Autor Wątek: Wykłady popularnonaukowe  (Przeczytany 83468 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Online Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 24705
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #15 dnia: Maj 05, 2016, 09:50 »
Architekci, artyści, zabójcy, grabarze – wystawa o owadach
29.04.2016

Piękne, dziwne, odrażające – takie owady będzie można od soboty oglądać w Muzeum w Gliwicach na poświęconej im wystawie pt. „Architekci, artyści, zabójcy i grabarze. W świecie owadów Jean’a Henri Fabre’a”.

Zwiedzający będą się przyglądać owadom oczyma Fabre'a (1823 – 1915) - francuskiego humanisty i przyrodnika, światowej sławy entomologa, prekursora badań nad zachowaniami (etologią) owadów. Trafią m.in. do zaimprowizowanego gabinetu entomologa z przełomu XIX i XX w., kiedy to żył i pracował francuski naukowiec. Znajdą tam ryciny pochodzące ze starych opracowań popularnonaukowych i publikacji specjalistycznych, a także współczesne preparaty owadów, nawiązujące formą do tych realizowanych ponad sto lat temu. (...)

Wystawę honorowym patronatem objęło Polskie Towarzystwo Przyrodników im. Kopernika – najstarsze polskie stowarzyszenie przyrodnicze założone we Lwowie 17 stycznia 1875.
 
PAP - Nauka w Polsce

http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,409455,architekci-artysci-zabojcy-grabarze--wystawa-o-owadach.html

Online Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 24705
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #16 dnia: Maj 05, 2016, 09:50 »
W sobotę - piknik naukowy na warszawskim Stadionie Narodowym
05.05.2016

Stoły operacyjne, zabiegi wszczepiania organów, endoskopy penetrujące najbardziej niedostępne zakątki organizmów, nowoczesny sprzęt rehabilitacyjny — 20. Piknik Naukowy przybliży związki nauki z naszym zdrowiem. Impreza odbędzie się w sobotę w Warszawie.

Jubileuszowy 20. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik (CNK), w tym roku pod hasłem "Zdrowie", odbędzie się na Stadionie Narodowym w Warszawie. W tegorocznej edycji imprezy udział bierze ponad 200 wystawców. (...)

Instytut Chemii i Techniki Jądrowej pokaże urządzenie do radioterapii opartej na promieniowaniu pochodzącym z synchrotronu, a na stoisku Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego będzie można nauczyć się dbać o własne mózgi dzięki ćwiczeniom rozwijającym zdolności poznawcze.
 
To tylko niektóre z licznych atrakcji Pikniku, największej w Europie imprezy plenerowej o tematyce naukowej. Powstał on dzięki inicjatywie i pomysłom prof. Łukasza Turskiego z Centrum Fizyki Teoretycznej PAN oraz pracowników Polskiego Radia: Krystyny Kępskiej-Michalskiej i Roberta Firmhofera (od 2006 r. dyrektora Centrum Nauki Kopernik). Pierwszy Piknik odbył się 14 czerwca 1997 r. na Rynku Nowego Miasta.
 
Szczegółowy program tegorocznego pikniku oraz plan rozmieszczenia poszczególnych stanowisk można znaleźć na stronie: http://www.pikniknaukowy.pl. Na terenie samego Pikniku będzie rozlokowanych osiem punktów informacyjnych.
 
PAP - Nauka w Polsce

http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,409514,w-sobote---piknik-naukowy-na-warszawskim-stadionie-narodowym.html

 
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 25, 2016, 19:40 wysłana przez Orionid »

Online Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 24705
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #17 dnia: Maj 14, 2016, 22:47 »
Międzynarodowa wystawa "Leonardo da Vinci-Energia Umysłu" zawita do Łodzi
07.05.2016

Ponad 70 eksponatów, w tym historyczne modele, interaktywne instalacje, filmy oraz współczesne przykłady z robotyki, lotnictwa i technologii materiałowej - to najważniejsze elementy międzynarodowej wystawy "Leonardo da Vinci-Energia Umysłu", która w 2017 roku zawita do Łodzi.

Poinformowała o tym w piątek media prezydent Łodzi Hanna Zdanowska. Zwróciła ona uwagę, że do tej pory ekspozycja gościła w niewielu miastach na świecie. Mogli ją oglądać mieszkańcy m.in. Sao Paulo w Brazylii, Monachium czy Paryża. Obecnie prezentowana jest w Londynie.
 
Według prezydent wystawa pokazuje "potęgę umysłu tego twórcy Renesansu". Przekazuje dodatkową wiedzę o Leonardo da Vinci, jego geniuszu i relacji ze światem zewnętrznym, a także znaczenia aktywnej obserwacji świata w formowaniu się jego technicznej wyobraźni.
 
