Autor Wątek: Polski przemysł kosmiczny - aktualności  (Przeczytany 204816 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24602
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #240 dnia: Kwiecień 27, 2017, 07:57 »
Nowe projekty kosmiczne rozpoczynają się w Polsce
BY MICHAŁ MOROZ ON 25 KWIETNIA 2017

(...) Polskie wiertło uda się w kierunku Marsa już w 2018 roku. Kosmiczne wiertła to jedna ze specjalizacji inżynierów firmy, którzy pierwsze doświadczenia w tej dziedzinie zbierali przy elemencie MUPUS lądownika Philae, który w 2014 roku wylądował na komecie 67P Czuriumow-Gierasimienko.(...)

http://kosmonauta.net/2017/04/nowe-projekty-kosmiczne-rozpoczynaja-sie-w-polsce/

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24602
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #241 dnia: Maj 02, 2017, 05:37 »
Emilewicz: polski sektor kosmiczny ma potencjał
01.05.2017

Mimo, że rozmiar polskiego sektora kosmicznego nie jest na pierwszy rzut oka imponujący, to ma on potencjał - podkreśliła w wypowiedzi dla PAP wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Dodała, że polskimi specjalnościami stały się już optoelektronika czy inżynieria materiałowa.

"Mimo że rozmiar polskiego sektora kosmicznego na pierwszy rzut oka nie imponuje, to potencjał jest – liczba podmiotów zarejestrowanych na portalu przetargowym ESA (EMITS) wzrosła z niewiele ponad 50 w roku 2012 (rok wstąpienia Polski do ESA) do ponad 360 w roku 2017. Działają też w Polsce +wielcy+ tego sektora: Airbus Defence & Space, Thales Alenia Space, Sener" - podkreśliła wiceminister Emilewicz.
 
Jak zaznaczyła, większość z tych firm realizuje projekty będące odpowiedzią na zapotrzebowanie zgłaszane przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA), biorąc udział w konkursach i przetargach ogłaszanych przez Agencję. "Powstawały i powstają w Polsce elementy, podzespoły i całe narzędzia oraz instrumenty, będące składową misji kosmicznych. Polskimi specjalnościami stały się informatyka, automatyka i robotyka, inżynieria materiałowa czy optoelektronika" - wyjaśniła wiceminister rozwoju.
 
Emilewicz wskazała też, że w sytuacji, gdy rząd przyjął Polską Strategię Kosmiczną (jest ona elementem Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju), a do końca roku 2017 ma powstać Krajowy Program Kosmiczny, zwiększone zostały nakłady na sektor kosmiczny. W szczególności dotyczy to naszej składki członkowskiej do Europejskiej Agencji Kosmicznej w części finansującej tzw. programy opcjonalne. "Wzrost ten wynosi 25 proc., co daje podmiotom sektora kosmicznego perspektywę dalszego rozwoju, a tym samym podniesienia konkurencyjności swojej oferty współpracy z potencjalnymi partnerami".
 
Jak powiedziała w lutowym wywiadzie dla PAP Emilewicz, kwota 45 mln euro (wzrost składki o 25 proc. w porównaniu z poprzednią subskrypcją z 2012 roku) to bezpośrednia inwestycja w rozwój polskiego sektora kosmicznego, bo większość tych pieniędzy wraca do nas w postaci kontraktów. "9 mln euro to jest przedłużony o dwa lata Polish Industry Incentive Scheme (program wsparcia polskiego przemysłu w ESA), czyli to są środki wprost dedykowane dla polskiego rynku. Te 9 mln euro wróci w 100 proc. do naszej gospodarki. W zależności od potencjału polskich firm będziemy mogli zatem czerpać ze składki do ESA korzyści".
 
Emilewicz przyznała, że polski sektor kosmiczny, choć rozwija się bardzo dynamicznie, jest jeszcze we wczesnej fazie rozwoju. "Według badań wykonanych w ostatnich latach przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości, liczba podmiotów, dla których działalność kosmiczna jest jedynym lub znaczącym rodzajem działalności jest stosunkowo niewielka i nie przekracza poziomu 100. Dla większości zaangażowanych w sektorze firm jest to przeważnie wycinek ich działalności".
 
