Autor Wątek: Wykłady popularnonaukowe  (Przeczytany 80981 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24420
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #60 dnia: Październik 03, 2016, 20:01 »
Rośliny, które silnie wrosły w historię /XX FN w Warszawie
03.10.2016

Bawełna jako przyczyna wojny secesyjnej, rośliny przyprawowe jako cel podróży Kolumba, ziemniaki, których nieurodzaj zmienił historię Irlandii, a potem i Stanów Zjednoczonych... Historia świata wygląda bardzo ciekawie, jeśli spojrzy się na nią od nowa - z punktu widzenia roślin - przekonywał Wojciech Doroszewicz z UW.

Wojciech Doroszewicz, doktorant Instytutu Studiów Regionalnych i Globalnych Uniwersytetu Warszawskiego podczas wykładu "Historia świata według roślin" w ramach Festiwalu Nauki w Warszawie opowiedział, że rośliny zmieniają historię świata. I to nie tylko kulinarną.
 
Badacz opowiedział m.in. historię tulipanów, które stały się przyczyną pierwszej bańki spekulacyjnej w królestwie Niderlandów. W XVII wieku pojawił się ogromy popyt na tulipany. Szczególnie w cenie były te kwiaty, których płatki były w szczególny sposób wybarwione przez chorobę wirusową. Cebulki takich kwiatów zaczęły osiągać niebotyczne ceny - jedna sztuka niekiedy sprzedawana była za 1000 ówczesnych guldenów, co można porównać do wartości 10-krotności rocznej pensji. Najdroższą cebulkę tulipana sprzedano natomiast aż za 6000 guldenów. Popyt tak przerósł podaż, że wkrótce zaczęto sprzedawać cebulki, które nawet jeszcze nie wyrosły. A to doprowadziło do pierwszego w historii krachu, co zatrzęsło gospodarką ówczesnego państwa.
 
W historii nieźle namieszał też ziemniak. Ta roślina trafiła do Europy z Ameryki, ale niezbyt szybko przyjęła się jako roślina jadalna. Początkowo nawet - jako że ziemniak na surowo nie nadaje się do spożycia - nazywano go "bulwą Belzebuba". Roślinę uprawiano więc początkowo w Europie w celach ozdobnych. Doroszewicz powiedział, że Maria Antonina nosiła kwiaty ziemniaka przy swoich sukniach. Dopiero z czasem zrozumiano, że bulwy po ugotowaniu są smaczne i pożywne. Dlatego w XVIII wieku Fryderyk Wielki nakazał w Prusach uprawiać tę roślinę. "Ziemniak zaczął się przyjmować. Bez niego rewolucja przemysłowa nie miałaby miejsca" - ocenił Doroszewicz i wyjaśnił, że dzięki ziemniakom rosnąca liczba ludności w miastach miała co jeść. Światowa gospodarka zaczęła być w dużym stopniu zależna od upraw ziemniaka. Boleśnie przekonała się o tym w drugiej połowie XIX w. Irlandia, kiedy patogeny opanowały tam uprawy ziemniaka. Dopowadziło to do wielkiego głodu w Irlandii. Ponad 1 mln mieszkańców umarło z głodu, a ponad 2 mln wyemigrowały do Stanów Zjednoczonych, co w sporym stopniu wpłynęło na losy tego państwa.
 
Rośliny stały też u podłoża odkryć geograficznych. W końcu motywacją podróży Krzysztofa Kolumba i poszukiwania nowej drogi do Indii były rośliny korzenne - pieprz, cynamon, goździki, gałka muszkatołowa. Były one drogie i pomagały w przechowywaniu żywności - mięsa, które dzięki konserwacji nie psuło się tak łatwo.
 
Doroszewicz opowiedział też o roślinach, które pomogły Europejczykom podbić Amerykę. A były to... przywożone ze zwierzętami europejskie chwasty takie jak m.in. mniszek lekarski, koniczyna czy babka. Indianie nazywali je "stopą Anglika", bo z czasem wyrastały w każdym miejscu, w którym zatrzymywali się najeźdźcy. Dzięki europejskim chwastom zwierzętom hodowlanym - np. krowom i świniom, które przywożono do Ameryki - łatwiej było się zaadaptować do nowych warunków.
 
Nieco mniej w Polsce znana roślina - brezylka ciernista - odegrała z kolei ważną rolę w historii Brazylii. Doroszewicz wyjaśnił, że nazwa "Brazylia" pochodzi właśnie od brezylki, która była najważniejszą rośliną eksportowaną z tamtych rejonów. Drewno tego drzewa miało walory ozdobne. Stosowano je przy budowie okrętów, mebli czy w lutnictwie. Poza tym z rośliny tej uzyskiwano barwnik stosowany m.in. do barwienia szat biskupich czy kardynalskich. Nadmierna eksploatacja brezylki ciernistej sprawiła jednak, że teraz jest to gatunek zagrożony wyginięciem.
 
Inną z roślin, która zmieniła historię, był chinowiec. Doroszewicz zwrócił uwagę, że zawarte w korze tego drzewa związki - chinina i chinidyna - pomagają zwalczać malarię. A to malaria sprawiała, że Europejczykom nie udało się podbić Afryki tak szybko jak Ameryki. Kiedy jednak odkryto lek na malarię - droga do podboju Afryki w XIX wieku stała się łatwiejsza.
 
Również banany zapisały się w historii świata - zwłaszcza w historiach krajów Ameryki Łacińskiej w XX wieku. Korporacja United Fruit Company, która miała monopol na eksport owoców tropikalnych m.in. z krajów Ameryki Środkowej wspierana była przez USA. Korporacja ta tak silnie wpływała na politykę i rządy krajów, że nazywano je potem bananowymi republikami.
 