Zdanowska dodała, że do Łodzi przyjadą m.in. repliki jego wynalazków wykonane w latach 50. ub. wieku z okazji rocznicy urodzin Leonardo da Vinci. Będą eksponaty dotyczące współczesności - lotnictwa, kosmonautyki, inżynierii materiałowej. Przyjazd wystawy do Łodzi będzie kosztowało miasto ok. 3 mln zł. Na najbliższej sesji rady miejskiej mają zostać przesunięte pierwsze pieniądze na ten cel. To kwota 900 tys. zł.
 
Błażej Moder, dyrektor EC1-Miasto Kultury, gdzie ma być prezentowana wystawa zwrócił uwagę, że przygotowana ona została przez największe w Europie Centrum Nauki, które znajduje się w Paryżu, we współpracy z Narodowym Muzeum Nauki i Technologii w Mediolanie. "Pokazuje ona, w jaki sposób Leonardo da Vinci pracował, w jaki sposób myślał, jak jego sposób myślenia przekładał się na wynalazki" - powiedział.
 
Dodał, że wystawa będzie miała tzw. komponent lokalny. Polskim suplementem do niej ma być część opracowana przez Narodowe Centrum Kultury Filmowej działające w strukturach EC1-Miasto Kultury, prezentująca tzw. archeologię mediów - czyli wynalazki i projekty powstanie fotografii, filmu i kina.
 
Jak zapowiedział Moder otwarcie wystawy ma być połączone z otwarciem Centrum Nauki i Techniki w EC1-Miasto Kultury, które planowane jest w ostatnim kwartale przyszłego roku. Ekspozycja w Łodzi będzie czynna przez prawie siedem miesięcy, a dyrektor szacuje, że w tym czasie obejrzy ją ok. 150 tys. osób.
 
Wystawa będzie pokazywana w Hali Maszyn, gdzie powstanie również strefa obsługi zwiedzających - kasy, punkt informacyjny, sklep z pamiątkami.
 
EC1-Miasto Kultury znajduje się w zabytkowym kompleksie budynków dawnej łódzkiej elektrociepłowni EC1, obejmujący teren ok. 40 tys. m kw., jest rewitalizowany od kilku lat. Wschodnia część pełnić będzie funkcje kulturalno-artystyczne, w zachodniej powstanie centrum nauki i techniki. Wartość projektu wynosi 274 mln zł brutto, z czego 82,7 mln zł stanowi dofinansowanie z UE.
 
Projekt jest częścią Nowego Centrum Łodzi, które powstaje na 90-hektarowym terenie w okolicach budowanego podziemnego dworca Łódź Fabryczna.
 
PAP - Nauka w Polsce

http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,409555,miedzynarodowa-wystawa-leonardo-da-vinci-energia-umyslu-zawita-do-lodzi.html« Ostatnia zmiana: Czerwiec 25, 2016, 19:40 wysłana przez Orionid »

Online Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 24705
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #18 dnia: Maj 14, 2016, 22:55 »
Ponad 400 wydarzeń na Podlaskim Festiwalu Nauki i Sztuki
10.05.2016

Ponad 400 imprez - wykładów, pokazów, warsztatów, koncertów, wystaw, przedstawień i gier - znalazło się w programie tegorocznego XIV Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki, który odbędzie się w dniach 17-25 maja w Białymstoku.(...)

Tegorocznym hasłem imprezy jest "mc2=Energia!". Godlewska-Żyłkiewicz wyjaśniła, że w tym roku, dokładnie sto lat temu po tym, jak "Albert Einstein sformułował niezwykłą ideę fal grawitacyjnych, naukowcom udało się potwierdzić ich istnienie". Dodała, że miał w tym swój udział także naukowiec z Uniwersytetu w Białymstoku.
 
W sumie w ciągu dziesięciu festiwalowych dni odbędzie się 420 wydarzeń - poinformowała Godlewska-Żyłkiewicz. To imprezy organizowane zarówno przez pracowników naukowych uczelni, ale też studentów i koła naukowe. Wszystko po to - jak mówią organizatorzy - aby inspirować nauką. (...)
 
Wśród innych działań tej uczelni znalazły też warsztaty fotograficzne, podczas których będzie można wykonać portret w XIX-wiecznej technice kolodionu. Wydział Fizyki zaprasza na nocne obserwowanie Księżyca, Jowisza oraz Marsa. Natomiast zainteresowani założeniem start-upa, będą mogli poznać wszystkie szczegóły podczas jednych z warsztatów.
(...)
 
PAP - Nauka w Polsce

http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,409567,ponad-400-wydarzen-na-podlaskim-festiwalu-nauki-i-sztuki.html

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #18 dnia: Maj 14, 2016, 22:55 »

Online Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 24705
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #19 dnia: Maj 17, 2016, 15:29 »
Siódma edycja Dnia Nauki i Przemysłu - w piątek w Gliwicach
16.05.2016

Pokazy robotów, bolidów czy dronów, eksperymenty chemiczne i biologiczne, technologie wirtualnej rzeczywistości oraz prezentacje praktycznego zastosowania innowacyjnych rozwiązań znalazły się w programie siódmej edycji Dnia Nauki i Przemysłu, który odbędzie się 20 maja w Gliwicach.

