Autor Wątek: Napędy do statków kosmicznych nieco bardziej odleglej przyszłosci - koncepcje  (Przeczytany 159280 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Borys

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 2407
Z drugiej, widząc co ludzkość czyni ze swoją planetą i samą sobą?.........

A co takiego robi?

Online ekoplaneta

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 8608
Z drugiej, widząc co ludzkość czyni ze swoją planetą i samą sobą?.........

A co takiego robi?

A wojny ze sobą prowadzi, wycina w pień lasy równikowe...
Czy jeszcze mam wymieniać?

Offline JSz

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 6851
Z tego co wiem nie ma tu żadnej sprzeczności ze współczesną fizyką.

Sprzeczności z fizyką nie ma w tym sensie, że lokalnie statek nie przekracza prędkości światła. W uproszczeniu - przestrzeń przed dziobem jest kompresowana, w wyniku czego efektywny dystans do przebycia jest krótszy. Co do zgodności metod pozwalających uzyskać taką kompresję ze współczesną fizyką, to już zupełnie inna para kaloszy.

Panowie, trochę optymizmu! Na stronie programu 100 Year Starship Study (http://100yearstarshipstudy.com/100YSS_January_Synopsis.pdf), umieszczono następujące prognozy:

- In less than ten years:
[...]
o Communication via quantum entanglement (faster-than-light communication)

Tekst pochodzi z 2011 roku ;) ;D

Offline Borys

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 2407
Z drugiej, widząc co ludzkość czyni ze swoją planetą i samą sobą?.........
A co takiego robi?
A wojny ze sobą prowadzi, wycina w pień lasy równikowe...
Czy jeszcze mam wymieniać?

Eko, kiedyś ty ostatnio na wojnie był? Ludzkość ma się coraz lepiej. Co do lasów równikowych, planety etc, to chyba najlepiej ujął to George Carlin w swoim .

Polskie Forum Astronautyczne


Offline Borys

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 2407
Panowie, trochę optymizmu! Na stronie programu 100 Year Starship Study (http://100yearstarshipstudy.com/100YSS_January_Synopsis.pdf), umieszczono następujące prognozy:

Papier wszystko zniesie, nawet takie głupotki jak prognozowanie odkryć naukowych.

Offline Mikkael

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 2274
 • "Per aspera ad astra"
Eko, no cóż - tak ten świat jest już skonstruowany, że wybuchają mniejsze i większe konflikt zbrojne, choroby, głód itp. :( Tak jest od zawsze i zapewne tak zawsze będzie. Jak długo istnieć będą ludzie. Ale to nie przeszkodziło w wyprawach do nowych dla Europejczyka ziem (Kolumb, Magellan i inni). Teraz jest, czy raczej może być w pewnym sensie podobnie, tylko że te nowe lądy są "nieco" dalej ;)
I jeszcze porównując z historią... w starożytności triery i inne statki żeglowały wyłącznie wzdłuż lądów (tak jak nasze statki kręcą się tylko po LEO)... a potem pojawiły się transoceaniczne karawele, które zmieniły oblicze podróżowania (czekamy na pojazdy zdolne do misji BEO) ;) Ot kołowrót dziejów...

"Cywilizacje albo wychodzą w kosmos albo giną" i "Ziemia jest kolebką ludzkości, ale żadne dziecko nie zostaje w kołysce na zawsze" - mądre słowa mądrych ludzi. Oby prorocze. I pewnie coś przekręciłem, ale sens pozostaje.
GG 8698011

Offline KonradL

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 627
 • LOXem i ropą! ;)
Odp: Napędy do statków kosmicznych nieco bardziej odleglej przyszłosci - koncepcje
« Odpowiedź #36 dnia: Październik 03, 2012, 19:42 »
Rozmyslam sobie o napedzie, czy to glownym, czy manewrowym niewymagającym zadnego czynnika napdowego = dzialajacym tylko na prad.

Tak naprawde to pytanie bardziej z fizyki niz scisle z dziedziny napedow, ale czy istnieja jakies koncepcje napedow nie opartych o odrzut(w tym jonowe), zagle sloneczne, itd?
Mam tu na mysli cos w stylu cyklicznego powolnego naprezania jakiejs masy i naglego jej zwalniania co by ciagnelo caly pojazd w danym kierunku (analogicznie do dzialania ramienia katapulty, tylko bez wyrzucania zadnej masy).
Czy fizycznie jest to mozliwe, czy moze zapominam o jakiejs podstawowej zasadzie?

