Autor Wątek: Michio Kaku chce Wam coś powiedzieć ;-)  (Przeczytany 22233 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Łukasz Rodziewicz

• Weteran
    • Moje portfolio
Michio Kaku chce Wam coś powiedzieć ;-)
« dnia: Lipiec 22, 2010, 14:23 »
Obejrzyjcie do końca bo tam właśnie jest najciekawsze stwierdzenie: http://www.wimp.com/futurecivilization/

Swoją drogą gorąco polecam jego książkę wydaną nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka "Hiperprzestrzeń" :)
http://www.proszynski.pl/Hiperprzestrzen-p-151-.html

Offline Matias

• Moderator Globalny
Odp: Michio Kaku chce Wam coś powiedzieć ;-)
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 22, 2010, 15:18 »
Tak, jest to ciekawe rozumowanie i rzeczywiście może się wydawać, że jesteśmy na etapie przejścia z Cywilizacji stopnia 0 do C. stopnia 1 :) Ogólnie facet bardzo ciekawie to wykłada..

Nie wyobrażam sobie C. stopnia 3.. kontrolować energię emitowaną przez galaktyki to coś niesamowicie abstrakcyjnego.

Łukasz, a może chciałbyś napisać recenzję tej książki? :) Przydałaby się takowa na kosmonaucie.net ;)

Offline Łukasz Rodziewicz

• Weteran
    • Moje portfolio
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 23, 2010, 12:40 »
Łukasz, a może chciałbyś napisać recenzję tej książki? :) Przydałaby się takowa na kosmonaucie.net ;)

Z przyjemnością :-) To moja ukochana książka, towarzyszy mi od wielu lat i przeczytałem ja już niezliczoną ilość razy.
Jest napisana z ogromną pasją i sercem. Powracam do niej choćby po to by ponownie razem z autorem przeżywać, kiedy jako dziecko poświęcał ferie by z rodzicami zwijać na boisku szkolnym zwoje dla swojego cyklotronu ;-)

Ostrzegam jednak, że jest to raczej książka popularnonaukowa (choć miejscami przyda się wiedza z wyższej algebry czy analizy, fizyki na poziomie akademickim - ale to w większości w przypisach). 

Offline wini

• Weteran
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 23, 2010, 12:43 »
Bardzo ciekawy wywiad:) Mam nadzieje, że jednak spełni się ta bardziej optymistyczna część:)

Polskie Forum Astronautyczne

« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 23, 2010, 12:43 »

Offline thor

• Kosmos. Ostatnia granica ....
    • The Disclosure Project  PL
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 09, 2010, 23:33 »
   Łukasz Rodziewicz 
Również i mój to jest ulubiony autor książek i nie tylko czyli fizyk Michio Kaku, tyle że ja zaczynałem od książki "Wizje: czyli Jak nauka zmieni świat w XXI wieku" a potem już samo poszło ; ostatnio jest autorem cyklu programów TV na kanale  "Discovery science " które można  również obejrzeć  w serwisie youtube  z lektorem, pod nazwą "fantastyka w Laboratorium".
« Ostatnia zmiana: Sierpień 09, 2010, 23:45 wysłana przez thor »

Offline Szaniu

• Weteran
  • Szepty Ziemi.
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 26, 2011, 23:23 »
Rzeczywiście bardzo ciekawa wypowiedź :).

Offline Jake_Suly

• Pełny
  • LOXem i ropą! ;)
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 27, 2011, 09:24 »
baaardzo ciekawe szkoda tylko że nie ma chociaż napisów bo mój ang nie jest na aż takim poziomie:(

Offline Szaniu

• Weteran
  • Szepty Ziemi.
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 27, 2011, 12:28 »
baaardzo ciekawe szkoda tylko że nie ma chociaż napisów bo mój ang nie jest na aż takim poziomie:(
Wystarczy tylko chwilkę poszperać

