Autor Wątek: O szkolnictwie - wydzielone z "Bubli medialnych"  (Przeczytany 5912 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline jmvh

• Weteran
O szkolnictwie - wydzielone z "Bubli medialnych"
« dnia: Październik 07, 2012, 12:02 »
Dla przykładu:
http://www.khanacademy.org/exercisedashboard
https://www.edx.org
http://www.youtube.com/education

Tyle, że potencjał ten nie jest wykorzystywany.

Albo http://www.google.com/ - serio! Dla wielu informacja niebędąca na pierwszej czy drugiej stronie de facto w ogóle nie istnieje a postawianie minusika przed słowem kluczowym graniczy z czarną magią...

Offline deska

• Pełny
    • Blog o badaniach Marsa
Odp: O szkolnictwie - wydzielone z "Bubli medialnych"
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 07, 2012, 14:56 »
Albo http://www.google.com/ - serio! Dla wielu informacja niebędąca na pierwszej czy drugiej stronie de facto w ogóle nie istnieje a postawianie minusika przed słowem kluczowym graniczy z czarną magią...
Racja. Cóż, że uczniowie mają teraz możliwość korzystania ze źródeł internetowych jak i tak większość nie potrafi z nich korzystać!
Niejednokrotnie spotkałem się z przykładami rozwiązywania zadań, z różnych dziedzin, za pomocą internetu w taki sposób, że delikwent na pytanie w ćwiczeniówce "jakie mogą być skutki trzęsień ziemi, zamiast wziąć do ręki podręcznik i przeczytać/przepisać, wpisał w wyszukiwarce treść pytania! To naprawdę boli, bo przy takim używaniu internet staje się wrogiem, a nie przyjacielem.
Mam siostrę gimnazjalistkę i jak dorwałem jej podręcznik, po reformie to niemal nie spadłem z krzesła, bo teraz podręczniki wyglądają jak słabej jakości gazetki parapopularnonaukowe, z milionem obrazków, a ćwiczenia w zbiorach są tak napisane (mam na myśli przedmioty przyrodnicze), żeby uczeń nie musiał czytac całego tematu, ale przepisac to co jest wytłuszczonym drukiem.
I to wszystko zmieniło się tylko w ciągu 3 lat!

Offline ViktoR

• Junior
  • **
  • LOXem i ropą! ;)
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 07, 2012, 15:08 »
Najgorsze, że wraz ze wzrostem ignorancji w stosunku do nauki skacze w górę wskaźnik braku zaufania do niej. Jak można ufać czemuś czego się nie rozumie? Wolimy słuchać autorytetów od siedmiu boleści niż samemu zgłębić dany temat. Polecam mały eksperyment przy najbliższym locie samolotem, zapytajcie pasażera na siedzeniu obok dlaczego unosicie się w powietrzu. Najlepiej udając głupka by nie wyjść na mądrale. W moich statystykach prowadzą:

1. Dzięki silnikom które rozpędzają samolot.
2. Dzięki wiatrowi wiejącemu w skrzydła (gdzieś dzwoni nie wiadomo gdzie). 
3. "A idź pan z takimi pytaniami"

Jeszcze nie usłyszałem nic o profilu lotniczym i różnicy ciśnień nad i pod płatem.
Nie wiem jak Wy ale ja nigdy bym nie wsiadł do samoloty gdybym nie wiedział czemu on lata, z czystego ludzkiego strachu.

Offline Endeavour

• LOXem i ropą! ;)
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 07, 2012, 15:57 »
Witam użytkowników :)

Chciałbym dorzucić do dyskusji trzy grosze na temat szkolnictwa oraz samych uczniów. Mieliśmy na lekcje fizyki przygotować prezentacje (prezentacja multimedialna, referat, film - kto co wolał) na temat związanych z astronomią. Ja osobiście wybrałem historię programu Apollo oraz przy okazji obalałem mity Księżycowe  (młodzież bardzo lubi wierzyć w rzeczy nieprawpodobne by podbudować swoje ego nie znając oczywiście tematu) więc myślałem, że tematem trafiłem.  Tylko 2 na 30 osób słuchało z zainteresowaniem oraz zadawała pytania, reszta mówiła "że jestem gópi bo i tak to jest spisek" i nie dawała normalnie prowadzić prezentacji a swoje prezentacje zrobili tak, że skopiowali pierwsze lepsze hasło z wikipedii, bez żadnego zainteresowania bez włożenia choć trochę wysiłku, smutne to jest, że ludzie idą po najkrótszej linii. Szkoda, że moi rówieśnicy tak płytko patrzą na otaczający ich świat.

