Autor Wątek: SpaceX  (Przeczytany 1380242 razy)

0 użytkowników i 12 Gości przegląda ten wątek.

Offline Air Q

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1895
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2595 dnia: Październik 13, 2015, 22:13 »
W wypadkach/katastrofach mamy do czynienia z wieloma przyczynami, a nie jedną. Coś jak:
https://en.wikipedia.org/wiki/Swiss_cheese_model
"One could write a history of science in reverse by assembling the solemn pronouncements of highest authority about what could not be done and could never happen."
http://qt.exploratorium.edu/mars/opportunity
Sprawdź SOL: http://www.greuti.ch/oppy/html/filenames_ltst.htm

LooZ^

  • Gość
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2596 dnia: Październik 15, 2015, 11:45 »
Może czas na wątek SpaceX leci na Marsa? :)

SpaceX leci na Marsa

Na moim ulubionym forum (NasaSpaceFlight forum, Level 2 - płatny) pojawiła się informacja od osoby będacej na właściwym stanowisku na temat tego o czyn spekulowaliśmy wcześniej. Nie mogę napisać dokładnie o co chodzi, ale mogę napisać że co najmniej jeden z wcześniejszych postów (a właściwie to dwa) były prosto w dziesiątkę. Więc jak chcecie się dowiedzieć co SpaceX planuje to przejrzyjcie posty na ten temat z ostatnich 2 tygodni ;)

Marek pisał o tym:

Dziś nowa porcja spekulacji na temat planów Muska i SpaceX. Jak czytelnicy pewnie pamiętają, SpaceX nie ma klienta na dziewiczy lot Falcona Heavy planowany na wiosnę przyszłego roku. Do tego w okolicach marca 2016 pojawia się jedna z okazji na wystrzelenie czegoś w stronę Marsa - lokalne minimum. ESA planuje wtedy wysłać misję na Marsa. Czyżby SpaceX zdecydował że najlepszym sposobem na pokazanie możliwości nowej rakiety jest wysłanie pustego Dragona na wycieczkę dookoła Marsa i powrót na Ziemię? Taka misja poza P.R. pozwoliła by na przetestowanie wielu technologii - począwszy od długoterminowego działania systemów Dragona a skończywszy na jego osłonie termicznej. Znając Muska, to na wycieczkę poleciał by znowu ser...

Dragon waży około 4 ton, żeby taka misja była możliwa, to SpaceX musiał by zbudować specjalną wersję Falcona Heavy gdzie ładunkiem byłby jeszcze jeden drugi stopień. Także kapsuła musiała by być zmodyfikowana i wyposażona w silniki SuperDraco - to po to by dokonać odpowiednich zmian kursu po przelocie wokół Marsa tak by trafić w Ziemię. Ciekawe czy to jest właśnie to wielkie doniesienie na które czekamy?

i o tym:

Na L2 NSF od kilkunastu dni pojawiają się informacje o tym że SpaceX w tym tygodniu opublikuje dokładne plany lotu na Marsa. Mają też się pojawić informacje o nowej, większej rakiecie jaką firma projektuje, nowych silnikach napędzanych metanem oraz o nowej, znacznie większej kapsule. Emocje sięgnęły zenitu kiedy to wczoraj założyciel NSF zatweetował o tym że informacje pojawią się za bardzo niedługo. Chris tłumaczył potem że ma dostęp do tych informacji, ale nie może ich opublikować jeszcze jako że współpracuje z firmą w sprawie tego ile z tego co dostał i kiedy będzie można opublikować. Najprawdopodobniej SpaceX chce żeby informacje nie wyciekły zanim Musk nie ogłosi ich oficjalnie. NSF pewnie zostanie wynagrodzone za dyskrecję i dostanie jakieś dodatkowe materiały do publikacji na L2. Od kilku dni sprawdzam L2 dosłownie co 30 minut nie mogąc się doczekać momentu opublikowania planu lotów na Marsa. Najnowsze informacje wskazują na to że coś może się pojawić dziś lub jutro.

Możemy trochę pospekulować o tym co będzie w tym planie:
może Musk ogłosi plan prywatnej, bezzałogowej misji z pobraniem próbek marsjańskiego gruntu i wysłaniem ich na Ziemię?
może będzie to długoterminowy plan którego kulminacją będzie załogowy lot na Marsa?
a może Musk ogłosi porozumienie z NASA i jakąś umowę na współpracę przy stworzeniu misji? W końcu pracownicy NASA i zewnętrzne firmy już wielokrotnie wskazywały na to że taka współpraca pozwoliła by na dotarcie na Marsa taniej i prędzej
a może związane jest to z tą prezentacją o bazie załogowej na Księżycu i produkcji paliwa dla rakiet? Może jakieś porozumienie z ESA? Europejczycy nie są zainteresowani wyprawą na Marsa, natomiast bardzo by chcieli polecieć na Księżyc i zbudować tam stałą bazę.
Warto także zauważyć że w Las Vegas pojawiła się możliwość postawienia pieniędzy na to kto pierwszy wyląduje ludzi na Marsie - do wyboru są NASA, Chiny, Rosja, Indie i SpaceX. I to właśnie SpaceX ma najniższą stawkę = bukmacherzy z Las Vegas uważają że ta firma ma największe szanse być pierwsza...