Doroszewicz zwrócił też uwagę na rolę bawełny w wojnie secesyjnej. Roślina ta stanowiła trzon gospodarki stanów Południa. Gdyby nie niewolnictwo, uprawa bawełny przestałaby być opłacalna. Dlatego m.in. stany Południa nie zgadzały się, by obalić niewolnictwo.
 
Doktorant wymieniał też, jak dużą rolę w historii odegrała trzcina cukrowa, kauczukowiec, kawa, tytoń czy kakao. Badacz zastanawiał się też, jakie rośliny odegrają rolę w przyszłej historii świata.
 
PAP - Nauka w Polsce jest jednym z patronów medialnych XX Festiwalu Nauki.
PAP - Nauka w Polsce
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,411410,rosliny-ktore-silnie-wrosly-w-historie-xx-fn-w-warszawie.html

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24420
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #61 dnia: Październik 04, 2016, 20:19 »
Wkrótce 7. Noc w Instytucie Lotnictwa w Warszawie
04.10.2016

Największa w Polsce nocna impreza edukacyjna poświęcona lotnictwu, podbojowi kosmosu i promocji zawodów inżynierskich odbędzie się już po raz siódmy w warszawskim Instytucie Lotnictwa w piątek 14 października. Wstęp na imprezę jest bezpłatny.

"Ta niezwykła impreza skierowana jest do wszystkich wielbicieli lotnictwa, samolotów, kosmosu, nauki, techniki, a także dla tych, którzy są ciekawi świata i lubią aktywnie spędzać czas wolny. To nie lada gratka dla amatorów nowinek technicznych i fotografów" - wyjaśnia dyrektor Instytutu Lotnictwa, prof. Witold Wiśniowski, który zapewnia, że w czasie imprezy coś interesującego znajdą osoby w każdym wieku.
 
Wydarzenie cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Ostatnia edycja Nocy w Instytucie Lotnictwa zgromadziła 30 tys. osób. Podczas dotychczasowych imprez zaprezentowało się ponad 160 firm, instytucji i urzędów zajmujących się lotnictwem, nowymi technologiami i kosmosem w bardzo różnych aspektach. Ta ma być jednak wyjątkowa.
 
"Chcemy, aby tegoroczna +Noc w Instytucie Lotnictwa+ była jeszcze większa i ciekawsza niż w latach ubiegłych" - dodaje szef imprezy, Marek Gospodarczyk.
 
W jego ocenie największą atrakcją tegorocznej edycji imprezy będzie przylot samolotu wielozadaniowego F-16, myśliwca MiG-29 oraz samolotu transportowego CASA C295M. Chętni będą mogli też spotkać twórców filmu „Dywizjon 303”.
 
Gospodarczyk zapowiada, że pojawi się też zespół Akrobatyczny +Żelazny+ wraz z samolotem.
 
Łącznie tym roku będzie można z bliska obejrzeć prawie 30 samolotów i śmigłowców. Premierowo zaprezentowany zostanie śmigłowiec SD-150 Hero produkcji PZL Świdnik/Leonardo Helicopters. Zobaczyć będzie można też wyjątkowe projekty polskiej myśli technologicznej: prototyp CyberRyby, którego możliwości biomechaniczne zostaną zaprezentowane na żywo w basenie, model 3D nowego środka transportu HYPERLOOP będącego połączeniem technologii lotniczej oraz kolejowej, a także łaziki marsjańskie i bezzałogowce, które co roku zdobywają najwyższe wyróżnienia na prestiżowych międzynarodowych zawodach.
 
Nie zabraknie też rzeczywistości wirtualnej, w której wymiar każdy przybyły będzie mógł się przenieść. Platforma Octopus umożliwi wypróbowanie symulatora lotu. W ten sposób każdy śmiałek poczuje się jak zawodowy pilot - odczuje nawet wibracje i podmuchy wiatru.
 
"Będzie można także spotkać osobiście, porozmawiać oraz wysłuchać prelekcji pilotów sportowych, akrobacyjnych, szybowniczych oraz wojskowych – ze specjalnym udziałem reprezentanta Argentyńskich Sił Powietrznych, a także ekspertów w dziedzinie technik lotniczych. Po raz kolejny udostępnimy też nasz taras widokowy dla spotterów i fanów astrofotografii" – opowiada o atrakcjach Gospodarczyk.
 
Przybyli poznają też zakamarki Instytutu Lotnictwa, po których oprowadzą pracujący tam inżynierowie. Pokażą gigantyczne silniki lotnicze, tunele aerodynamiczne i nowoczesne laboratoria.
 
"Będzie też można zobaczyć po raz pierwszy największą na świecie komorę próżniową do testowania silników lotniczych, w której pomieści się największy produkowany na świecie silnik lotniczy GE90" - zapewniają organizatorzy imprezy.
 
Podczas tej edycji wydarzenia odbędzie się druga część akcji charytatywnej organizowanej przez Stowarzyszenie „Sercem Malowane” przy wsparciu Instytutu Lotnictwa. Osoby, które kupią obrazy i ilustracje przekazane na ten cel przez artystów ze świata oraz pocztówki o tematyce lotniczej, których autorami są dzieci z całej Polski, wesprą w ten sposób organizację lotniczych wakacji dla dzieci z najuboższych rodzin z dzielnicy Włochy.
 
