Ankieta

Czy jesteś za zrobieniem programu o tematyce kosmicznej w TVP?

Tak
14 (77.8%)
Nie
3 (16.7%)
Nie mam zdania
1 (5.6%)

Głosów w sumie: 16

Autor Wątek: Propozycja realizacji programu popularnonaukowego o Polsce w kosmosie  (Przeczytany 7956 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kanarkusmaximus

• Administrator
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Propozycja realizacji programu popularnonaukowego o Polsce w kosmosie
« Odpowiedź #15 dnia: Czerwiec 10, 2013, 22:49 »
To co Radek pisze jest ciekawą opcją. Pytanie - na ile, by to realizować trzeba by "ruszać górę" a na ile można by to zrobić "we własnym zakresie" (np. via jacyś sponsorzy, crowdfunding, zdobycie grantu itp.)?

Osobiście wydaje mi się, że takie nagrania wcześniej czy później powstaną - mogą być ciekawe, mogą też celowo skupiać się na tylko jednej jednostce lub osobie (forma kryptoreklamy) a mogą mieć też taką strukturę, że widz pomyśli po filmiku, że eksploracja kosmosu "to tylko dla rolnictwa" (vide moim zdaniem wyjątkowo nieudana kampania reklam o funduszach europejskich).

Czyli - im dalej w kosmos - tym więcej rakiet.

Offline CoB

• Pełny
    • Ardis
« Odpowiedź #16 dnia: Czerwiec 10, 2013, 23:14 »
Ja uważam, że programem - nawet na youtube - nikogo się nie przyciągnie. Ludzi przyciąga sensacja albo trzeba do nich samemu wyjść. Poza tym fajnie by było, jakby czerpali z tego profity i byłoby to choćby minimalnym wyzwaniem...

Za to sam się zastanawiałem, czy nie dałoby się otworzyć kursu na Coursera.org (lub innym podobnym serwisie). Wykłady poświęcone kosmosowi i Polsce mogłyby przyciągnąć sporą grupę ludzi, z wielu dziedzin (tym bardziej po polsku) :) Mnie osobiście taka forma propagowania przestrzeni kosmicznej (skierowana raczej do młodych lub żądnych wiedzy ludzi) jest lepsza niż kolejny youtube'owy kanał.

Offline kanarkusmaximus

• Administrator
    • Kosmonauta.net
« Odpowiedź #17 dnia: Czerwiec 10, 2013, 23:16 »
Mamy w Polsce ciekawe odniesienie - naprawdę dobrze spolszczone Khan Academy. Pytanie - czy są one "bardzo" popularne?

Offline CoB

• Pełny
    • Ardis
« Odpowiedź #18 dnia: Czerwiec 10, 2013, 23:22 »
Nie mam pojęcia jak sprawa wygląda u nas w kraju z tego typem kursów. Rzuciłem pomysłem raczej w związku z tym, że jest to (dla mnie) krok naprzód od zwykłych filmów - ponieważ widz wciągany jest w zrozumienie i przyswojenie treści. Uważam też, że grupą docelową raczej nie będą "wszyscy Polacy" lecz jednostki, które i tak są już aktywne.

Polskie Forum Astronautyczne

« Odpowiedź #18 dnia: Czerwiec 10, 2013, 23:22 »

Offline Borys

• Weteran
« Odpowiedź #19 dnia: Czerwiec 10, 2013, 23:59 »
Według mnie jedyną obecnie możliwą formą wydaje się być oficjalny kanał na Youtube,

Masz Radku głowę na karku. Youtube to imo bardzo dobra opcja - wideokanał kosmonauty.net na przykład. Kompilacja dostępnych materiałów na temat jest do zrobienia przez pojedynczego pasjonata. Koszty niskie, więc można bez ryzyka spróbować - zamiast mówić z góry, że się nie da.