Dodała, że z analizy sytuacji sektora kosmicznego w krajach, które odniosły bezsprzeczny sukces w rozwoju tej branży zarówno w Europie (np. Francja, czy Niemcy) czy poza nią (USA czy Chiny) wynika, że jest to możliwe pod warunkiem zaangażowania znacznych środków, w początkowej fazie przede wszystkim środków publicznych.
 
Potwierdza to najnowszy raport ESA, z którego - jak skomentowała Emilewicz - wynika jednoznacznie, że o rozwoju sektora kosmicznego, zwłaszcza w jego innowacyjno-wdrożeniowym aspekcie, nadal decydują środki finansowe sektora publicznego. "Wynika to z faktu, że projekty badawcze i rozwojowe są z zasady obarczone wyższym poziomem ryzyka i realizowane są w dłuższym horyzoncie czasu, niekiedy do kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu lat. Także komercjalizacja wyników badań i prac rozwojowych w zakresie technologii kosmicznych wymaga osiągnięcia dostatecznego poziomu „dojrzałości” samych technologii jak i docelowych rynków" - oceniła wiceminister rozwoju.
 
I podsumowała: "Dobrze ilustruje to rozwój usług łączności satelitarnej. Powstała ona dla celów wojskowych, za środki publiczne. Obecnie infrastruktura tej łączności tworzona jest przez firmy komercyjne, a usługi są dostarczane dla obu rodzajów użytkowników (publicznych i komercyjnych), odpowiednio do ich potrzeb". (PAP)
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,414019,emilewicz-polski-sektor-kosmiczny-ma-potencjal.html

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24602
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #242 dnia: Maj 06, 2017, 16:29 »
Trzaskalska-Stroińska: Polskie firmy w misji ESA w 2018 r.
04.05.2017

Polskie firmy wezmą udział w zaplanowanej na 2018 r. misji ESA Proba-3, na potrzeby której wykonają m.in. koronograf - powiedziała PAP Otylia Trzaskalska-Stroińska z Ministerstwa Rozwoju, wiceprzewodnicząca Rady Europejskiej Agencji Kosmicznej.

PAP: Jakie są możliwości współpracy polskich firm przy nadchodzących misjach kosmicznych Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA)?
 
Otylia Trzaskalska-Stroińska: Przygotowania do misji zarówno od strony naukowej i teoretycznej, jak i technicznej to z reguły okres kilku, a nawet kilkunastu lat poprzedzających moment startu rakiety wynoszącej w kosmos satelitę i umieszczone w nim instrumenty badawcze. I to właśnie w tym czasie rozstrzyga się, kto wnosi wkład w misję, w jakiej formie i w jaki jej element. Szereg podmiotów polskiego sektora kosmicznego uczestniczy bezpośrednio lub pośrednio w realizacji misji: Athena (2028 r.), której celem jest badanie gorącego i energetycznego kosmosu, Juice (2022 r.) – pierwszej europejskiej misji do układu Jowisza, Proba-3 (2018), w której bierze udział wiele polskich firm, m.in. Creotech Instruments, N7 Mobile, Sener Polska.
 
Dotychczas znaczące zaangażowanie w misje kosmiczne ESA realizowało Centrum Badań Kosmicznych PAN (CBK). Spektakularnym sukcesem było lądowanie na komecie Rosetta (w 2014 r.- PAP) i wykorzystanie w jej badaniu penetratora wykonanego w CBK. Tego typu urządzenia mogą być też zastosowane w misjach o charakterze komercyjnym, np. rozpoznaniu zasobów geologicznych komet i planetoid (w fazie przedeksploatacyjnej), bądź już przy pozyskaniu materiału.
 
Poza misjami ESA polscy naukowcy i polskie instrumenty kosmiczne uczestniczą w misjach innych krajów i organizacji. Według informacji pochodzących z CBK obecnie trwają prace nad DIOGENESSEM, czyli spektrometrem rentgenowskim, który będzie badał Słońce w misjach rosyjskich planowanych na lata 2020-2022.
 