Wydarzenie już od siedmiu lat prezentuje najnowsze dokonania innowacyjnych firm, instytucji i jednostek naukowych. W tym roku nowinki technologiczne i możliwości wykorzystania ich w praktyce zaprezentuje prawie 50 podmiotów z różnych branż, m.in. automatyki, robotyki, motoryzacji czy biotechnologii.
 
Odwiedzający zobaczą np. działanie wspomagającego rehabilitację pacjentów robota Luna EMG, roboty zbudowane z profesjonalnych zestawów Lego Mindstorms, stosowane w procesach produkcyjnych roboty przemysłowe oraz mobilne, jak robot Hexor II.
 
Będzie możliwość zagrania w grę Alpacalypse na urządzeniu AppleTV. Dla zwiedzających dostępne będzie wirtualne muzeum MAN, stworzone w zaadaptowanej naczepie furgonowej. Na kilku stoiskach demonstrowana będzie technologia wirtualnej rzeczywistości. Przygotowano również wystawę architektoniczną, prezentacje dotyczące mechatroniki i technik inżynierskich.
 
Doroczny Dzień Nauki i Przemysłu to rodzaj naukowego pikniku, który daje możliwość prezentacji innowacji w różnych dziedzinach - od świata gier komputerowych i wirtualnej rzeczywistości, po zaawansowane, specjalistyczne rozwiązania stosowane w przemyśle czy ochronie zdrowia. Zgodnie z intencją organizatorów, piknik jest spotkaniem przedstawicieli nauki, biznesu i pasjonatów technologii.
 
Uczestnicy poprzednich edycji imprezy mogli zobaczyć i przekonać się jak działają najnowsze rozwiązania z dziedziny wysokich technologii, m.in. skaner światła białego, teleskopy, nowatorska aparatura medyczna, wirtualne tablice interaktywne, modele bezzałogowych obiektów latających, modele samochodów czy bolidy elektryczne.
 
Zainteresowaniem zwiedzających co roku cieszą się rozmaite gry, np. na urządzenia mobilne - zarówno mobilne wersje licencjonowanych, klasycznych gier planszowych, jak i nowatorskie, oryginalne eksperymenty z gatunku casual.
 
Udział w pikniku, zarówno dla wystawców, jak i odwiedzających, jest bezpłatny. Szczegóły na temat spotkania można znaleźć na stronie internetowej www.dnip.pl oraz w portalach społecznościowych. Podobnie jak w poprzednich latach wystawcy powalczą o tytuł „Stoiska na medal”. Nie zabraknie konkursów dla odwiedzających.
 
Istniejący od 12 lat Park Naukowo-Technologiczny Technopark Gliwice, który wraz z samorządem Gliwic organizuje imprezę, jest centrum wsparcia biznesu akademickiego, utworzonym przez samorząd, Politechnikę Śląską oraz Katowicką Specjalną Strefę Ekonomiczną. Główną działalnością Parku jest tworzenie i promocja innowacyjnych oraz nowoczesnych firm technologicznych, a także transfer innowacyjnych technologii z Politechniki Śląskiej i jednostek badawczo-rozwojowych do sektora małych i średnich firm. Obecnie Technopark Gliwice skupia ok. 70 przedsiębiorstw.
 
Wśród patronów piątkowego wydarzenia jest Polska Agencja Prasowa, wydająca serwis PAP Technologie.
 
PAP - Nauka w Polsce

http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,409677,siodma-edycja-dnia-nauki-i-przemyslu---w-piatek-w-gliwicach.html

Online Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 24705
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #20 dnia: Maj 17, 2016, 15:41 »
Prawo na morzu w nadmorskiej kawiarni naukowej
17.05.2016

Prawników-marynistów interesuje wszystko, co dzieje się na morzu, w morzu i pod morzem. O tym, skąd wzięły się przepisy prawa morskiego i jakie obszary ludzkiej działalności regulują, opowie w Kawiarni Naukowej Bałtyckiego Festiwalu Nauki prof. dr hab. Jerzy Młynarczyk. Otwarty wykład odbędzie się 19 maja w Sopocie.

Morza i oceany stanowią ponad 70 proc. powierzchni kuli ziemskiej. Normy prawa morskiego dotyczą żeglugi, stosunków pracy na morzu i przestępczości, form użytkowania i korzystania z morza oraz ochrony środowiska morskiego. Regulują działalność organizacji, państw i innych podmiotów prawa międzynarodowego związaną z korzystaniem z morza i wykonywaniem władztwa na obszarach morskich.
 
Pas wód do 12 mil morskich wraz z wodami przybrzeżnymi to morze terytorialne. Pod względem prawnym nie różni się ono od lądu stanowiącego część terytorium kraju. Obowiązuje tu prawodawstwo i władza państwa, do którego należy dany odcinek wybrzeża, dodatkiem jest prawo nieszkodliwego przepływu, które zapewnia statkom nieprzerwaną i szybką żeglugę. Morze otwarte zwane pełnym to wszelkie części morza, które nie stanowią wyłącznej strefy ekonomicznej, morza terytorialnego, wód wewnętrznych ani wód archipelagowych żadnego państwa. Wszystkie kraje mogą z niego korzystać na równych zasadach.
 
