76 dnia: Kwiecień 19, 2019, 15:36 »
Ten wątek przeszedł ze skrajności w skrajność :) Też nie rozumiałem aż tak dalekiej krytyki ich początków, ale jednak miała jakieś podstawy (wariactwa podawane w materiałach prasowych, np. o zrobieniu satelity ze smartfona). Gratulacje za uorbitowanie, zdecydowanie. Natomiast PW-Sat pokazał, że równie dobrze po uorbitowaniu może nic nie zadziałać. A to obwieszczanie "pierwszej poważnej firmy New Space", czyli... wyprzedzenie Creotechu? Z przesadnej krytyki w przesadną ekscytację!

Online Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6533
  • Realista do bólu;-)
Odp: SatRevolution
« Odpowiedź #77 dnia: Kwiecień 19, 2019, 15:40 »
Proponuje poczekac na orbitacje. Z powazaniem
                                                        Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline CoB

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 131
    • Ardis
Odp: SatRevolution
« Odpowiedź #78 dnia: Kwiecień 19, 2019, 19:09 »
Hmmm... Rafał, masz trochę racji, rzeczywiście zbyt skrajna ekscytacja, dzięki za kubeł zimnej wody. Pisząc o New Space w kontekście Polski miałem na myśli:
a) firmy z inwestorami prywatnymi,
b) firmy, które powstały po przystąpieniu polski do ESA,
c) firmy, które tworzą produkty w systemie Agile, aktywnie szukają inwestorów, nie korzystają z dotacji NCBiR-u.
Creotech nie spełnia b) i c), co do a) to już pewnie wymaga odrobiny kopania, ale to chyba nie miejsce na takie analizy.

Ja nie jestem ciekawy czy teraz się uda czy się nie uda, ale raczej tego, co będzie się działo w perspektywie kolejnych lat z SatRevolution przede wszystkim jeśli się nie uda ;)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: SatRevolution
« Odpowiedź #78 dnia: Kwiecień 19, 2019, 19:09 »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: SatRevolution
« Odpowiedź #79 dnia: Kwiecień 19, 2019, 21:41 »
Ale przecież SatRevolution korzysta z NCBiRu:
https://brandsit.pl/kvarko-inwestuje-w-pierwszego-polskiego-satelite-komercyjnego/
Dostali inwestycję w ramach Bridge Alfa, czyli innego źródła, ale też NCBIR. Zgaduję, że ta inwestycja wystarczyła na tego jednego satelitę.

Gratuluję SatRevolution tego, że satelita znalazł się na orbicie, co jest dużym zaskoczeniem względem wielu wcześniejszych naprawdę dziwnych, albo raczej kontrowersyjnych zdań. Teraz przyjdzie czas na sprawdzenie ile z tych zapowiedzi było prawdziwych - ot choćby chwalona rozdzielczość 50 cm...

Offline CoB

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 131
    • Ardis
Odp: SatRevolution
« Odpowiedź #80 dnia: Kwiecień 19, 2019, 23:15 »
Dostali pieniądze od inwestora, który pozyskał je z NCBiR-u a to jest różnica. Polskie fundusze inwestycyjne są przecież malutkie i muszą wspomagać się pieniędzmi publicznymi. Formalnie też, w ramach Bridge Alfa, takie dofinansowanie to również wkład własny funduszy kapitałowych. Pisząc o NCBiR miałem na myśli bezpośrednie pozyskiwanie funduszy z tej instytucji w ramach np.: Szybkiej Ścieżki, co znacznie przedłuża a często w ogóle nie prowadzi do wdrożenia (to nie jest związane tylko z branżą space w Polsce, chyba nawet bardziej z BioTech). Czasem zastanawiam się, czy pośrednio każda spółka i firma w jakiś sposób nie jest wspierana przez tę instytucję w Polsce, wtedy całe zdanie o niepozyskiwaniu funduszy publicznych i tak traci sens.