PAP: Udział Polski w misjach kosmicznych jest zatem wielopłaszczyznowy.
 
O.T-S: Tak. Obejmuje on zarówno fazę przygotowania misji, jak i etap budowy oraz wyposażania satelity czy lądownika. Duże znaczenie ma też naukowa analiza i interpretacja uzyskanych wyników. W zależności od posiadanego potencjału podmioty polskiego sektora kosmicznego mogą ubiegać się o zakwalifikowanie do odpowiedniego segmentu misji.
 
Z wielu powodów informacje o planach i kierunkach rozwoju firmy traktują jako poufne. Stąd też nawet w sytuacji posiadania takiej informacji obowiązuje nas wymóg przestrzegania zasady poufności. Z informacji udostępnionych przez zainteresowane firmy biorące udział w realizacji misji kosmicznych ESA należy wymienić wspomnianą już Proba 3 (2018) z udziałem takich firm, jak Creotech Instruments, N7 Mobile, Sener Polska. Zaangażowanie Creotech Instruments dotyczy zaprojektowania i wykonania koronografu (przyrząd do obserwacji korony słonecznej - PAP), N7 Mobile – wykonania oprogramowania dla urządzeń i instrumentów, Sener Polska - opracowania i wykonania mechanizmu rozkładania panelu słonecznego (SADM) dla satelity koronografu. Ta ostatnia firma będzie też współpracować przy projektowaniu struktury mocowania dla instrumentów optycznych (OBA) dla tego samego satelity.
 
Polskie firmy zaangażowane są również w budowę specyficznych instrumentów do pomiarów promieniowania radiowego i plazmowego w misji Juice (Radio & Plasma Wave Investigation (RPWI)) oraz pomiarów promieniowania submilimetrowego (Submillimetre Wave Instrument (SWI)).
 
PAP: Jakie wymogi muszą spełnić polskie firmy z sektora kosmicznego, by stać się nie tylko dostawcami podzespołów do projektów kosmicznych, ale też liczącymi się dostawcami całych instrumentów?
 
O.T-S: Programy badań kosmicznych, programy eksploracji i wykorzystania przestrzeni kosmicznej oraz programy komercjalizacji technologii kosmicznych wymagają dużego potencjału innowacyjnego, który powstaje przede wszystkim w oparciu o zasoby kadrowe. Firmy prowadzące działalność w obszarze kosmicznym muszą mieć tego świadomość. Zasób kadrowy musi być stabilny, bowiem programy i misje kosmiczne są przedsięwzięciami z reguły o kilkuletnim lub nawet kilkunastoletnim horyzoncie realizacji.
 
Z uwagi na ekstremalne warunki realizacji misji w przestrzeni kosmicznej (takie jak niska/wysoka temperatura, próżnia, ograniczone zasoby energii, brak ciążenia i możliwości serwisowania czy wyższe poziomy promieniowania) wszelkiego rodzaju urządzenia, aparatura czy instrumenty muszą być budowane z uwzględnieniem tych i wielu jeszcze innych czynników (np. wibracje czy przeciążenia). Dlatego też zarówno ESA, jak i podmioty odpowiedzialne za przygotowanie oraz realizację misji lub jej znaczących elementów wypracowały i stosują procedury weryfikacji oraz kontroli, którym muszą poddać się firmy zainteresowane podjęciem współpracy. Często spotykaną barierą jest np. odpowiedniej klasy „clean room”, czyli pomieszczenie spełniające szczególne warunki izolacji od otoczenia.
 
Jednym z koniecznych warunków jest nawiązanie i podtrzymanie kontaktów z samą Europejską Agencją Kosmiczną, a także czołowymi podmiotami europejskiego rynku kosmicznego, które realizują programy i projekty dla ESA. Taką okazję tworzą organizowane przez ESA Industry Space Days. Jednym z wydarzeń tego rodzaju są np. zaplanowane na 13-15 czerwca 2017 r. CubeSat Industry Days. Ich organizatorem jest European Space Research and Technology Centre (ESTEC) z Noordwijk w Holandii.
 
