Autor Wątek: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2011)  (Przeczytany 176917 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5262
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2011)
« Odpowiedź #120 dnia: Luty 16, 2011, 17:15 »
Kompletnie o tym zapomniałem. Teraz jest poprawnie :). Dzięki.

Ustaw sobie autoaktualizację, np. co 1 dobę, nie trzeba wtedy pamiętać o niej.
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline Szaniu

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1698
  • Szepty Ziemi.
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2011)
« Odpowiedź #121 dnia: Luty 16, 2011, 19:08 »
Kompletnie o tym zapomniałem. Teraz jest poprawnie :). Dzięki.

Ustaw sobie autoaktualizację, np. co 1 dobę, nie trzeba wtedy pamiętać o niej.
Tak też zrobiłem :).

A tym czasem na ISS cykają sobie zdjęcia ^^.

Offline Szaniu

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1698
  • Szepty Ziemi.
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2011)
« Odpowiedź #122 dnia: Luty 16, 2011, 19:19 »
I do "domu" ^^.

Offline Szaniu

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1698
  • Szepty Ziemi.
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2011)
« Odpowiedź #123 dnia: Luty 16, 2011, 19:24 »
Właz zamknięty. Spacer trwał 4 godziny 51 minut.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2011)
« Odpowiedź #123 dnia: Luty 16, 2011, 19:24 »

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2011)
« Odpowiedź #124 dnia: Luty 16, 2011, 20:10 »
Dzięki za dopilnowanie spraw do końca. Podsumowując :

Godzina 17:16 CET (16.02.2011)
Eksperyment Radiometria został zainstalowany i podłączony przez kosmonautów. Praca przebiega już o godzinę szybciej niż zaplanowano.

Godzina 17:55 CET (16.02.2011)
Uchwyt na nogi został odrzucony w kierunku przeciwnym do ruchu stacji. Dzięki temu nie ma ryzyka, że znajdzie się on ponownie w pobliżu kompleksu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Godzina 18:15 CET (16.02.2011)
Oba panele MLI (nazywane Komplast) oznaczone numerem 2 oraz 10 znajdują się na powierzchni modułu Zarja. Kosmonauci przygotowali już osłonę i udają się na ten element stacji.

Godzina 18:00 CET (16.02.2011)
Kosmonauci rozpoczynają prace przy demontażu dwóch eksperymentalnych paneli izolacji MLI, które zostaną zabezpieczone w specjalnych osłonach i przeniesione na pokład Stacji, aby mogły zostać zwrócone na Ziemię.

Załączam trzy zdjęcia, które zdążyłem strzelić, ale musiałem się zawijać i nie zdążyłem wrzucić. Wykładowca zaczął się już chyba zastanawiać co ja tam oglądam heh :P W pierwszym załączniku ta platforma, którą wypuszczono, a w kolejnych dwóch panele Komplast.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2011)
« Odpowiedź #125 dnia: Luty 18, 2011, 17:12 »
Ha! Znów zaspaliśmy! Trwają właśnie przenosiny HTV-2!

Dwa pierwsze obrazki z forum nsf, trzecie to zrzut z NASA TV.

Offline KP

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 760
  • Ale to wszystko ciekawe
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2011)
« Odpowiedź #126 dnia: Luty 18, 2011, 17:22 »
Ha! Znów zaspaliśmy! Trwają właśnie przenosiny HTV-2!


Bo kto to coś przenosi o takiej porze.  ;D

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2011)
« Odpowiedź #127 dnia: Luty 18, 2011, 17:23 »
I jeszcze kilka ujęć.

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2011)
« Odpowiedź #128 dnia: Luty 18, 2011, 17:55 »
Damnit.. wszyscy śpią.. :P

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2011)
« Odpowiedź #129 dnia: Luty 18, 2011, 18:00 »
Z tego co słyszę to pierwsza faza zakotwiczenia (pierwszy fizyczny kontakt) statku HTV-2 z zenitalnym portem modułu Harmony została zakończona. Kelly w tej chwili zakończył kontrolę zamykania zatrzasków. Drugim etapem będzie wykonanie tzw. hard mate, czyli sztywnego połączenia za pomocą automatycznych sworzni.

To pierwszy tego typu manewr w historii..

W załączniku podgląd na aktualny już teraz widok na Stację ISS :

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2011)
« Odpowiedź #130 dnia: Luty 18, 2011, 18:03 »
Potwierdzam - pierwsza faza zakotwiczenia zakończona.