Jak tłumaczy prof. dr hab. Jerzy Młynarczyk z Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Gdyni, od początków dziejów ludzkości zmierzano do ustanowienia władztwa nad obszarami morskimi, żeby stopniowo poszerzać zakres ich eksploatacji, głównie jako drogi żeglownej i źródła zasobów.
 
Kiedy człowiek zaczął eksploatować morze? Naukowcom nie jest łatwo wskazać tu nawet epokę rozwoju ludzkości. Zdaniem prof. Kwiatkowskiego mógł to być już wyższy stopień dzikości. Prawdopodobnie było to wówczas, gdy udało się skonstruować podstawowe narzędzie "uprawy" morza, jakim jest statek, a właściwie jego namiastka w postaci czółna wydrążonego w pniu, a następnie prymitywnej tratwy. Odtąd można było podróżować nie tylko po rzekach, ale także łowić ryby i inne zwierzęta morskie.
 
"Kolejne udoskonalenia, a zwłaszcza wynalazek żagla sprawiły, iż urządzenia pływające mogły służyć nie tylko przemieszczaniu się ich właścicieli, przewozowi rzeczy, lecz także – niestety - działalności przestępczej. Rodziła się żegluga morska a wraz z nią pewne powszechnie stosowane i uznawane za obowiązujące w środowisku żeglarzy reguły zachowania. Owe zwyczaje, w dostatecznym stopniu utrwalone, zyskiwały z czasem aprobatę i poparcie władców. I tak oto na morze wkroczyło prawo" - opowiada profesor.
 
W jego opinii prawo morskie to w Polsce ciągle dość egzotyczny element systemu prawnego. Jest to jednak kompleksowa dziedzina stanowiąca splot regulacji publiczno- i prywatno-prawnych prawa materialnego i procesowego, głównie o proweniencji międzynarodowej.
 
Jak wylicza prof. Kwiatkowski, czynnikami oddziaływującymi na stanowienie, obowiązywanie i stosowanie prawa morskiego są: specyfika środowiska morskiego, międzynarodowy charakter stosunków prawno-morskich i jego pochodna w postaci stosowania powszechnie akceptowanych międzynarodowych wzorców postępowania. Nasila się ingerencja państw w sprawy morskie, a także dynamiczny rozwój techniki i organizacji żeglugi i innych sposobów użytkowania morza. Pewnej erozji uległy natomiast związane niegdyś z prawem morskim cechy tradycjonalizmu i odrębności.
 
Wykład rozpoczyna się w czwartek, 19 maja, o godz. 18.00 w Hotelu Rezydent w Sopocie. Wstęp wolny.
 
PAP - Nauka w Polsce

http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,409707,prawo-na-morzu-w-nadmorskiej-kawiarni-naukowej.html

Online Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 24705
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #21 dnia: Maj 18, 2016, 09:05 »
Stanisław Lem patronem XVI Festiwalu Nauki w Krakowie
17.05.2016

Pisarz science fiction, filozof i futurolog Stanisław Lem będzie patronem XVI edycji Festiwalu Nauki, która rozpocznie się w Krakowie w czwartek. W tym roku przypada 10. rocznica śmierci pisarza.

Hasło przewodnie tegorocznego festiwalu brzmi „Czas i przestrzeń”. „Twórczość Lema mocno nawiązuje do czasu i przestrzeni, które są też domeną nauki” – powiedział PAP przewodniczący komitetu organizacyjnego festiwalu prof. Robert Stawarz.
 
Jak dodał, kiedyś twórczość fantastyczno-naukowa Lema postrzegana była jako fikcja, ale teraz elementy świata jego utworów można dostrzec w realnych zdobyczach naukowych. „Myśli Lema, 50 lat temu niewyobrażalne, dziś są rzeczywistością. To, co kiedyś było fantastyką, dziś jest realne, np. wirtualna rzeczywistość” – mówił prof. Stawarz. (...)

PAP - Nauka w Polsce

http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,409712,stanislaw-lem-patronem-xvi-festiwalu-nauki-w-krakowie.html

 
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 25, 2016, 19:41 wysłana przez Orionid »

Online Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 24705
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #22 dnia: Czerwiec 18, 2016, 22:44 »
Symulowana misja na Marsa specjalnie dla nastolatków
02.03.2016

Gimnazjaliści i licealiści będą mogli wcielić się w rolę ekspertów agencji kosmicznej, przez Internet pokierować łazikiem marsjańskim i wziąć udział w symulowanym lądowaniu na czerwonej planecie. Rejestracja zespołów w konkursie Remote Mars Yard trwa tylko do 7 marca.

