Autor Wątek: 1I/2017 U1 - międzygwiezdny gość  (Przeczytany 29238 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23220
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: A/2017 U1 - międzygwiezdny gość
« Odpowiedź #45 dnia: Listopad 26, 2017, 11:05 »
Względem Słońca Voyager 1 porusza się z prędkością około 17 km/s. Natomiast ten międzygwiezdny przybysz poruszać się będzie z prędkością około 26 km/s

A tutaj to miałem na myśli np takie Breakthrough Starshot, jako punkt odniesienia.

Offline kretus5

  • Junior
  • **
  • Wiadomości: 65
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: A/2017 U1 - międzygwiezdny gość
« Odpowiedź #46 dnia: Listopad 26, 2017, 18:38 »
Rozumiem że najciekawsze by było "zatrzymać" ten obiekt gdzieś blisko orbity, i go gruntownie przebadać. Ciekawe czy w perspetywie następnych kilkunastu lat dysponowalibiśmy odpowiednią technologią do tego...  Ile można by nowych rzeczy się dowiedzieć...

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24543
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: A/2017 U1 - międzygwiezdny gość
« Odpowiedź #47 dnia: Listopad 26, 2017, 19:58 »
Skąd przybyła do nas 1I/2017 U1?
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 26 LISTOPADA 2017

#Link do YouTube niepoprawny#

Trajektoria orbity 1I/2017 U1 / Credits – ESO, M. Kornmesser, L.Calcada, Azul Cobalto

http://kosmonauta.net/2017/11/skad-przybyla-do-nas-1i2017-u1/

Offline Robek

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 617
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: A/2017 U1 - międzygwiezdny gość
« Odpowiedź #48 dnia: Listopad 27, 2017, 23:28 »
Rozumiem że najciekawsze by było "zatrzymać" ten obiekt gdzieś blisko orbity, i go gruntownie przebadać. Ciekawe czy w perspetywie następnych kilkunastu lat dysponowalibiśmy odpowiednią technologią do tego...  Ile można by nowych rzeczy się dowiedzieć...

Technologia to by jakaś się znalazła, tyle że tutaj gorzej by było z kosztami.
Bo sprowadzenie tak dużej asteroidy na Ziemską orbitę, by kosztowało dość dużo, bo pewnie tak z 400 może 500 miliardów, więc to zwyczajnie sie nie opłaca, bo zamiast tego można zbudować Księżycową baze, z której by był pożytek przez kilka dziesięcioleci. 

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: A/2017 U1 - międzygwiezdny gość
« Odpowiedź #48 dnia: Listopad 27, 2017, 23:28 »

velo

  • Gość
Odp: A/2017 U1 - międzygwiezdny gość
« Odpowiedź #49 dnia: Listopad 28, 2017, 09:52 »
Myślę że mówimy tu o kosztach tak niewyobrażalnie wielkich, że trudno jakkolwiek je dziś z naszej perspektywy szacować.

Nie sądzę by teraz czy w najbliższych dekadach takie coś było możliwe (nie mówiąc już o celu)

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8597
Odp: A/2017 U1 - międzygwiezdny gość
« Odpowiedź #50 dnia: Listopad 28, 2017, 10:01 »
Z tymi dekadami to bym już uważał. Jeśli się uda impreza z BFR i chińskimi silnikami NTR z lat 40 XXI wieku  ;) to kto wie co za 30 lat będzie się wyprawiać w US? Mówię tu tylko o przemieszczaniu większych kamyczków. Bo ścigać transportowcem międzygwiezdnego gościa to już inna bajka  :)

Offline Robek

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 617
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: A/2017 U1 - międzygwiezdny gość
« Odpowiedź #51 dnia: Listopad 28, 2017, 20:21 »
Myślę że mówimy tu o kosztach tak niewyobrażalnie wielkich, że trudno jakkolwiek je dziś z naszej perspektywy szacować.

Nie sądzę by teraz czy w najbliższych dekadach takie coś było możliwe (nie mówiąc już o celu)

Jeśli by do tego użyć zwykłych rakiet na paliwo chemiczne, to na pewno wyjdą tutaj przeogromne kwoty, w końcu na orbitę trzeba wynieś tysiące ton rakietowego paliwa.
Natomiast przy użyciu jakiegoś nuklearnego silnika, to wyjdzie dużo taniej, bo wtedy potrzebna ilość paliwa zmniejsza się z 30 tyś. ton, do zaledwie 30 ton :)

Z tymi dekadami to bym już uważał. Jeśli się uda impreza z BFR i chińskimi silnikami NTR z lat 40 XXI wieku  ;) to kto wie co za 30 lat będzie się wyprawiać w US? Mówię tu tylko o przemieszczaniu większych kamyczków. Bo ścigać transportowcem międzygwiezdnego gościa to już inna bajka  :)

Pewnie loty w kosmos będą tak z 2 może 4 razy tańsze niż dzisiaj, więc i tak wiele się nie zmieni.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8597
Odp: A/2017 U1 - międzygwiezdny gość
« Odpowiedź #52 dnia: Listopad 29, 2017, 07:40 »
BFR może przysłużyć się do wysłania sondy do Omamua:

That rocket, called the BFR, could launch a probe toward 'Oumuamua, the interstellar asteroid that zoomed past Earth last month, a new study suggests.

But a mission employing the in-development BFR, with speed-boosting flybys of Jupiter and the sun, could theoretically chase 'Oumuamua down, the study said.

This potential architecture is based on concepts drawn up by researchers at the Keck Institute for Space Studies (KISS) and NASA's Jet Propulsion Laboratory (JPL), both of which are in Pasadena, California, the study's authors noted.