Offline Maquis

• Bóg-Imperator ;)
  • Administrator
  • Muhahahahaha
    • Kosmonauta.net
« Odpowiedź #20 dnia: Czerwiec 13, 2013, 11:02 »
Widzę temat wraca jak bumerang. Osobiście nie uważam TVP za dobre wyjście, bo TVP już od dawna zmieniło się w telewizję dla idiotów. Smutne, ale taka jest prawda. Poza tym, TVP byłoby obliczone na sukces, a nie projekty będące w większości na papierze. I tak o łazikach pewnie by chcieli porozmawiać, ale na przykład o Chomiku to pewnie już mniej, bo dla nich jak coś nie spełniło swojego zadania - niezależnie od powodów - to znaczy, że jest bez sensu. Po prostu takie są obecnie realia. Widzieliście w końcu podejście do tematu kosmosu? Albo jest potraktowany jako sukces nieszkodliwych fanatyków, ale wręcz jest bezpośrednio ośmieszany. Ja będę więc sceptyczny.

Za to kanał youtube byłby znacznie lepszym rozwiązaniem, z tego względu, że materiały oglądają tam ludzie, którzy tego chcą. Poza tym, w dobie telewizorów smart, konsol itp. Youtube stał się w gruncie rzeczy platformą ogólnodostępną.

Offline Radek68

• Moderator Globalny
  • "Jutro to dziś, tyle że jutro" Sławomir Mrożek
« Odpowiedź #21 dnia: Czerwiec 13, 2013, 21:14 »
Tak, na Youtubie można zamieszczać ciekawe rzeczy i wiele osób tak robi. To, że jest tam też mnóstwo chłamu, no cóż taka natura ogólnodostępnej platformy, trzeba się z tym pogodzić.
Jak jest coś fajnego, to widzowie to dostrzegą, a jak to "coś" jest bardzo fajne, to kanał zaczyna żyć własnym życiem, zarabiać na siebie i na jego twórców. Ale nawet jak nie, to przynajmniej jest dostępny dla wszystkich, którzy tego chcą, szukają, potrzebują.
Kilka przykładów? Proszę bardzo:

Popularyzacja nauki:

Matematyka:

Polityka:

Raczej rozrywka:

Polimaty:

Da się? Da, tylko trzeba chcieć, mieć czas, zacięcie, wiedzę, jako taką medialność, kamerę HD, pomysł i dobry temat. To nie tak mało, ale przecież można.
The Dark Side of the Moon

Offline Adam.Przybyla

• Weteran
  • Realista do bólu;-)
« Odpowiedź #22 dnia: Czerwiec 13, 2013, 22:09 »
Tak, na Youtubie można zamieszczać ciekawe rzeczy i wiele osób tak robi. To, że jest tam też mnóstwo chłamu, no cóż taka natura ogólnodostępnej platformy, trzeba się z tym pogodzić.
Jak jest coś fajnego, to widzowie to dostrzegą, a jak to "coś" jest bardzo fajne, to kanał zaczyna żyć własnym życiem, zarabiać na siebie i na jego twórców. Ale nawet jak nie, to przynajmniej jest dostępny dla wszystkich, którzy tego chcą, szukają, potrzebują.
Kilka przykładów? Proszę bardzo:

Popularyzacja nauki:

Matematyka:

Polityka:

Raczej rozrywka:

Polimaty:

Da się? Da, tylko trzeba chcieć, mieć czas, zacięcie, wiedzę, jako taką medialność, kamerę HD, pomysł i dobry temat. To nie tak mało, ale przecież można.
            ... mysle, ze przed jakimkolwiek dzialaniem warto najpierw zdefiniowac cele takiej akcji. Co o tym sadzisz? Z powazaniem
                                                                                                                                                                                                              Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline kanarkusmaximus

• Administrator
    • Kosmonauta.net
« Odpowiedź #23 dnia: Czerwiec 13, 2013, 23:42 »
Zdecydowanie zdefiniowanie celu/ów akcji miałoby sens, gdyż inaczej może dojść do pracy "na hurra", która przyniosłaby dość "chaotyczne' rezultaty.

