Autor Wątek: Perspektywy misji planetarnych w latach 20. XXI w  (Przeczytany 83717 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Scorus

  • Gość
Odp: Perspektywy misji planetarnych w lata 20-tych XXI w
« Odpowiedź #60 dnia: Październik 04, 2015, 12:30 »
Albo jedna poważna a druga z typu który można powiązać z majakami takimi jak wiezienie głazów z planetoid (NEOCam).

Co do poszczególnych misji, to można zauważyć, iż Psyche i Lucy są całkowicie pionierskie. VERITAS natomiast kontynuuje badania Magellana a NEOCam - NEOWISE. DAVINCI wydaje się natomiast ryzykowny, bo takiego próbnika nie realizowano od końca lat 70-tych, tak więc wymagałoby to przeprowadzenia dedykowanych badań mogących znacznie podnieść koszty.
« Ostatnia zmiana: Październik 04, 2015, 12:40 wysłana przez Scorus »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23218
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Perspektywy misji planetarnych w lata 20-tych XXI w
« Odpowiedź #61 dnia: Październik 04, 2015, 17:17 »
Hmm, a czy możliwe jest zrobienie misji 50/50, np z ESA? Wówczas koszt takiej misji byłby znacznie niższy...

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3829
Odp: Perspektywy misji planetarnych w lata 20-tych XXI w
« Odpowiedź #62 dnia: Październik 05, 2015, 00:40 »
..akurat, że wybrali Psyche - fajno, misja ciekawa z uwagi na cel, natomiast zdecydowanie szkoda, że nie poleci nic w kierunku Io czy Enceladusa, ale nie ukrywajmy - te misje miały małe szanse na realizację.
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Scorus

  • Gość
Odp: Perspektywy misji planetarnych w lata 20-tych XXI w
« Odpowiedź #63 dnia: Październik 05, 2015, 07:32 »
Nic jeszcze nie wybrali. A misje do Jowisza i Saturna nie miały żadnych szans a jedynie prezentowały cele naukowe rozsądniejsze niż szereg innych propozycji. Nikt przy zdrowych zmysłach nie będzie rekomendował czegoś takiego w ramach programu Discovery.

Co do VERITAS to po obrazku widać, że propozycja opiera się na MAVEN, tak więc jest to ponowne wykorzystanie sprawdzonej i niezawodnej konstrukcji MRO. Jest to więc propozycja bardzo mocna.
http://www.jpl.nasa.gov/news/news.php?feature=4727
« Ostatnia zmiana: Październik 05, 2015, 09:45 wysłana przez Scorus »

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Perspektywy misji planetarnych w lata 20-tych XXI w
« Odpowiedź #63 dnia: Październik 05, 2015, 07:32 »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23218
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Perspektywy misji planetarnych w lata 20-tych XXI w
« Odpowiedź #64 dnia: Październik 05, 2015, 16:29 »
Scorus, to chyba dopiero od niedawna ktoś się odważa na propozycje misji klasy Discovery do Jowisza czy Saturna? Wcześniej jednak były to większe projekty. Czy to może oznaczać, że powolutku zbliżamy się do magicznej bariery "pół bańki" (500 milionów) za Jowisza/Saturna? :)

Scorus

  • Gość
Odp: Perspektywy misji planetarnych w lata 20-tych XXI w
« Odpowiedź #65 dnia: Październik 05, 2015, 18:12 »
Nie, teraz po prostu w kosztorysach propozycji misji nie liczą kosztów prowadzenia misji (a do planet zewnętrznych jest do kilka ładnych lat) oraz rakiety nośnej. Bez tego jakakolwiek misja do Jowisza i Saturna nie załapałaby się na program Discovery.

http://www.forum.kosmonauta.net/index.php?topic=2014.msg79303#msg79303

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23218
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Perspektywy misji planetarnych w lata 20-tych XXI w
« Odpowiedź #66 dnia: Październik 05, 2015, 19:47 »
Cenna uwaga, dzięki za przypomnienie. :)

Online Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6535
  • Realista do bólu;-)
Odp: Perspektywy misji planetarnych w lata 20-tych XXI w
« Odpowiedź #67 dnia: Październik 05, 2015, 21:03 »
Hmm, a czy możliwe jest zrobienie misji 50/50, np z ESA? Wówczas koszt takiej misji byłby znacznie niższy...
             ... mysle, ze esa wolalaby wybrac partnera, ktiry moglby zaoferowac cos bardziej znaczacego. Czy to w kwestii pewnego finsnoswania (np. chinczycy) czy bardziej zaawansowanych technologii (japonia). Amerykanei nie za bardzoe maja co zaoferowac, czego juz europa by nie miala . A samo wyniesienie? Hmm, wtedy najlepsi byliby ... tani rasjanie;-) Z powazaniem
                                                         Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8594
Odp: Perspektywy misji planetarnych w lata 20-tych XXI w
« Odpowiedź #68 dnia: Październik 06, 2015, 01:58 »
MNie cieszy pomysł wysłania następcy wysłania Magellana na orbitę Wenus. Chyba ludzie z NASA czytają nasze Forum, bo często proponowałem taka misję  ;)
Tylko się zastanawiam jak za pomocą radaru można określić skład chemiczny powierzchni Wenus?