"Nasza inicjatywa co roku uzyskuje wsparcie merytoryczne wspaniałych partnerów. Centrum Nauki Kopernik poprowadzi warsztaty z obserwacji nieba w ramach swojego mobilnego planetarium. Instytut Pamięci Narodowej przygotował niesamowite centrum zabawy z najnowszymi grami o tematyce lotniczej. Będzie można samodzielnie przeprowadzić badania naukowe, sprawdzić zdolności organizmu na przeciążenia" – dodaje Marek Gospodarczyk.
 
Wydarzenie odbędzie się w godz. 17:00-23:00 na terenie Instytutu Lotnictwa w Warszawie. Wstęp jest wolny dla wszystkich gości. Szczegółowe informacje na temat wydarzenia dostępne są na stronie: www.nocwinstytucielotnictwa.pl i profilu na Facebooku: www.facebook.com/nocwinstytucielotnictwa
 
7. Noc w Instytucie Lotnictwa odbywa się w ramach Jubileuszu 90-lecia Instytutu Lotnictwa objętego Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.
 
Patronat medialny nad tegoroczną imprezą objął Serwis PAP - Nauka w Polsce.
 
PAP - Nauka w Polsce
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,411432,wkrotce-7-noc-w-instytucie-lotnictwa-w-warszawie.html

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24420
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #62 dnia: Październik 06, 2016, 16:35 »
Konferencja Badań Kosmicznych w Gdańsku
ŚRODA, 05 PAŹDZIERNIKA 2016, 13:17

Katedra Prawa Międzynarodowego Publicznego, Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego organizuje w dniu 21 października 2016 roku w Gdańsku Konferencję Badań Kosmicznych 2016. Będzie ona poświęcona będzie nie tylko aktualnym problemom prawnym związanym z aktywnością w przestrzeni kosmicznej, ale także rozwojowi nauki i technologii kosmicznych. Przy jej organizacji Katedra współpracuje m.in. z Polską Agencją Kosmiczną. Konferencja odbędzie się na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego przy ul. Jana Bażyńskiego 6 w Gdańsku.

Konferencja Badań Kosmicznych jest pierwszym tego rodzaju wydarzeniem organizowanym przez Katedrę Prawa Międzynarodowego Publicznego. Celem jest stworzenie platformy do wymiany poglądów i wiedzy dla specjalistów nie tylko z dziedziny prawa, ale także nauk technicznych oraz ścisłych, jak również przedsiębiorców z branży kosmicznej. Konferencja w założeniu ma mieć charakter cykliczny, dając przy tym okazję do upowszechnienia wiedzy na temat badań kosmicznych.

Patronat honorowy nad Konferencją objął: Wiceprezes Rady Ministrów, Minister rozwoju i finansów, Pan Mateusz Morawiecki, Marszałek Województwa Pomorskiego, Pan Mieczysław Struk, Prezydent Miasta Gdańska, Pan Paweł Adamowicz, JM Rektor Uniwersytetu Gdańskiego, prof. UG, dr hab. Jerzy Gwizdała, Dziekan Wydziału Prawa i Administracji UG, prof. UG, dr hab. Jakub Stelina oraz Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej. Portal Space24.pl objął patronat medialny nad wydarzeniem.

Więcej informacji, w tym formularz rejestracyjny, można znaleźć na stronie internetowej Konferencji Badań Kosmicznych 2016.

Źródło: http://www.space24.pl/462606,konferencja-badan-kosmicznych-w-gdansku
http://kbk.ug.edu.pl/

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24420
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #63 dnia: Październik 18, 2016, 23:20 »
W Warszawie odbyła się 7. edycja Nocy w Instytucie Lotnictwa
16.10.2016

 Jednymi z głównych atrakcji tegorocznej imprezy były myśliwiec MiG-29, samolot wielozadaniowy F-16 oraz samolotu transportowy CASA C295M. Odwiedzający mogli podziwiać łącznie prawie 30 samolotów i śmigłowców.

 Odwiedzający imprezę mieli również okazję podziwiać szereg interesujących projektów autorstwa polskich inżynierów: prototyp CyberRyby, czyli podwodnego robota mobilnego, model 3D nowego środka transportu HYPERLOOP, łączącego technologię lotniczą z kolejową oraz łaziki marsjańskie i bezzałogowce, które co roku zdobywają najwyższe wyróżnienia na prestiżowych międzynarodowych zawodach.

 Podczas imprezy zaprezentowane zostały również gigantyczne silniki lotnicze, zaś inżynierowie Instytutu Lotnictwa oprowadzali chętnych po tunelach aerodynamicznych oraz laboratoriach. Z kolei pracownicy Engineering Design Center – centrum inżynieryjnego utworzonego przez General Electric i Instytut Lotnictwa - prezentowali swoją działalność nie tylko w branży lotniczej, lecz także w branży wydobywczej, energetycznej oraz transportowej. Zwiedzającym udostępniono największą na świecie komorę próżniową do testowania silników lotniczych, w której mieści się największy produkowany na świecie silnik lotniczy GE90. ...

Źródło  http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,411637,w-warszawie-odbyla-sie-7-edycja-nocy-w-instytucie-lotnictwa.html

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #63 dnia: Październik 18, 2016, 23:20 »

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24420
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #64 dnia: Październik 29, 2016, 05:18 »
Kielce/ Centrum Geoedukacji będzie miało interaktywną wystawę
25.10.2016

Multimedialna ekspozycja o okresie dewonu i Geologiczny Ogród Doświadczeń, przybliżający geologię przez zabawę, powstaną przy udziale funduszy unijnych w Centrum Geoedukacji w Kielcach.