Offline KonradL

• Weteran
  • LOXem i ropą! ;)
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 27, 2011, 12:54 »
Powiem szczerze ze ten cykl na Disc. Science z jego udziałem działa mi trochę na nerwy :)
Ogólnie jak trafię na jakiś program w takiej tematyce to oglądam, a w tym przypadku to niekiedy aż muszę przełączyć. On czasem tak strasznie upraszcza rożne sprawy, pomija oczywiste problemy, podaje przy tym naciągane przykłady i podpiera się obecnymi zdobyczami nauki/techniki, które nie rzadko mają mało wspólnego z poruszanym problemem. Czasem aż można odnieść wrażenie, że ogląda się startreka, gdzie wszystko jest super proste i łatwe no i w zasadzie już w zasięgu ręki :)
Dodatkowo sam sposób realizacji tego cyklu czyli przydługie teatralne/filozoficzne sceny typu mędrzec z palmtopem jadący w samochodzie/patrzący w niebo/otoczony grupka zafascynowanych studentów sprawiają wrażenie przerostu formy nad treścią.

Nie wiem może się czepiam, albo po prostu taka konwencja tego programu...
I też nie mówię, że wszystko jest "be" bo czasem można się coś ciekawego dowiedzieć, ale przynajmniej dla mnie taka oprawa jest nieco irytująca.
« Ostatnia zmiana: Luty 27, 2011, 12:57 wysłana przez KonradL »

Offline Matias

• Moderator Globalny
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 27, 2011, 13:09 »
Nie wiem może się czepiam, albo po prostu taka konwencja tego programu...
I też nie mówię, że wszystko jest "be" bo czasem można się coś ciekawego dowiedzieć, ale przynajmniej dla mnie taka oprawa jest nieco irytująca.

Może domyślnym odbiorcą mają być Amerykanie.. :P

Offline Szaniu

• Weteran
  • Szepty Ziemi.
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 27, 2011, 13:33 »
Nie oglądałem tego cyklu jeszcze (choć nie wiem czy zamierzam w ogóle) ale zdaję mi się, że to naciąganie i upraszczanie dotyczy prawie wszystkich filmów dokumentalnych. Oczywiście również nad tym ubolewam. Gorzej natomiast gdy w takich filmach znajdują się błędy rzeczowe. To już boli, piecze i pali.

axion

• Gość
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 27, 2011, 15:35 »
Takie dywagacje są bardzo ciekawe, co prawda nie czytałem jeszcze żadnej książki Micho Kaku ale mam swoją odmienną koncepcję przyszłości cywilizacji. Dziwi mnie twierdzenie, że im cywilizacja wykorzystuje więcej energii tym jest bardziej zaawansowana technicznie. Tutaj zostało przemilczane mnóstwo dogmatycznych założeń. Przecież takie kryterium zaawansowania jest czysto ludzkie. Co jeśli obce cywilizacje wcale nie są "materialne" tylko np. "podprzestrzenne"? Co jeśli nie potrzebują "energii"?  Dziwi mnie prymitywność takich rozważań. Chyba każda co bardziej zaawansowana cywilizacja powinna zdawać sobie sprawę, skąd biorą się dążenia do osiągnięcia coraz wyższego poziomu rozwoju i ekspansji? To jest czysty determinizm, psychologia dążeń ludzkich, ludzka natura. Obce cywilizacje mogą mieć zupełnie inne dążenia. Zamiast ekspansji mogą dążyć do czegoś zupełnie odwrotnego. Wszechświat nas otaczający to jedno a wszechświat naszego umysłu to drugie. Który jest "prawdziwy"?

Uważam, że w pewnym momencie człowiek przestanie być już człowiekiem. Wszystkie jego złudne dążenia zostaną porzucone na rzecz zagłębiania się wgłąb własnej psychiki, mózgu. Cała reszta będzie tylko rozszerzeniem, interfejsem dla jego świadomości. Człowiek porzuci swoją dotychczasową cielesną formę a stanie się czymś pokroju programu komputerowego. Zastanawia mnie tylko, co będzie jego "nośnikiem"? Świat "zewnętrzny" przestanie mieć jakiekolwiek znaczenie, ponieważ ten program będzie potrafił sam wygenerować (wyobrazić) nieskończoność dowolnych otaczających bytów. Nie będzie czuł bólu, ani nie będzie miał żadnych zmartwień. W związku z tym prawdopodobnie "program" ten nie będzie zajmował się rozwiązywaniem żadnych problemów, ani znajdywaniem odpowiedzi na pytania - po krótkim czasie dokona samounicestwienia, ponieważ "zda sobie sprawę", że wszystko jest "grą". Po prostu straci "świadomość". Nie będzie dla niego żadnej różnicy między istnieniem a nieistnieniem.