Gdyby śledzić ich profil, to wyraźnie widać, że aktywnie szukają inwestorów na kolejne rundy finansowania jak i klientów na całym świecie. To nie jest typowe w naszych warunkach, również wśród start-upów na rynku w ogóle.

Nawet jeśli rozdzielczości 0,5 m na piksel nie będzie osiągnięta, (co mi się wydaje mniej kontrowersyjne niż częstotliwość lotów pozwalająca na analizy natężenia ruchu, to musiałoby być robione non-stop...), ale flota się pojawi, to biznesowo i tak zwyciężą*. Na rynku jest jeszcze nisza na zobrazowania, ja na przykład muszę szukać zdjęć u chińskich dostawców, bo pewnego typu zobrazowań nie ma nigdzie indziej. Dodatkowo Planet (Google) ma bardzo wysokie ceny dla małych firm, więc konkurencja przyda się przede wszystkim dla sektora MŚP downstream, dlatego liczę na to, że do pewnego stopnia im się uda, mnie zadowoli nawet 5m x 5m per piksel ale codziennie.

Ale jak już pisałem - prawdopodobieństwo porażki jest bardzo wysokie i co wtedy? Czy firma w takim modelu biznesowym, prowadzona przez wizjonerów i zapaleńców przetrwa?

* Ogólnie cała ta reklama pewnie i tak nie jest kierowana do specjalistów a do masowego odbiorcy jak i administracji publicznej i inwestorów. Chyba nikt nie stwierdzi, że inżynierowie z SatRevolution nie wiedzą jakie mają możliwości skoro już kilka lat wykuwają swoje doświadczenie.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: SatRevolution
« Odpowiedź #81 dnia: Kwiecień 19, 2019, 23:48 »
Ten argument o tym, że to od inwestora (których jest dużo) moim zdaniem jest dość słaby, bo NCBiR też np w ramach Szybkiej Ścieżki dostaje dużo zgłoszeń i też może wybierać sobie, co im się podoba. I to i to w dużej części to fundusze publiczne - kto inny nimi dysponuje, ale też musi je jakoś wydać.

Argument o aktywnym szukaniu inwestora nie jest prawdziwy, gdyż w zasadzie cała polska branża startupów szuka inwestorów. Po prostu większość się tym nie chwali, zanim nie osiągnie jakiegoś sukcesu. Tutaj chyba SatRevolution zbyt często się chwalił "przed zachodem Słońca".

Ale to są oczywiście szczegóły, mam nadzieję, że nie jest to przed tę firmę używane jako argumenty odróżniające ich od innych.

To że prawdopodobieństwo porażki jest duże - to wszyscy wiemy. Każda działalność takich małych spółek jest trudna - w wielu z nich są jacyś wizjonerzy (tyle, że większości się nie udaje  :-X ). Pytanie tylko, ile z tego to "absztyfikacja" a ile to rzeczywiste możliwości? Kilka zapowiedzi SatRevolution okazało się być bardzo kontrowersyjnych (albo też i śmiesznych - jak zwał tak zwał) - podobnie jak grafiki czy parametry satelitów. Stąd tyle kontrowersji wokół tej spółki - stąd też tyle pytań o rzeczywiste kompetencje w tej spółce.

Mnie natomiast mocno ciekawi, czy ten satelita został zbudowany czy zakupiony. Ktoś coś wie?

Online Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6533
  • Realista do bólu;-)
Odp: SatRevolution
« Odpowiedź #82 dnia: Kwiecień 20, 2019, 08:59 »
IMHO, w jakiejs czesci zrobiony sam, obstawiam typowe COTS. Co oznacza, ze:
Bedzie informacja zwrotna ale nie za duza.
Przetestowane zostana wlasne rozwiazanie, to baaaaardzo dobrze.
Nie zatrudni sie jedgego studenta, ktory pokupi co trzeba i posle, jak juz dawniej bywalo co byloby baaaardzo zle,
Sa tez wady:
Niesteety duza czesc cubesatow ma nie przezywa umieszczenia w przestrzeni kosmicznej.
A koszty, cooz tak to kosztuje, wlasciwie powinno sie zadac pytanie, czemu tak malo na to poszlo ...

