Jak nie rozbłyski słoneczne to promieniowanie galaktyczne - ryzyko spore dla dłuższej podróży załogowej na Czerwoną Planetę.
Pomiary poziomu promieniowania wykonane przez dozymetr Liulin-MO w czasie lotu do Marsa nie wyglądają szczególnie optymistycznie.
ExoMars highlights radiation risk for Mars astronauts and watches as dust storm subsides19 September 2018
(...) The ExoMars measurements cover a period of declining solar activity, corresponding to a high radiation dose. Increased activity of the Sun can deflect the galactic cosmic rays, although very large solar flares and eruptions can themselves be dangerous to astronauts. (...)
“One of the basic factors in planning and designing a long-duration crewed mission to Mars is consideration of the radiation risk,” says Jordanka Semkova of the Bulgarian Academy of Sciences and lead scientist of the Liulin-MO instrument.
“Radiation doses accumulated by astronauts in interplanetary space would be several hundred times larger than the doses accumulated by humans over the same time period on Earth, and several times larger than the doses of astronauts and cosmonauts working on the International Space Station. Our results show that the journey itself would provide very significant exposure for the astronauts to radiation.”
The results imply that on a six-month journey to the Red Planet, and assuming six-months back again, an astronaut could be exposed to at least 60% of the total radiation dose limit recommended for their entire career. (...)
ExoMars highlights radiation risk for Mars astronauts and watches as dust storm subsidesPodróż na Marsa oznacza dużą dawkę promieniowania dla astronautów21.09.2018
Dane z sondy ExoMars wskazują, że lecący na Czerwoną Planetę śmiałkowie otrzymaliby nawet 60 proc. dawki promieniowania przewidzianej dla całej kariery astronautów. Ekspozycja na promienie kosmiczne oznacza większe ryzyko poważnych problemów zdrowotnych.
W kwietniu tego roku swoją misję naukową rozpoczęła sonda ExoMars Trace Gas Orbiter zbudowana przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) i Roskosmos.
Chociaż jej główny cel to badania gazów obecnych w atmosferze Marsa, to na jej pokładzie działa także czujnik promieniowania, który zbiera dane już od początku misji w 2016 roku. Instrument dostarczył dane o promieniowaniu mierzonym w czasie 6-miesięcznego lotu i w trakcie pobytu na marsjańskiej orbicie.
Podczas gdy mieszkańców Ziemi gęsta atmosfera i silne pole magnetyczne chronią przed kosmicznym promieniowaniem, podróżujący w przestrzeni astronauci nie mają takiej ochrony.
Tymczasem poruszające się z prędkością bliską prędkości światła cząstki z łatwością przenikają przez żywe tkanki. Duża dawka takiego promieniowania może skutkować chorobą popromienną oraz podwyższonym ryzykiem raka, uszkodzeń układu nerwowego i chorób degeneracyjnych.
„Jednym z podstawowych czynników uwzględnianych podczas planowania długiej misji załogowej na Marsa jest ekspozycja na promieniowanie” - podkreśla zajmująca się pracą miernika dr Jordanka Semkova.
„Dawki promieniowania otrzymywane przez astronautów w przestrzeni międzyplanetarnej byłyby kilkaset razy większe od tych, na jakie narażeni są w tym samym czasie ludzie na Ziemi i kilkakrotnie większe od otrzymywanych przez astronautów pracujących na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej” - wyjaśnia ekspertka.
Wyniki prezentowane w trakcie European Planetary Science Congress wskazują, że 6-miesięczna podróż na Marsa i trwający tyle samo powrót łącznie oznaczałyby otrzymanie 60 proc. dawki przewidzianej na całą karierę astronautów.
Sonda ExoMars zebrała te dane w trakcie malejącej aktywności słonecznej, co wiąże się z nasileniem promieniowania pochodzącego z galaktyki.
Silniejsza aktywność dziennej gwiazdy do pewnego stopnia chroni Układ Słoneczny przed tym promieniowaniem, choć wybuchy na Słońcu same mogą stanowić zagrożenie.
Uzyskane rezultaty są tymczasem zgodne z wynikami dostarczonymi przez Mars Science Laboratory i inne urządzenia, które dokonały pomiarów w innych warunkach aktywności słonecznej.
Podobny sensor, jaki pracuje na pokładzie ExoMars Trace Gas Orbiter ma pracować także na platformie badawczej, która w 2020, w ramach misji ExoMars 2020 zostanie wysłana na powierzchnię Czerwonej Planety.
Więcej informacji:
http://www.europlanet-eu.org/epsc-2018-exomars-highlights-radiation-risk-for-mars-astronauts-and-watches-as-dust-storm-subsides/(PAP)
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C31040%2Cpodroz-na-marsa-oznacza-duza-dawke-promieniowania-dla-astronautow.html