Konkurs Remote Mars Yard, który w tym roku po raz pierwszy odbędzie się w Polsce, współorganizują: biuro ESERO - Europejskiej Agencji Kosmicznej i ABM Space Education. Dla jego uczestników to szansa, aby wcielić się w rolę ekspertów agencji kosmicznej, którzy zdalnie sterują łazikami takimi jak Curiosity czy ExoMars, i poznać ich pracę od podszewki. (...)

Już 19 marca w Centrum Nauki Kopernik odbędzie się szkolenie dla opiekunów zakwalifikowanych zespołów. Najlepsze drużyny przeprowadzą symulowane misje marsjańskie na podstawie wcześniej przygotowanych planów. Zrealizują je od połowy maja do połowy czerwca. Gala wręczenia nagród odbędzie się 18 czerwca 2016 r. w Centrum Nauki Kopernik. Na najlepszych czekają nagrody ufundowane przez Europejską Agencję Kosmiczną, a także staże w ABM Space Education.
 
Szczegółowe informacje i regulamin konkursu są dostępne na stronie internetowej.
 
PAP - Nauka w Polsce
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,408616,symulowana-misja-na-marsa-specjalnie-dla-nastolatkow.html


Online Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 24705
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #23 dnia: Czerwiec 20, 2016, 07:20 »
Wystawa astrofotografii w toruńskim Dworze Artusa
19.06.2016

Do 1 lipca można w Toruniu oglądać wystawę astrofotografii zatytułowaną „Radio-teleskop.pl”. Dostępna jest w Dworze Artusa na Starym Mieście.

"Radio-teleskop.pl" to tytuł wystawy zdjęć autorstwa Piotra Majewskiego, który od dekady zajmuje się fotografowaniem obiektów na niebie. Wystawa jest prezentacją najciekawszych prac z tego okresu. Pokazywane prace to nie tylko zdjęcia samych ciał niebieskich, ale fotografie astrokrajobrazowe - krajobrazów, dla których obiekt astronomiczny jest elementem komponującym się razem z budynkami lub ziemską przyrodą w ciekawe ujęcie.
 
Wystawa obejmuje 21 fotografii, z których każda otrzymała poetycko brzmiący tytuł. Razem stanowią opowieść o niebie gwiaździstym widocznym w Toruniu i okolicach.
 
Autor zdjęć jest nie tylko pasjonatem fotografii, ale także popularyzatorem astronomii oraz dziennikarzem radiowym. Prowadzi m.in. regularną audycję pt. "Radio Planet i Komet" w Polskim Radiu PiK, poświęconą astronomii i kosmosowi.
 
Wystawa jest eksponowana na pierwszym piętrze Dworu Artusa przy Rynku Staromiejskim w Toruniu. Można ją oglądać do 1 lipca 2016 r. w godzinach od 9:00 do 18:00 oraz dodatkowo w trakcie imprez organizowanych przez placówkę.
 
PAP - Nauka w Polsce
 http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,410153,wystawa-astrofotografii-w-torunskim-dworze-artusa.html

Online Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 24705
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #24 dnia: Czerwiec 22, 2016, 22:12 »
Wybitni „cyfrowi humaniści” z całego świata przyjadą do Krakowa
22.06.2016

Stolicą cyfrowej humanistyki stanie się tego lata Kraków, gdzie odbędzie się kongres „Digital Humanities”. W stolicy Małopolski spotkają się specjaliści z 42 krajów świata od Australii po Kanadę, reprezentujący najbardziej prestiżowe instytucje naukowe, jak Oxford, Cambridge, MIT czy Stanford.

Kongres potrwa od 11 do 16 lipca. Cykl Digital Humanities to doroczny światowy kongres zróżnicowanego grona humanistów cyfrowych, zrzeszonych w Association of Digital Humanities Organizations. W czasie spotkania przedstawione zostaną najnowsze osiągnięcia i zastosowania narzędzi oraz metod cyfrowych w szeroko rozumianych badaniach humanistycznych.

Obecność w kongresie potwierdziło do tej pory 800 naukowców, w tym 11 badaczy z pierwszej piętnastki rankingu Times Higher Education 2015/2016), czyli takich uczelni jak Oxford, Cambridge, Stanford, University of California, Columbia, MIT, Yale czy Princeton.
 
„Cyfrowa humanistyka jest interdyscypliną, którą zajmują się specjaliści z wielu różnych dziedzin – od programistów przez badaczy nauk społecznych po literaturoznawców i językoznawców. Trudno jest robić projekty badawcze w cyfrowej humanistyce, w małych zespołach – zwykle potrzeba do tego wielu osób” – wyjaśnił w rozmowie z PAP współorganizator sesji, dr Jan Rybicki z Instytutu Filologii Angielskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego.
 
Spektrum problemów, które będą poruszane podczas kongresu, jest szerokie jak sama interdyscyplina. „W grę wchodzą wszystkie pola, gdzie konieczne jest porozumienie między informatykami czy statystykami z jednej strony, a humanistami – z drugiej. Językoznawcy od dawna potrzebują metod komputerowych, żeby badać wiele danych. Podobnie jak znawcy literatury, którzy używają różnych metod ilościowych, np. stylometrii, aby przy użyciu komputerowej aplikacji analizować literacki styl, a nawet chronologię czy autorstwo utworów” – zaznaczył dr Rybicki.
 
