Autor Wątek: Dinozaury w kosmosie  (Przeczytany 2928 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8613
Dinozaury w kosmosie
« dnia: Styczeń 26, 2016, 22:15 »
Tytuł wątku nie jest żartem.
W sieci wyczytałem, że na orbicie bywały szczątki dwóch gatunków dinozaurów nieptasich, oczywiście zabrane tam przez ludzi rozumnych. Pierwszym były szczątki majazury Maiasura, a kolejnymi czaszka celofyza Coelophysis.
Taką ciekawą informację wyczytałem tutaj w rubryce Ciekawostki:
http://www.encyklopedia.dinozaury.com/index.php/Coelophysis
Z daty startu celofyza na orbitę wynika, iz była to misja STS 89, podczas której dinozaur przebywał też na stacji Mir  :)

Okazuje się, że Tyrannosurus rex też w kosmosie był i to nawet na ISS:
http://wyborcza.pl/1,75476,14700208,Pierwszy_Tyranozaur_na_wokolziemskiej_orbicie.html
 ;D
« Ostatnia zmiana: Styczeń 26, 2016, 22:20 wysłana przez ekoplaneta »

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24965
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Dinozaury w kosmosie
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 27, 2016, 20:49 »
„Celofyz był drugim dinozaurem w przestrzeni kosmicznej (po majazaurze). Czaszka z Carnegie Museum of Natural History opuściła Ziemię 22 stycznia 1998 roku i została zabrana na stację Mir, nim powróciła na naszą planetę.”

Tylko po co ta czaszka została zabrana w kosmos? Do wspólnego zdjęcia ? Dla celów edukacyjnych ? Muzeum miało tyle czaszek tego gatunku, że nie obawiało się straty w ewentualnej katastrofie? 

Nie mogę niestety przeczytać całego artykułu, bo w tym miesiącu już wyczerpałem limit na czytanie artykułów w GW.

Z pluszaków był też  w kosmosie  krecik:

"Czeski Krecik poleci w kosmos amerykańskim wahadłowcem
Dodano: 2011-03-27
Bohater czeskich kreskówek, Krecik, poleci w kosmos razem z załogą zaplanowanej na kwiecień ostatniej misji wahadłowca Endeavour.
 
Pluszową maskotę zabierze ze sobą amerykański astronauta Andrew Feustel. Krecik w kosmosie spędzi dwa tygodnie. Jego specjalną kosmiczną, ognioodporną wersję przygotowała firma z Brna - maskotka ma 19 cm wysokości i waży 0,68 kg.
 
Celem akcji wystrzelenia Krecika w kosmos jest wzbudzenie zainteresowania kosmonautyką wśród dzieci. Podróży towarzyszyć będzie akcja promocyjna, organizowana wspólnie przez ambasadę USA w Pradze oraz Czeską Agencję Kosmiczną (CzKK), która ma zainteresować dzieci kosmonautyką, badaniami naukowymi oraz technologiami.
 
Pavel Suchan przedstawiciel Wydziału Astronomii Czeskiej Akademii Nauk podkreślił w wypowiedzi dla czeskiego radia, że jednym z powodów wybrania właśnie Krecika do tej ważnej misji jest to, że znają go niemal wszyscy. „Ponadto zawsze był bezkonfliktowy, nigdy nie wyrażał się negatywnie, nigdy nie krzyczał i nigdy na nikogo się nie złościł" - opisywał naukowiec bohatera kreskówek.
 
Wyboru maskotki dokonał jednak sam kosmonauta - Andrew Feustel, kierując się namowami żony, której matka pochodzi z Czech. Na lot Krecika, który w USA znany jest pod swą czeską nazwą Krtek i będzie chyba najstarszym kosmonautą w historii (ma już 55 lat!), zgody udzieliła zarówno NASA, jak i jego „ojciec" - Zdenek Miler.
 
Krecik - jako bohater kreskówki - był już w kosmosie w 1965 roku. W trzecim filmie o jego przygodach pt. "Krecik i rakieta" wzniósł się w niebo znalezionym przypadkiem pojazdem kosmicznym. Później na podstawie filmu, autor kreskówek z Krecikiem Zdenek Miler, narysował książeczkę o tym samym tytule.
 
Datę lotu Endeavoura z Krecikiem na pokładzie wyznaczono na 19 kwietnia.
 
Zobacz film, w którym Andrew Feustel ogłasza wiadomość o kosmicznej podróży Krecika."

http://www.qlturka.pl/aktualnosci,brak,czeski_krecik_poleci_w_kosmos_amerykanskim_wahadlowcem,9440.html« Ostatnia zmiana: Styczeń 27, 2016, 20:52 wysłana przez Orionid »

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Dinozaury w kosmosie
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 27, 2016, 20:49 »