Autor Wątek: Przyszłe załogi  (Przeczytany 586964 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline NewMan

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 429
Odp: Przyszłe załogi
« Odpowiedź #1515 dnia: Styczeń 17, 2019, 20:33 »
Rosyjski oddział kosmonautów w 2018 zmniejszył się o 1osobę - weterana 2 lotów – S.Riazanskijego.

Zatem w Rosji na początku 2019 jest 25 kosmonautów „aktywnych” – pracujących w oddziale kosmonautów Centrum Przygotowań Kosmonautów.
Encyklopedie internetowe wymieniają ciągle (chyba siłą przyzwyczajenia) dwóch kosmonautów działających w Korporacji Rakietowo - Kosmicznej „Energia”. Ale wiek tych dwóch – A.Kaleri’ego (62 lata) i P.Winogradowa (65 lat) i to funkcjonowanie w odrębnym „oddzialiku” – nie daje im szans do znalezienia się w PRZYSZŁYCH ZAŁOGACH.

Niemożność zwiększenia użytkowania naukowego rosyjskiego segmentu dalej wymuszała redukcję lotów rosyjskich kosmonautów.
W 2018 TRZECH Rosjan wystartowało na pokład Stacji: O.Artiemjew po raz drugi, S.Prokopiew po raz pierwszy (jako pierwszy z naboru 2010) oraz O.Kononienko po raz czwarty.
A.Owczynin mógłyby być czwartym, ale jak wiadomo – nie doleciał na orbitę

W tej sytuacji wśród rosyjskich kosmonautów jest 13 doświadczonych i 12 nowicjuszy.

Spośród tych doświadczonych, to prym wiedzie F.Jurczychin, który był w kosmosie 5 razy, za nim jest O.Kononienko – w swoim czwartym locie,
A.Szkaplerow był w kosmosie 3 razy,
siedmiu było 2 razy
i trzech 1 raz.
Weteranów z „Energii” (A.Kaleri’ego, który poleciał w kosmos 5 razy i P.Winogradowa, który poleciał 3 razy) do tej statystyki doświadczenia już właściwie nie można liczyć.

Z wyjątkiem wymienionego S.Prokopiewa, który zdobył doświadczenie pracy na orbicie, pozostałym nowicjuszom upłynął kolejny rok na czekaniu na swoją szansę na lot. Najbardziej „poszkodowanym” jest N.Tichonow (przyjęty w 2006 jeszcze do normalnie funkcjonującego oddziału kosmonautów „Energii”, potem w 2011 wcielony do jednolitego oddziału rosyjskich kosmonautów), który był zaliczany do różnych załóg i „wypadał” z nich, a to z powodu opóźnienia przygotowania modułu „Nauka”, a to z powodu konieczności uwolnienia miejsca dla kosmonauty „gościa” ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Rosyjskie Sojuzy są niedoskonałe jak pokazał przykład rakiety nośnej Sojuza MS-10, ale ciągle są jedynymi statkami zdolnymi dostarczać załogi na Stację.
W 2019 Rosja planuje wysłać trzy misje załogowe, a od 2020 po dwie rocznie.

W składzie PRZYSZŁYCH ZAŁÓG tegorocznych Sojuzów poleci TRZECH kosmonautów.
Ponieważ źródła internetowe są pełne rozbieżności i niekonsekwencji, podaję dane zaczerpnięte ze strony „Loty kosmiczne”.
Szansę na lot w 2019 mają tylko kosmonauci doświadczeni: A.Owczynin (1 lot i1 nieudany start), A.Skworcow i O.Skripoczka (obaj po 2 loty).