Polskie Forum Astronautyczne

« Odpowiedź #3 dnia: Październik 07, 2012, 15:57 »

Offline NilQ

• Weteran
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 07, 2012, 20:23 »
Skoro już wylewacie swoje smutki ze szkolnictwem w Polsce (choć to chyba nie temat od tego) i ja coś powiem.

W tym roku kończyłem technikum. Nauczycielka od WOSu na wieść o nowej reformie szkolnictwa (teraz nauczyciele np. sami ustalają co będą przerabiać z uczniami) stwierdziła, że to chyba zabieg, by coraz bardziej ogłupiać społeczeństwo, a w efekcie łatwiej je kontrolować. Zwolennikiem teorii spiskowych nie jestem, ale może coś w tym jest ;] Na swoim przykładzie mogę powiedzieć, że nigdy nie lubiłem przedmiotów humanistycznych, a j.polskiego to już ni chu chu. Tak więc przez cztery lata przeczytałem może ze trzy lektury (szczerze, to nie miałem po prostu na to czasu), polegałem, podobnie jak cała klasa tylko na streszczeniach, a maturę z polskiego... zdałem na 90%  ;D To chyba o czymś świadczy. Matura podstawowa z matematyki była na prawdę na poziomie gimnazjum, a i tak nie zdał co piąty...

Tylko 2 na 30 osób słuchało z zainteresowaniem oraz zadawała pytania

To i tak, że ktoś słuchał. U nas zazwyczaj był schemat typu: ,,Przeczytaj co przygotowałeś, jak masz jakieś obrazki to pokaż klasie, a ja[nauczycielka] wybiorę coś z tego i przepiszecie to do zeszytów." I kończyło się na pierwszych trzech zdaniach z opracowania, bo reszta zbyt szczegółowo ;p

Ciekawe będzie też, jak wprowadzą do szkół tablety zamiast książek - toż to w ogóle będzie koniec świata ^^

Co do tematu
Dzis okolo 17:10 na TVN24 dowiedzialem sie, ze Felix Baumgartner wyskoczy z 36 tysiecy KILOMETRÓW!
"Reporterce" nic nawet nie zaswitalo, że cos jest nie tak i po chwili jeszcze raz powtorzyla to samo.

Odległości to chyba mylą najczęściej - ostatnio słyszałem gdzieś w tv, że ISS jest ponad 400 tys km od Ziemi  ::)

Offline Radek68

• Moderator Globalny
  • "Jutro to dziś, tyle że jutro" Sławomir Mrożek
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 08, 2012, 01:39 »
Wydzieliłem z Bubli medialnych, bo temat ciekawy, ale nie na tamten wątek.
The Dark Side of the Moon

Offline Air Q

• Weteran
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 08, 2012, 03:26 »
Najgorsze, że wraz ze wzrostem ignorancji w stosunku do nauki skacze w górę wskaźnik braku zaufania do niej. Jak można ufać czemuś czego się nie rozumie? Wolimy słuchać autorytetów od siedmiu boleści niż samemu zgłębić dany temat. Polecam mały eksperyment przy najbliższym locie samolotem, zapytajcie pasażera na siedzeniu obok dlaczego unosicie się w powietrzu. Najlepiej udając głupka by nie wyjść na mądrale. W moich statystykach prowadzą:

1. Dzięki silnikom które rozpędzają samolot.
2. Dzięki wiatrowi wiejącemu w skrzydła (gdzieś dzwoni nie wiadomo gdzie). 
3. "A idź pan z takimi pytaniami"

Jeszcze nie usłyszałem nic o profilu lotniczym i różnicy ciśnień nad i pod płatem.
Nie wiem jak Wy ale ja nigdy bym nie wsiadł do samoloty gdybym nie wiedział czemu on lata, z czystego ludzkiego strachu.
He to jest akurat ciekawy problem (mechanizm powstawania siły nośnej), bo większość osób, które wiedzą jak powstaje siła nośna rozumieją to w błędny sposób, ponieważ dowiedzieli się o tym z podręczników, książek lotniczych czy programów telewizyjnych, które tłumaczą ten mechanizm w niepoprawny sposób :P
http://www.cam.ac.uk/research/news/how-wings-really-work/
"One could write a history of science in reverse by assembling the solemn pronouncements of highest authority about what could not be done and could never happen."
http://qt.exploratorium.edu/mars/opportunity
Sprawdź SOL: http://www.greuti.ch/oppy/html/filenames_ltst.htm

Offline KonradL

• Weteran
  • LOXem i ropą! ;)
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 08, 2012, 14:14 »
Odległości to chyba mylą najczęściej - ostatnio słyszałem gdzieś w tv, że ISS jest ponad 400 tys km od Ziemi  ::)

Tu to nawet rozumowanie mozna odtworzyc...

