Autor Wątek: Mars (zbiorczo)  (Przeczytany 168613 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Scorus

  • Gość
Mars (zbiorczo)
« dnia: Lipiec 15, 2010, 05:45 »
Za pomocą eksperymentalnego radiometru mikrofalowego ADD (Agile Digital Detektor) należącego do laboratorium Space Physics Research Laboratory Uniwersytetu Michigan uzyskano pierwsze bezpośrednie dowody na występowanie wyładowań atmosferycznych na Marsie.

Zastosowany detektor jest zdolny do rozróżnienia termicznej emisji mikrofalowej od emisji nietermicznej. Emisja nietermiczna jest związana z wyładowaniami atmosferycznymi. Pomiędzy 22 maja a 16 czerwca 2006r instrument ten wykonywał pomiary Marsa przez około 8 godzin każdego dnia. 8 czerwca wykrył znaczącą emisję nietermiczną. W tym samym czasie na Masie aktywa była duża burza pyłowa. Była to jedyna detekcja emisji nietermicznej.

Po analizie mocy sygnału, czasu jego trwania i częstotliwości stwierdzono, że burzy pyłowej najprawdopodobniej towarzyszyły wyładowania atmosferyczne. Inne możliwości zostały odrzucone. Wyładowania nie mogły być związane z wilgocią w atmosferze.

Występowanie wyładowań na Marsie sugerowały pomiary składu gleby wykonane przez lądowniki Viking. Mogły one wytworzyć niektóre obserwowane substancje chemiczne. Ale do tej pory teoria ta była niesprawdzalna. W 2006r modele teoretyczne, badania laboratoryjne, oraz badania terenowe na Ziemi wykazały, że zebrane w tedy dane nie wskazywały bezpośrednio na występowanie wyładowań. Nowe wyniki obserwacyjne pokazują jednak, że wyładowania mogą na Marsie rzeczywiście występować.

Istnienie wyładowań ma duże znaczenie dla badań Marsa. Mogą one wpływać na chemizm atmosfery, oraz na przyjazność środowiska dla życia.

http://astronomynow.com/090623FirstdirectevidenceoflightningonMars.html
« Ostatnia zmiana: Lipiec 15, 2010, 05:57 wysłana przez Scorus »

Scorus

  • Gość
Odp: Mars (zbiorczo)
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 15, 2010, 05:45 »
Badania tempa przemieszczania się wydm w rejonach polarnych Ziemi pokazały, że lody i śniegi uwieziony wewnątrz wydmy nie powodują zahamowania ich migracji. Na Marsie wydmy nie przemieszczają się, więc za zahamowanie ich ruchu muszą być odpowiedzialne inne mechanizmy.

W klimacie polarnym lód zalegający w obrębie wydmy spowalnia jej migrację. Jednak obecne badania wskazują, że nie powoduje zupełnego zahamowania jej migracji, co było podejrzewane. Badania zostały oparte na 30-letnich obserwacjach pola wydm w Dolinie Wiktorii na Antarktyce. Z użyciem zdjęć wydm wykonanych pomiędzy rokiem 1961 a 2001 dostarczonych przez USGS Antarctic Resource Center Mary Bourke z Planetary Science Institute oszacowała tempo ich przemieszczania się. Zostało ono określone na 1.5 metra na rok. Jest to wartość bardzo niska, w klimacie ciepłym wydmy mogą przemieszczać się w tempie 30 – 70 metrów na rok.

Wydmy polarne są pokryte sezonowym śniegiem. Również  w ich wnętrzu zalegają warstwy lodu. Wydmy w rejonach polarnych Marsa również pokrywają się śniegiem i prawdopodobnie również zawierają warstwy lodu. Monitoring wydm na Marsie jest możliwy dzięki zastosowaniu zdjęć z sond Viking z 1975r i współczesnych orbiterów, w tym precyzyjnych obrazów z HiRISE na MRO. Badania takie wykazały, iż wydmy rejonach polarnych Marsa zupełnie nie przemieszczają się, co wiązano do tej pory z obecnym w nich lodem. W świetle ostatnich badań wydm antarktycznych widać jednak, iż za zahamowane ich migracji odpowiedzialne muszą być inne mechanizmy. Sugeruje się, że może to być spowodowane rzadką atmosferą Marsa. Do przemieszczania wydmy potrzebne byłyby duże szybkości wiatru. Ponadto ich migrację może wstrzymywać sezonowa czapa polarna występują przez prawie 70% roku.

