Autor Wątek: Badania Jeziora Wostok Antarktyda  (Przeczytany 10644 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline pogrzex

• Weteran
Badania Jeziora Wostok Antarktyda
« dnia: Grudzień 17, 2011, 19:24 »
Czy ktoś się orientuje jak tam Rosjanom idą odwierty? Po ostatnim lecie na Antarktydzie zostały im już dosłownie metry, mieli tego lata (na Antarktydzie) w końcu się przebić, więc wiadomo może jak im idzie?
'pierd.... Aphopis czy inny dziad i wała bedzieta mieli ze swoich grubych portfeli'

Offline Matias

• Moderator Globalny
Odp: Badania Jeziora Wostok Antarktyda
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 17, 2011, 21:16 »
A nie odłożyli kontynuację wiercenia na wiosnę 2012? Bo jakoś cicho w eterze. Pozostało im 30 metrów..

Offline ekoplaneta

• Weteran
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 18, 2011, 10:33 »
A nie odłożyli kontynuację wiercenia na wiosnę 2012? Bo jakoś cicho w eterze. Pozostało im 30 metrów..

Mam nadzieję, że przed ostatecznym dowiercaniem się nasi bracia w słowiaństwie dobrze wysterylizują swoje wiertła  ;) Żeby przypadkiem tam nie wpuścili, do jeziora bakterii E. coli, bo dosyć w tym roku było z nią problemów  ;D

A poważniej rzecz biorąc, dekadę temu pisano o unikatowości Wostoka, że ileś tysięcy lat jest ono izolowane. Że mogły tam powstać niepowtarzalne mikroorganizmy po tylu latach izolacji pod lodem.
A parę lat potem czytam (chyba gdzieś w sieci), iż podlodowe jeziora na Antarktydzie są ze sobą połączone, ,,podlodowymi" rzekami lub coś w tym rodzaju. Więc ciekaw jestem czy jezioro Wostok również jest też wodnej ,,sieci"? Jeśli tak, to nie spodziewałbym się tam jakiś mikroorganizmalnych rewelacji ::)

Offline Matias

• Moderator Globalny
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 17, 2012, 01:09 »
Wprawdzie nie o Rosjanach i jeziorze Wostok mowa, ale myślę że całkiem się to nieźle pokrywa z tematem:
http://www.foxnews.com/scitech/2012/01/16/scientists-to-drill-2-miles-to-buried-antarctic-lake/?intcmp=trending

Polskie Forum Astronautyczne

« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 17, 2012, 01:09 »

Offline Radek68

• Moderator Globalny
  • "Jutro to dziś, tyle że jutro" Sławomir Mrożek
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 18, 2012, 23:55 »
Nie wiedząc o co chodzi zerknąłem tu:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Jezioro_Wostok - sporo ciekawych rzeczy!

Trochę więcej na en.wiki:
http://en.wikipedia.org/wiki/Lake_Vostok
Warto zerknąć do sekcji o kontrowersjach dotyczących odwiertów tam prowadzonych i możliwości zanieczyszczenia jeziora - choćby dziesiątkami ton freonu i paliwa lotniczego, które wprowadzano do odwiertu:
http://en.wikipedia.org/wiki/Lake_Vostok#Controversy
The Dark Side of the Moon

Offline byko

• Senior
  • LOXem i ropą! ;)
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 07, 2012, 13:20 »
Właśnie dowiedziałem się że rosjanie dowiercili się do wód jeziora !!!!

Stworzyłem wątek o jeziorze na Antarktydzie odkrytym pod stacją polarna Wostok  na obrazach radarowych (chyba wykonanych przez kanadyjskiego RADARSTa) - jezioro jest ogromnym zbiornikiem o nieco podłużnym kształcie którego wody mogą być izolowane od środowiska zewnętrznego od milionów lat (4 km. lodu ponad jego wodami), sprawa jest nieco kosmiczna bo uważa się że jest to jakby symulator podlodowych oceanów Europy ew. Enceladusa (chyba nie bardzo do końca bo tamte są słone (Europa) lub zawierają amoniak (Enceladus).

Druga sprawa to fakt że jezioro Wostok miało być dekadę temu celem dla amerykańskiej sondy - penetratora Cryobot / Hydrobot która miała się do niego przetopić za pomoca specjalnego elementu grzejnego - miała to być demonstracja technologii dla projektowanej kiedyś przez NASA misji Europa Subsurface do Europy (wtedy kiedy wydawało się że jej skorupa może mieć od 1 -10 km. grubości, jak się okazało że może to być 100 km. to pomysł (albo niewiele ponad pomysł) - upadł)

Offline Radek68

• Moderator Globalny
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 07, 2012, 14:01 »
Scaliłem oba wątki o jeziorze Wostok. Ciekawe, czy można jeszcze mówić, że jezioro jest nadal nieskażone...

Offline Matias

• Moderator Globalny
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 07, 2012, 22:49 »
Scaliłem oba wątki o jeziorze Wostok. Ciekawe, czy można jeszcze mówić, że jezioro jest nadal nieskażone...

No właśnie.. cóż na to można poradzić?

Naprawdę się dowiercili, o jakieś źródło poproszę;)

Offline ekoplaneta

• Weteran
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 07, 2012, 22:51 »
Ciekawe czy Rosjanie odkażali swój sprzęt do wiercenia?  :P

Offline Matias

• Moderator Globalny
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 07, 2012, 23:19 »

Istnieje pewna szansa, że trochę wódki i tam skapnęło :P

Offline kanarkusmaximus

• Administrator
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 07, 2012, 23:21 »

Polecam wpis na anglojęzycznej wiki odnośnie trybów zabezpieczenia stabilności odwiertu i pilnowania, by nie doszło do zakażenia. Niemniej jednak, raczej na ekstremofile te "nasze" raczej nie ma co liczyć w tej okolicy Antarktydy. Gdyby jezioro Wostok leżało pod Licheniem czy Hanoi - tam byłby to znacznie poważniejszy problem.

Sam sprzęt do wiercenia pewnie osiąga wysokie temperatury podczas pracy (dziś chyba najczęściej dlatego używa się SiC), co samo w sobie jest odkażeniem.

Offline Radek68

• Moderator Globalny

Offline Matias

• Moderator Globalny
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 08, 2012, 20:14 »
http://www.tvn24.pl/-1,1734024,0,1,dowiercili-sie-do-jeziora-ukrytego-4-km-pod-lodem,wiadomosc.html

Aa no to jeszcze trzeba poczekać na potwierdzenie, że się dowiercili. Na razie tylko "tak sądzą" ;) Najciekawsze jest to, że z artykułu wynika o zakończeniu badań na ten sezon - bo zima idzie. Zatem przez najbliższe kilka miesięcy chyba nic się w temacie nie będzie działo.

Offline Mikkael

• Weteran
  • "Per aspera ad astra"
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 09, 2012, 13:28 »
GG 8698011

Polskie Forum Astronautyczne

« Odpowiedź #14 dnia: Luty 09, 2012, 13:28 »