Autor Wątek: Terraformacja  (Przeczytany 49974 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

LooZ^

• Gość
Terraformacja
« dnia: Kwiecień 15, 2011, 16:26 »
Czy znacie jakies ksiazki/filmy dokumentalne poswiecone naukowym aspektom terraformacji planet?

Posiadam "Czas Marsa" i jest tam rozdzial temu poswiecony, ale chetnie poczytalbym wiecej, najchetniej po polsku.

Offline Borys

• Weteran
Odp: Terraformacja
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 15, 2011, 18:18 »
Czy znacie jakies ksiazki/filmy dokumentalne poswiecone naukowym aspektom terraformacji planet?

Posiadam "Czas Marsa" i jest tam rozdzial temu poswiecony, ale chetnie poczytalbym wiecej, najchetniej po polsku.

Po polsku jest niedużo, oprócz książek Zubrina przychodzi mi do głowy jedynie "Błękitna kropka" Sagana. Po angielsku jest tego mnóstwo, przykładowa lista z Amazonu. W Wikipedii jest też sporo materiałów i odnośników do artykułów dostępnych w sieci.

LooZ^

• Gość
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 16, 2011, 01:19 »
To pozostajac w temacie, sa jakies aktualne ksiazki popularyzujace tematyke podrozy kosmicznych po polsku? Tak na prawde wszystko na co trafiam to ksiazki z lat 90, nie ma nic nowszego? Angielski to dla mnie nie problem, ale na ogol nie da sie uniknac jezyka technicznego/specjalistycznego, co mi nie sluzy ;)

Offline Romek63

• Weteran
  • 67-my ROK EKSPLORACJI KOSMOSU
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 01, 2012, 14:38 »
Próbowałem znaleźć coś ciekawego na ten temat na polskich stronach internetowych ale znalazłem niewiele.
Znalazłem znany film oraz kilka artykułów na ten temat umieszczonych na polskich portalach. Szkoda że nie ma więcej  :-\
W związku z ostatnimi zapowiedziami Muska odnośnie jego marsjańskich planów pojawił się właśnie krótki, aczkolwiek nie profesjonalny, artykuł nawiązujący nieco do tego zagadnienia  :)

FILM:
http://odsiebie.pl/7g14x0cmfoos#

Terraformacja Marsa może nastąpić szybciej niż nam się wydaje
http://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/terraformacja-marsa-moze-nastapic-szybciej-niz-nam-sie-wydaje

[...]Aby realna kolonizacja była możliwa trzeba zwiększyć temperaturę na Marsie. W tym powinniśmy być dobrzy, eksperymentujemy przecież na Ziemi. Należałoby uczynić warunki tam panujące bardziej przyjaznymi dla życia ludzkiego. Eksperci sugerują, aby nagrzać atmosferę za pomocą chlorofluorowęglowodorów. Gazy te są obecne w aerozolach, i są przeznaczone do tworzenia wymaganego ciśnienia.
Eksperci zaoferowali rozpylanie dużych ilości gazu w atmosferze Marsa, aby spowodować rodzaj efektu cieplarnianego.  Kiedy to się stanie, to na Marsie zacznie się topienia czap polarnych, i dojdzie do uwolnienia dwutlenku węgla. Może to uruchomić całą reakcję łańcuchową i w konsekwencji w konsekwencji doprowadzić nawet do terraformacji Marsa.

Oraz coś takiego :
http://eksploatacjakosmosu.blox.pl/2010/04/Kolonizacja-Marsa.html
http://www.kiler.elsat.net.pl/planety/mars/koloniz.htm

A także wiele lat wcześniej nieco bardziej profesjonalny krótki w którym zaprezentowano bardziej sceptyczne poglądy za względu na problem bardzo słabego pola magnetycznego na Marsie:

Czy można myśleć o terraformowaniu Marsa bez brania pod uwagę jego pola magnetycznego?
http://chapters.marssociety.org/polska/terraform.html
http://old.marssociety.pl/terraform.html

[...]Terraformowanie Marsa musi uwzględniać zmianę natężenia pola magnetycznego Marsa. Projekt zaproponowany przez Kim'a Stanley'a Robinsona w jego Trylogii Marsjańskiej, orbitalne lustro słoneczne, jest dobrym pomysłem. Może zostać użyte do zasilania cewki magnetycznej, która może zwiększyć natężenie pola magnetycznego Marsa. Nie powinniśmy zbytnio się spieszyć ze zmianą atmosfery Marsa, ponieważ bez dogłębnej znajomości wszystkich zagadnień z tym związanych, całe przedsięwzięcie może się okazać Syzyfową pracą. [...]