"The KISS Interstellar Medium study computed that a hyperbolic excess velocity of 70 km/s was possible via this technique, a value which achieves an intercept at about 85 AU in 2039 for a 2025 launch," the authors wrote in the study, one version of which was published on the site Centauri Dreams. (AU is short for "astronomical unit," the distance from Earth to the sun, which is about 93 million miles, or 150 million km. And "hyperbolic excess velocity" just refers to the spacecraft's speed.)

"More-modest figures can still fulfill the mission, such as 40 km/s with an intercept at 155 AU in 2051," the authors added. "With the high approach speed, a hyper-velocity impactor to produce a gas 'puff' to sample with a mass spectrometer could be the serious option to get in-situ data.
"

https://www.space.com/38919-interstellar-asteroid-mission-spacex-mars-rocket.html

 8)

Offline Ergosum

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 132
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: A/2017 U1 - międzygwiezdny gość
« Odpowiedź #53 dnia: Listopad 29, 2017, 07:42 »
Nieco fantazjując, zastanawiam się, czy obserwacje za pomocą VLT i HST  byłyby w stanie stwierdzić, czy Oumuamua ma kształt regularny np. cygara, graniastosłupa itd. - co sugerowałoby sztuczne pochodzenie.
Pamiętać jednak należy, że ziemskie sondy jako całość mają dość nieregularne kształty. Ale być może te wszystkie pogrubienia i wystające „czułki” są efektem niedojrzałości technologicznej naszej cywilizacji. ;)

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8597
Odp: A/2017 U1 - międzygwiezdny gość
« Odpowiedź #54 dnia: Listopad 29, 2017, 07:49 »
Nie wiem jak VLT ale Hubble chyba na takie wyczyny ma za małą średnicę lustra  :( Do tego prędzej przydałaby się taka zabawka:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Ekstremalnie_Wielki_Teleskop

 :)

Albo taka:

https://en.wikipedia.org/wiki/Overwhelmingly_Large_Telescope

http://www.gemini.edu/science/maxat/future/future.html

 :D  8)  ;D

Porównanie wielkości i budowy zwierciadeł największych obecnych i planowanych teleskopów. VLT w centralnej części diagramu, w ciemnozielonym kolorze.



https://pl.wikipedia.org/wiki/Very_Large_Telescope
« Ostatnia zmiana: Listopad 29, 2017, 08:04 wysłana przez ekoplaneta »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23220
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: A/2017 U1 - międzygwiezdny gość
« Odpowiedź #55 dnia: Listopad 29, 2017, 09:36 »
Nieco fantazjując, zastanawiam się, czy obserwacje za pomocą VLT i HST  byłyby w stanie stwierdzić, czy Oumuamua ma kształt regularny np. cygara, graniastosłupa itd. - co sugerowałoby sztuczne pochodzenie.
Pamiętać jednak należy, że ziemskie sondy jako całość mają dość nieregularne kształty. Ale być może te wszystkie pogrubienia i wystające „czułki” są efektem niedojrzałości technologicznej naszej cywilizacji. ;)

Wydaje mi się, że w przypadku takiego obiektu, gdyby był sztuczny, to większość powierzchni byłaby jakoś regularna - np gładka obudowa, albo regularnie zakrzywiona. Nawet u naszych sond tak jest - anteny są regularne. :)

VLT czy HST są za małe, by w ogóle dostrzec szczegóły powierzchni - jedynie da się wyciągnąć wnioski z krzywej zmiany blasku. Jeśli ta by była regularna - chyba jak w przypadku górnych stopni Saturna V z czasów lotów na Księżyc - to wówczas można by kumać coś o sztuczności. Jeśli jest mocno nieregularna w kształcie zmiany, to znaczy, że światło odbija się od różnych nierówności powierzchni, np kraterów, żlebów itp itp.

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6540
  • Realista do bólu;-)
Odp: A/2017 U1 - międzygwiezdny gość
« Odpowiedź #56 dnia: Listopad 29, 2017, 11:46 »
No przeciez ufo to zasze oplywowy spodek, to przeciez oczywiste?;-) Wszystkei nasze pojazdy latajace w atmosferze tak wygladay
wiec inni tez tak robia ... w kosmosie bez atmosfery. Ciekawe jak zieni sie to nasze widzenie, jak zaczniemy na szybko przerabiac
asteroidy na pojazdy albo np. pojawia sie pierwsze drukowane kosmoloty. Czy one tez beda takie ... oplywowe;-) Z powazaniem
                                                                                                Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23220
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: A/2017 U1 - międzygwiezdny gość
« Odpowiedź #57 dnia: Listopad 29, 2017, 14:14 »
Nie opływowe, a gładkie powierzchnie. :P Gładka powierzchnia nie musi być opływowa, bo to zależy od konfiguracji całości.  Raczej można się też spodziewać, że sztuczny pojazd będzie mieć jakieś gładkie powierzchnie, takie jak panele, ściany czy jakieś elementy konstrukcyjne.

Trudno się spodziewać, że będzie to w całości mocno nieregularny na powierzchni, tak jak nieregularna bryła materiału. :P

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8597
Odp: A/2017 U1 - międzygwiezdny gość
« Odpowiedź #58 dnia: Grudzień 12, 2017, 10:32 »
Radioteleskop Green Bank dokładniej się przyjrzy, przepraszam dokładniej posłucha naszego egzotycznego gościa

https://www.space.com/39046-interstellar-object-oumuamua-breakthrough-listen-project.html

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23220
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: I1/2017 U1 - międzygwiezdny gość
« Odpowiedź #59 dnia: Grudzień 12, 2017, 10:48 »
O i przy okazji zmieniłem tytuł wątku na prawidłowy!

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: I1/2017 U1 - międzygwiezdny gość
« Odpowiedź #59 dnia: Grudzień 12, 2017, 10:48 »