Tu nabazgralem jak mogloby wygladac rozwiniecie takiej koncepcji, w oparciu o ruch obrotowy i sile odsrodkowa:


« Ostatnia zmiana: Październik 03, 2012, 20:22 wysłana przez KonradL »

Offline Romek63

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 1067
 • 67-my ROK EKSPLORACJI KOSMOSU
Odp: Napędy do statków kosmicznych nieco bardziej odleglej przyszłosci - koncepcje
« Odpowiedź #37 dnia: Październik 04, 2012, 22:25 »
Tak naprawde to pytanie bardziej z fizyki niz scisle z dziedziny napedow, ale czy istnieja jakies koncepcje napedow nie opartych o odrzut(w tym jonowe), zagle sloneczne, itd?
Z tego co ja się orientuję to jeśli nie miałby to być silnik nie oparty o zasadę odrzutu ani też jakiś żagiel słoneczny to istnieją przynajmniej dwie takie koncepcje. Pierwsza to opisywany tu ostatnio napęd WARP Alcubierre'a a drugi to napęd magnetyczny M2P2 też tu wcześniej wspomniany:Tu są linki do artykułów na temat koncepcji tego napędu:
http://news.astronet.pl/673
http://science.nasa.gov/science-news/science-at-nasa/2000/ast04oct_1/
http://translate.googleusercontent.com/translate_c?hl=pl&prev=/search%3Fq%3DM2P2%2Bcosmos%26start%3D20%26hl%3Dpl%26lr%3D%26sa%3DN&rurl=translate.google.pl&sl=es&twu=1&u=http://science.nasa.gov/science-news/science-at-nasa/2000/ast04oct_1/&usg=ALkJrhjRcN2PQEZHAum2RCjtoDgNyWWAHA
http://axxon.com.ar/zap/160/c-Zapping0160.htm
http://translate.google.pl/translate?hl=pl&sl=es&u=http://axxon.com.ar/zap/c-zapping0160.htm&ei=UbETTJaABMn1OYXL7Y0M&sa=X&oi=translate&ct=result&resnum=9&ved=0CDMQ7gEwCDgU&prev=/search%3Fq%3DM2P2%2Bcosmos%26start%3D20%26hl%3Dpl%26lr%3D%26sa%3DN
http://www.astrosurf.com/luxorion/qsl-iss-shadow.htm

A odnośnie tej twojej koncepcji :
Tu nabazgralem jak mogloby wygladac rozwiniecie takiej koncepcji, w oparciu o ruch obrotowy i sile odsrodkowa:
to znam tylko pomysł jednego człowieka który ponoć rozwija ciągle jakąś koncepcję napędu działającego na podobnej zasadzie - jest to Lucjan Łągiewka http://pl.wikipedia.org/wiki/Lucjan_%C5%81%C4%85giewka
http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2305735-90.html
Nie jestem fizykiem więc trudno mi oceniać jego pomysły ale faktem jest że opatentował już kilka swoich wynalazków i ponoć nawet dostał za nie jakieś nagrody.

Ale odchodząc nieco od tego teoretyzowania to właśnie znalazłem ciekawą informację na temat nowego pomysłu na napęd statków kosmicznych:

Cytuj
Silnik na kryształy litu, czyli Star Trek urzeczywistniony
http://nauka.gadzetomania.pl/2012/10/04/silnik-na-krysztaly-litu-czyli-star-trek-urzeczywistniony