Jak dodał, inną ważną kwestią na styku techniki i humanistyki jest edytorstwo cyfrowe – tworzenie wirtualnych kopii dzieł kultury, np. rękopisów czy dzieł sztuki.
 
Wśród mówców plenarnych kongresu będzie Amerykanka Helen Agüera, która przez wiele lat promowała w USA projekty związane z cyfrową humanistyką. Obok niej wystąpi prof. Claire Warwick, prorektor Durham University – jedna z najwybitniejszych znawczyń tej interdyscypliny.Trzecim mówcą plenarnym kongresu będzie Polka, prof. Agnieszka Zalewska, przewodnicząca Rady CERN (Europejska Organizacja Badań Jądrowych). Badaczka podzieli się swoimi doświadczeniami na temat uprawiania współpracy badawczej na forum międzynarodowym.
 
Program kongresu i rejestracja na stronie dh2016.adho.org. Chętni do udziału – także wolni słuchacze – mogą się rejestrować do końca tego tygodnia.
 
PAP - Nauka w Polsce
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,410216,wybitni-cyfrowi-humanisci-z-calego-swiata-przyjada-do-krakowa.html


Online Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 24705
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #25 dnia: Czerwiec 23, 2016, 21:44 »
Ks. prof. Michał Heller doktorem honoris causa Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II
23.06.2016

Ks. prof. Michał Heller - filozof, teolog i fizyk, założyciel Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych - otrzymał w środę doktorat honoris causa Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, z którym od lat jest związany.

Senat uczelni przyznał ks. prof. Hellerowi tytuł doktora honoris causa za zasługi w wyznaczaniu nowych kierunków badawczych w kosmologii i filozofii przyrody oraz za budowanie mostów między nauką i wiarą.
 
"Ojciec święty osobiście znał i cenił ks. prof. Michała Hellera" – powiedział podczas uroczystości metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. Dodał, że znajomość ta sięgała jeszcze czasów, gdy ks. Heller na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim uzyskał habilitację, a potem w Krakowie podjął wykłady z filozofii.
 
"Ta znajomość, a potem przyjaźń zaowocowała obecnością księdza profesora w gronie uczonych - pracowników Watykańskiego Obserwatorium Astronomicznego, a od 1990 r. Papieskiej Akademii Nauk. Ksiądz profesor był także stałym uczestnikiem spotkań Jana Pawła II w Castel Gandolfo z teologami, filozofami kosmologami, przedstawicielami dialogu nauki i wiary" – powiedział kard. Dziwisz.
 
Dodał, że Jan Paweł II wiele razy zasięgał opinii ks. Hellera, zwłaszcza przy pracy nad encykliką "Fides et ratio". "Jan Paweł II bardzo wysoko cenił pozycję naukową dzisiejszego laureata doktoratu honoris causa i liczył się z jego opinią, szczególnie z tezą, że filozofia i nauka od zawsze się przeplatały, że ich silne rozgraniczenie lub ignorowanie jednej dyscypliny przed drugą, ma złe skutki dla obydwu" - mówił kard. Dziwisz. Przypomniał, że ks. Michał Heller miał wielkie zasługi razem z abp Józefem Życińskim w oczyszczeniu z zarzutów Galileusza - co uczynił Jana Paweł II w latach 90. XX wieku. (...)

Ks. prof. Heller urodził się 12 marca 1936 r. w Tarnowie. W 1940 r. jego rodzina została wysiedlona przez władze sowieckie ze Lwowa, gdzie wtedy mieszkała, na Syberię; w 1946 r. Hellerowie wrócili do Tarnowa. Tam Michał skończył szkołę podstawową i poszedł do gimnazjum. W 1953 r. zdał maturę i wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. (...)

Jest dyrektorem i założycielem (2008 r.) Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych w Krakowie, członkiem zwyczajnym Papieskiej Akademii Nauk i wielu towarzystw naukowych, w tym m.in. Obserwatorium Watykańskiego w Castel Gandolfo, Polskiej Akademii Umiejętności, Polskiego Towarzystwa Astronomicznego, Polskiego Towarzystwa Teologicznego. Odznaczony został m.in. Orderem Orła Białego i Krzyżem Komandorskim Odrodzenia Polski.
 
Jest pierwszym Polakiem uhonorowanym Nagrodą Templetona, nazywaną "teologicznym Noblem" i przyznawaną za przerzucanie mostów między religią a nauką. Całą tę nagrodę - 1,6 mln dolarów przeznaczył na utworzenie Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych w Krakowie. Centrum to wspólna inicjatywa Uniwersytetu Jagiellońskiego i Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Jego celem są badania interdyscyplinarne koncentrujące się wokół relacji między nauką, filozofią i religią.
 
