Autor Wątek: Vulcan - nowa rodzina amerykańskich rakiet  (Przeczytany 16024 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Romek63

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1067
  • 67-my ROK EKSPLORACJI KOSMOSU
Odp: Vulcan - nowa rodzina amerykańskich rakiet
« Odpowiedź #15 dnia: Kwiecień 16, 2015, 20:24 »
A mi się Vulcan podoba. Widać, że musieli się wysilić przy designie rakiety i widać na tym wpływ SpaceX.
Mi też się ta konstrukcja podoba i pomysł z odzyskiwaniem samych silników :)  Znalazłem jeszcze taki fajny rysunek Vulcana  :)


Offline Borys

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2407
Odp: Vulcan - nowa rodzina amerykańskich rakiet
« Odpowiedź #16 dnia: Kwiecień 16, 2015, 21:06 »
A mi się Vulcan podoba. Widać, że musieli się wysilić przy designie rakiety i widać na tym wpływ SpaceX.
Mi też się ta konstrukcja podoba i pomysł z odzyskiwaniem samych silników :)  Znalazłem jeszcze taki fajny rysunek Vulcana  :)


Proporcje na tym rysunku są całkowitą fikcją. Głowica ładunkowa Vulcana ma średnicę 4 metrów, podczas gdy pierwszy stopień Delty-IV to ponad 5 metrów (czyt. pod względem rozmiarów Vulcan będzie mniejszy od Delty).

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6535
  • Realista do bólu;-)
Odp: Vulcan - nowa rodzina amerykańskich rakiet
« Odpowiedź #17 dnia: Kwiecień 16, 2015, 23:01 »
IMHO, bedzie chyba bardzo podobny do ariane-6, nie sadzicie? Z powazaniem
                                                                                                                           Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline gelo

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 215
Odp: Vulcan - nowa rodzina amerykańskich rakiet
« Odpowiedź #18 dnia: Kwiecień 16, 2015, 23:27 »
Proporcje na tym rysunku są całkowitą fikcją. Głowica ładunkowa Vulcana ma średnicę 4 metrów, podczas gdy pierwszy stopień Delty-IV to ponad 5 metrów (czyt. pod względem rozmiarów Vulcan będzie mniejszy od Delty).

To nie ma być porównanie tylko rysunek obrazujący wspomnianą rakietę (żeby było wiadomo o którą chodzi). Choć racja, że to może być mylące...

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Vulcan - nowa rodzina amerykańskich rakiet
« Odpowiedź #18 dnia: Kwiecień 16, 2015, 23:27 »

Offline jsc

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1905
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Vulcan - nowa rodzina amerykańskich rakiet
« Odpowiedź #19 dnia: Maj 27, 2015, 16:59 »
Dla fascynatów projektu nadchodzą złe wiadomości o Florydziaka:
Cytuj
Jak informuje AviationWeek, zarówno Lockheed-Martin jak i Boeing (firmy będące współwłaścicielami ULA) nie są zbyt zachwycone nową rakietą Vulcan. Do tego stopnia że nadal nie zdecydowały się zapewnić niezbędnych długoterminowych nakładów finansowych na jej zbudowanie a jedynie płacą za koszty projektowania co kwartał. Problem jest prosty - plan biznesowy ULA się nie domyka - koszt zaprojektowania Vulcana nigdy się nie zwróci i ULA nigdy nie zarobi na tym pieniędzy.

Właśnie brak spójnego planu biznesowego jest powodem dla którego Lockheed-Martin nie jest zachwycony ideą oddania praw do budowy Atlasa V firmie Aerojet Rockedyne. Lockheed-Martin i Boeing rozważają poważnie zamknięcie i rozwiązanie ULA i pójście własnymi drogami. Jedną z takich dróg jest właśnie spółka Lockheed-Martin i Aerojet-Rockedyne budująca Atlas V z silnikami AR-1.

Powód dla którego plan biznesowy Vulcana się nie domyka jest ciekawy - USAF za kilka lat będzie miało relatywnie nową flotę satelitów i przez kilka-kilkanaście lat ilość wojskowych lotów będzie bardzo niewielka. A to oznacza że żeby zarabiać trzeba konkurować na rynku komercyjnym. Vulcan niestety nie ma szans na to, więc jest z góry skazany na porażkę.

