Autor Wątek: Zapis kopalny  (Przeczytany 1959 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline skrzyp

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 846
Zapis kopalny
« dnia: Lipiec 14, 2012, 10:37 »
Apropo dziwnych form życia, których możemy się spodziewać w głębinach mórz artkuł z onetu:
http://wiadomosci.onet.pl/nauka/w-kanadzie-znaleziono-skamienialy-zlobek-najstarsz,1,5189007,wiadomosc.html
i jeszcze bardziej naukowy link ze zdjęciami:
http://www.cbc.ca/news/technology/story/2012/07/10/sci-newfoundalnd-fossils.html

"Na pierwszy rzut oka skamieniały okazy najstarszej znanej fauny w niczym nie przypominają zwierząt - te żyjące w oceanie stworzenia wyglądały jak paprocie. Cytowani w mediach kanadyjscy i brytyjscy uczeni, którzy razem dokonali odkrycia, potrafią jednak rozróżnić w skamieniałym "żłobku" przynajmniej trzy gatunki paprociokształtnych okazów fauny ediakarańskiej. [...] Stworzenia te nie były roślinami, bo choć wyglądają jak rośliny, to jednak na głębokościach oceanu, na których żyły, nie było światła niezbędnego roślinom do przeżycia. Niektórzy naukowcy wskazują, że mogły być formami grzybów. Na razie uważa się je jednak za wczesne formy zwierząt. Nie miały kontynuatorów, bo wymarły jeszcze w okresie prekambryjskim, czyli przed pojawieniem się prawdziwych zwierząt. Stąd też, jak wskazywali badacze, trudno ediakarańskie wielokomórkowce porównać ze znanymi dziś formami życia."
« Ostatnia zmiana: Lipiec 14, 2012, 11:02 wysłana przez skrzyp »

Scorus

  • Gość
Odp: Zapis kopalny
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 14, 2012, 14:24 »
Przeniosłem rzecz z JUNICE, bo nie ma z tym nic wspólnego.

Wendyjskie Petalonamae o których tu mowa były raczej płytkowodne*. Możliwe, że była to wyspecjalizowana linia żebropławów - osiadłych i żyjących w symbiozie z mikroorganizmami autotroficznymi.

-----
* poprawka, były i płytko i głębokowodne:
http://icb.oxfordjournals.org/content/43/1/104.full.pdf
« Ostatnia zmiana: Lipiec 14, 2012, 16:40 wysłana przez Scorus »

Offline Romek63

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1067
  • 67-my ROK EKSPLORACJI KOSMOSU
Odp: Zapis kopalny
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 22, 2014, 14:07 »
A tu mamy inną nową interesującą informację dotyczącą skamieniałości:

Cytuj
Impaktyty przechowały biodane przez miliony lat
http://kopalniawiedzy.pl/impaktyt-szklisty-bolid-meteoryt-kolizja-rosliny-material-roslinny-enkapsulacja-Mars-zycie-Paul-Schultz,20154Uderzenie meteorytu może zniszczyć życie i doprowadzić do nagłej zmiany składu dominujących rodzajów i/lub gatunków. Może też jednak zachować lokalną faunę czy florę z momentu katastrofy. Ostatnio naukowcy badali np. materiał roślinny, który uległ enkaspulacji w impaktytach szklistych, uformowanych wskutek uderzenia 7 bolidów w lessopodobne osady Argentyny w okresie od miocenu po holocen (9,2 mln-6 tys. lat temu).

Enkapsulacja utrwaliła nie tylko makrobudowę, np. wiązki przewodzące czy fitolity, ale i struktury z poziomu komórkowego. W najlepiej zachowanych próbkach naukowcy znaleźli również związki organiczne.[...]
Zespół prof. Paula Schultza z Brown University przekonuje, że na tej podstawie można by m.in. próbować identyfikować znaki potencjalnego wczesnego życia na prehistorycznym Marsie.[...]
Schultz uważa, że to całkiem prawdopodobne, by kolizje kosmiczne zakonserwowały materiał genetyczny, przy czym naukowiec obstawia raczej trwalszy RNA. To nadal ważne [otwarte] pytanie... ale kiedy spojrzy się na to, co się zachowało, zobaczymy pewne dość wrażliwe związki.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Zapis kopalny
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 22, 2014, 14:07 »