Oznacza to, że nowicjusze spędzą kolejny rok na Ziemi, podczas, gdy do szkolenia przystąpiła nowo wybrana ośmioosobowa grupa kandydatów wyselekcjonowanych w 2018.
Ale taka jest chyba polityka jeszcze od czasów Związku Sowieckiego. Zawsze wybierali więcej kandydatów niż mieli perspektyw do obsadzenia miejsc w statkach kosmicznych – z 20 lotników z pierwszego „gagarinowskiego” naboru w kosmos poleciało 12.
Dla porównania – NASA z pierwszej siódemki astronautów wybranych do programu Mercury w kosmos polecieli wszyscy.


W przewidywaniach załóg dwóch Sojuzów we 2020 pojawiają się nazwiska weteranów: S.Ryżykowa (1 lot) i A.Iwaniszyna (2 loty) oraz nowicjusza I.Wagnera.

Oczywiście wiele wskazuje na to, że Amerykanie chcą przejść na formułę „direct handover”. Wówczas nastąpi odseparowanie Amerykanów od rosyjskich Sojuzów, i zapewne te miejsca w Sojuzach MS-16 i MS-17, na których wymieniani są teraz Amerykanie, mogą zostać zwolnione do wykorzystania przez Rosjan.
Jednak, niektóre źródła internetowe ciągle sugerują, że wymiana załóg może pozostać w dotychczasowym reżimie, wymagającym, aby na Stacji stale pozostawał co najmniej jeden Rosjanin obsługujący rosyjski segment Stacji i co najmniej jeden Amerykanin obsługujący USOS, przy okresowym cumowaniu tylko jednego statku do Stacji. Wówczas Amerykanie będą latać dalej Sojuzami, a jedno miejsce w załogach Dragonów i Starlinerów będą udostępniać Rosjanom.

Tak więc perspektywa lotów rosyjskich kosmonautów w 2020 może trochę wzrośnie.

Oprócz przebywającego na orbicie O.Kononienki i wymienionych sześciu członków załóg Sojuzów w rosyjskim oddziale jest jeszcze osiemnastu kosmonautów.

Swojej szansy na kolejny (byłby to szósty) lot nie doczeka się już pewnie F.Jurczychin – ma już ponad 60 lat.
Pozostali doświadczeni to A.Borisienko (54 lata) i pięciu czterdziestolatków. Myślę, że mają oni szansę na dowodzenie przyszłymi Sojuzami.

Cierpliwość potrzebna jest nowicjuszom. Ośmiu z nich (zarówno z naboru 2010 jak i z 2012) jest jeszcze przed czterdziestką, czyli mają szansę doczekać się na lot w kosmos.
Natomiast A.Babkin (z naboru 2010) ma już 49 lat, a P.Dubrow (z naboru 2012) przekroczył 40.
Zwraca uwagę to, że jeżeli potwierdzi się udział I.Wagnera w załodze Sojuza MS-17, to jest on najmłodszym ze wszystkich kandydatów z obu naborów, czyli to nie kryterium wieku decyduje o przydziale do załóg.
Trudniejsza wydaje się sytuacja A.Ajmachanowa, który szkolił się do lotu w kosmos już w 2005 jako Kazach, a od 2014 jako obywatel rosyjski; ma już 52 lata.

c.d.n.
Newman

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: Przyszłe załogi
« Odpowiedź #1516 dnia: Styczeń 17, 2019, 21:12 »
Dzięki NewMan za doskonałe jak zwykle analizy!

Offline NewMan

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 429
Odp: Przyszłe załogi
« Odpowiedź #1517 dnia: Styczeń 20, 2019, 20:52 »
Chiński oddział taikonautów działa chyba bez zmian.
Tak można przypuszczać, skoro nie ma informacji o zmianach.
Brak informacji oznacza, że w jego skład w dalszym ciągu wchodzi (chyba – o czym niżej) 13 wymienionych z nazwiska i imienia osób.
Sześciu taikonautów działa w nim od 1996, a kolejnych siedmioro od 2010.