PAP - Nauka w Polsce
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,410236,ks-prof-michal-heller-doktorem-honoris-causa-uniwersytetu-papieskiego-jana-pawla-ii.html

Online Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 24705
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #26 dnia: Czerwiec 23, 2016, 21:45 »
Benefis z okazji 80. urodzin ks. prof. Michała Hellera
14.03.2016

Pod hasłem "w osiemdziesiąt lat dookoła wszechświata" świętowano w sobotę wieczorem w Krakowie 80. urodziny ks. prof. Michała Hellera, wybitnego kosmologa, matematyka, filozofa i teologa, uhonorowanego Nagrodą Templetona, nazywaną "teologicznym Noblem".

Benefis odbył się dokładnie w dniu urodzin jubilata na scenie krakowskiej PWST. Ks. prof. Michał Heller wysłuchał m.in. na swój temat rzekomo "odnalezione" teksty różnych filozofów, m.in. Platona, Tomasza z Akwinu i Izaaka Newtona oraz filozofów "ze szkoły filozoficznej Józefa Tischnera w Łopusznej". Sam też podzielił się z zebranymi licznymi anegdotami i własnymi przemyśleniami na temat czasu.

Na zakończenie oficjalnej części wieczoru uhonorowany został przez rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Wojciecha Nowaka złotym medalem "Plus ratio quam vis" (Rozum nad siłę – dewiza UJ). Od środowiska Tygodnika Powszechnego, Centrum Kopernika i wydawnictwa Znak jubilat odebrał swoją nowowydaną książkę "Wierzę, żeby rozumieć" i dodatek do Tygodnika Powszechnego "W 80 lat dookoła wszechświata".
 
"Dzisiejszy wieczór to jest wielka oda czy symfonia na cześć upływania czasu. Dzisiaj czciliśmy upływanie czasu, który niby jest, ale za moment już go nie ma, niby nie ma, a jednak ma nazwę i, co więcej, rządzi nami niesamowicie. A moje 80 lat to był tylko pretekst, właściwie trzeba powiedzieć zasłona dymna" – powiedział ks. prof. Michał Heller na zakończenie wieczoru. (...)

Ksiądz Michał Heller jest autorem 90 książek i ok. 800 prac naukowych - jak poinformowano podczas benefisu. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród i wyróżnień, m. in.: doktoratu honoris causa Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie (1996), Nagrody im. Księdza Idziego Radziszewskiego KUL (2000), Nagrody im. Hugo Steinhausa (2001). W marcu 2015 r. otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Śląskiego. (...)

PAP - Nauka w Polsce
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,408789,benefis-z-okazji-80-urodzin-ks-prof-michala-hellera.html

Online Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 24705
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #27 dnia: Czerwiec 23, 2016, 21:45 »
Oto Heller, jakiego nie znacie
21.03.2016

Ta książka jest prezentem na przypadające w marcu 80. urodziny wybitnego uczonego - ks. prof. Michała Hellera. Prezentem bardzo osobistym. Jak nigdy dotąd, kosmolog obszernie opowiada o swoim dzieciństwie na Syberii, rodzinie, przyjaźniach i pozanaukowych pasjach, np. grze na symulatorach lotu. Anegdoty przechodzą płynnie w refleksje o współczesnej nauce i wierze.

O tym, że Michał Heller jest znakomitym uczonym, kosmologiem i filozofem nauki – powszechnie wiadomo. Ale czy ktoś z czytelników jego prac słyszał, że naukowiec namiętnie gra na symulatorach lotu? Że czyta pasjami angielskie kryminały? Że jeździł kiedyś na motorze? Że należał do dziecięcego gangu? I że, co chyba najważniejsze, odznacza się świetnym poczuciem humoru?

O tym wszystkim i wielu innych tajnikach biografii Hellera można się dowiedzieć czytając wywiad-rzekę „Wierzę, żeby rozumieć”, który przeprowadzili z profesorem Wojciech Bonowicz, Bartosz Brożek i ks. Zbigniew Liana. O mniej znanych obliczach kosmologa była też mowa w czasie czwartkowego wieczoru promującego książkę w warszawskim kinie Atlantic z udziałem jubilata. (...)

W trakcie wieczoru mówił także, że, choć bardzo dużo zawdzięcza rodzicom, to spierał się z nimi nieraz o życiowe wybory. Ojciec odwodził go zdecydowanie od studiowania w seminarium duchownym, licząc na przedłużenie rodu, ale młodzieniec postawił na swoim. Niemniej jednak Heller zapamiętał dobrze słowa ojca, że w Polsce powojennej „brakowało księży dla inteligencji”; i w późniejszej karierze starał się nadrobić tę lukę, budując mosty między rozumem a wiarą.
 
Uczony lubi powtarzać, że zarówno Wszechświat, jak i Bóg są matematyczne. W jego przekonaniu, świat przyrody jest głęboko racjonalny, czego często zdają się nie zauważać humaniści głoszący tragiczne wizje człowieka we Wszechświecie. „Nawet skrajne emocje – takie jak nienawiść i miłość rozgrywają się na kanwie neuronów – a więc też podlegają prawom fizyki. To dzięki tym prawom odczuwanie takich emocji jest możliwe” – bronił swoich poglądów filozof. (...)