Wyprawa do Psyche czy planetoid trojańskich też jest bardzo ciekawą opcją. Fajnie byłoby gdyby NASA udało się sfinalizować dwie misje Discovery na początku przyszłej dekady.

Scorus

  • Gość
Odp: Perspektywy misji planetarnych w lata 20-tych XXI w
« Odpowiedź #69 dnia: Październik 06, 2015, 08:19 »
Tylko się zastanawiam jak za pomocą radaru można określić skład chemiczny powierzchni Wenus?

Ma być tam system obrazujący w 6 pasmach podczerwieni.

Scorus

  • Gość
Odp: Perspektywy misji planetarnych w lata 20-tych XXI w
« Odpowiedź #70 dnia: Październik 06, 2015, 08:42 »
Cholera, Psyche ma być budowana przez Space Systems/Loral, a ta firma w badaniach planetarnych do tej pory wykonała tylko system napędowy dla LADEE. Tak więc pewnie kosztorys jest nieadekwatny, tak jak w przypadku Orbitala i sondy Dawn. VERITAS, Lucy i DAVINCI mają być wykonywane przez Lockheeda, i jak widać po ilustracji jest to typowa i niezawodna konstrukcja tej firmy. NEOCam ma być wykonywany przez Ball Aerospace and Technologies, a ta firma ma duże doświadczenie z takimi urządzeniami, choćby z uczestnictwa w projekcie telesklepu Hubblea czy Deep Impact.

http://spaceflightnow.com/2015/10/05/nasa-might-pick-two-discovery-missions-but-at-a-price/

Scorus

  • Gość
Odp: Perspektywy misji planetarnych w lata 20-tych XXI w
« Odpowiedź #71 dnia: Październik 06, 2015, 09:01 »
Hmm, a czy możliwe jest zrobienie misji 50/50, np z ESA? Wówczas koszt takiej misji byłby znacznie niższy...

W misjach planetarnych NASA nie współpracowała nigdy pół na pół w segmencie inżynieryjnym. Tam misja musi się udać, nie może nie wiadomo kto w tym grzebać. Chyba że dostarczy jakiś instrument czy lądownik jak Huygens, bo nie wpływa to na powodzenie projektu. A i Huygens był swego czasu ściśle polityczny, aby nie kasować projektu Cassini z uwagi na współprace międzynarodową z Europą w końcowym okresie zimnej wojny. Gadanie ESA o jak największy udział NASA w ExoMars nie miało też żadnych szans powodzenia bo działa to też w drugą stronę. NASA może dostarczyć co najwyżej jakiś instrument lub elementy elektroniczne.
« Ostatnia zmiana: Październik 06, 2015, 09:03 wysłana przez Scorus »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23218
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Perspektywy misji planetarnych w lata 20-tych XXI w
« Odpowiedź #72 dnia: Grudzień 11, 2016, 15:20 »
Plotki głoszą, że we wtorek poznamy nową misję klasy Discovery. :)

Offline astropl

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 5266
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: Perspektywy misji planetarnych w lata 20-tych XXI w
« Odpowiedź #73 dnia: Grudzień 13, 2016, 17:23 »
Plotki głoszą, że we wtorek poznamy nową misję klasy Discovery. :)

Niektóre plotki głoszą, że stanie się to pomiędzy 18 a 19 CET i mogą być to dwie spośród pięciu propozycji.
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8594
Odp: Perspektywy misji planetarnych w lata 20-tych XXI w
« Odpowiedź #74 dnia: Grudzień 13, 2016, 17:39 »
To znaczy ze dwie wybrane misje polecą czy znowu z tych dwóch będzie wybrana jedna?
Mam nadzieję, że polecimy na Wenus sprawdzić co zmieniło się tam od czasów Magellana a jak nie to do planetoidy Psyche  :D

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Perspektywy misji planetarnych w lata 20-tych XXI w
« Odpowiedź #74 dnia: Grudzień 13, 2016, 17:39 »