Widać ta rakieta podzieli los także interesującego projektu Jupiter-Exoliner. Dlaczego w tym roku mamy takie zamieszanie?

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Vulcan - nowa rodzina amerykańskich rakiet
« Odpowiedź #20 dnia: Maj 27, 2015, 17:43 »
Mocny komentarz co do Vulcana. Ciekawe, czy uda się przekonać do zasadności tej rakiety.

Offline jsc

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1905
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Vulcan - nowa rodzina amerykańskich rakiet
« Odpowiedź #21 dnia: Maj 27, 2015, 17:49 »
Może i cały ten pomysł powinien wylądować w śmietniku... ale po jaką ebolę podają go informacji publicznej i organizują konkurs na nazwę?

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Vulcan - nowa rodzina amerykańskich rakiet
« Odpowiedź #22 dnia: Maj 27, 2015, 20:56 »
Ciekawe, czy uda się przekonać do zasadności tej rakiety.

Myślę, że budowa Vulcana będzie zasadna, jeśli koszty projektowania, budowy i eksploatacji będą wyraźnie niższe niż Atlasa i Delty.

To jednak zależy m.in. od częstotliwości startów. Pesymistycznymi przesłankami są prognozowane mniejsze zapotrzebowanie na starty wojskowe w niedalekiej przyszłości, a także konkurencja ze strony SpaceX. To ostatnie nawet jeśli nie spowoduje oddania części startów konkurentowi, to wymusi obniżkę cen.


Offline jsc

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1905
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Vulcan - nowa rodzina amerykańskich rakiet
« Odpowiedź #24 dnia: Czerwiec 03, 2015, 21:59 »
Intryguje mnie jedna sprawa. Film sugeruje następujące zastosowania:
- orbitalny tankowiec
- wynoszenie w kosmos habitatów
- górnictwo asteroidalne
- kolonizacje innych planet, chociaż to chyba w większości wypadków będą trwały latami, a oficjalnie gwarancje dają na wiele tygodni

Jakoś to mi nie pasuje do stopnia rakietowego przystosowanego do funkcjonowania na orbicie ileś tygodni.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Vulcan - nowa rodzina amerykańskich rakiet
« Odpowiedź #25 dnia: Czerwiec 03, 2015, 22:53 »
Może wstawię nagranie i tutaj:

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: Vulcan - nowa rodzina amerykańskich rakiet
« Odpowiedź #26 dnia: Czerwiec 04, 2015, 08:05 »
Wygląda jak rozpaczliwa próba  zaklęcia rzeczywistości.

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Vulcan - nowa rodzina amerykańskich rakiet
« Odpowiedź #27 dnia: Czerwiec 04, 2015, 11:19 »
Oczywiście, że całą tę propagandę można sobie darować. Ma ona ne calu przekonać NASA, a zwłaszcza polityków, że Vulcan to będzie to, czego NASA potrzebuje.

Natomiast LM i Boeing mają akurat potencjał na to, by taką rakietę zbudować. Rzecz w tym, bo to się opłacało, a samo włączenie Vulcana do EELV do tego nie wystarczy.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 04, 2015, 11:24 wysłana przez JSz »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Vulcan - nowa rodzina amerykańskich rakiet
« Odpowiedź #28 dnia: Czerwiec 04, 2015, 13:14 »
Ciekawa historia, że chcą utrzymywać LH2 przez długi czas na orbicie. Za czasów Constellation to był jeden z głównych problemów z Aresem V, że bardzo to ograniczało możliwości późniejszego lotu ku Księżycowi z odpowiednim zapasem paliwa. Coś się tutaj technologia mocno posunęła w międzyczasie?

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Vulcan - nowa rodzina amerykańskich rakiet
« Odpowiedź #29 dnia: Wrzesień 30, 2015, 12:00 »
Nowy filmik, z przytykiem w kierunku SpaceX. :P


Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Vulcan - nowa rodzina amerykańskich rakiet
« Odpowiedź #29 dnia: Wrzesień 30, 2015, 12:00 »