Rozmawiała Magdalena Jarco
 
PAP - Nauka w Polsce
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,414035,trzaskalska-stroinska-polskie-firmy-w-misji-esa-w-2018-r.html

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24602
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #243 dnia: Maj 10, 2017, 12:07 »
Aerospace & Defense Meetings Central Europe krokiem na drodze do polskiego przemysłu 4.0
WTOREK, 09 MAJA 2017, 16:28

Rozpoczęło się Aerospace & Defense Meetings Central Europe. W targach uczestniczą przedstawiciele europejskich firm z branży lotniczej, w tym przedsiębiorstw polskich, których znaczna liczba ma siedziby w województwie podkarpackim. Reprezentanci polskiej administracji tak rządowej, jak i samorządowej ujawniają plany wprowadzenia polskiego przemysłu na poziom 4.0.

Na kilka dni Rzeszów stał się stolicą europejskiego przemysłu lotniczego. Okazją do tego są odbywające się w centrum Wystawienniczo Kongresowym w Jasionce targi Aerospace & Defense Meetings Central Europe. Wydarzenie jest okazją dla regionu do zaprezentowania swoich atutów. Ze względu na bliskość skrzyżowania ważnych krajowych arterii komunikacyjnych oraz sąsiedztwo portu lotniczego,  lokalizacja centrum sprzyja dynamicznemu rozwojowi wysoce zaawansowanego przemysłu. Nie bez znaczenia jest także działalność Politechniki Rzeszowskiej, która od 60 lat kształci kadry dla przemysłu lotniczego.

Podkarpacie ma inteligentną specjalizację: lotnictwo i kosmonautyka. Naszym obowiązkiem jest organizowanie tego typu imprez, promujących Podkarpacie.

Władysław Ortyl, Marszałek Województwa Podkarpackiego

W otwarciu imprezy uczestniczyli przedstawiciele polskiego parlamentu, Ministerstwa Obrony Narodowej oraz Ministerstwa Rozwoju. Adam Hamryszczak, podsekretarz stanu z Ministerstwa Rozwoju mówił o konieczności przedefiniowania zadań państwa w gospodarce, co jest niezbędnym warunkiem wejścia krajowego przemysłu wysokich technologii na poziom 4.0. Jednocześnie podkreślił, że budowanie rozwoju w oparciu o intensywną współpracę przemysłu z instytucjami naukowymi jest konieczne dla wprowadzania innowacyjności. Taka strategia pozwoli na przesunięcia polskich przedsiębiorstw w międzynarodowych łańcuchach dostaw.

Przedstawiciel Ministerstwa Rozwoju ujawnił, że na ukończeniu są obecnie prace legislacyjne, mające na celu powołanie zupełnie nowej instytucji, która kompleksowo wprowadzi polski przemysł na poziom 4.0. Osiągnięcie tego ma stanowić lekarstwo na pułapki ekonomiczne, zdefiniowane w strategii zrównoważonego rozwoju. Hamryszczak zaznaczył, że niezwykle ważne jest podniesienie konkurencyjności i produktywności polskiej gospodarki.

„Aerospace & Defense Meetings Central Europe-Rzeszów” to targi lotnicze i konferencja branżowa organizowane w podrzeszowskiej Jasionce w centrum kongresowym G2A Arena, podczas której prezentuje się ponad 150 firm z niemal 25 krajów świata. Celem projektu jest kojarzenie partnerów biznesowych, z branży cywilnej i obronnej przemysłu lotniczego. To okazja dla reprezentantów przemysłu lotniczego i obronnego do nawiązania nowych kontaktów biznesowych oraz wzmocnienia już istniejących. Celem tego wydarzenia jest także promocja branży lotniczej, kosmicznej i zbrojeniowej.