2018 znowu był rokiem, w którym żaden chiński statek nie poleciał w kosmos.
Czyli w dalszym ciągu mamy sytuację, że jest jeden taikonauta trzykrotnie latający w kosmos, jeden dwukrotnie latający w kosmos, podczas gdy siedmioro innych poleciało jeden raz.
Czterech pozostałych Chińczyków nie ma doświadczenia w przebywaniu na orbicie.
O trzech z nich w ogóle niewiele wiemy: są podane tylko ich nazwiska, nie ma ich zdjęć, ani biogramów, ani choćby dat urodzenia.
O czwartym nowicjuszu – Ye Guangfu – wiadomo odrobinę więcej. Pewnie dlatego go znamy, że 2016 wziął udział w europejskim szkoleniu astronautycznym CAVES 2016.

Ponadto w rosyjskiej encyklopedii „ASTROnote” pojawiła się notka, że Ye Guangfu w maju 2018 wziął udział w dziewiętnastodniowym kompleksowym szkoleniu. W tym szkoleniu był w załodze z znanymi doświadczonymi taikonautami: Wang Yaping i Chen Dongiem. A szkoliła się grupa piętnastu taikonautów.

To podsumowuje nasz stan wiedzy o chińskim oddziale: encyklopedia „ASTROnote” wymienia 13 nazwisk członków oddziału i jednocześnie podaje, że w szkoleniu brało udział 15.

Chiny zamierzają zacząć budować swoją stację kosmiczną (już mniej więcej klasy rosyjskiego Mira) w 2020.
Też mają ją obsługiwać trzyosobowymi statkami Shenzhou.
No to może wtedy dowiemy się czegoś więcej o chińskich (przyszłych) zdobywcach kosmosu.


Najnowsze informacje wskazują, że następuje przyspieszenie załogowych planów kosmicznych Indii.
Pod koniec 2018 ogłoszono o przeznaczeniu dużych środków finansowych na realizację lotów załogowych, tak rozpoczęły się przed 2022, czyli np. w grudniu 2021.
Na początku 2019 ogłoszono, że rekrutacja zostanie przeprowadzona wśród personelu indyjskich sił powietrznych, a kobiety będą traktowane tak samo jak mężczyźni.
Wybranych zostanie 10 kandydatów, potem wyselekcjonuje się 2-3 najlepszych. Ale i tak jeszcze nie zdecydowano, ilu wejdzie w skład pierwszej załogi: może jeden, może dwóch.
Tak czy inaczej, program indyjski przyspieszył i być może w przyszłym roku pojawią się pierwsi kandydaci na vyomanuatów.


Umilkły natomiast informacje o irańskim (załogowym) programie kosmicznym.
Może to stanowić potwierdzenie tych zapowiedzi, które mówiły o zamknięciu programu załogowego z powodu kosztów.


Chyba już nie doczekamy się, aby Europejska Agencja Kosmiczna dokładnie zaprezentowała swoich astronautów z podziałem na „aktywnych”, „management”, czy może „były”.
I ciągle trzeba dedukować.

Astronauta „aktywnym” przestał być Hiszpan – Pedro Duque (nabór z 1992 i 2 loty) przyjmując 6 czerwca 2018 w nowym hiszpańskim rządzie stanowisko ministra nauki, innowacji i wyższych uczelni. Biogram P.Duque na stronie ESA jest opatrzony datą aktualizacji właśnie 6 czerwca 2018, ale próżno szukać nim informacji o jego nowym (nie-astronautycznym) stanowisku. Dziwna ta polityka informacyjna.

Po odejściu Hiszpana w ESA pozostaje 14 astronautów.
Można tylko nabrać wątpliwości, czy wszyscy na pewno są „aktywni”, w szczególności czy Belg F.De Winne (od 2012 jest szefem Europejskiego Centrum Astronautów), jest bardziej „managerem” niż astronautą „aktywnym”, czyli możliwym do zakwalifikowania się do przyszłego lotu.

Skład narodowościowy (z wyjątkiem odejścia Hiszpana) nie uległ większym zmianom. W jego skład wchodzi czworo Włochów, po trzech Niemców i Francuzów, Brytyjczyk, Belg, Holender i Duńczyk.