« Ostatnia zmiana: Luty 27, 2011, 15:38 wysłana przez axion »

Offline Szaniu

• Weteran
  • Szepty Ziemi.
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 27, 2011, 16:05 »
Uważam, że w pewnym momencie człowiek przestanie być już człowiekiem. Wszystkie jego złudne dążenia zostaną porzucone na rzecz zagłębiania się wgłąb własnej psychiki, mózgu. Cała reszta będzie tylko rozszerzeniem, interfejsem dla jego świadomości. Człowiek porzuci swoją dotychczasową cielesną formę a stanie się czymś pokroju programu komputerowego. Zastanawia mnie tylko, co będzie jego "nośnikiem"? Świat "zewnętrzny" przestanie mieć jakiekolwiek znaczenie, ponieważ ten program będzie potrafił sam wygenerować (wyobrazić) nieskończoność dowolnych otaczających bytów. Nie będzie czuł bólu, ani nie będzie miał żadnych zmartwień. W związku z tym prawdopodobnie "program" ten nie będzie zajmował się rozwiązywaniem żadnych problemów, ani znajdywaniem odpowiedzi na pytania - po krótkim czasie dokona samounicestwienia, ponieważ "zda sobie sprawę", że wszystko jest "grą". Po prostu straci "świadomość". Nie będzie dla niego żadnej różnicy między istnieniem a nieistnieniem.
Takie ostatnio dość popularne postrzegania wszechświata jako czegoś w stylu symulacji czy programy wydają mi się co najmniej śmieszne. To dopiero jest "czysto ludzka" koncepcja! Całe te próby powiązania tego z fraktalami i hologramami według mnie są naciągane niemiłosiernie. Już raz rozmawiałem z pewnym Panem na ten temat. On także wiązał te wszystkie teorie z potęgą umysłu i od czasu do czasu jeszcze z Projektantem. Nasza rozmowa właściwie do niczego nie prowadziła. Daruję więc sobie 'sprzeczki' na ten temat z Tobą, choć nie ukrywam, że lubię takowe ^^. Po prostu wciąż odczuwam zmęczenie po ostatniej dyskusji na ten temat (chociaż to zapewne dlatego, że ów Pan był nieźle szurnięty... teorie spiskowe itd.). Powiem tylko, że dla mnie to dość dziwaczny system wierzeń. Gdybym musiał to skłaniałbym się bardziej do tego co mówi Kaku.
To zabawne bo właściwie to taką cywilizację typu 3 opisywał Carl Sagan w powieści "Kontakt" :). Jestem na bieżąco bo dopiero wczoraj ją przeczytałem.

Offline Air Q

• Weteran
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 27, 2011, 16:47 »
Nie oglądałem tego cyklu jeszcze (choć nie wiem czy zamierzam w ogóle) ale zdaję mi się, że to naciąganie i upraszczanie dotyczy prawie wszystkich filmów dokumentalnych.
A propo dziś na BBC Knowledge był pewien dokument. Nie wiem jaki tytuł bo widziałem tylko krótki fragment. W każdym razie miał charakter historyczno-naukowy. Opowiadali o Paulu Diracu kiedy w pewnym momencie na tablicy napisali równanie Diraca. Zawsze to jakiś ciekawy dodatek do tylko słownych wywodów :)
"One could write a history of science in reverse by assembling the solemn pronouncements of highest authority about what could not be done and could never happen."
http://qt.exploratorium.edu/mars/opportunity
Sprawdź SOL: http://www.greuti.ch/oppy/html/filenames_ltst.htm

Offline Szaniu

• Weteran
  • Szepty Ziemi.
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 27, 2011, 17:10 »
równanie Diraca
Po 30 minutach patrzenia na to równanie... daję sobie spokój :P.

Polskie Forum Astronautyczne

« Odpowiedź #14 dnia: Luty 27, 2011, 17:10 »