Aerospace & Defense Meetings Central Europe - Rzeszów organizowane są wspólnie przez Województwo Podkarpackie i firmę ABE - Advanced Business Events.
http://www.space24.pl/593015,aerospace-defense-meetings-central-europe-krokiem-na-drodze-do-polskiego-przemyslu-40

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #243 dnia: Maj 10, 2017, 12:07 »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23227
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #244 dnia: Maj 10, 2017, 19:52 »
Ciekawe, jak Airbus będzie się pozycjonować względem Thalesa w polskim sektorze kosmicznym. Obie firmy mają już jakąś obecność - albo "bezpośrednio" albo poprzez spółki - córki.

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24602
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #245 dnia: Maj 13, 2017, 07:27 »
Kosmiczna konferencja w Młynie Wiedzy (Toruń)
BY REDAKCJA ON 10 MAJA 2017

Gośćmi specjalnymi konferencji są Mads Wilson, członek zarządu Copenhagen Suborbitals, jedynej organizacji finansowanej społecznościowo na świecie, która ma w swoich planach wysłanie człowieka w przestrzeń okołoziemską; dr Adam Matusiewicz, jeden ze współzałożycieli oraz prezes Polskiego Towarzystwa Rakietowego. Wieloletni pracownik naukowy, obecnie tworzący zaawansowane rozwiązania rakietowe w firmie SpaceForest sp. z o. o. wykorzystywane między innymi przez Europejską Agencję Kosmiczną, a także Esmee Menting, członkini zarządu DARE (Delft Aerospace Rocket Engineering) działającej przy Uniwersytecie w Delft (Holandia). Pracuje przy projektach CanSat oraz zajmuje się systemami odzysku rakiet. (...)

http://kosmonauta.net/2017/05/kosmiczna-konferencja-w-mlynie-wiedzy/

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24602
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #246 dnia: Maj 14, 2017, 09:34 »
Polscy naukowcy udoskonalą start rakiet i badania kosmosu
12.05.2017

Hałas rakiet podczas startu może powodować uszkodzenie delikatnych fragmentów teleskopów, wysyłanych w kosmos. Polscy uczeni opracowują mechanizm, który zminimalizuje ten hałas, przez co wszystkie części teleskopu bezpiecznie dotrą w przestrzeń kosmiczną.

Nad projektem pracują naukowcy z Centrum Badań Kosmicznych PAN, Akademii Górniczo-Hutniczej (Katedra Mechniki i Wibroakustyki) w Krakowie oraz Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika PAN.
 
Start rakiety Ariane 5, w której zostanie zastosowana nowa technologia, planowany jest na 2028 r. O dokładnym miejscu wystrzału (będzie to prawdopodobnie Gujana Francuska) zadecyduje Europejska Agencja Kosmiczna (ESA), która zaprosiła Polaków do udziału w misji kosmicznej ATHENA.
 
ATHENA to nowoczesny teleskop rentgenowski, który będzie wyniesiony przez rakietę na orbitę w 2028 r. Teleskop ma badać promieniowanie X w kosmosie. Ok. 50 proc. materii w kosmosie występuje w formie rzadkiego, gorącego gazu, który promieniuje w zakresie rentgenowskim. Promienie X są generowane przez gorące części Wszechświata, np: galaktyki i ich gromady, obszary w pobliżu czarnych dziur. Niemniej promieniowanie to blokowane jest przez atmosferę ziemską, dlatego możemy badać je tylko za pomocą misji satelitarnych.
 
Uczeni z AGH są odpowiedzialni za minimalizowanie ciśnienia akustycznego przy starcie rakiety. Naukowcy mają opracować osłonę, która zabezpieczy delikatny element teleskopu przed zniszczeniami spowodowanymi przez huk rakiety - osłona ochroni niezmiernie cienki filtr zamieszczony w teleskopie rentgenowskim. Jest to na tyle delikatne urządzenie, że do tej pory wszelka aparatura tego typu mogła ulec uszkodzeniu w czasie startu ze względu na ogromną siłę dźwięku, jaki towarzyszy startowi rakiety. W rezultacie aparatura nie mogła być użyteczna w kosmosie. Do tej pory użycie takich filtrów było praktycznie niemożliwe.
 