2018 był rokiem Niemca A.Gersta – poleciał w swój drugi lot kosmiczny, pełniąc funkcję dowódcy 57 załogi Stacji.

Wszyscy astronauci ESA są doświadczonymi:
trzech (J.F.Clervoy, R.Vittori i P.Nespoli) było w kosmosie trzy razy,
pięciu (H.Schlegel , L.Eyharts, F.De Winne, A.Kuipers i A.Gerst) było w kosmosie po dwa razy,
pięcioro (L.Parmitano, S.Cristoforetti, A.Mogensen, T.Peake oraz T.Pesquet) jeden raz.
Jednym nowicjuszem jest M.Maurer.

Kolejnym Europejczykiem w kosmosie będzie Włoch L.Parmitano, który ma polecieć na pokładzie Sojuza MS-13 w lipcu 2019.
Dalsze plany nie są sprecyzowane (a może tylko nie są ogłoszone). Zapewne ESA będzie chciała utrzymać możliwość pracy jednego swojego astronauty na Stacji przez pół roku co roku, choć szczegóły pewnie zostaną ustalone po tym, jak do użytkowania wejdą nowe amerykańskie statki załogowe.

Pojawiały się informacje, że następny w kolejności miały być Brytyjczyk T.Peake.

Wydaje się, że do PRZYSZŁYCH ZAŁÓG dostaną się potem pozostali astronauci z naboru 2009 (czyli obecni czterdziestolatkowie) – Włoszka S.Cristoforetti i Francuz T.Pesquet.
Pewnie też poleci w swój pierwszy lot Niemiec M.Maurer, przecież po to go chyba przyjęto do korpusu astronautów; zwraca uwagę, że jest on najstarszy z tego pokolenia.
Możliwości lotu Duńczyka A.Mogensena są uzależnione od możliwości Danii w sfinansowaniu jego lotu.


Przedstawiciel włoskich sił powietrznych W.Villadei – rozpoczął w 2018 nowy etap szkolenia, w tym zaznajomienie się ze zmodyfikowanym Sojuzem.
Szansy na lot (w sensie jakiegoś miejsca w PRZYSZŁEJ ZAŁODZE statku kosmicznego) nie widać.



Ciągle też działa niemiecka inicjatywa „Die Astronautin”.
Po rezygnacji jednej z kandydatek – pilotki Nicoli Bauman, pojawiła się kolejna – astrofizyczka Suzanna Randall.
Cel pozostaje niezmieniony: lot kosmiczny pierwszej Niemki przed końcem dekady.
Potrzebne są dwie rzeczy: pieniądze i wolne miejsce w PRZYSZŁEJ ZAŁODZE jakiegoś statku kosmicznego.



W Japońskiej Agencji Eksploracji Kosmicznej bez zmian.
W 2018 zakończył swój pierwszy lot najmłodszy z japońskich astronautów – N.Kanai.
Ciągle jest siedmiu japońskich astronautów.
Wszyscy oni już pracowali w kosmosie.
Najbardziej doświadczony K.Wakata był w kosmosie cztery razy,
dwóch (S.Noguchi i A.Hoshide) byli w kosmosie dwa razy,
czterej pozostali (S.Furukawa, K.Yui, T.Onishi i N.Kanai) byli w kosmosie jeden raz.

Do swoich trzecich lotów przygotowują się S.Noguchi (w załodze Stacji 62/63) i A.Hoshide (w załodze 64/65).
„Loty kosmiczne” umieszczają S.Noguchiego jeszcze w załodze Sojuza MS-16 (start w kwietniu 2020), chociaż sam Soichi tweetował na Nowy Rok: „I will be on board one of the new US commercial vehicle”.

To kolejny znak, że po pomyślnym przetestowaniu Dragonów i Starlinerów, i po dopuszczeniu ich do rutynowych lotów, może dojść znacznego przeorganizowania miejsce w załogach poszczególnych statków.