Rozmawialem troche z jednym z pracownikow tej firmy we wroclawiu dlatego wiem, ze to nie cos kupionego u kogos,
bo testy nad nim robili lokalnie, zreszta gdzies na sieci ktos by sie chwalil, ze robil tego satelite. Z powazaniem
                                                                                                         Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24420
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: SatRevolution
« Odpowiedź #83 dnia: Czerwiec 14, 2019, 07:10 »
Można odnieść wrażenie , że taśmy montażowe firmy będą niedługo w pełnym rozruchu.

Czy ktoś może wie ,  jak poważny jest udział  SatRevolution w pracach nad  satelitą  KRAKsat ?

Polski start-up chce wynieść na orbitę nanosatelitę obserwacyjnego ScopeSat
10.06.2019 Magdalena Jarco

Polski start-up SatRevolution chce wynieść na orbitę prototypowego nanosatelitę obserwacyjnego ScopeSat, będącego częścią roju satelitów obserwacyjnych ziemi REC - poinformowała firma w piątkowym komunikacie. Dodano, że potencjał REC dostrzegła spółka Richarda Bransona.

REC, czyli Real-time Earth observation Constellation, to stworzony przez SatRevolution projekt konstelacji nanosatelitów obserwacyjnych opartych na autorskiej platformie NanoBus - czytamy w piątkowym komunikacie.

"Segment obserwacji Ziemi jest zdominowany przez kosztowne, duże i bardzo duże satelity. My chcemy stworzyć unikalną konstelację tańszych w eksploatacji, mniejszych urządzeń. Szacujemy, że jej wykorzystanie przyniesie ponad 100-krotną redukcję kosztów względem dużych satelitów" – wskazał, cytowany w komunikacie, Grzegorz Zwoliński, prezes SatRevolution.

Wrocławska spółka, jak napisano, planuje wynieść na orbitę prototypowego nanosatelitę obserwacyjnego ScopeSat, bazowego elementu konstelacji REC w 2021 roku. W kolejnym ma powstać pierwsza wersja konstelacji złożona z 16 satelitów. "W 2023 r. w orbitę wystrzelonych będzie już 66 satelitów ScopeSat, wyposażonych w rozkładany moduł optyczny DeploScope" - zapowiada start-up.

Docelowo SatRevolution chce umieścić w orbicie do 1024 nanosatelitów i uzyskać jakość obrazowania odpowiadającą dużym obiektom. "Chcemy osiągnąć częstotliwość odświeżania obrazu nawet do 30 minut i rozdzielczość aż 50 cm" – zapowiada Zwoliński. Zwraca uwagę na ekologiczny materiał, z którego SatRevolution wytwarza satelity. "Nasze nanosatelity po 3 latach deorbitują się, czyli wyparowują. Jako jedni z nielicznych nie zaśmiecamy kosmosu" – przekonuje.

Według SatRevolution informacje o konstelacji REC dotarły do władz Virgin Orbit, spółki z grupy Virgin Group stworzonej przez Richarda Bransona i Nika Powella.

"Virgin Orbit dostrzega wyjątkową wartość REC SatRevolution i jest zainteresowana nawiązaniem współpracy w zakresie uruchomienia konstelacji (…) z wykorzystaniem systemu rakiet Virgin Orbit LauncherOne" – wskazał, cytowany w piątkowym komunikacie, wiceprezes ds. rozwoju biznesu Virgin Orbit LLC Stephen Eisele. "Virgin Orbit uważa, że proponowana konstelacja REC będzie wyjątkową ofertą w branży i wzbudzi duże zainteresowanie klientów. Dostrzegamy duży wpływ konstelacji REC na rynek obserwacji Ziemi" – dodał.