Badania wydm antarktycznych pokazują, że wydmy na Marie i Tytanie mają potencjał do przemieszczania się. W innym studium Bourke wykazała, że dwie niewielkie wydmy na Marsie zanikły całkowicie. Miały one wysokość około 20 metrów i znajdowały się w południowym rejonie polarnym Marsa. Znikły w przeciągu 5.7 lat ziemskich. Pokazuje to, że piasek na Marsie może być stale transportowany za każdym razem gdy wiatry dostarczają odpowiedniej energii, mimo iż duże wydmy nie przesuwają się.

http://astronomynow.com/news/n0907/09mars/

Scorus

  • Gość
Odp: Mars (zbiorczo)
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 15, 2010, 05:46 »
Wykryty w ostatnich latach w atmosferze Marsa metan wykazuje nietypowe wahania koncentracji. Mogą one świadczyć, że powierzchnia planety jest bardziej nieprzyjazna życiu niż do tej pory sądzono.

Metan w atmosferze Marsa został znaleziony po raz pierwszy w 2003r za pomocą instrumentu PFS (Planetary Fourier Spectrometer) sondy Mars Express. Następnie jego rozmieszczenie na planecie zostało określone dzięki 5-letnim obserwacją naziemnym prowadzonym przez 2 zespoły astronomów. W 2009r przedstawiono mapę prezentującą skupienia metanu w trzech miejscach na planecie.

Uważa się, że metan może pozostawać stabilny w atmosferze Marsa przez około 300 lat. Jednak jego koncentracja w 3 miejscach sugeruje, że jego źródło jest aktywne obecnie. Co ciekawe metan prawie zupełnie zniknął w 2006 roku. Przyczyna takiego zjawiska pozostawała nieznana.

Zanik metanu był badany z użyciem modeli komputerowych symulujących zachowanie się klimatu Marsa. Zmiany zawartości metanu były śledzone tylko pod kątem fizyki atmosfery, nie brano pod uwagę jego możliwych źródeł. Model jednak nie był w stanie przedstawić zachowania się metanu zgodnego z obserwacjami. Był natomiast użyteczny do śledzenia zmian w koncentracji ozonu i tlenku węgla. Obserwacje pokazywały, że zanik metanu był około 600 razy szybszy niż przewidywał to model.

Możliwe, że metan w atmosferze stykającej się z powierzchnią jest chwytany między ziarnami pyłu i tam reaguje ze związkami o wysokiej reaktywności, takimi jak nadtlenek wodoru. Możliwość występowania takiego zjawiska sugerują dane z lądowników sond Viking. W takim przypadku powierzchnia byłaby bardziej wroga dla związków organicznych niż do tej pory sądzono. Przyszłe sondy przeznaczone do poszukiwań śladów życia będą więc musiały wiercić głęboko w głąb gruntu.

Wyniki badań ad metanem w atmosferze Marsa będą dyskutowane w listopadzie, podczas workshopu pod patronatem ESA i ASI. Zespół zajmujący się spektrometrem PFS planuje wtedy przedstawienie dokładniejszej mapy rozmieszczenia metanu na Marsie. Mapowanie jego zawartości za pomocą PFS było priorytetem w czasie ostatnich kilku miesięcy.

http://spaceflightnow.com/news/n0908/10mars/

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8588
Odp: Mars (zbiorczo)
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 23, 2010, 07:37 »
Okazuje się, że na Marsie mogły istnieć wulkany błotne  :o
http://www.space.com/scienceastronomy/mud-volcanoes-life-on-mars-100819.html


Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Mars (zbiorczo)
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 23, 2010, 07:37 »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Mars (zbiorczo)
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 23, 2010, 08:42 »
Okazuje się, że na Marsie mogły istnieć wulkany błotne  :o
http://www.space.com/scienceastronomy/mud-volcanoes-life-on-mars-100819.html

A to naprawdę bardzo ciekawa informacja! Nawet można by ją nazwać nieco "błotno-przełomową". :)

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Mars (zbiorczo)
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 20, 2010, 14:44 »
Tajemniczy krater na Marsie

Orcus Patera jest tajemniczą eliptyczną depresją w pobliżu równika Marsa, na wschodniej półkuli planety, której pochodzenie pozostaje tajemnicą.

Orcus Patera usytuowana jest między wulkanami Elysium Mons i Olympus Mons. Ma około 380km długości i 140km szerokości. Otoczona jest pierścieniem dochodzącym do 1800m wysokości w czasie gdy dno znajduje się 400-600m poniżej otaczającego ją terenu.

Nazwa "patera" używana jest dla głębokich, nieregularnych kraterów wulkanicznych. Jednak mimo tej nazwy, oraz położenia pomiędzy wulkanami, obiekt ten nie wygląda na krater wulkaniczny.

Oprócz wulkanizmu istnieje kilka teorii dotyczących powstania tej struktury. Jedną z nich jest teoria mówiąca, że Orcus Patera mogła być początkowo dużym, okrągłym kraterem uderzeniowym po meteorycie, który uległ deformacji za sprawą sił kompresyjnych. Mogła też powstać wskutek erozji kilku kraterów uderzeniowych leżących na jednej linii. Jednak najbardziej prawdopodobną teorią jest uderzenie małego obiektu w powierzchnię Marsa pod bardzo małym kątem, prawdopodobnie mniejszym niż 5 stopni.

Istnienie sił tektonicznych na terenie Orcus Patera potwierdza istnienie licznych "rowów" na obrzeżach pierścienia otaczającego strukturę, sięgających do 2,5km poza jej obszar. Większość z nich zorientowana jest w kierunku wschód - zachód. Te "rowy" widoczne są tylko w okolicach pierścienia i nie widać ich wewnątrz struktury. Prawdopodobnie zostały przykryte późniejszymi warstwami pyłu.

Ciemne obszary wewnątrz struktury są najprawdopodobniej efektem wiatru, który rozdzielił materiał o różnych właściwościach.

Występowanie "rowów" nie ma jednak wpływu na pochodzenie Orcus Patera, gdyż takie obiekty widywane są na całej powierzchni Marsa. Prawdziwe pochodzenie tej struktury pozostaje dla nas tajemnicą.


Źródło.

Załącznik: tajemniczy Orcus Patera.

Offline Szaniu

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1698
  • Szepty Ziemi.
Odp: Mars (zbiorczo)
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 04, 2010, 20:48 »
Ciekawy artykuł prosto z SETI.
Adrian Brown — The Time for Mars is Now

"The time for Mars is now! Mars exploration can be likened to the old Wild West of today. We're the early settlers, wondering what is beyond the next mountain range. We've crossed the Appalachians and are heading into the plains of the expansive Midwest. We're in our infancy of understanding Mars, and that's pretty cool -- there are so many surprises waiting for us to uncover!"
:)

http://www.seti.org/meet-our-scientists/adrian-brown

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Mars (zbiorczo)
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 01, 2011, 19:54 »
Zdjęcie marsjańskiej jaskini lawowej po obróbce

"NASA opublikowała obrobione zdjęcie wejścia do marsjańskiej jaskini lawowej. Obróbka graficzna pozwoliła na wydobycie szczegółów wnętrza jaskini.

Od kilku lat odkrywane są jaskinie na Marsie (kilka z nich odkryli gimnazjaliści). Te twory to "dziury" w sklepieniu jaskini lawowych, czyli podziemnych kanałów, przez które swego czasu przepływała magma. Jak na razie stosunkowo mało wiemy o tym co się znajduje wewnątrz jaskiń. Niedawno jednak udało się sondzie MRO zarejestrować dno typowej marsjańskiej jaskini lawowej, która znajduje się w obszarze Ascraeus Mons."