Offline Stazx

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 130
  • Arkady Darell
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2597 dnia: Październik 15, 2015, 15:25 »
Flyby wokół Marsa to byłoby coś. Dragon byłby Red już nie tylko z nazwy :)

Offline Rafał

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 812
  • Nie zapomnijmy o Wenus.
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2598 dnia: Październik 16, 2015, 17:41 »
W grudniu wracamy do lotów, SpaceX wyśle najpierw Orbcomm-2 ze względu na prostszą drogę do LEO (źródło: twitter Chrisa Bergina).

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2598 dnia: Październik 16, 2015, 17:41 »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23222
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2599 dnia: Październik 16, 2015, 18:43 »
Jak na razie w wątku "starty rakiet IV kwartał" jest zapisany lot Falcona 9 w listopadzie. Czy ten lot spada na 2016 rok?
http://www.forum.kosmonauta.net/index.php?topic=2220.msg84928#msg84928

Offline Rafał

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 812
  • Nie zapomnijmy o Wenus.
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2600 dnia: Październik 16, 2015, 18:54 »
Na to wygląda. Start z SES-9 ma być po Orbcommie.

Offline Air Q

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1895
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2601 dnia: Październik 16, 2015, 20:36 »
http://www.nasaspaceflight.com/2015/10/spacex-orbcomm-2-mission-falcon-9s-rtf/
Wygląda też, że Jason-3, który poleci z Vandenberg będzie ostatnim lotem wersji 1.1:
Cytuj
SpaceX is also working to find a schedule placement for the Jason-3 mission, which will involve the final launch of the Falcon 9v1.1 variant, set to launch from Vandenberg Air Force Base in California.

Dokonano też poprawki m.in w spawach instalacji helowej (może to są te inne przyczyny o które pytał velo?):
Cytuj
Inspections of Falcon 9 hardware at SpaceX’s base in Hawthorne, California resulted in the mitigation of small issues, such as one relating to weld points – cited as “inconel tubes” (L2) – associated with a helium line.
"One could write a history of science in reverse by assembling the solemn pronouncements of highest authority about what could not be done and could never happen."
http://qt.exploratorium.edu/mars/opportunity
Sprawdź SOL: http://www.greuti.ch/oppy/html/filenames_ltst.htm

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23222
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2602 dnia: Październik 21, 2015, 14:42 »
Usłyszałem dziś na konferencji w Berlinie, że pracownicy SpaceX wystosowali pozew (coś w formie zbiorowego) na warunki pracy w tej firmie. Chodzi o przymuszanie do pracowania w nadmiarowym wymiarze czasu i brak dodatkowego wynagrodzenia za nadliczbowe godziny.

Ktoś może to zweryfikować?

LooZ^

  • Gość
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2603 dnia: Październik 21, 2015, 15:36 »
To chyba news sprzed kilku miesięcy/lat?

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23222
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2604 dnia: Październik 21, 2015, 17:20 »
No właśnie nie wiem, czy nie jest nowy. Chciałbym to zweryfikować.

Offline mars76

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2620
  • MARS - Zmień swoje miejsce zamieszkania!
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2605 dnia: Październik 21, 2015, 19:30 »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23222
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2606 dnia: Październik 22, 2015, 11:32 »
SpaceX zwalnia aż 400 osób?  :o

LooZ^

  • Gość
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2607 dnia: Październik 22, 2015, 11:49 »
W komentarzach wypowiada się trochę byłych pracowników SpaceX którzy nie potwierdzają tych doniesień. 400 osób, ale chyba w jakimś okresie czasu? SpaceX jest znane z tego, że zwalnia co X czasu 5% pracowników którzy "najgorzej" pracują.

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6542
  • Realista do bólu;-)
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2608 dnia: Październik 22, 2015, 14:05 »
Miejmy nadzieje, ze to nie koniec spacex, glupio byloby gdyby tak po pierwszej wiekszej powazanej katastrofie ... Sytucja moze byc o wiele gorsza o ile jedna nastepny start tez pojdzie nie tak ... BTW, propozycje lotu na marsa z pomoca kapsuly dragona mozn abylo traktowac tylko w kategoriach propagandowych, co przyznam, dosc mnie zaniepokoilo, bo moglo oznaczac, ze pewne bardziej przyziemne kwestie sa niezbyt pewne u SpaceX ... Z powazaniem
                     Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

LooZ^

  • Gość
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2609 dnia: Październik 22, 2015, 14:32 »
Jezusmarja, skąd ty bierzesz te swoje brednie? Obecnie w SpaceX pracuje ponad 5000 osób, a SpaceX od początku istnienia bardzo "dynamicznie" zwalnia i zatrudnia ludzi.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2609 dnia: Październik 22, 2015, 14:32 »