WPROWADZENIE
Chang'e 3 (CE-3) jest pierwszym chińskim lądownikiem księżycowym, stanowiącym drugi etap chińskiego programu księżycowego (China Lunar Exploration Program - CLEP). Misja ma przede wszystkim zadania inżynieryjne. Zaliczają się do nich: opracowanie i przetestowanie szeregu technologii i procedur pozwalających na miękkie lądowanie na Księżycu oraz dostarczenie na niego łazika (autonomicznego działania sondy podczas lotu, nawigacji autonomicznej podczas lądowania, nowatorskiego systemu kontroli temperatury, metody miękkiego lądowania na Księżycu, oraz zdalnego operowania sondą na powierzchni Księżyca) w celu podniesienia poziomu technologii kosmicznych w przemyśle chińskim; samodzielne zbudowanie w pełni funkcjonalnej sondy kosmicznej umożliwiającej badania powierzchni innego ciała niebieskiego; oraz zbudowanie lub usprawnienie infrastruktury naziemnej pozwalającej na prowadzenie złożonych misji kosmicznych poza orbitą okołoziemską (sieci komunikacyjnej, systemu zarządzania danymi, oraz infrastruktury związanej ze starem). Ponadto lądownik pozwala na wykonanie niewielkiego programu naukowego. Do jego zasadniczych celów zaliczają: określenie topografii i geomorfologii miejsca lądowania oraz struktury regolitu; wykonanie globalnych obserwacji plazmosfery Ziemi; oraz wykonanie obserwacji astronomicznych w zakresie ultrafioletu.
Łazik umożliwia przetestowanie technologii związanych z poruszaniem się na powierzchni ciała niebieskiego, w tym technik sterowania zdalnego, unikania przeszkód, oraz planowania kolejnych czynności na podstawie uzyskiwanych danych. Do jego celów naukowych zaliczają się: scharakteryzowanie geomorfologii terenu w miejscu lądowania oraz faktury i struktury regolitu; scharakteryzowanie budowy geologicznej warstw podpowierzchniowych wzdłuż trasy jazdy; oraz określenie składu mineralnego i pierwiastkowego skał i regolitu.
Misja jest zarządzana przez Narodową Administrację Badań Naukowych, Rozwoju Technologii i Przemysły dla Sektora Obronnego (State Administration of Science, Technology and Industry for National Defence - SASTIND). Głównym konstruktorem sondy jest Chińska Akademia Technologii Kosmicznych (China Academy of Space Technology - CAST) wchodząca w skład Korporacji Badań Naukowych i Technologii Aerokosmicznych (China Aerospace Science and Technology Corporation - CASC). Za zaprojektowanie i rozwój sondy jest odpowiedzialny Instytut Inżynierii Systemów Aerokosmicznych w Szanghaju (Shanghai Aerospace System Engineering Institute) na mocy kontraktu z CASC.
Nazwa misji wywodzi się z chińskiej mitologii, w której Chang'e jest boginią Księżyca. Nazwa łazika Yutu (Jadeitowy Królik) została zaczerpnięta również z tego mitu. Yutu jest w nim towarzyszem bogini Chang'e.