To była straszna dekada dla rosyjskiego przemysłu nośnego, który niegdyś przewodził światu. Rakieta Proton, która od dawna jest głównym narzędziem pracy w kraju, napotkała problemy z niezawodnością i wkrótce zostanie wycofana. Rosyjska rakieta nowej generacji, Angara, jest całkowicie jednorazowa i dziesięć lat po debiucie nadal wynosi atrapy ładunku podczas lotów testowych. A zawsze niezawodny pojazd Sojuz utracił dostęp do lukratywnych rynków zachodnich po rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
Jednak istnieje bardziej fundamentalna choroba, która sprawia, że niegdyś wychwalany rosyjski przemysł rakietowy stał się nieistotny. W czasach poważnych innowacji w branży nośnej, kraj w dużej mierze polegał na technologii sprzed kilkudziesięciu lat. Zatem to, co na przełomie wieków okazało się skuteczne w przyciąganiu wystrzeliwania komercyjnych satelitów, nie działa już przeciwko rosnącej fali konkurencji ze strony SpaceX, a także innych graczy w Indiach i Chinach.
W pierwszym kwartale tego roku Rosja wystrzeliła łącznie pięć rakiet, wszystkie warianty pojazdu Sojuz. Samo SpaceX wystrzeliła 32 rakiety. Również Chiny wystrzeliły prawie trzy razy więcej rakiet niż Rosja.
Rosja ma jednak plan odzyskania dominacji, którą kiedyś posiadała w globalnym przemyśle startowym. W niedawnym wywiadzie opublikowanym na portalu Roscosmos( wersja bez blokady geo dostępna jest
tutaj )szef rosyjskiej korporacji kosmicznej Jurij Borysow nakreślił strategię, według której kraj to zrobi.
Pierwszym krokiem, powiedział Borysow, jest opracowanie częściowo nadającego się do ponownego użycia zamiennika rakiety Sojuz, zwanego Amur-CNG. Krajowe przedsiębiorstwo zajmujące się lotami kosmicznymi pracuje również nad „ultralekkimi” boosterami, które będą uwzględniać element wielokrotnego użytku.
„Mam nadzieję, że w perspektywie 2028–2029 będziemy dysponować zupełnie nową flotą pojazdów kosmicznych i będziemy w stanie odbudować naszą pozycję na światowym rynku usług startowych” – powiedział Borysow w wywiadzie, który dla Ars przetłumaczył Rob Mitchell.
https://twitter.com/SciGuySpace/status/1774822071656230919