Oraz coś na temat upraw na Marsie:
Mars idealnym miejscem do uprawy roślin?
http://m.onet.pl/biznes,kq8y3

I jeszcze jest artykuł w Wikipedii:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Terraformowanie

oraz kilka filmów za YouTube:

Znalazłem też jeden artykuł na temat możliwości terraformowania Wenus:
Terraforming Wenus, czyli jak osiedlić się w piekle
http://nt.interia.pl/news-terraforming-wenus-czyli-jak-osiedlic-sie-w-piekle,nId,696171
Wspomina też o tym artykuł w Wikipedii.

Ciekaw jestem kiedy pojawią się jakieś bardziej konkretne tego typu projekty choć nie liczę na szybką ich realizację.

Polskie Forum Astronautyczne

« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 01, 2012, 14:38 »

Offline ekoplaneta

• Weteran
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 01, 2012, 14:55 »
Ja z polskojęzycznej literatury polecam ,,Ogród na Marsie" Arthura Clarke.W latach 90tych XX wieku tą książkę wydała Prószyński i Ska. W książce jest pokazana komputerowa symulacja terraformowania na Marsie. Dla mnie osobiście najbardziej w tej książce podoba mi się przesłanie Arthura do przyszłych zdobywców Marsa, które miało być dostarczone na powierzchnię planety przez lądowniki Mars 96 z serii: Mała Awtomnaja Stancja  :-\

Offline KonradL

• Weteran
  • LOXem i ropą! ;)
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 01, 2012, 23:57 »
Tak sie wlasnie kiedys zastanawialem na temat terraformacji Marsa i doszedlem do wniosku, ze... raczej sie nie da. :)
Jedyna (malo naukowa i niczym nie poparta) idea jaka mi zaswitala, to proba stracenia Deimosa z orbity :) Moze to dynamiczne wydarzenie byloby w stanie jakos pobudzic pole magnetyczne Marsa...? Tak czy inaczej musielibyśmy pewnie zaczekac "kilka" lat az nam mniejszy braciszek wroci do rownowagi :P Pewnie trzeba by tez trzymac kciuki, zeby mu sie jakos groznie orbita nie zmienila.

Offline Romek63

• Weteran
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 02, 2012, 12:11 »
Tak sie wlasnie kiedys zastanawialem na temat terraformacji Marsa i doszedlem do wniosku, ze... raczej sie nie da. :)
A mi się wydaje że sprawa jest trochę bardziej złożona i nie można jej rozpatrywać tylko w kategoriach da się, lub nie da się  - bo to zależy jaki zakres terraformowania będziemy mieli na myśli. 
Bo przecież wszystko wskazuje na to że przy znacznych nakładach finansowych w odpowiednie technologię moglibyśmy znacznie zmienić atmosferę Marsa i jego klimat. Tylko że nie znaczy to wcale że dałoby się zmienić warunki klimatyczne na Marsie do tego stopnia że mogliby bez skafandrów poruszać się po planecie ludzie a tym bardziej żyć poza obrębem ochronnych kopuł. Jednakże jestem przekonany że dałoby się zmienić atmosferę i klimat Marsa na tyle że mogłyby tam rosnąć poza kopułami niektóre rośliny ( te bardziej dostosowane do ekstremalnych warunków ) i nawet żyć niektóre bardziej prymitywne gatunki zwierząt. Uważam że to i tak byłby wielki sukces terraformacji. Powstałoby środowisko fauny i flory inne od ziemskiego i z biegiem czasu coraz bardziej by od niego odbiegało gdyż organizmy coraz bardziej by się dostosowywały do miejscowych warunków. Powstałoby nowe ciekawe środowisko które byłoby co najmniej równie atrakcyjne dla turystów jak dna oceanów  :) Oczywiście z możliwości jego obserwacji skorzystaliby nie tylko marsjańscy koloniści żyjący pod kopułami ale także mieszkańcy Ziemi mogący oglądać je w TV i w internecie  :) No i oczywiście jakie by tam było dla naukowców pole do badań naukowych - ewolucja w nieco przyśpieszonej wersji na żywo  :) Poza tym w takim środowisku choćby nieco zbliżonym do ziemskiego, łatwiej by było prowadzić wszelką szeroko pojętą działalność gospodarczą i przemysłową niż w obecnym środowisku Marsa. Tak przynajmniej ja tę kwestię widzę  8)

