Autor Wątek: Prognozy na 2016: Świat  (Przeczytany 6680 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

velo

  • Gość
Prognozy na 2016: Świat
« dnia: Grudzień 17, 2015, 14:26 »
Tego wątku też jeszcze nie ma, a warto tu się rozpisać :) Czego się spodziewacie w nadchodzącym roku?

Moja lista:

- SpaceX jednak wykona mniej niż 10 lotów
- Falcon Heavy przesuwa się na 2017
- SLS/Orion / Commercial Crew dalej się rozkręcają bez większych problemów
- Virgin Galactic nadal nie doleci do stratosfery
- z ESA pojawią się coraz ciekawsze projekty związane z #MoonVillage
- Chińczycy przeprowadzą udany lot do Tiangonga-2
- kolejne większe zderzenie satelitów na orbicie
- z 2-3 awarie rakiet podczas startu (w tym duża szansa na awarie rosyjskie)
- dalsza redukcja budżetu Rosji na astronautyke, za to umiarkowany wzrost po stronie USA i ESA
- udane misje InSight i ExoMars 2016
- Juno dolatuje do Jowisza
- w Hayabusa 2 coś większego łupnie
- bardzo poważna awaria na ISS związana ze starzejącym się sprzętem
- co najmniej dwa ogłoszenia super-hiper startupów wspieranych przez milionerów z Doliny Krzemowej, z których nic więcej nie będzie
- dużo małych satelitów, i nowe państwa wkraczające w sektor kosmiczny, w tym kupno satelitów przez 3 kraje afrykańskie

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6535
  • Realista do bólu;-)
Odp: Prognozy na 2016: Świat
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 17, 2015, 14:56 »
Ze startow to w 2016 zapowiada sie start BEAM i start europejczykow w strone marsa.. Z ciekawych wydarzen to przelot Ikarosa kolo Ziemi, ciekawe czy bedzie to jakos specjalnie naglosnione i czy bedzie widoczny.
Z powazaniem
                                                                                                                                                                                   Adam Przybyla
« Ostatnia zmiana: Grudzień 17, 2015, 15:21 wysłana przez Adam.Przybyla »
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Scorus

  • Gość
Odp: Prognozy na 2016: Świat
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 17, 2015, 15:04 »
W Hayabusie wszystko porządnie łupnie jak już dolecą do planetoidy. Jeśli łupnie po drodze to będzie to oznaczać dno totalne.

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24489
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Prognozy na 2016: Świat
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 17, 2015, 15:31 »
Po drobnych problemach z Sojuzami jest coraz bardziej prawdopodobne, (ze względów chociażby statystycznych) że któryś może  nie dotrzeć do ISS. Możliwe jest też lądowanie po trajektorii balistycznej.

Zdaje się , że ostatnie niedotarcie do stacji orbitalnej miało miejsce 32 lata temu. W czasie końcowych sekund przed startem Sojuza T-10-1 doszło do wybuchu,który zaowocował pożarem.Zaistniała potrzeba uruchomienia procedury ratowania kosmonautów.

A sama ISS powinna przetrwać poważniejsze awarie, jeśli do takich dojdzie. Większe zagrożenie,wg mnie, mogą stanowić odłamki powstałe ze zderzenia dwóch sztucznych obiektów  w pobliżu orbity stacji.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Prognozy na 2016: Świat
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 17, 2015, 15:31 »

Offline Mikkael

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2267
  • "Per aspera ad astra"
Odp: Prognozy na 2016: Świat
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 17, 2015, 17:51 »
- Start trzeciej misji w ramach "New Frontiers" - OSIRIS-REx do planetoidy Bennu
- Pierwszy, bezzałogowy lot orbitalny Dragona 2 (choć pewnie przeskoczy na kolejny rok)
GG 8698011

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6535
  • Realista do bólu;-)
Odp: Prognozy na 2016: Świat
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 17, 2015, 19:57 »
Po drobnych problemach z Sojuzami jest coraz bardziej prawdopodobne, (ze względów chociażby statystycznych) że któryś może  nie dotrzeć do ISS. Możliwe jest też lądowanie po trajektorii balistycznej.

Zdaje się , że ostatnie niedotarcie do stacji orbitalnej miało miejsce 32 lata temu. W czasie końcowych sekund przed startem Sojuza T-10-1 doszło do wybuchu,który zaowocował pożarem.Zaistniała potrzeba uruchomienia procedury ratowania kosmonautów.

