Autor Wątek: Carl Sagan: Wszechświat nie dla nas  (Przeczytany 7670 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

axion

• Gość
Carl Sagan: Wszechświat nie dla nas
« dnia: Październik 03, 2010, 21:43 »
Fragment z książki słynnego astronoma i biologa Carla Sagana "Błękitna kropka. Człowiek i jego przyszłość w kosmosie"
Czyta Carl Sagan.

Link:
« Ostatnia zmiana: Grudzień 28, 2010, 15:37 wysłana przez axion »

Offline kanarkusmaximus

• Administrator
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Carl Sagan: Wszechświat nie dla nas
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 05, 2010, 23:23 »
Trzeba przyznać - śliczne! :)

Offline ekoplaneta

• Weteran
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 06, 2010, 15:52 »
Hmm ładna prezentacja ku czci nauki i ateizmu  ;) Technicznie, rzeczywiście ładnie zrobione.
Z obecnego stanu wiedzy wiemy (a przynajmniej tak myślimy, że wiemy) że wszyscy ludzie (wedle ciała  :)) w końcu kiedyś umrą. Nie ma tu żadnej ucieczki przed tym scenariuszem (nie wierzę, ze kiedyś odnajdziemy klucz do nieśmiertelności)
Poza tym z badań z ostatniej dekady wynika, że wszechświat zmierza do zimnego końca - nieskończonego rozszerzania się.
Czyli jaki z tego morał? My i wszechświat kiedyś nieodwołalnie zginiemy. Czy to ma być nasze pocieszenie z nauki i ateizmu?
A może w ogóle mieć sensu mieć jakąkolwiek nadzieję na coś (lub Kogoś) - czy to na przyszłość, wieczność? Czy człowiek ma żyć jak zwierzę ciesząc się tylko tym co ma dzisiaj przed sobą? Czy tylko z samego chleba (materii) żyjemy?
Piękne pienia ku czci nauki. Fakt nauka jest pięknym, lecz niebezpiecznym narzędziem w rękach niepowołanych. Przykład - reżim Hitlerowski. Co ostanie się z nauki jak obedrzemy człowieka z moralności i odpowiedzialności?
Jeśli (wedle niektórych) Boga nie ma to przecież mogę sobie robić co żywnie mi się podoba..........................................

I pytanie na koniec. Czy oszałamiające piękno naszego ,,ciasnego" świata - Ziemi czy też obecne prawa Wszechświata - myślę głównie o prawie samoorganizacji materii (np. kwarki budują atomy, te tworzą cząsteczki a te z kolei związki chemiczne i tak dalej  :) )  nie mogą świadczyć o istnieniu Boga? Czy, że coś powstaje z ,,chaosu" o czymś nie świadczy? Przecież mogłoby być inaczej............................... Co lub Kto odpowiada za prawa materii? skąd one wzięły swój obecny kształt? Jak dotąd nie znamy odpowiedzi na to fundamentalne pytanie. Dlaczego w ogóle Wszechświat jest poznawalny dla człowieka? Przecież mógłby być niepojęty i niedostępny dla nas.................................

I na koniec kto mi ostatecznie udowodni, że Boga nie ma? Może On schował się w swoich dziełach, tak że nie widać jego ,,odcisków palców". A czy to musi znaczyć że Go nie ma. Czy wiara jest tylko wymysłem kaznodziejów i opium dla ludu czy ,,zmysłem" na Jego odnalezienie???

Offline Borys

• Weteran
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 06, 2010, 18:00 »
Hmm ładna prezentacja ku czci nauki i ateizmu  ;)

Ateizm nie jest postawą naukową (tutaj też trzeba coś przyjąć na wiarę). Agnostycyzm - i owszem.

Polskie Forum Astronautyczne

« Odpowiedź #3 dnia: Październik 06, 2010, 18:00 »

Offline Mikkael

• Weteran
  • "Per aspera ad astra"
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 06, 2010, 18:11 »
Hmm ładna prezentacja ku czci nauki i ateizmu  ;)

Ateizm nie jest postawą naukową (tutaj też trzeba coś przyjąć na wiarę)

Oczywiście. Ateiści to ludzie wierzący - przecież wierzą, że Boga nie ma...
GG 8698011

Offline Matias

• Moderator Globalny
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 06, 2010, 18:12 »
Przykład - reżim Hitlerowski.

Nie tak do końca ;) Wiedziałeś, że swastyka to element graficzny, który pochodzi z buddyzmu?

axion

• Gość
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 06, 2010, 18:31 »
Poza tym z badań z ostatniej dekady wynika, że wszechświat zmierza do zimnego końca - nieskończonego rozszerzania się.