University of Alabama’s Aerophysics Research Center, NASA, Boeing oraz Oak Ridge National Laboratory połączyły siły, by stworzyć pierwszy na świecie silnik impulsowy zasilany litem i deuterem.[...]Cytuj
Tak się ciekawie składa, że dilithium to w świecie rzeczywistym Li2, czyli molekuła składająca się z dwóch atomów litu. To właśnie lit (w postaci Li6) obok deuteru posłuży za paliwo w nowo opracowywanym silniku impulsowym, będącym owocem pracy kilku renomowanych zespołów naukowych.
W Star Treku fikcyjne dilithium regulowało reakcję materia/antymateria. Rzeczywisty lit w silniku impulsowym będzie izotopem wykorzystywanym obok deuteru do produkcji energii.
Opracowywany napęd bazuje na zjawisku wyładowania z-pinch. Polega ono na przepuszczeniu przez drobną siatkę mikrodrutów potężnego napięcia, które zamieni je w plazmę i wytworzy bardzo silne pole magnetyczne. Atomy deuteru i litu poddane działaniu plazmy ulegają fuzji, co z kolei generuje potężną dawkę energii wykorzystaną do poruszenia napędzanego pojazdu. Warto zaznaczyć, że energia wytwarzana jest o wiele większa niż energia potrzebna do jej wytworzenia. Na zdjęciu poniżej możecie obejrzeć, jak wygląda reakcja z-pinch w środowisku laboratoryjnym.Nie piszą tu dokładnie na jakiej zasadzie miałby działać ten silnik ale wszystko wskazuje na zasadę odrzutu (tak jak i w innych projektowanych silnikach impulsowych) aczkolwiek nie wiadomo jakie cząstki byłyby odrzucane...
Wszystkie te zawarte tu informacje wydają mi się sugerować że będzie to silnik fuzyjny tego typu o którym też były tu już wcześniej zamieszczone informacje:
http://phys.org/news/2011-06-nasa-fusion-thruster-space.html%22/
http://orbiteritalia.forumotion.com/t1288-un-motore-spaziale-a-fusione-nucleare-laser-boro-ed-i-progetti-nasa
http://m.futura-sciences.com/2071/show/8c5aac6c42f20bbe1a59b9bada75a029&t=78354342a816396a7f1cc05cef9682c1%22
http://passion-radio.forumactif.com/t3846p30-regard-sur-l-univers-de-la-physique-et-l-astrophysique

Pierwsze zdjęcie sugerowałoby że taki silnik jest już budowany  :o Czyżby rzeczywiście tak było ?


A tu jeszcze znalazłem inne pomysły na konstruowanie napędow do statków kosmicznych:

Pomysły na szybsze podróże kosmiczne

http://odkrywcy.pl/kat,111402,title,Pomysly-na-szybsze-podroze-kosmiczne,wid,15020489,wiadomosc.html

Silnik impulsowy – w 42 dni na Marsa
Silnik fotonowy – na Marsa w tydzień
Napęd WARP – na Alfa Centauri w 2 tygodnie

Silniki zasilane czarnymi dziurami

http://odkrywcy.pl/kat,1023503,title,Silniki-zasilane-czarnymi-dziurami,wid,15173738,wiadomosc.html
http://www.kosmonauta.net/ludzie-media/menu-artykuly-ludzie-media/media/5023-odkrywcypl-grudzien
Cytuj
[...]Choć wydaje się to nieprawdopodobne, w roku 2009 dwóch amerykańskich naukowców - Louis Crane i Shawn Westermoreland z Uniwersytetu Stanowego w Kansas - zaproponowało użycie czarnych dziur jako paliwa. Według nich technologia tworzenia sztucznych obiektów tego typu nie wykraczałaby poza granice fizyki i techniki.[...]


A może by tak jeszcze napęd WARP zasilany czarną dziurą...?   :P

Offline nasaspace2

 • Nowy
 • *
 • Wiadomości: 48
 • W tym roku studia ; )
To co piszesz ma sens i jest logiczne tylko jeśli rzeczywiście potrzeba by było ton antymaterii by dolecieć do pobliskich gwiazd. Wtedy być może 100 razy tyle co ładunku użytecznego. Jednak gdyby wystarczyło kilka gramów antymaterii to wtedy na powrót praktycznie trzeba by 4 razy tyle co na lot w jedną stronę bez zatrzymania a nie więcej. Nie wiem co o tym myśleć gdyż fizycy podający informacje prasie i występujący w mediach od lat jak mantrę powtarzają że wystarczą gramy antymaterii.

Nie robią tego, bo napisaliby bzdurę. Być może znalazłeś źle przetłumaczony lub zacytowany tekst. Najprościej by było, gdybyś podał źródło, gdzie owi fizycy opowiadają takie herezje. Wtedy będę mógł ci powiedzieć, gdzie leży błąd.

Nie chcę tutaj wprowadzać jakiś pseudo faktów, ale zgadzam się z Romek63. Sama antymateria nie wystarcza, antymateria musi wejść w reakcję z materią która wygenerują potężna moc, anihilacja.
Problem z cytatami jest taki, że ludzie od razu wierzą w ich prawdziwość - Mikołaj Kopernik

Offline Borys

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 2407
Nie chcę tutaj wprowadzać jakiś pseudo faktów, ale zgadzam się z Romek63. Sama antymateria nie wystarcza, antymateria musi wejść w reakcję z materią która wygenerują potężna moc, anihilacja.

Do czego się odnosisz i z czym się zgadzasz?