A sama ISS powinna przetrwać poważniejsze awarie, jeśli do takich dojdzie. Większe zagrożenie,wg mnie, mogą stanowić odłamki powstałe ze zderzenia dwóch sztucznych obiektów  w pobliżu orbity stacji.
            ... to sa zdarzenia losowo niezalezne, nie powoluj sie to na cos takiego jak statystyka chlopie;-) Nic tu na nic nie wplywa;-)
Z powazaniem
                                                                                                                                                                     Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24489
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Prognozy na 2016: Świat
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 17, 2015, 21:35 »
Niezależne w tym sensie , że są niezależne od siebie technicznie.
Można by dyskutować czy są to zdarzenia absolutnie niezależne.
U ich przyczyny w jakimś stopniu występuje niedbałość personelu naziemnego,niedopracowana technologia. A i sama technika ze swej natury nie jest doskonała. Suma nieprawidłowości w rosyjskim sektorze kosmicznym daje do myślenia. Niejedna osoba straciła już z tego powodu robotę. Niepowodzenia w startach rakiet są praktycznie w każdym roku. Rosji, jak się wydaje, zdarza się to ostatnio częściej.Wszystko się może zdarzyć , jest to tylko kwestia prawdopodobieństwa i dla Sojuzów też jest jakoś obliczana szansa powodzenia jak i porażki misji.
Gdy brać pod uwagę nieudane starty załogowe radzieckich i rosyjskich statków to na 135 tylko w 2 przypadkach można mówić o niepowodzeniach (balistyczny lot Sojuza 18-1 w 1975 i pożar Sojuza T-18-1 w 1983). Zdarzyły się też 2 katastrofy w czasie powrotu z orbity. Głównie w latach 70-tych dochodziło częściej do niemożności połączenia ze stacjami orbitalnymi. W tym stuleciu już miały miejsce 2 powroty po torze balistycznym. Chyba nie sądzisz Adamie, że niepowodzenia lub komplikacje w rosyjskim programie załogowych lotów kosmicznych zostały wyczerpane.
A 2016 rok w lotach załogowych Sojuzów,mam nadzieję będzie można zaliczyć do udanych.

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Prognozy na 2016: Świat
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 18, 2015, 20:05 »
Subiektywna lista wydarzeń, może nie samych w sobie najważniejszych, ale które prawdopodobnie w największym stopniu wpłyną na przyszłość:

- Ogłoszenie wyników CRS-2 - zwycięskie firmy otrzymają olbrzymiego kopa do przodu, jak kilka lat temu Orbital i SpaceX (zresztą być może one ponownie wygrają, co jeszcze zwiększy dystans do nich).

- Debiut Falcona Heavy - największa rakieta od czasów Saturna V, co szczególnie istotne w świetle wielkich zapowiedzi SpaceX.

- Debiut Chang Zheng 5 - rakieta potężna, choć z umiarem, ale na niej Chiny mają oprzeć swój ambitny program załogowy jak i eksplorację Układu Słonecznego.

- Debiut Dragona 2 - jeszcze bezzałogowego, ale jeśli się powiedzie, otworzą się przed nim drzwi do wielkiej kariery na LEO jak i BEO.

Offline Rafał

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 812
  • Nie zapomnijmy o Wenus.
Odp: Prognozy na 2016: Świat
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 18, 2015, 20:44 »
Zdecydowanie najbardziej czekam na oficjalne plany odnośnie inwazji SpaceX na Marsa :)

Offline mars76

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2619
  • MARS - Zmień swoje miejsce zamieszkania!
Odp: Prognozy na 2016: Świat
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 18, 2015, 22:53 »
W najbliższym czasie tylko plany może poza pracami nad raptorem

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23218
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Prognozy na 2016: Świat
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 22, 2015, 16:02 »
To co Velo napisał - Tiangong-2 i Shenzhou-11 - to może się zdarzyć w 2016 roku?

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23218
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Prognozy na 2016: Świat
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 01, 2016, 13:48 »
Ważna sprawa, która się zdarzy w 2016 roku: rada ministerialna ESA. Ta będzie mieć duże znaczenie dla przyszłości ESA.

velo

  • Gość
Odp: Prognozy na 2016: Świat
« Odpowiedź #12 dnia: Czerwiec 30, 2016, 13:59 »
Mija właśnie połowa roku 2016. Jak wasze prognozy, coś się już sprawdziło? ;)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23218
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Prognozy na 2016: Świat
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 27, 2016, 22:23 »
Hmm... kilka z prognoz Vela się chyba sprawdzi:
- Falcon Heavy przesuwa się na 2017
- Virgin Galactic nadal nie doleci do stratosfery
- Juno dolatuje do Jowisza

Natomiast póki co się nie sprawdziło:
- SpaceX jednak wykona mniej niż 10 lotów --> tu wiele wskazuje na to, że się uda więcej niż 10
- z 2-3 awarie rakiet podczas startu (w tym duża szansa na awarie rosyjskie) --> jak na razie wszystkie starty sie udały, nawet ten z KRLD!

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23218
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Prognozy na 2016: Świat
« Odpowiedź #14 dnia: Wrzesień 11, 2016, 12:24 »
I zaledwie kilka dni później, prognozy są kompletnie inne. Mamy już wypadki rakiet!

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Prognozy na 2016: Świat
« Odpowiedź #14 dnia: Wrzesień 11, 2016, 12:24 »