W tym przypadku, mogę polecić jedno z opowiadań Isaaca Asimova pt. "Ostatnie pytanie". W którym podstawowym problemem jest pytanie - "Czy będzie można kiedykolwiek odwrócić bieg entropii?"

Dlaczego w ogóle Wszechświat jest poznawalny dla człowieka?

Moim zdaniem to Wszechświat "podziwia" sam siebie naszymi oczami.

I na koniec kto mi ostatecznie udowodni, że Boga nie ma?

Spytam tylko, którego, lub lepiej - jakiego boga masz na myśli?

Twoje powyższe pytania, są warte uwagi. Lecz powiem że z mojego punktu widzenia - niektóre są pozbawione sensu, niektóre - nie są zbytnio nowatorskie. Uważam iż, moją próbą odpowiedzi na Twoje pytania, mogłyby być lakoniczne stwierdzenia - a przez to nie zrozumiałe. Myślę że forum nie jest najlepszym miejscem na takie dywagacje. Chciałbym zwrócić jeszcze uwagę że nasze myślenie jest oparte o logikę arystotelesowską, a to implikuje wiele niejasności. Tak więc, w tym miejscu o wiele lepiej jest zaproponować lekturę wielu książek. Mogę podpowiedzieć kilka haseł (z którymi może miałeś już styczność) ale być może zainspirują Cię do dalszych indywidualnych poszukiwań. Kilka dziedzin wartych zainteresowania:  kognitywistyka, semantyka ogólna, filozofia analityczna, epistemologia, relatywizm, neuronauka, logiki wielowartościowe, dyskordianizm, patafizyka, antynomia russella oraz wiele innych paradoksów, problemów itp.

Warto jeszcze dodać że ludzie lubią udawać że wiedzą rzeczy, których tak naprawdę nie wiedzą.

EDIT:
Polecam również kanał YouTube - na którym ktoś umieszcza świetne odcinki z serii "Bliżej prawdy" - http://www.youtube.com/user/STYLECLASH777#g/u
« Ostatnia zmiana: Październik 06, 2010, 19:17 wysłana przez axion »

Offline plechol

• LOXem i ropą! ;)
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 29, 2011, 19:43 »
"I na koniec kto mi ostatecznie udowodni, że Boga nie ma?  "
1. Nie udowadnia się nieistnienia czegokolwiek lub kogokolwiek. Są miliony absurdalnych rzeczy i postaci, ktorych nieistnienia nie da się udowodnić. Np krasnoludki w Twoim ogródku, elfy w kieszeni. B. Russell posłużył się przykładem chińskiego czajnika krążącego na orbicie Merkurego. Nie da się udowodnić, że go tam nie ma,ale chyba nikt nie uwierzy, że tam krąży. Podobmnie jest ze św. Mikołajem i jakimkolwiek bogiem.
2. Najlepszym dowodem na to, że nie ma boga, jest brak jakiegokolwiek dowodu na jego istnienie i co ważniejsze, na jego jakąkolwiek ingerencję w nasze życie. Wysłuhuje modlitw kibiców, aby ich drużyna wygrałą mecz, ale już nie zrobi tego dla tych milionów dzieci, umierających z głodu albo leżących na oddziałach onkologicznych i czekających na smierć. One też modlą sie o zdrowie, by mogły dalej żyć, bawić się, kochać rodziców i świat. Nie zasłużyły na niewielki gest kogoś, kto jest nie tylko wszechmocny, ale też miłosierny?
3. Religia została zrodzona ze strachu i strach ją podtrzymuje.Oferuje złudną nadzieję, sprawia, że wolimy się oszukiwać, niż stawic czoła temu, co nas czeka, bo taka jest kolej cyklu ewolucji życia.

Offline ekoplaneta

• Weteran
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 29, 2011, 21:00 »
plechol chętnie z Tobą podyskutuję, ino nie dzisiaj, bo na razie mam na głowie Naturę 2000  :)
Pomimo tego co piszesz, zdarzają się nam w życiu małe i większe cuda, świadczące jednak, że nasze życie nie kończy się jedynie na horyzoncie nauki i doczesności .....  :)

Offline pogrzex

• Weteran
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 29, 2011, 23:35 »
1. Nie udowadnia się nieistnienia czegokolwiek lub kogokolwiek.