Inwestycja, która wzbogaci ofertę placówki funkcjonującej przy rezerwacie geologicznym Wietrznia, ma kosztować ok. 5,8 mln zł.
 
W poniedziałek przedstawiciele Centrum Geoedukacji i zespołu, który zwyciężył w przetargu na opracowanie koncepcji modernizacji ekspozycji stałej placówki, zaprezentowali założenia projektu.
 
Scenariusz obecnie prezentowanej wystawy – przypominającym spacer po dnie dewońskiego morza - zostanie zachowany, ale po realizacji projektu ekspozycja będzie miała bardziej atrakcyjną formę. To właśnie formacje skalne z okresu dewonu są najbardziej charakterystycznymi elementami w budowie geologicznej Kielc i regionu świętokrzyskiego.
 
Kierujący zespołem projektantów z firmy Fabryka Dekoracji z Krakowa, architekt Piotr Giemborek wyjaśniał, że „Dewońską opowieść” będzie przybliżała wędrówka z przewodnikiem po stacji badawczej – futurystycznym oceanarium „przenoszącym w czasie” zwiedzających. „Spacerując po kolejnych poziomach zwiedzający będą obserwowali przez okna stacji jak, zmieniały się poziomy wód w różnych okresach dewonu” – wyjaśniał.
 
Będzie można podziwiać m. in. dewońską rafę z rekonstrukcjami organizmów flory i fauny tamtego czasu. Z kolei interaktywne peryskopy, pozwolą obserwować to, co działo się nad powierzchnią wody.
 
Po wyjściu z bazy, zwiedzający trafią do antresoli z nowoczesnym laboratoriom, opisującym procesy geologiczne związane z obejrzaną wcześniej ekspozycją.
 
Zmodernizowana zostanie też funkcjonująca w placówce kapsuła symulatora lotów do wnętrza Ziemi. Jest to małe kino 5D, w którym widzowie, podróżując w czasie i w głąb Ziemi, czują ruch, krople wody, powiew wiatru, zmiany temperatury. Ekspozycja zyska m.in. nowy film edukacyjny. Z kolei w naturalistycznie zbudowanych jaskini i grocie, dzięki wyposażeniu w multimedia, będzie można zaobserwować, jak tworzyła się ich szata naciekowa.
 
„Mamy nadzieję, że to nowe wydanie wystawy spodoba się zwiedzającym - dzieciom i młodzieży, bo to bardzo wymagająca grupa, spotykająca się z technicznymi nowinkami na co dzień. Ciężko ich czymś nowym zaskoczyć” – powiedział kierownik Centrum Geoedukacji Michał Poros.
 
Druga część projektu obejmuje budowę na dachu budynku centrum – gmachu posadowionego na hałdzie wyrobiska dawnej kopalni - Geologicznego Ogrodu Doświadczeń. Znajdą się w nim urządzenia, które w kreatywny sposób mają uczyć geologii.
 
Poros podkreślił, że istotne było takie zaprojektowanie tego miejsce, by nie burzyć krajobrazu i widoku na pobliskie pasma Gór Świętokrzyskich.
 
W ogrodzie ma znaleźć się m.in. litofon, czyli geologiczne cymbałki. To instrument, który pozwala na dostrzeżenie różnic pomiędzy rodzajami skał, dzięki analizie wydawanych po uderzeniu w nie dźwięków. Będą też: skalny zegar słoneczny, model Układu Słonecznego i przekroju kuli ziemskiej oraz lunety. ...

Źródło http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,411761,kielce-centrum-geoedukacji-bedzie-mialo-interaktywna-wystawe.html
 

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24420
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #65 dnia: Październik 29, 2016, 05:21 »
Resort nauki dofinansuje Uniwersytety Trzeciego Wieku
28.10.2016

Łącznie 4 mln zł mogą otrzymać Uniwersytety Trzeciego Wieku (UTW) w programie ogłoszonym przez ministra nauki Jarosława Gowina. Wnioski w pierwszej edycji programu można składać do 30 listopada br. Na dofinansowanie mogą liczyć już istniejące UTW, jak i nowe inicjatywy.

Szczegóły nowego programu "Wsparcie Uniwersytetów Trzeciego Wieku" ogłosił w piątek wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin podczas konferencji prasowej w Warsawie
 
"W pierwszej, pilotażowej edycji programu na wsparcie Uniwersytetów Trzeciego Wieku chcemy przeznaczyć 4 mln zł. Te środki wykorzystywane będą przez wyłonionych w konkursie 16 operatorów regionalnych, a następnie skierowane na wsparcie Uniwersytetów Trzeciego Wieku: zarówno tych już istniejących, jak zupełnie nowych inicjatyw. Mam nadzieję, że dzięki temu konkursowi liczba Uniwersytetów Trzeciego Wieku się zwiększy" - zapowiedział Gowin.
 
O środki mogą się ubiegać podmioty działające na rzecz nauki, jednostki naukowe, uczelnie. Dofinansowanie mogą otrzymać maksymalnie dwa projekty realizowane na terenie jednego województwa. Wysokość finansowania jednego projektu wynosi nie więcej niż 300 tys. zł. Zgłoszenia można nadsyłać do 30 listopada, a dofinansowane projekty będzie można realizować do 15 grudnia 2017 roku.
 
"Wsparcie finansowe jest tutaj bardzo istotne, ponieważ właściwie wszystkie te osoby (pracujące na rzecz UTW - przyp. PAP) pracują społecznie, a jednak z taką działalnością związane są spore koszty. Do tej pory - przez ponad 40 lat, od kiedy w Polsce istnieją takie uniwersytety - nie było takiego wsparcia ze sfer rządowych" - mówiła w piątek prof. Krystyna Leśniak-Moczuk z Mieleckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Wyjaśniła, że obecnie UTW współpracują z samorządami i uniwersytetami.
 