Nie mają tego zmartwienia astronauci Kanadyjskiej Agencji Kosmicznej.
David Saint-Jacques przebywa właśnie na Stacji (doleciawszy tam Sojuzem MS-11 w grudniu 2018).
Na Ziemi pozostają: jego kolega z naboru 2009 Jeremy Hansen oraz kandydaci z naboru 2017: Jennifer Sidey-Gibbons oraz Joshua Kutryk, przewidywani do kolejnego kanadyjskiego miejsca w załodze Stacji – za 5 lat.
Ciekawe, czy pojawi się przed nimi jakaś inna szansa na lot w kosmos.


Natomiast krajem, który w 2019 znajdzie się wśród krajów, które wysłały (zapłaciły za wysłanie) swojego przedstawiciela w kosmos, będą Zjednoczone Emiraty Arabskie.
Problem ze startem Sojuza MS-10 dotknął nie tylko Rosjan i Amerykanów, ale i błyskawicznie wyselekcjonowanych i przygotowujących się pilotów z ZEA: Hazzy Al Mansouri’ego oraz Sultana Al Niyadi’ego. Spowodował (w związku z koniecznością znalezienia miejsca w Sojuzie lądującym) półroczne opóźnienie lotu planowanego na marzec 2019.
Start jednego z nich – najprawdopodobniej Al Mansouri’ego – odbędzie się w październiku 2019.


Przykład Zjednoczonych Emiratów Arabskich okazał się „zaraźliwy”.
O współpracy z Roskosmosem (w tym w szczególności o przygotowaniu przedstawicieli tych krajów do lotu w kosmos) w 2018 zaczęły rozmawiać Bahrajn i Arabia Saudyjska.
Nie mogę się oprzeć wrażeniu, że o zainteresowaniu Rosjan współpracą z krajami znad Zatoki Perskiej decydują ich „zdolności płatnicze”.

Na ile te plany polecania na orbitę na pokładach Sojuzów staną się realne?
Możliwe, że to opiera się to na następującym założeniu:
Dragony i Starlinery zaczynają latać systematycznie na ISS, i przejmują całkowicie transport astronautów NASA, ESA i JAXA;
Rosjanie nie zwiększają swojej stałej obecności na Stacji i w ten sposób „zaoszczędzają” jedno miejsce w Sojuzach do sprzedaży dla państwa arabskich lub innych, które będą w stanie ponieść te astronomiczne (czy raczej astronautyczne) koszty.
Tak czy inaczej, te przyszłe możliwości zależą od sukcesu inżynierów SpaceX i Boeinga.



Inną drogą zamierza chyba postępować Pakistan.
Oni ogłosili, że chcą współpracować z Chinami i do 2022 wysłać swojego …nautę na pokładzie chińskiego statku załogowego oraz że już wkrótce rozpoczną selekcję kandydatów.


Mniej sprecyzowane ambicje ujawnił prezydent Turcji. Ogłosił on rozwój eksploracji kosmosu, włącznie z wysłaniem Turka w kosmos. Ma to być zadanie dla obecnego młodego pokolenia.

Optymiści z antypodów liczą natomiast na możliwość zainicjowania lotów załogowych Australii, w związku z utworzeniem w 2018 Australijskiej Agencji Kosmicznej.


Cóż, łączmy się w takim optymizmie, jeśli chcemy oglądać więcej PRZYSZŁYCH ZAŁÓG startujących w kosmos.


NewMan

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Przyszłe załogi
« Odpowiedź #1518 dnia: Styczeń 20, 2019, 22:06 »
W tym roku tajkonautów również nie ma co się spodziewać. Chyba raczej dopiero gdy powstanie Stacja dowiemy się kto jeszcze z chińskich "pionierów" będzie latać.

Poza tym pewnie Chiny będą chciały zrealizować swoją formę interkosmosu (np Pakistan czy Nigeria). O właśnie NewManie - czy o astro-Nigeryjczyku pojawiły się jakieś nowe informacje?