100% racja.
'pierd.... Aphopis czy inny dziad i wała bedzieta mieli ze swoich grubych portfeli'

Offline Maquis

• Bóg-Imperator ;)
  • Administrator
  • Muhahahahaha
    • Kosmonauta.net
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 30, 2011, 12:59 »
Nie tak do końca ;) Wiedziałeś, że swastyka to element graficzny, który pochodzi z buddyzmu?

To nieco bardziej uniwersalny symbol, znany również w Polsce. Jego ślady można znaleźć zarówno w Tybecie jak i w Afryce (z czasów rzymskich). O ile mnie pamięć nie myli także w Ameryce Północnej, co by mogło oznaczać, że jest niezwykle stary. Symbolika swastyki pojawia się także we wczesnych kulturach występujących na terenie Polski. Przez pewien czas symbol był używany także na polskich samolotach wojskowych (choć nie jestem pewny czy jako oficjalny symbol czy też jako symbol osobisty pilota). U Finów miało to już jednak na pewno wymiar oficjalny. W Polsce symbol pojawiał się także w wielu odznaczeniach wojskowych.

Scorus

• Gość
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 02, 2011, 22:38 »
1. Nie udowadnia się nieistnienia czegokolwiek lub kogokolwiek. Są miliony absurdalnych rzeczy i postaci, ktorych nieistnienia nie da się udowodnić. Np krasnoludki w Twoim ogródku, elfy w kieszeni. B. Russell posłużył się przykładem chińskiego czajnika krążącego na orbicie Merkurego. Nie da się udowodnić, że go tam nie ma,ale chyba nikt nie uwierzy, że tam krąży. Podobmnie jest ze św. Mikołajem i jakimkolwiek bogiem.
2. Najlepszym dowodem na to, że nie ma boga, jest brak jakiegokolwiek dowodu na jego istnienie i co ważniejsze, na jego jakąkolwiek ingerencję w nasze życie. Wysłuhuje modlitw kibiców, aby ich drużyna wygrałą mecz, ale już nie zrobi tego dla tych milionów dzieci, umierających z głodu albo leżących na oddziałach onkologicznych i czekających na smierć. One też modlą sie o zdrowie, by mogły dalej żyć, bawić się, kochać rodziców i świat. Nie zasłużyły na niewielki gest kogoś, kto jest nie tylko wszechmocny, ale też miłosierny?
3. Religia została zrodzona ze strachu i strach ją podtrzymuje.Oferuje złudną nadzieję, sprawia, że wolimy się oszukiwać, niż stawic czoła temu, co nas czeka, bo taka jest kolej cyklu ewolucji życia.
Dziękujemy za wyłożenie faktów znanych od wieków.

Offline jmvh

• Weteran
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 03, 2011, 08:03 »
Dziękujemy za wyłożenie faktów znanych od wieków.
Które dalej do niektórych nie trafiają. ::)

Offline Trafiony

• Pełny
  • LOXem i ropą! ;)
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 03, 2011, 10:42 »
Ja tam w naukowe rozważania czy Bóg jest, czy go nie ma wolałbym się nie wdawać, trochę to ponad moje siły. Natomiast zwróciłem uwagę na pewną ciekawostkę, plechol zarejestrował się na tym forum tylko i wyłącznie po to, aby wyłożyć swoje kredo. Takich aktywnych, ofensywnych i zaangażowanych wrogów Pana Boga ostatnio na różnych forach mnóstwo. Ale jest dobre pytanie, skoro ten cały Bóg to tylko jakiś stary przesąd, a krzyż to tylko dwie skrzyżowane deski, to dlaczego w ogóle zwracają na to uwagę? A oni nie tylko zwracają uwagę, oni się ogromnie w tę walkę angażują, oni wykonują gigantyczną pracę. Jaka siła ich pcha? To naprawdę ciekawy problem, i jest dobre pytanie czy to tylko problem psychologiczno-socjologiczny?

Offline kanarkusmaximus

• Administrator
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 03, 2011, 12:22 »
Trafiony, mam podobne zdanie do Twojego - szczególnie z perspektywy naszego forum, które (zwykle) nie zajmuje się tymi sprawami. I również zauważam, że w wielu miejscach się pojawiają na chwilę osoby z jednej i drugiej strony barykady - barykady, którą często niektórzy sobie samemu stwarzają. Moim zdaniem to niepoważne i niepotrzebnie prowadzi do konfliktów i podziałów.

Mam nadzieję, że przynajmniej tym razem tego unikniemy. ;)

Polskie Forum Astronautyczne

« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 03, 2011, 12:22 »