"łeee... 400 km... brzmi jakos tak... przyziemnie i malo kosmicznie - doslownie jak z Poznania do Ostrołęki...  :o Pewnie w zrodle zapomnieli dodac TYSIECY, ale nic straconego - zaraz to naprawimy na naszej antenie! :P"

Offline ekoplaneta

• Weteran
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 08, 2012, 19:52 »
No szkoda, że takie ogłupianie ma miejsce w szkołach, i to w XXI wieku  >:(
Przed kilku dniami zmarła moja polonistka z szkoły średniej. Zawsze troszkę lubiłem Polski (ale nie gramatykę). Ale pani nauczyciel śp. wkładała w swoją pracę, jak to wyrazić swoje serce. Może to dziwne będzie dla Was ale ta szkoła to było Technikum Rolnicze  :D
Dla mnie jej sposób uczenia wyczulił na kwestie widzenia spostrzegania świata przez bohaterów lektur (prawie wszystkie przeczytałem, oprócz Ferdydurke  ;D ). Tego typu nastawienie przybliżyło mi sprawy psychologii. Poza tym dzięki nauczycielce od języka polskiego odkryłem u siebie wrażliwość na sprawy estetyki, piękna np. krajobrazu (opisy z Pana Tadeusza  :) ) Takie rozmemływanie się w lekturach jednak coś mi dało. I mam za to wielki szacunek i pamięć do ś.p. Pani Polonistki.
Mam szczęście, że miałem też dobrą nauczycielkę z biologii, która może nie miała encyklopedii w głowie, ale wkładała swoją energię i zdrowie, żeby nas nauczyć biologii. Ale mnie już do tego nie trzeba było namawiać bo biolę od podstawówki uwielbiałem i uwielbiam, co może widać po moich postach w OT  ;D
Warto mieć takich swoich ,,mistrzów" tych większych czy mniejszych. Myślę, że wystarczy, że nauczyciel jak włoży serca w pracę to jednak (parafrazując nieco do biblijnej Przypowieści o siewcy), któreś z ziaren przez niego wysianych, trafi w końcu na podatny grunt. Może to będzie jedno ziarenko na milion ale zawsze.
Szkoda tylko, że nasi włodarze z Ministerstwa Uczenia  ;) dość często utrudniają nauczycielom prace  >:(
Bo uczenie w szkole to nie tylko wkuwanie i uczenie się, ale również wychowywanie i kształtowanie serca dzieci i młodziezy, czy nawet studentów i doktorantów. A właśnie na takich nauczycieli w swych szkołach miałem szczęście trafiać  i za to chwała Panu!!!! :)

Offline deska

• Pełny
    • Blog o badaniach Marsa
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 09, 2012, 17:54 »
http://www.grc.nasa.gov/WWW/k-12/rocket/shortr.html

W gimnazjum i liceum powstawanie siły nośnej wiąże się z prawem Bernouliego. Jest to spore uproszczenie, żeby nie powiedzieć zakłamanie. Na podanej przeze mnie stronie jest indeks wielu kluczowych rzeczy związanych z fizyką lotu.

http://www.grc.nasa.gov/WWW/k-12/rocket/presar.html A tu dokładny, piękny opis siły nośnej. Powiem szczerze, że nie wziąłem się za pojmowanie tego, ale rzecz sprowadza się do działania dwóch oporów na poruszające się ciało: oporu "pasożytniczego" - typowego oporu powietrza i oporu "indukcyjnego", ale szczegóły takich rzeczy to na studiach z aerodynamiką, bodaj najbardziej skomplikowaną i ciężką do ogarnięcia dziedziną fizyki.

A nauczycielka tłumaczyła nam prawo Bernoulliego, ożywiając niejako cząsteczki powietrza. Powiedziała, że pod skrzydłem mają one mniejszą drogę do pokonania niż nad skrzydłęm, dlaetego poruszają się wolniej, bo chcą się spotkać z cząsteczkami, z którymi rozstały się przy krawędzi natarcia... ;D

Offline Trafiony

• Pełny
  • LOXem i ropą! ;)
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 09, 2012, 19:18 »

A nauczycielka tłumaczyła nam prawo Bernoulliego, ożywiając niejako cząsteczki powietrza. Powiedziała, że pod skrzydłem mają one mniejszą drogę do pokonania niż nad skrzydłęm, dlaetego poruszają się wolniej, bo chcą się spotkać z cząsteczkami, z którymi rozstały się przy krawędzi natarcia... ;D

Bo uny som takie mundre.  :o
« Ostatnia zmiana: Październik 09, 2012, 19:20 wysłana przez Trafiony »

Polskie Forum Astronautyczne

« Odpowiedź #10 dnia: Październik 09, 2012, 19:18 »