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Przyszłe załogi
« Odpowiedź #1518 dnia: Styczeń 20, 2019, 22:06 »

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5262
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: Przyszłe załogi
« Odpowiedź #1519 dnia: Styczeń 20, 2019, 22:19 »
Nigeryjczyk, na podstawie mejla od jego kuzyna, od dwudziestu paru lat siedzi na Salucie-7 i liczy na powrót na Ziemię :)
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline NewMan

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 429
Odp: Przyszłe załogi
« Odpowiedź #1520 dnia: Styczeń 20, 2019, 22:24 »
Kanarkusie.

Nigeryjczyków pominąłem świadomie, bo nie znalazłem o nich żadnych nowych newsów.

NewMan

Offline mss

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 9496
  • he/him
    • Astronauci i ich loty...
Odp: Przyszłe załogi
« Odpowiedź #1521 dnia: Styczeń 22, 2019, 21:24 »
https://www.nasa.gov/feature/nasa-announces-updated-crew-assignment-for-boeing-flight-test

Cytuj
Jan. 22, 2019
NASA Announces Updated Crew Assignment for Boeing Flight Test


NASA astronaut Mike Fincke has been added to the crew of the Boeing CST-100 Starliner’s Crew Flight Test. He previously served as an International Space Station flight engineer and science officer on Expedition 9, and commanded the station on Expedition 18.
Credits: NASA

NASA astronaut E. Michael “Mike” Fincke has been added to the crew of the Boeing CST-100 Starliner’s Crew Flight Test, scheduled to launch later this year.

Fincke takes the place of astronaut Eric Boe, originally assigned to the mission in August 2018. Boe is unable to fly due to medical reasons; he will replace Fincke as the assistant to the chief for commercial crew in the astronaut office at NASA’s Johnson Space Center.


This will be Fincke’s fourth trip to space since joining the astronaut corps in 1996. He previously served as an International Space Station flight engineer and science officer on Expedition 9, and commanded the station on Expedition 18. He returned as a mission specialist for the STS-134 crew on space shuttle Endeavour’s final mission. So far, the Pennsylvania native has spent 382 days in space and performed nine spacewalks.

In addition, Fincke, who is a retired U.S. Air Force colonel, has served as assistant to the chief for commercial crew in the astronaut office since 2013. In that role, he has worked closely with both Boeing and SpaceX, and with the astronauts assigned to their vehicles on the development and testing of the new spacecraft.

Fincke will begin training immediately alongside NASA’s Nicole Mann and Boeing’s Chris Ferguson, who were both assigned to the mission in August 2018.

The Starliner’s Crew Flight Test will be the first time that the new spacecraft, which is being developed and built by Boeing as part of NASA’s Commercial Crew Program, is launched into space with humans on board. An uncrewed flight test of the Starliner will test the spacecraft’s critical systems prior to Fincke, Ferguson and Mann’s launch.

Follow Fincke on Twitter at @astroironmike.
"Why is it that nobody understands me, yet everybody likes me?"
- Albert Einstein

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Przyszłe załogi
« Odpowiedź #1522 dnia: Styczeń 22, 2019, 22:13 »
Ciekawe , że nie wybrali dublera
http://lk.astronautilus.pl/loty/cst1002.htm

Raczej za mało czasu pozostało na przygotowania do lotu, by mieć nadzieję na jego dłuższy pobyt na ISS.
W każdym razie jest ciągle tym astronautą, który nadal jest w grze -  jeden z czworga , który pozostał z naboru 1996 i wg mnie, o największych szansach na kolejny lot.

http://www.forum.kosmonauta.net/index.php?topic=3104.msg126493#msg126493

Offline mss

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 9496
  • he/him
    • Astronauci i ich loty...
Odp: Przyszłe załogi
« Odpowiedź #1523 dnia: Styczeń 22, 2019, 22:36 »
http://www.gctc.ru/main.php?id=4490

Zimowe szkolenia w załogach tymczasowych rozpoczęte! W 7 załóg wchodzą kosmonauci Roskosmosu:
A. Iwaniszyn, I. Wagner, N. Tichonow, А. Babkin, wszyscy kandydaci z naboru 2018; astronauta NASA T. Marshburn; kandydaci z ZEA H. Al Mansouri i S. Al Niyadi.