Wywiad-rzeka „Wierzę, żeby rozumieć” ukazał się wspólnym nakładem Wydawnictwa Znak i Copernicus Center Press.
 
PAP - Nauka w Polsce, Szymon Łucyk
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,408900,oto-heller-jakiego-nie-znacie.html
« Ostatnia zmiana: Październik 03, 2016, 19:52 wysłana przez Orionid »

Online Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 24705
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #28 dnia: Czerwiec 24, 2016, 21:29 »
5 mln zł od NCBR dla popularyzatorów nauki
24.06.2016

5 mln zł przeznaczyło Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) dla zwycięzców konkursu "Ścieżki Kopernika 2.0" - uczelni, które wraz z organizacjami partnerskimi mają stworzyć i przeprowadzić niekonwencjonalne zajęcia dla młodzieży, pobudzające chęć zdobywania wiedzy.

Celem konkursu jest wzmocnienie współpracy uczelni wyższych z organizacjami pozarządowymi, jednostkami samorządu terytorialnego, związkami lub stowarzyszeniami. Partnerzy w projekcie mają wspólnie opracować i zrealizować program inspirujący społeczności lokalne do samodzielnego odkrywania i zrozumienia świata poprzez organizację wystaw, warsztatów czy przeprowadzanie doświadczeń i eksperymentów. Uczelnie mają udostępnić swoje zasoby, np. kadrę dydaktyczną, laboratoria, aparaturę naukową. Zadaniem pozostałych podmiotów wchodzących w skład partnerstwa będzie aktywne włączenie społeczności lokalnej - zwłaszcza młodzieży - w działania naukowe i promujące naukę. Każdy z pomysłów wyróżnionych w ramach konkursu otrzyma do 250 tys. zł. (...)

"Projekty realizowane w ramach tej inicjatywy mają otworzyć uczelniane mury dla młodzieży: udostępnić uczniom zasoby profesjonalnych bibliotek i akademickich laboratoriów. Dzięki promowaniu wszechstronności i innowacyjności zafascynujemy młodzież nauką oraz poszerzymy horyzonty osobom, które dopiero poszukują swojej życiowej ścieżki. Rozpalimy ich chęć do poznawania świata, zgłębiania tajników wiedzy, a w przyszłości to oni zbudują w Polsce gospodarkę opartą na odkryciach, wysokich specjalizacjach i kompetencjach" – mówi wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego dr Piotr Dardziński.
 
"Chcemy, by uczelnie zaangażowały członków lokalnej społeczności w spójne tematycznie działania naukowe i wykorzystały potencjał, jaki drzemie w młodzieży szkolnej. Partnerstwo jednostek naukowych z samorządami czy też innymi podmiotami ma rozwinąć oferty uczelni, doprowadzić do wymiany dobrych praktyk, a w konsekwencji przyczynić się do rozwoju u Polaków kompetencji kluczowych, odpowiadających potrzebom rynku pracy, gospodarki i społeczeństwa" – mówi prof. Maciej Chorowski, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. (...)

Konkurs "Ścieżki Kopernika 2.0" ogłosiło Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój. Wnioski będzie można składać od 25 lipca do 16 września 2016 r. Więcej informacji na stronie http://www.ncbr.gov.pl/
 
PAP - Nauka w Polsce
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,410251,5-mln-zl-od-ncbr-dla-popularyzatorow-nauki.html
 

Online Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 24705
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #29 dnia: Czerwiec 25, 2016, 08:25 »
Budowanie modeli bakterii i komponowanie kosmetyków na pikniku naukowym w Olsztynie
24.06.2016

Budowanie modeli bakterii i łańcuchów genetycznych, komponowanie kosmetyków z owoców oraz warsztaty daktyloskopijne - takie atrakcje czekają w sobotę na uczestników pikniku naukowego w Olsztynie. (...)

W programie Pikniku znajdzie się m.in. niezwykła wystawa interaktywnych eksponatów Centrum Nauki Kopernik, dzięki którym zwiedzający będą mogli sprawdzić szybkość reakcji na bodźce świetlne oraz dźwiękowe, dowiedzieć się, jak oszukać swój wzrok, czy spróbować się złamać szyfr.(...)

W prezentacjach wezmą udział również naukowcy z Instytutu Genetyki i Hodowli Zwierząt PAN w Jastrzębcu, którzy wyjaśnia jak ph produktów spożywczych wpływa na nasze zdrowie. Piknik "Nauka też sztuka!" rozpocznie się o godz. 12:00 na scenie staromiejskiej w Olsztynie i potrwa do godz. 16:00.
 
PAP - Nauka w Polsce
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,410264,budowanie-modeli-bakterii-i-komponowanie-kosmetykow-na-pikniku-naukowym-w-olsztynie.html

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #29 dnia: Czerwiec 25, 2016, 08:25 »