Offline nasaspace2

 • Nowy
 • *
 • Wiadomości: 48
 • W tym roku studia ; )
https://www.youtube.com/watch?NR=1&v=Kdi0xNyajno&feature=endscreen Nie wiem jak to wytłumaczyć dlatego posłużę się youtube  ;) Zgadzam się z tym że niewiele antymaterii potrzeba do uzyskania ogromnej mocy.
Problem z cytatami jest taki, że ludzie od razu wierzą w ich prawdziwość - Mikołaj Kopernik

Offline Borys

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 2407
Nie wiem jak to wytłumaczyć dlatego posłużę się youtube  ;)

Spróbuj - z czymś się zgodziłeś i coś poparłeś - nie powinno być problemu z wyjaśnieniem, co miałeś na myśli. Link do filmiku o tym, co to jest antymateria (każdy tutaj raczej wie, co to takiego) niczego nie wyjaśnia.

Offline Romek63

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 1067
 • 67-my ROK EKSPLORACJI KOSMOSU
[...]Sama antymateria nie wystarcza, antymateria musi wejść w reakcję z materią która wygenerują potężna moc, anihilacja.
Nikt tu tego nie kwestionuje, że sama antymateria nie wystarcza. Bez wykorzystania procesu jej anihilacji z materią wykorzystanie antymaterii do napędu byłoby raczej niemożliwe, a przynajmniej niecelowe. Wcześniejsza dyskusja dotyczyła tylko ilości potrzebnej antymaterii do zorganizowania misji do najbliższych gwiazd.

A przy okazji - znalazłem nowy filmik na temat poszukiwania antymaterii:
A tu znowu nowa koncepcja napędu:
http://danielmarin.blogspot.com/
Kolejny optymistyczny artykuł na temat nowego napędu nad którym pracuje NASA:

Quick Fusion-Powered Trips to Mars No Fantasy, Scientists Say
http://www.space.com/23084-mars-exploratio...ion-rocket.htmlDeveloping a faster propulsion system is thus a chief goal of NASA, which aims to get people to the vicinity of the Red Planet by the mid-2030s. The space agency has funded Pancotti's fusion-rocket team — led by John Slough of the University of Washington — through its NASA Innovative Advanced Concepts program, or NIAC.[/quote]

Offline krzykr

 • Nowy
 • *
 • Wiadomości: 15
 • LOXem i ropą! ;)
Skoro metoda odrzutu generuje problem z dostępnością paliwa, to może lżej by było paliwa nie zabierać, czyli wyprodukować ją z niczego (nie pamiętam dokładnie ale według kwantowej teorii pod wpływem energii masa może się pojawić samoistnie (fluktuacja kwantowa cząstek wirtualnych?)) co prawda była tam mowa o ułamku czasu w jakim ta materia istniała ale gdyby w tym odcinku czasu udało się ją rozpędzić do słusznej prędkości i odrzucić... Co powstaje naturalnie zapewne będzie można kiedyś uzyskać eksperymentalnie a do napędu niezbędna byłaby ilość przemysłowa.

Innym sposobem przy większych prędkościach mogłoby być zbieranie potrzebnej materii z przed dziobu pojazdu i odpychanie jej za rufę by uzyskać dodatkowy ciąg (pojęcia nie mam jak praktycznie by to wyglądało ja sobie to wyobrażam jak elektromagnetyczne wiosła :) ) przy okazji pojazd unikałby wysokoenergetycznych uderzeń o pancerz.

Offline Borys

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 2407
Skoro metoda odrzutu generuje problem z dostępnością paliwa, to może lżej by było paliwa nie zabierać, czyli wyprodukować ją z niczego (nie pamiętam dokładnie ale według kwantowej teorii pod wpływem energii masa może się pojawić samoistnie (fluktuacja kwantowa cząstek wirtualnych?)) co prawda była tam mowa o ułamku czasu w jakim ta materia istniała ale gdyby w tym odcinku czasu udało się ją rozpędzić do słusznej prędkości i odrzucić...

Tak całkiem z niczego się nie da - do odwirtualizowania cząstek potrzebna jest energia, a energia to masa (dosłownie).

Cytuj
Innym sposobem przy większych prędkościach mogłoby być zbieranie potrzebnej materii z przed dziobu pojazdu i odpychanie jej za rufę by uzyskać dodatkowy ciąg

To już prędzej - patrz silnik Bussarda i pochodne. IMO najbardziej obiecującym konceptem jest tutaj rozmieszczenia paliwa (np. ładunków jądrowych) na trasie zawczasu.

Polskie Forum Astronautyczne