http://www.marssociety.org/home/press/news/howwewillterraformmars

Offline Adam.Przybyla

• Weteran
  • Realista do bólu;-)
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 02, 2012, 12:38 »
Dokladnie, nie przejmowalbym sie tym specjalnie, starczy spojrzec za okno aby zauwayzc ile od nas zyjacych w naszej strefie klimatycznej wymaganych jest zabiegow aby normalnie zyc;-) Ogrzewanie, ocieplanie itp itd. Dzikus na golasa nie moglby tu zyc;-)
Z powazaniem
                                                      Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline Air Q

• Weteran
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 02, 2012, 13:32 »
Dokladnie, nie przejmowalbym sie tym specjalnie, starczy spojrzec za okno aby zauwayzc ile od nas zyjacych w naszej strefie klimatycznej wymaganych jest zabiegow aby normalnie zyc;-) Ogrzewanie, ocieplanie itp itd. Dzikus na golasa nie moglby tu zyc;-)                                                    
No właśnie. Moim zdaniem jeśli uświadomimy sobie nasze uzależnienie od technologii tu na Ziemi to łatwiej można zaakceptować perspektywę kolonizacji Marsa i to nawet bez zmiany marsjańskiego środowiska.
"One could write a history of science in reverse by assembling the solemn pronouncements of highest authority about what could not be done and could never happen."
http://qt.exploratorium.edu/mars/opportunity
Sprawdź SOL: http://www.greuti.ch/oppy/html/filenames_ltst.htm

Offline magiczny

• Senior
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 02, 2012, 14:18 »
czy po terraformacji atmosfera Marsa nie wymagałaby stałego "dopompowywania"?
Początkowo wystarczyłby podgrzać planetę żeby zapoczątkować proces ,ale z czasem, koło zamachowe tego procesu by się wyczerpało, co wtedy??
Skoro w przeszłości z jakiegoś powodu atmosfera przerzedziła się, to w przyszłości bez ingerencji człowieka, ten proces mógłby się powtórzyć.

Offline Romek63

• Weteran
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 02, 2012, 14:28 »
Skoro w przeszłości z jakiegoś powodu atmosfera przerzedziła się, to w przyszłości bez ingerencji człowieka, ten proces mógłby się powtórzyć.
Myślę że raczej takie "dopompowywanie" nie byłoby konieczne. Po pierwsze z tego powodu, że działalność przemysłowa na Marie dostarczałaby stale do atmosfery jakieś gazy ( pewnie głównie CO2 ) a poza tym rośliny i zwierzęta które dałoby się tam osiedlić także dostarczałyby ciągle dwutlenku węgla, tlenu i metanu. Zbiorniki wody byłyby źródłem pary wodnej. Może tylko warto byłoby pomyśleć nad jakimś sposobem na wytwarzanie azotu...?

Offline KonradL

• Weteran
  • LOXem i ropą! ;)
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 02, 2012, 17:18 »
No ale na co ten caly trud przy ciagle slabym polu magentycznym, ktore przeciez niezmiennie nie broniloby tej niesamowicie mozolnie budowanej atmosfery? To troche taki "trup" na respiratorze gdy ekosystem uzalezniony jest od jakis "dymiarek" tym bardziej, ze to w duzej czesci para w gwizdek. I powiem wiecej, az szkoda topic ten lod z czap biegunowych, bo wiadomo ze za chwile i tak zostanie to wywiane w kosmos ;D

Odnosnie zycia w terrformowanym srodowisku... Wydaje mi sie, ze tez podchodzimy do tego aspektu zbyt optymistycznie bo gdyby w rzeczywistości bylo tak hop siup to tu na Ziemi nie powinno byc takich obszarow jak praktycznie jalowe pustynie, "doliny smierci", niemal ze bezroslinne wysoko-gorskie krajobrazy itd. Nie zaleznie od tego, ze wymienione tereny nie sa zbyt goscinne, zycie i tak powinno sie dostosowac, a wszystko powinno byc pokryte gestym dywanem jak nie takich to innych roslin... A co mamy w rzeczywistosci?