Jak dodała, sieć UTW w ostatnich latach bardzo się rozwinęła, a liczba tego typu instytucji i ich uczestników ciągle rośnie. "Z moich badań wynika jednak, że zdecydowana większość tych osób mieszka w miastach. Ten program umożliwiłby stworzenie nowych ośrodków w mniejszych miejscowościach" - zaznaczyła prof. Leśniak-Moczuk.
 
"Bardzo dobrym posunięciem w tym programie jest składanie wniosku pod warunkiem integracji i współpracy pięciu jednostek. Z doświadczenia wiem, że w województwach powstają porozumienia UTW, ale są to porozumienia czysto formalne. Ten pogram byłby pomocny w tworzeniu inicjatyw, które pozwoliłyby na realną współpracę tych jednostek" - oceniła.
 
Uniwersytety Trzeciego Wieku to przedsięwzięcia edukacyjne dla seniorów, którzy uczestniczą w zajęciach organizowanych przez uczelnie wyższe lub powołane w tym celu stowarzyszenia. W Polsce działa ponad 500 UTW; zrzeszają ok. 150 tys. osób. "To wspaniały przejaw społeczeństwa obywatelskiego i samoorganizacji. Do tej pory UTW znajdowały się poza zainteresowaniami rządu i ministerstwa nauki i szkolnictwa wyższego" - zaznaczył w piątek minister Gowin.
 
Wsparcie Uniwersytetów Trzeciego Wieku jest jednym z trzech filarów strategii na rzecz doskonałości naukowej, ogłoszonej we wrześniu przez resort nauki. To element tzw. społecznej odpowiedzialności nauki. W jej ramach wsparcie otrzymają też Uniwersytety Dzieci, a do szkół wysłane zostaną naukobusy. (PAP)
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,411820,resort-nauki-dofinansuje-uniwersytety-trzeciego-wieku.html

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24420
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #66 dnia: Listopad 10, 2016, 11:14 »
Warszawa/ Pikieta pracowników Muzeum Techniki i Przemysłu
10.11.2016

Grupa pracowników stołecznego Muzeum Techniki i Przemysłu protestowała w środę przed siedzibą placówki przeciw zaległościom w wypłatach pensji oraz złemu stanowi finansowemu muzeum.

Największa placówka muzealnictwa technicznego w Polsce - Muzeum Techniki i Przemysłu - od lat boryka się z problemami finansowymi. W czerwcu zarząd PKiN, gdzie mieści się muzeum, wypowiedział umowę najmu; powodem było zadłużenie placówki, na które złożyły się m.in. zaległości w opłatach za czynsz.  (...).

Źródło: http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,411953,warszawa-pikieta-pracownikow-muzeum-techniki-i-przemyslu.html

W Muzeum znajduje się stała wystawa poświęcona astronomii i astronautyce. Można tam zobaczyć replikę Sputnika 1.
6 lat temu w Muzeum Techniki była duża wystawa meteorytów.

http://www.woreczko.pl/meteorites/exhibitions/WarsawMT_2010/WarsawMT_2010.htm

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24420
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #67 dnia: Listopad 16, 2016, 08:02 »
Brexit, tworzywa sztuczne, technologie kwantowe, wśród tematów Polskich Perspektyw w Oxfordzie
15.11.2016

Artur Chmielewski opowiadający o pracy w NASA, debata dotycząca Brexitu, przyszłość medycyny regeneracyjnej i technologii kwantowych, to niektóre atrakcje piątej już konferencji Science. Polish Perspectives. Odbędzie się ona 18 i 19 listopada, tym razem na Uniwersytecie Oxfordzkim.

Science: Polish Perspectives (SPP) to doroczna konferencja popularnonaukowa organizowana przez środowisko młodych naukowców polskiego pochodzenia, studiujących i pracujących na uczelniach na całym świecie. Od 2012 roku jest organizowana w brytyjskim Oxfordzie lub Cambridge. Jak wyjaśniają organizatorzy wydarzenia, SPP to idea, społeczność i platforma, której celem jest szeroko pojęta popularyzacja nauki, wymiana myśli i umocnienie współpracy między polskimi naukowcami, pracującymi w różnych krajach. (...)

Wśród tematów konferencyjnych wystąpień i prezentacji posterowych znalazły się m.in.: inżynieria kwantowa jako przyszłość XXI wieku; plastik jako zagrożenie dla środowiska lub rozwiązanie globalnego kryzysu energetycznego; nauka stojąca za naszymi codziennymi wyborami żywieniowymi; nowe metody konserwacji dzieł sztuki.
 
Oprócz modnych badaczy każdego roku w konferencji uczestniczą także uczeni o uznanym dorobku naukowym. W tym roku wśród gości specjalnych znaleźli się m.in.: Artur Chmielewski - pracownik NASA, w 2014 jeden z menedżerów projektu Rosetta, a prywatnie syn Henryka Chmielewskiego - "Papcia Chmiela"; prof. Mariusz Ratajczak z Univeristy of Louisville School of Medicine oraz James Graham Brown Cancer Center; prof. Janusz Lewiński z Politechniki Warszawskiej i Instytutu Chemii Fizycznej PAN. (...)