Dzięki stworzeniu osłony do filtrów przed hukiem rakiet, możliwe będzie wysłanie w kosmos odpowiednio cienkiej warstwy materiału potrzebnej do wykonania pomiarów promieniowania X.
 
Obecnie zespół AGH przygotowuje różne rozwiązania, jak poprzez geometryczne przygotowanie kształtu osłony filtra zredukować siłę dźwięku dobiegającego do niego podczas startu. Zespół pracuje w oparciu o dane otrzymane od ESA - osłona musi mieć określone wymiary, wagę, musi być wykonana z konkretnych materiałów.
 
„W tej chwili nasze prace polegają na pomiarach poziomu hałasu (generowanego w czasie startu rakiety) w urządzeniu, w którym będzie zamontowany filtr. Symulujemy hałas rakiety specjalnym głośnikiem. Mikrofon w pozycji filtru zbiera informacje o tym, jak w danym miejscu będzie głośno, czyli jaki hałas będzie oddziaływał na filtr" - wyjaśnił dr inż. Adam Pilch z AGH.
 
„Teleskopy kosmiczne to bardzo specyficzna gałąź technologii satelitarnych, nie buduje się ich zbyt często i staramy się, aby każdy kolejny teleskop był doskonalszy, byśmy mogli coraz więcej nowych rzeczy odkrywać" - powiedział Szymon Polak z Centrum Badań Kosmicznych PAN i dodał: „Z pewnością dzięki uczestnictwie w budowie teleskopu ATHENA polski sektor kosmiczny będzie mógł się rozwinąć".
 
Misję ATHENA (Advanced Telescope for High Energy Astrophysics) Europejska Agencja Kosmiczna realizuje w ramach programu naukowego „Kosmiczna Wizja". Koszt misji przekroczy 900 mln euro.Polska przystąpiła do misji dzięki staraniom prof. Agaty Różańskiej z Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika PAN w Warszawie. Prof. Różańska koordynuje projekt w Polsce.
 
PAP - Nauka w Polsce, Beata Kołodziej
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,414141,polscy-naukowcy-udoskonala-start-rakiet-i-badania-kosmosu.html

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24602
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #247 dnia: Maj 24, 2017, 07:14 »
Near Space Conference 2017 – relacja
BY REDAKCJA ON 23 MAJA 2017

(...) organizowana przez Fundację Copernicus Project, konferencja Near Space odbywa się co roku w Toruniu. Jest to forum spotkań osób zainteresowanych misjami stratosferycznymi, edukacją astronomiczną i badaniami kosmosu.(...)

http://kosmonauta.net/2017/05/near-space-conference-2017-relacja/

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24602
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #248 dnia: Maj 25, 2017, 16:02 »
Prace nad PW-Sat 2 i OPS-Sat
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 24 MAJA 2017

(...) Zanim satelita zostanie zintegrowany wewnątrz struktury PW-Sata 2 (w tym przypadku jest to CubeSat formatu 2U), poszczególne komponenty zostaną połączone ze sobą w formie rozłożonej (tzw. „flatsat”). Celem takiego połączenia jest zweryfikowanie funkcjonalności wszystkich subsystemów, komunikacji pomiędzy nimi oraz wykonywania komend. (...)

W CBK trwają również prace nad modelem inżynieryjnym małego satelity Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Nosi on nazwę „OPS-Sat”. Jest to także satelita standardu CubeSat. CBK jest odpowiedzialne za jeden z jego dwóch kluczowych ładunków – konwerter protokołów CCSDS. Partnerem CBK przy pracach nad tym konwerterem jest polska firma Creotech Instruments. (...)

http://kosmonauta.net/2017/05/prace-nad-pw-sat-2-i-ops-sat/

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24602
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #249 dnia: Maj 25, 2017, 19:43 »
Wiceszef ARP: agencja wspiera rozwój sektora kosmicznego w Polsce
20.05.2017

Agencja Rozwoju Przemysłu w sektorze kosmicznym wspiera rozwój kadr, oferuje wsparcie kapitałowe, a także promuje branżę w Polsce - powiedział PAP wiceprezes ARP Michał Szaniawski. Jak dodał, są sukcesy - niektóre polskie rozwiązania już poleciały w kosmos.