Offline Radek68

• Moderator Globalny
« Odpowiedź #24 dnia: Czerwiec 14, 2013, 00:06 »
Tak, tak, nikt tu nie mówi o jakimś już zaczynaniu kręcenia, to są tylko luźne rozmowy, ale uświadamiające, że nie TVP a Internet, a w szczególności Youtube, może stać się medium do takiej popularyzacji. Ja podałem przykłady (podejrzewam, że w większości znane), ale czy i kto miałby to robić to zupełnie inna dyskusja! :)

Offline Adam.Przybyla

• Weteran
  • Realista do bólu;-)
« Odpowiedź #25 dnia: Czerwiec 14, 2013, 08:08 »
Tak, tak, nikt tu nie mówi o jakimś już zaczynaniu kręcenia, to są tylko luźne rozmowy, ale uświadamiające, że nie TVP a Internet, a w szczególności Youtube, może stać się medium do takiej popularyzacji. Ja podałem przykłady (podejrzewam, że w większości znane), ale czy i kto miałby to robić to zupełnie inna dyskusja! :)
             ... wiesz, to nie musi byc konkretne, ale co uwazasz mogloby byc korzyne w stworzeniu takiego filmu/(cyklu filmow. Z powazaniem
                                                                                                                                                                                                                                     Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline jmvh

• Weteran
« Odpowiedź #26 dnia: Czerwiec 14, 2013, 11:46 »
Zdecydowanie zdefiniowanie celu/ów akcji miałoby sens, gdyż inaczej może dojść do pracy "na hurra", która przyniosłaby dość "chaotyczne' rezultaty.

Jeśli wykluło by się coś poważniejszego warto zrobić parę "case study" na kanałach youtube, podsunie to parę pomysłów i ew. powie czego unikać. Np. https://www.youtube.com/user/TastyPCTV - "Chłit" niby telewizyjny, ale sposób prowadzenia i poziom merytoryczny też niczego sobie. Nie ma ktoś odpowiedniej koleżanki? ;)

Offline Andrew

• Senior
  • Czy to może być aż tak trudne?
    • Astronomia24.com
« Odpowiedź #27 dnia: Czerwiec 14, 2013, 12:56 »
Mi się taka forma podoba.

Offline Radek68

• Moderator Globalny
« Odpowiedź #28 dnia: Czerwiec 14, 2013, 19:19 »
A mi nie. I jak widać nie dogodzisz każdemu ;)
Mi się podoba forma z prowadzącym, który aktywnie uczestniczy w programie i opowiada "o zawiłościach nauk" różnorakich.

Za to zdecydowanie jestem przeciwny statycznemu prowadzącemu (często lektorowi, który chyba nawet nie rozumie co mówi) na tle komputerowej scenografii. To musi być pasjonat, człowiek, któremu naprawdę zależy.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 14, 2013, 19:21 wysłana przez Radek68 »

Offline kanarkusmaximus

• Administrator
    • Kosmonauta.net
« Odpowiedź #29 dnia: Czerwiec 14, 2013, 22:57 »

Jeśli wykluło by się coś poważniejszego warto zrobić parę "case study" na kanałach youtube, podsunie to parę pomysłów i ew. powie czego unikać. Np. https://www.youtube.com/user/TastyPCTV - "Chłit" niby telewizyjny, ale sposób prowadzenia i poziom merytoryczny też niczego sobie. Nie ma ktoś odpowiedniej koleżanki? ;)

Haha - w tym "szaleństwie" jest metoda. :) Niemniej jednak z dyskusji widać, że jest kilka, często nieco sprzecznych, wizji takiego programu. Dlatego pomysł z "case study" wydaje się być wskazany.

Polskie Forum Astronautyczne

« Odpowiedź #29 dnia: Czerwiec 14, 2013, 22:57 »