Wystarczy aby bylo troche za goraco, za zimno... i lokalnie brakowalo wody... to zycie owszem mamy, ale mikroskopijne i ewentualnie jakies pojedyncze rosliny i zwierzątka. Przeciez przez tyle lat istnienia ekosystemu na naszej planecie zycie powinno sobie samo wypracowac mechanizmy aby te tereny skolonizowac. I pamietajmy, ze to wszystko tyczy sie naszego srodowiska gdzie do okola tych obszarow od zycia az tetni, a natura moze sobie wybierac i przebierac posrod potencjalnych kandydatow do wyewoluowania jakiegos kolonizatora.

Offline jmvh

• Weteran
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 02, 2012, 18:18 »
Odnosnie zycia w terrformowanym srodowisku... Wydaje mi sie, ze tez podchodzimy do tego aspektu zbyt optymistycznie bo gdyby w rzeczywistości bylo tak hop siup to tu na Ziemi nie powinno byc takich obszarow jak praktycznie jalowe pustynie, "doliny smierci", niemal ze bezroslinne wysoko-gorskie krajobrazy itd. Nie zaleznie od tego, ze wymienione tereny nie sa zbyt goscinne, zycie i tak powinno sie dostosowac, a wszystko powinno byc pokryte gestym dywanem jak nie takich to innych roslin... A co mamy w rzeczywistosci?

W rzeczywistości życie właśnie się do nich dostosowuje. Zwróć uwagę - dostosowuje się do warunków. Terraformowanie to dostosowywanie warunków do jakiś tam widełek. Ewolucja ("życie") nie "myśli", nie ma zdolności przewidywania i planowania ( ).

Offline KonradL

• Weteran
  • LOXem i ropą! ;)
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 02, 2012, 18:41 »
Tak, ale byla o tym mowa powyzej, ze terraformacja nie musi oznaczac warunkow az tak bardzo zblizonych do ziemskich. A ja sie z tym srednio zgadzam i chce tylko zwrocic uwage, ze wbrew pozorom te wspomniane przez Ciebie "widełki" sa dosyc waskie bo nawet na Ziemi z tym dostosowywaniem sie nie jest wcale tak rozowo, mimo wielu roznych "zyc" - czyli takich punktow startowych od ktorych ewolucja moglaby sie zaczac (tzn. zaczac sie powinna kiedys, dawno temu, a na dzisiejszym etapie nie powinnismy miec w ogole do czynienia z takim czyms jak pustynia :)

Offline Romek63

• Weteran
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 02, 2012, 18:50 »
To nie do końca tak jest. Pustynie na Ziemi nie są tu najlepszym argumentem przeciw, gdyż dla życia podstawą jest właśnie woda. Tam gdzie jest woda życie opanowało (przynajmniej w formie bakterii w temperaturach powyżej 60 stopni) zakres temperatur gdzieś od -80 stopni Celsjusza do plus 90 stopni, więc i na Marsie przy obecności wody też pewnie by mogło ten zakres temperatur opanować. A wysoko w górach rzeczywiście nie można znaleźć organizmów bardziej złożonych przebywających na powierzchni ale pod powierzchnią być może co nieco by się znalazło. No ale panują tam non stop ujemne temperatury, a na Marsie tak nie jest nawet teraz. Poza tym w wysokich górach nigdy nie topnieje śnieg, a to znacznie utrudnia funkcjonowanie bardziej złożonych organizmów. Na Marsie tymczasem na zdecydowanej większości powierzchni śnieg by topniał przynajmniej okresowo. Tak więc myślę, że przynajmniej we względnym pobliżu zbiorników wody życie mogłoby tam funkcjonować po przeprowadzeniu pewnego zakresu terraformacji.

Polskie Forum Astronautyczne

« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 02, 2012, 18:50 »