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2011)
« Odpowiedź #131 dnia: Luty 18, 2011, 18:04 »
Przemieszczaniem HTV-2 za pomocą manipulatora SSRMS zajmowali się Paolo i Cady. Dzięki temu manewrowi możliwe będzie przeprowadzenie misji STS-133 - ładownia wahadłowca nie będzie zasłonięta przez japoński statek transportowy.

Dzisiaj wieczorem będą miały miejsce jeszcze prace w przedsionku HTV-2 (tzw. vestibule), gdzie zostaną podłączone m.in. wszystkie kable. W chwili obecnej samuraj zasilany jest z własnych baterii.


Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2011)
« Odpowiedź #132 dnia: Luty 18, 2011, 18:07 »
I na przyszłość żebyśmy znowu nie zaspali - w niedzielę odbędzie się odcumowanie rosyjskiego statku transportowego Progress M-07M od modułu Zwiezda. Pewno będzie z tego relacja live na NasaTv.

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5262
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2011)
« Odpowiedź #133 dnia: Luty 18, 2011, 18:15 »
I na przyszłość żebyśmy znowu nie zaspali - w niedzielę odbędzie się odcumowanie rosyjskiego statku transportowego Progress M-07M od modułu Zwiezda. Pewno będzie z tego relacja live na NasaTv.

Relacje z odcumowania Progressów są raczej rzadkością na NASA TV, ale jeżeli, to rzecz będzie miała miejsce około 14:12 CET.
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2011)
« Odpowiedź #134 dnia: Luty 18, 2011, 19:23 »
Najnowsza wiadomość z Onetu (http://wiadomosci.onet.pl/nauka/kobieta-robot-umili-czas-samotnym-astronautom,1,4187864,wiadomosc.html):

Kobieta-robot umili czas samotnym astronautom

Samotni astronauci przebywający na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej już wkrótce mogą mieć "przyjaciela", który umili im pobyt na ziemskiej orbicie. Wszystko za sprawą naukowców z japońskiej agencji kosmicznej (JAXA), która do 2013 roku planuje zbudować specjalnego robota. Najprawdopodobniej robot będzie ucharakteryzowany na kobietę – informuje serwis 1310news.com.

Robot będzie czuwał nad przebiegiem misji podczas, gdy astronauci będą odpoczywać oraz będzie miał możliwość monitorowania stanu zdrowia mieszkańców stacji. Naukowcy z JAXA planują pójść o krok dalej – maszyna przypominająca wyglądem człowieka ma się komunikować z Ziemią przy pomocy popularnego serwisu społecznościowego Twitter, robot ma też prowadzić bloga.

- Myślimy o robocie, który będzie w stanie komunikować się z astronautami przy użyciu mimiki swojej "twarzy", oraz będzie w stanie prowadzić swobodną rozmowę – powiedział Satoshi Sano z JAXA.

Prace nad robotem rozpoczęła firma Dentsu Inc. oraz grupa konstruktorów z Uniwersytetu w Tokio – czytamy w serwisie.

Japoński robot nie będzie pierwszą tego typu maszyną w kosmosie. Niebawem do stacji zawita pierwszy stały mieszkaniec - humanoidalny robot Robonaut2.

Robot ma polecieć w kosmos na pokładzie promu kosmicznego Discovery. Głównym zadaniem Robonaut2 będzie udział w eksperymentach dotyczących precyzji tego rodzaju maszyn w stanie nieważkości. Robot przypomina astronautę ubranego w kombinezon. Ma głowę, korpus oraz parę rąk z pięciopalczastymi dłońmi. Na Ziemi robot radzi sobie znakomicie - potrafi uścisnąć dłoń na powitanie i skorzystać z klawiatury telefonu komórkowego.

Możliwe, że Robonaut2 wyjdzie na kosmiczny spacer, by dokonać drobnych napraw urządzeń stacji kosmicznej. NASA zapewnia, że nie przewiduje się powrotu robota na Ziemię. Start Discovery z misją STS-133 jest przewidziany na 24 lutego. Prom ma dostarczyć zaopatrzenie na międzynarodową stację kosmiczną.


Polskie Forum Astronautyczne

Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2011)
« Odpowiedź #134 dnia: Luty 18, 2011, 19:23 »