Źródło: http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,411980,brexit-tworzywa-sztuczne-technologie-kwantowe-wsrod-tematow-polskich-perspektyw-w-oxfordzie.html

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24420
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #68 dnia: Listopad 18, 2016, 11:26 »
"Inferno": Herzog szuka ludzkiego odbicia w głębi wulkanów
07.11.2016

Szkoda, żeby "Inferno" przeszedł bez echa. To nie jest zwykły film dokumentalny o wulkanach. To dokument Wernera Herzoga. Można być więc pewnym, że kiedy Herzog zagląda w głąb wulkanu, to znajdzie w nim nie tylko lawę, ale i odbicia tych, którzy zaglądają tam razem z nim.

"Inferno" (w oryginale "Into the Inferno") - również z polskim tłumaczeniem - od końca października dostępny jest w Netfliksie.
 
To już kolejny film Wernera Herzoga, w którym reżyser opowiada o sprawach dotyczących nauki. W "Białym diamencie" przyglądał się szalonemu wynalazcy, który dziwacznym, wymyślonym przez sobie balonem latał nad puszczą amazońską. Z kolei w genialnym "Grizzly Manie" Herzog odtwarzał historię przyrodnika zafascynowanego życiem niedźwiedzi. W świetnych "Spotkaniach na krańcach świata" reżyser zawędrował na Antarktydę i podglądał życie naukowców-polarników, a w "Jaskini zapomnianych snów" przyjechał z kamerą 3D do Jaskini Chauveta, gdzie znajdują się malunki naskalne z czasów paleolitu. W tegorocznym "Lo i stało się" reżyser zastanawiał się za to nad tym, jak komputery i sztuczna inteligencja może zmienić nasze życie.
 
W nowym dokumencie punktem wyjścia stają się wulkany - reżyser, aby je sfilmować jeździ po całym świecie. Zagląda i na Antarktydę, i do Indonezji, i do Etiopii, i na Islandię, a nawet... do Korei Północnej, która, jak się okazuje - zgodziła się na współpracę z brytyjskimi wulkanologami.
 
W filmie jest sporo informacji o wulkanach i wulkanologii, ale to nie wszystko. Herzog nie jest naukowcem. Interesują go nie tyle same wulkany, co spotkania z ludźmi i ich historie. Często zdarza się więc, że jego opowieść odbiega od głównego wątku i zmienia głównych bohaterów. Herzog nie traci okazji, by sprawdzać, co siedzi w duszach osób, które odnajdują sens życia w przedziwnych pasjach - nieraz silniejszych niż lęk przed śmiercią.
 
Herzog w swojej pielgrzymce do kolejnych wulkanów spotyka niezwykłe postacie. Jest i wódz wioski, której członkowie żyją u podnóża czynnego wulkanu, jest i mężczyzna, który twierdzi, że rozmawiał z wulkanem, jest i człowiek, który jako jedyny z całego miasta odmawia ewakuacji przed spodziewanym wybuchem wulkanu i zdaje się czekać na śmierć. Jest też historia małżeństwa wulkanologów - Katii i Maurice'a Krafftów, którzy są autorami rewelacyjnych nagrań czynnych wulkanów i zginęli przy wybuchu jednego z nich...

Tytuł filmu nie bez powodu kojarzy się z "Boską Komedią" Dantego, której piekielna część zatytułowana jest właśnie "Inferno". Czerwona lawa i czarne skały wulkaniczne to rzeczywiście iście diaboliczny krajobraz. Przewodnikiem Herzoga po tych niepokojących krajobrazach jest jednak nie Wergiliusz, ale brytyjski wulkanolog Clive Oppenheimer z Cambridge, który jeździ z Herzogiem po całym świecie.
 
Wulkanolog mówi w pewnym momencie Herzogowi: "Obawialiśmy się, że będziesz szukał liny, żeby nas opuścić na kilka metrów od jeziora lawy, a ty byłeś zainteresowany, co robimy i dlaczego to robimy".
 
Przyjaźń z reżysera z naukowcem zaczęła się podczas realizacji "Spotkań na krańcach świata". To tam Oppenheimer wyciągnął od Herzoga, dlaczego fascynują go wulkany. "Gleba, po której chodzimy nie jest permanentna, nie ma stałości w tym, co robimy, żadnej stałości w ludzkich wysiłkach, w sztuce, nauce. Jest pewna skorupa, która się porusza" - opowiada mu Herzog.
 
"Inferno" dobrze się ogląda, ale to film czasem może zbyt chaotyczny i nierówny. Herzog jednak nawet nie próbuje wszystkiego dopinać na ostatni guzik. Świetnie wie, że nikt nie jest doskonały. Taką już mamy naturę.
 
Ludwika Tomala
Źródło: http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,411903,inferno-herzog-szuka-ludzkiego-odbicia-w-glebi-wulkanow.html

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24420
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #69 dnia: Listopad 19, 2016, 17:55 »
Stolica: ponad 100 kosmicznych eksponatów na wystawie Gateway to Space
18.11.2016

Moduł stacji kosmicznej MIR, modele rakiet, skafandry astronautów, asteroidy i kamienie księżycowe - to niektóre z ponad stu kosmicznych eksponatów, które będzie można obejrzeć od soboty 19 listopada w Warszawie na wystawie GATEWAY TO SPACE.

Na wystawie udostępniona będzie największa na świecie kolekcja amerykańskich i radzieckich eksponatów wprost z US Space Rocket Center i NASA Visitor Center prezentująca historię kosmicznych podróży od ubiegłego wieku do dnia dzisiejszego. Wystawa odbywa się pod patronatem NASA.
 