Zwoliński szacuje, że inwestycje w rozwój konstelacji REC będą kosztować do 70 mln zł. "Z tej sumy 4 mln zł chcemy pozyskać do końca 2019 roku. Zebrane środki zostaną przeznaczone na rozwój satelity ScopeSat i instrumentu optycznego DeploScope" – wyjaśnił Zwoliński.

Jak wskazano w komunikacie, rynek technologii satelitarnych i kosmicznych rozwija się bardzo dynamicznie. "W latach 2000-2005 średnia liczba inwestorów nie przekraczała dziesięciu, a 2018 wzrosła do 137" - wskazano. Globalne przychody z tego sektora szacuje się na 277 mld dolarów, a rynek nanosatelitów, na którym działa SatRevolution wzrośnie w najbliższych 3 latach z ok. 1,5 do prawie 3,5 mld dolarów - oceniono. Rośnie też liczba nanosatelitów na orbicie - w 2012 r. było ich 25, a obecnie - ponad 400. Z informacji przesyłanych za ich pomocą korzystają sektor komercyjny (71 proc.), naukowy (21 proc.) i rządowy (8 proc.) - dodano.

SatRevolution to polska spółka, która projektuje i dostarcza małe satelity obserwacyjne dla sektorów komercyjnego i publicznego. W kwietniu br. w kosmos zostały wystrzelone zaprojektowane i skonstruowane przez wrocławskich inżynierów z firmy SatRevolution satelity: Światowid (pierwszy, polski satelita obserwacyjny Ziemi, który ma stanowić podwaliny pod REC) oraz KRAKsat – nowatorski eksperyment ferrofluidowego koła zamachowego na niskiej orbicie okołoziemskiej (projekt realizowany z AGH w Krakowie). Obecnie w międzynarodowej stacji są przygotowywane do wprowadzenia w przestrzeń kosmiczną. Trzeci satelita został sprzedany francusko-rosyjskiemu konsorcjum Roskomos i będzie wykorzystywany do badań zorzy polarnej w warunkach słabego oświetlenia (misja AMICal Sat realizowana we współpracy z Centrum Kosmicznym Uniwersytetu w Grenoble). (PAP)

http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C77459%2Cpolski-start-chce-wyniesc-na-orbite-nanosatelite-obserwacyjnego-scopesat

Offline R1

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 331
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: SatRevolution
« Odpowiedź #84 dnia: Czerwiec 18, 2019, 19:37 »
Virgin podobno nic nie wie o tym jakoby współpracowało z SatRevolution :). Oprócz przesłania oferty na wyniesienie ich satelitów w kosmos. A chłopaki z SatRevolution ubiegali się o pieniądze w NCBR i ESA. Ale jedni i drudzy powiedzieli im, że to się kupy nie trzyma. Ci pierwsi, że biznesowo, ci drudzy, że technologicznie. Grenoble też się jakoś szczególnie nie chwali współpracą z SatRevolution, KrakSat też nie. To działa w drugą stronę :).

Offline Tomasz Noga

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 542
Odp: SatRevolution
« Odpowiedź #85 dnia: Czerwiec 19, 2019, 10:00 »
Tutaj -> https://www.space24.pl/potencjal-komercyjnych-konstelacji-satelitarnych-dla-bezpieczenstwa-polski-relacja
http://wyborcza.biz/Gieldy/1,132329,24873238,satrevolution-rozpoczyna-emisje-crowdfundingowa-do-4-1-mln-zl.html?disableRedirects=true
nieco więcej szczegółów, na przykład:

Pojedynczy satelita konstelacji, jaką planuje wdrożyć SatRevolution, będzie ważył do 10 kg, a jego koszt to około 1 mln euro.