"Od roku ARP realizuje program wsparcia technologii kosmicznych w Polsce. W ramach tego programu zidentyfikowaliśmy trzy obszary, w których my – jako ARP – możemy wspierać rozwój polskich firm i rozwój polskich instytutów. Pierwszy to jest wsparcie rozwoju kadr sektora, drugi to jest wsparcie kapitałowe, trzeci to promocja sektora w Polsce" - mówił wiceprezes.
 
Doda, że w ramach rozwoju kadr ARP uruchomiła program staży dla absolwentów i dla doktorantów. Staże realizowane są w polskich firmach przemysłu kosmicznego.
 
"W ramach finansowania uruchomiliśmy specjalną linię pożyczkową oraz oferujemy wejścia kapitałowe i nasze zaangażowanie jako ARP. A w ramach promocji całego sektora to już jest szereg działań większych i mniejszych, gdzie staramy się umożliwiać kontakt małych spółek - nasz sektor nadal niestety składa się przede wszystkim z małych przedsiębiorstw - z potencjalnymi klientami. Zależy nam też na budowaniu dobrej atmosfery - czy to w administracji publicznej, czy to wśród dużych spółek Skarbu Państwa, które mogą być potencjalnie klientami tych naszych polskich firm" - podkreślił Szaniawski.
 
"Mamy już kilka sukcesów, niektóre rozwiązania już poleciały w kosmos" - powiedział. Jak wyjaśnił, spółka Creotech Instruments opracowała kamerę, która jest w misji na Marsie. "Również Vigo System opracowało czujniki podczerwieni do tej samej misji, niedawno firma Astronika pochwaliła się swoim sukcesem – przekazała pierwszy, kompletny podsystem zrobiony przez polską firmę dla NASA" - zaznaczył.
 
"To są firmy, które w różny sposób współpracują z ARP. W Creotechu jesteśmy zaangażowani kapitałowo, z Astroniką prowadzimy rozmowy handlowe. Ale ten nasz sektor jest na tyle nieduży, że wszystkie nasze działania realizujemy wspólnie" - dodał. (PAP)
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,414263,wiceszef-arp-agencja-wspiera-rozwoj-sektora-kosmicznego-w-polsce.html

Offline R1

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 331
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #250 dnia: Czerwiec 06, 2017, 19:23 »
Polecam udanie sie na strone ncbir i zapoznanie sie z dzisiaj opublikowana lista rankingowa Szybkiej Sciezki. Warto... chyba ktos bedzie sciagal z rynku najlepszych specjalistow. Na warunki polskie to game changer...

Offline Tomasz Noga

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 542
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #251 dnia: Czerwiec 06, 2017, 20:11 »
Polecam udanie sie na strone ncbir i zapoznanie sie z dzisiaj opublikowana lista rankingowa Szybkiej Sciezki. Warto... chyba ktos bedzie sciagal z rynku najlepszych specjalistow. Na warunki polskie to game changer...

A można prosić link? Szukam szukam i znaleźć nie mogę...


velo

  • Gość
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #253 dnia: Czerwiec 07, 2017, 19:05 »
Brawo, 15 m dofinansowania piechotą nie chodzi :-)

To teraz czekamy na większa ilość newsów jak można współpracować przy HyperSacie, pamiętam że Creotech ogłaszał na konfie, że otwarty na propozycje współpracy z krajowym przemysłem tutaj.

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24602
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #254 dnia: Czerwiec 10, 2017, 19:21 »
Polacy w finale kosmicznego konkursu Oddysseus II
09.06.2017

Dwie polskie drużyny zakwalifikowały się do finału Europejskiego Konkursu Kosmicznego Oddysseus II. Od 6 do 7 lipca w Tuluzie będą walczyć o wyjazd do Centrum Kosmicznego w Gujanie Francuskiej i staże w sektorze kosmicznym.