Więcej w artykule - link.

Załącznik: Wejście do jaskini lawowej.
Załącznik2: Jaskinie w obszarze Ascraeus Mons. 

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Mars (zbiorczo)
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 12, 2011, 17:03 »
Jutro w godzinach 16:30-18:30 naszego czasu na NasaTv będzie można obejrzeć konferencję live na której przedstawione zostaną ostatnie największe odkrycia związane z Czerwoną Planetą.

Źródło - kosmonauta.net

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Mars (zbiorczo)
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 16, 2011, 22:41 »
Po konferencji ;) Oglądnąłem początek i na pewno do niej wrócę po sesji :) Na kosmo pojawiło się jej streszczenie, polecam ;)




Offline Jake_Suly

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 187
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Mars (zbiorczo)
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 24, 2011, 08:07 »
istnieje możliwość wytworzenia paliwa rakietowego z atmosfery Marsa??Coś kojarze ale chyba Zubrin udowodnił że da się czy ktoś się tym zainteresował?

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Mars (zbiorczo)
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 25, 2011, 11:49 »
istnieje możliwość wytworzenia paliwa rakietowego z atmosfery Marsa??Coś kojarze ale chyba Zubrin udowodnił że da się czy ktoś się tym zainteresował?

To system ISRU, który miałby wytwarzać metan ze związków w atmosferze Marsa (dwutlenek węgla?). Niech się zubrinowcy wypowiedzą ;)

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: Mars (zbiorczo)
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 25, 2011, 13:06 »
istnieje możliwość wytworzenia paliwa rakietowego z atmosfery Marsa??Coś kojarze ale chyba Zubrin udowodnił że da się czy ktoś się tym zainteresował?

To system ISRU, który miałby wytwarzać metan ze związków w atmosferze Marsa (dwutlenek węgla?). Niech się zubrinowcy wypowiedzą ;)
Dokładnie tak. Jednak na ile wiem nie było żadnych większych prac nad tym ze strony agencji rządowych (jeżeli w ogóle jakieś?). Ktoś z Mars Society może będzie wiedział czy coś więcej pracowano nad systemem w ramach tej organizacji. Jak dla mnie takie coś choćby w miniaturce powinno być podstawowym eksperymentem wysłanym jak najszybciej na Marsa, ale to tylko ja:P

Offline Jake_Suly

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 187
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Mars (zbiorczo)
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 25, 2011, 23:15 »
czyli wytworzenie paliwa z atmosfery Marsa jest możliwe lecz przy planowanych misjach załogowych nie brali tego pod uwagę ponieważ uznali to za zbyt ryzykowne ale sądze że właśnie powinni wysłać jakiś mały eksperyment który by dowiódł że jest to możliwe a kto wie może i kiedyś nawet zostało by wykorzystane to paliwo wyprodukowane podczas eksperymentu :) tak czy tak plusy tego są tak duże że powinni się tym zająć w NASA

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Mars (zbiorczo)
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 25, 2011, 23:53 »
czyli wytworzenie paliwa z atmosfery Marsa jest możliwe lecz przy planowanych misjach załogowych nie brali tego pod uwagę ponieważ uznali to za zbyt ryzykowne ale sądze że właśnie powinni wysłać jakiś mały eksperyment który by dowiódł że jest to możliwe a kto wie może i kiedyś nawet zostało by wykorzystane to paliwo wyprodukowane podczas eksperymentu :) tak czy tak plusy tego są tak duże że powinni się tym zająć w NASA

Chronologicznie chyba najpierw będą chcieli ściągnąć próbki gleby marsjańskiej na Ziemię (program/misja MSR), dopiero podczas regularnych załogowych misji zaczną się bawić w ISRU. Tak mi się wydaje ;)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Mars (zbiorczo)
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 25, 2011, 23:53 »