Spółka planuje wyniesienie na orbitę prototypowego nanosatelity obserwacyjnego ScopeSat, bazowego elementu konstelacji REC w 2021 roku. W kolejnym powstanie pierwsza wersja konstelacji złożona z 16 satelitów. W 2023 r. w orbitę wystrzelonych będzie już 66 satelitów ScopeSat, wyposażonych w rozkładany moduł optyczny DeploScope.
Więcej: http://wyborcza.biz/Gieldy/1,132329,24873238,satrevolution-rozpoczyna-emisje-crowdfundingowa-do-4-1-mln-zl.html


"Planujemy zwiększenie sprzedaży NanoBusów z dwóch sztuk w 2018 roku do jedenastu w 2022. Docelowo, w miarę rozwoju inwestycji w konstelację REC i wynoszenia kolejnych satelitów na orbitę, zamierzamy osiągnąć 2-procentowy udział w globalnym rynku, z przychodami 660 mln zł w 2025 roku i 870 mln zł w 2026" - dodał CFO spółki.
Więcej: http://wyborcza.biz/Gieldy/1,132329,24873238,satrevolution-rozpoczyna-emisje-crowdfundingowa-do-4-1-mln-zl.html

By pokazać kontekst finansowy:
Do zbudowania planowanych 1024 satelitów dla tej konstelacji (a to nie jest całość kosztów) należy zainwestować ponad 4.25 mld złotych. Załóżmy, że się udało i wszystkie działają - aby utrzymać konstelację, należy ją wymienić co ok. 3 lat (optymistycznie zakładając, że wszystkie satelity będą działać tak długo jak planuje firma), więc wysyłamy średnio 341 satelitów rocznie, których produkcja kosztuje 1.45mld zł. Daje to pewien obraz przychodów, jakie musiałąby uzyskać spółka by utrzymać się na rynku.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: SatRevolution
« Odpowiedź #86 dnia: Czerwiec 19, 2019, 11:56 »
Czyli te sugerowane wyliczenia nie wydają się być przyziemne tylko są bardzo "kosmiczne"?

Jak sie to ma do rynku wg Planet? Bo chyba można z nimi porównywać?

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: SatRevolution
« Odpowiedź #87 dnia: Czerwiec 19, 2019, 12:07 »
Ta cena 1mln euro to nie jest jakiś błąd dziennikarski i bardziej cena opracowania pierwszego/ych satelitów? Po wprowadzeniu produkcji seryjnej cena raczej powinna spaść. W każdym razie trzymam za nich kciuki, byłoby fajnie gdyby im się udało:)

Offline Rafał

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 812
  • Nie zapomnijmy o Wenus.
Odp: SatRevolution
« Odpowiedź #88 dnia: Czerwiec 19, 2019, 12:17 »
Wszystkie informacje z tych artykułów są chyba zaczerpnięte ze sprzedaży pakietów inwestycyjnych: https://akcja.satrevolution.com/

Tam pada m.in. nie 1 mln za satelitę tylko do 1 mln, a także jest prognoza przychodów spółki z blisko 1 miliarda zł do 2026. To ma pochodzić ze sprzedaży zdjęć 60 milionów km2 za 14,5$ za 1km2. W sumie nie mam pojęcia - naprawdę jest/będzie rynek na takie ilości tak częstych zdjęć, uwzględniając że inne konstelacje ruszają (vide ICE-EYE) i mają przewagi typu fale spoza zakresu widzialnego?

Offline CoB

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 131
    • Ardis
Odp: SatRevolution
« Odpowiedź #89 dnia: Czerwiec 19, 2019, 13:00 »
ICEYE chyba nie jest zbyt dobrym porównaniem, bo oferuje zobrazowania radarowe, ale jak wspominał wcześniej @kanarkusmaximus Planet jest dużo lepszym przykładem. 14,5 dolara za km^2 zobrazowania to całkiem sporo, bo dane Planet kosztują mniej za km^2, kilkukrotnie mniej. Bardzo nierealistyczne prognozy.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: SatRevolution
« Odpowiedź #89 dnia: Czerwiec 19, 2019, 13:00 »