Odysseus II to międzynarodowy konkurs o tematyce związanej z badaniami kosmicznymi. Ma on inspirować młodych ludzi z całej Europy i angażować ich w badania kosmiczne. Zgłoszone na konkurs projekty mogą dotyczyć wszystkich dziedzin nauki, które powiązane są z badaniami kosmicznymi. Do tegorocznego finału konkursu zakwalifikowały się dwie polskie drużyny.
 
Bartłomiej Ziętek z Politechniki Wrocławskiej oraz Dawid Przystupski z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu w ramach projektu "Sky is no limit" wysłali poza atmosferę balon z komórkami nowotworowymi. Zapewniło im to awans do finału konkursu w kategorii Explorers, przeznaczonej dla uczestników w wieku 17-22 lata.
 
W dwugodzinną podróż balonem meteorologicznym, oprócz komórek zdrowych oraz nowotworowych, została wysłana aparatura do pomiaru ciśnienia, promieniowania UV oraz przeciążeń. Studenci chcieli zbadać m.in. to, jak warunki poza atmosferą działają na komórki. W przyszłości planują również sprawdzić, jak przeciwdziałać zaobserwowanym zjawiskom. Podczas kolejnych lotów komórkom, które już leciały, towarzyszyć będą substancje o działaniu ochronnym; porównana zostanie przeżywalność komórek zabezpieczonych oraz niezabezpieczonych. Oprócz tego studenci chcą zbadać wpływ atmosfery na proces powstawania nowotworów.
 
Z kolei w kategorii Pioneers - przeznaczonej dla uczniów w wieku 14-19, do finału konkursu awansowali Maciej Ciszewski z Europejskiego Liceum Służb Mundurowych we Wrocławiu, Cezary Troska z Liceum Ogólnokształcącego nr 3 we Wrocławiu i Piotr Moska z Liceum Ogólnokształcącego nr 12 we Wrocławiu. W projekcie zatytułowanym "Najważniejsze nietechniczne wyzwania długotrwałych lotów kosmicznych" podjęli oni próbę odpowiedzi na pytanie, jak zaspokoić potrzeby człowieka podczas długich - trwających dłużej niż ludzkie życie - lotów kosmicznych. Rozpatrywali m.in. wpływ wielopokoleniowego rejsu kosmicznego na psychikę człowieka, potencjalne stosunki społeczne wśród załogi uczestniczącej w takim rejsie i gotowość człowieka do pracy pod nadzorem sztucznej inteligencji.
 
Konkurs Oddysseus II podzielony jest na trzy kategorie wiekowe. Oprócz kategorii Pioneers i Explorers, wyróżniona jest jeszcze kategoria Skywalkers: konkurs plastyczny przeznaczony dla uczniów w wieku 7-13 lat. W pozostałych kategoriach wiekowych zadaniem uczestników jest opracowanie własnego kosmicznego projektu naukowego na temat związany z jednym z zagadnień podanych w zestawie propozycji konkursowych.
 
Finał konkursu odbędzie się 6-7 lipca br. w Tuluzie we Francji. Nagrodą główną w kategoriach Pioneers i Explorers będzie wyjazd do Centrum Kosmicznego w Gujanie Francuskiej. Oprócz tego studenci będą mogli zdobyć staże w Europejskiej Agencji Kosmicznej lub przemyśle lotniczo–kosmicznym.
 
Konkurs Odysseus II realizowany jest w ramach programu Horyzont 2020 przez konsorcjum złożone z 14 europejskich instytucji - m.in. z Centrum Badań Kosmicznych PAN, które koordynuje projekt na terenie Polski oraz Litwy, Łotwy i Estonii. Konkurs skierowany jest do uczniów i studentów w wieku od 7 do 22 lat. W Polsce odbywa się pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
 
PAP - Nauka w Polsce
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,414532,polacy-w-finale-kosmicznego-konkursu-oddysseus-ii.html

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #254 dnia: Czerwiec 10, 2017, 19:21 »