Wśród ponad 100 kosmicznych eksponatów, prezentowanych na 3 tys. m kw., będzie można zobaczyć m.in. oryginalny moduł pochodzący ze stacji kosmicznej MIR, Międzynarodową Stację Kosmiczną ISS, modele rakiet m.in rakietę Sojuz, promy kosmiczne jak Wostok czy Woschod, Sputnik 1, kapsułę Apollo, łaziki kosmiczne, a nawet oryginalne umundurowanie Gagarina.
 
Organizatorzy zapewniają, że na wystawie będzie można dotknąć kamienia księżycowego własnymi rękami oraz sfotografować się w kombinezonie astronauty. Poza tym zwiedzający dowiedzą się, jak hoduje się warzywa wewnątrz stacji kosmicznej i jak korzysta się tam z toalety, a także dlaczego automat do napojów nie zrobił w kosmosie kariery.
 
Goście będą też mogli skorzystać z kilkunastu wyjątkowych symulatorów, w których poczują się, jakby odbywali podróż w przestrzeń kosmiczną, poczuli stan nieważkości i sprawdzili się w warunkach zbliżonych do tych panujących na orbicie okołoziemskiej.
 
Ekspozycja składa się z modeli i makiet, ale przede wszystkim z autentycznych - kolosalnych rozmiarów - maszyn i sprzętów, które były wykorzystywane podczas misji w przestrzeń galaktyczną przez USA i Związek Radziecki. Część powierzchni wystawienniczej zaaranżowana jest kosmiczny obóz, gdzie zwiedzający będą mieli niepowtarzalną okazję poczuć się jak podczas galaktycznej wyprawy.
 
Organizatorzy podsumowują, że wystawę - która prezentowana jest w różnych krajach - do tej pory widziały ponad 3 mln osób.
 
Wystawa potrwa od 19 listopada 2016 roku do 19 lutego 2017 r. przy ul. Mińskiej 65 w Warszawie (wejście od ul. Chodakowskiej 26).
 
PAP - Nauka w Polsce
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,412050,stolica-ponad-100-kosmicznych-eksponatow-na-wystawie-gateway-to-space.html
http://www.tvp.info/27774973/gateway-to-space-juz-u-nas-dotknij-i-poczuj-kosmos-na-wlasnej-skorze

Warszawa: otwarcie wystawy pod patronatem NASA. "Historia kosmicznych podróży"
DZISIAJ, 19 LISTOPADA, 15:18
http://www.space24.pl/494288,warszawa-otwarcie-wystawy-pod-patronatem-nasa
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 26, 2022, 17:56 wysłana przez Maquis »

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24420
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #70 dnia: Listopad 24, 2016, 07:33 »
Crazy nauka - rzetelny odlot naukowy
21.11.2016

Przygotowywana wieczorami, w weekendy i dni wolne od pracy Crazy Nauka zgromadziła na Facebooku około 80 tys. fanów i ponad 350 tys. czytelników miesięcznie, stając się największym blogiem popularnonaukowym w Polsce. Pole magnetyczne Ziemi, skamieniały mózg dinozaura, wielorybie wymiociny? Twórcom Crazy Nauki Aleksandrze i Piotrowi Stanisławskim żaden temat nie jest straszny.

Portal Crazy Nauka jest jednym z finalistów konkursu Popularyzator Nauki, organizowanego przez serwis Nauka w Polsce - Polskiej Agencji Prasowej i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
 
Crazy Naukę tworzą Aleksandra i Piotr Stanisławscy - małżeństwo, które od ponad dekady pisze o nauce. Publikowali m.in. w „Przekroju”, „Gazecie Wyborczej”, „Rzeczpospolitej”, „Focusie”, „Newsweeku”, „Wiedzy i Życiu”. W 2012 roku zdecydowali się jednak na nowy krok: założenie na Facebooku fanpagu Crazy Nauka (https://www.facebook.com/crazynauka). (...)

Na portalu można poczytać np. o odnalezieniu skamieniałego mózgu dinozaura, powodach wybuchu rakiety Falcon9, szczelinie w polu magnetycznym Ziemi, ale też o ... 60 kilogramowych wymiocinach wieloryba, o tym dlaczego nasz mózg nie potrafi zapamiętać np. fiołkoworóżowego koloru, czy jak łatwo szczur może wydostać się z naszej muszli klozetowej. (...)
 
Twórcy portalu są też obecni na antenie radia TOK FM. W autorskiej audycji „Homo Science" rozmawiają z polskimi naukowcami np. o tym, jak odróżnić naukę od pseudonauki, o podróżach w czasie, nanoodpadach czy tajnikach szyfrowania. Stanisławscy pisują też dla „Focusa”, a wybrane artykuły Crazy Nauki na swojej stronie internetowej publikowało Centrum Nauki Kopernik. (...)

Źródło: http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,412060,crazy-nauka---rzetelny-odlot-naukowy.html

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24420
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #71 dnia: Listopad 28, 2016, 20:02 »
Wrocław/ Od poniedziałku „Kongres Lemologiczny”
28.11.2016

Wykłady, projekcje filmów, spotkania z pisarzami i naukowcami, znalazły się w programie „Kongresu Lemologicznego”, który w poniedziałek rozpocznie się we Wrocławiu. Impreza jest szeroką prezentacją twórczości i życiorysu Stanisława Lema, filozofa i najsławniejszego polskiego pisarza science fiction.

Kongres jest jednym z wydarzeń przygotowywanych z związku z pełnieniem przez Wrocław roli Europejskiej Stolicy Kultury (ESK). Jak podało biuro prasowe ESK, celem Kongresu jest z jednej strony podsumowanie wiedzy na temat biografii i twórczości Lema, z drugiej zaś ukazanie wzajemnych wpływów nauki i twórczości autora Solaris.
 
Program Kongresu został podzielony na dziewięć debat z udziałem naukowców różnych dziedzin - od literaturoznawców, przez filozofów, po przedstawicieli nauk ścisłych - oraz pisarzy i krytyków literackich.
 
Punktem wyjścia do pierwszej z debat zatytułowanej „Lem na żywo” będzie projekcja filmu dokumentalnego Borysa Lankosza pt. Autor „Solaris”. W tym spotkaniu wezmą udział osoby, które znały Lema i z nim pracowały.
 
Kolejna z debat - „Lem i polszczyzna” - z udziałem językoznawców, m.in. profesorów Jana Miodka oraz Jerzego Bralczyka - będzie poświęcona warstwie językowej twórczości polskiego pisarza. Jak podkreślają organizatorzy, Lem był specjalistą od neologizmów, słownych gier i wynalazków leksykograficznych zarówno w powieściach, jak i w eseistyce.
 
Inna z debat - „Lem jako eksplorator” - będzie próbą odpowiedzi na pytanie czy książki Lema miał wypływ na badaczy kosmosu. W spotkaniu weźmie udział m.in. pierwszy i jedyny polski kosmonauta gen. Mirosław Hermaszewski.
 
O związkach Lema z nauką będzie mowa podczas spotkania zatytułowanego „Lem jako wizjoner”. Z kolei debata „Lem jako diagnosta” będzie poświęcona myśli filozoficznej autora „Bajek robotów”.
 
W programie kongresu znalazły się również koncert muzyki jazzowej, w ramach projektu „Lem session”. To muzyka, która powstała z inspiracji twórczością Lema.
 
Kongres zakończy się w środę.(PAP)
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,412169,wroclaw-od-poniedzialku-kongres-lemologiczny.html

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24420
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #72 dnia: Grudzień 03, 2016, 08:22 »
Piotr Sułkowski: zamiast trwać w niewiedzy, zapytaj fizyka!
01.12.2016

(...) "Każdy w nas ma w sobie ciekawość i chciałby zrozumieć rzeczywistość, która nas otacza. Okazuje się, że sporo pytań, jakie sobie zadajemy obserwując świat, ma związek z nauką" - opowiada Sułkowski. Jego zdaniem bez fizyki nie da się odpowiedzieć, np. dlaczego tęcza ma takie właśnie kolory, jakie ma, albo czym jest szron. Także zasady działania wszystkich urządzeń, którymi się otaczamy, i dzięki którym działa nasza techniczna cywilizacja, wykorzystują prawa fizyki. Pytań jest wiele, a szkoda, żeby pozostawały bez odpowiedzi.
 
Dlatego naukowiec od 2013 r. koordynuje projekt „Zapytaj fizyka”. To portal, który powinni znać wszyscy ciekawscy. Każdy może za jego pośrednictwem przesłać pytanie do fizyków. A oni - najprościej jak się da - spróbują na to pytanie odpowiedzieć. Na razie w portalu można już znaleźć odpowiedzi na ponad 600 przedziwnych pytań dotyczących fizyki, Wszechświata i całej reszty. "W ostatnim roku odpowiedzieliśmy na ok. 300 pytań, czyli prawie codziennie pojawiała się jedna odpowiedź" - opowiada Piotr Sułkowski.(...)

Źródło: http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,412209,piotr-sulkowski-zamiast-trwac-w-niewiedzy-zapytaj-fizyka.html

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24420
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #73 dnia: Grudzień 03, 2016, 08:32 »
Zostań astronautą na jednym z księżyców Jowisza
01.12.2016

Uczniowie, którzy chcą wziąć udział w letnim obozie naukowym ADAMED SmartUP i spotkać się z wybitnymi uczonymi z Polski i Europy, powinni wziąć udział w specjalnej grze, w której wcielą się w astronautę na jednym z księżyców Jowisza. Wygrają ci, którzy najlepiej poradzą sobie z wydostaniem z zastawionej pułapki.

ADAMED SmartUP to projekt naukowo-edukacyjny skierowany do uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, mający na celu popularyzację nauk ścisłych i przyrodniczych oraz wsparcie rozwoju pasji i zainteresowań szczególnie uzdolnionej młodzieży. (...)

Źródło: http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,412232,zostan-astronauta-na-jednym-z-ksiezycow-jowisza.html
 

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24420
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #74 dnia: Grudzień 29, 2016, 20:28 »
Museum getting a massive geodesic dome with 61 glass eyes
December 29, 2016 by Kelly P. Kissel

A massive geodesic dome with 61 glass eyes is coming to Arkansas' Crystal Bridges Museum of American Art.

The structure, called Fly's Eye Dome, was designed by the late Buckminster Fuller, who was known for his futuristic inventions and who hoped it would revolutionize housing. Museum curators say Fuller was inspired to design the dome after looking at a photo of a fly's eye.

The dome will join a 1950s home designed by Frank Lloyd Wright that became part of the museum's collection in 2015. Demonstrating innovation in American architecture is part of the museum's mission.

The 50-foot-wide Fly's Eye Dome, made of glass and fiberglass, will appear on the museum's north lawn like a massive golf ball caught in the grass.

"It is shocking and people are going to go, 'What is that?'" said Dylan Turk, a curatorial assistant at Crystal Bridges who worked on the Wright installation. "Hopefully they'll go out there and want to know what it is." (...)

http://phys.org/news/2016-12-museum-massive-geodesic-dome-glass.html
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 26, 2022, 17:56 wysłana przez Maquis »

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #74 dnia: Grudzień 29, 2016, 20:28 »