Pierwsza załoga uczestnicząca w treningu to: S. Mikajew, K. Borisow i O. Płatonow:
"Why is it that nobody understands me, yet everybody likes me?"
- Albert Einstein

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Przyszłe załogi
« Odpowiedź #1524 dnia: Styczeń 23, 2019, 00:58 »

Offline mss

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 9496
  • he/him
    • Astronauci i ich loty...
Odp: Przyszłe załogi
« Odpowiedź #1525 dnia: Styczeń 23, 2019, 03:08 »
Nie, tylko będzie to lot bez załogi. Przy okazji ma być wyznaczony na 22 sierpnia i trwać 12 dni.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 23, 2019, 03:10 wysłana przez mss »
"Why is it that nobody understands me, yet everybody likes me?"
- Albert Einstein

Offline mars76

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2618
  • MARS - Zmień swoje miejsce zamieszkania!
Odp: Przyszłe załogi
« Odpowiedź #1526 dnia: Styczeń 23, 2019, 16:38 »
Nie, tylko będzie to lot bez załogi. Przy okazji ma być wyznaczony na 22 sierpnia i trwać 12 dni.
.jakie są przyczyny?

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Przyszłe załogi
« Odpowiedź #1527 dnia: Styczeń 23, 2019, 16:47 »
Nie, tylko będzie to lot bez załogi. Przy okazji ma być wyznaczony na 22 sierpnia i trwać 12 dni.
.jakie są przyczyny?

Wikipedia podaje:
Cytuj
Cytuj
It  will carry no crew members, as it is intended to test a modification of the launch abort system for integration with the Soyuz-2.1a launch vehicle.[2] Unlike the traditional Soyuz-FG launcher which is turned on its launchpad to set azimuth of its flight, Soyuz-2 performs a roll maneuver during its flight to change direction. The maneuver may trigger the analog launch abort system designed for Soyuz-FG. Soyuz MS-14 will test a solution for this issue. The 14th flight of Soyuz MS will be the 143rd flight of a Soyuz spacecraft. If all goes well, future crewed missions will use the new configuration starting with Soyuz MS-16 in early 2020.[1]

Czyli to będzie bezzałogowy lot + jeszcze test następcy Progressa:

Cytuj
The results of the testing will be used in the design of Soyuz GVK, an unmanned cargo delivery and return spacecraft, tentatively scheduled to be launched for the first time in 2022.[3] Soyuz GVK is being designed to be able to deliver 2,000 kg to orbit and return 500 kg back to Earth. Unlike preceding and future Soyuz MS spacecrafts Soyuz MS-14 will lack various crew support systems. This will allow Soyuz MS-14 to bring several times more cargo to the ISS than would be possible otherwise.

https://en.wikipedia.org/wiki/Soyuz_MS-14
https://en.wikipedia.org/wiki/Soyuz_GVK

O Sojuzie GVK nic nie słyszałem!

Offline mss

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 9496
  • he/him
    • Astronauci i ich loty...
Odp: Przyszłe załogi
« Odpowiedź #1528 dnia: Styczeń 23, 2019, 19:11 »
Wg szefa ESA Jan Wörnera Francuz Thomas Pesquet będzie następnym astronautą na pokładzie MSK na przełomie lat 2020/2021.

Cytuj
I proposed @Thom_astro for the next ESA flight opportunity to ISS in late 2020/early 2021 - formal decisions will made by all ISS partners in due time.

https://twitter.com/janwoerner/status/1088050840244535296
"Why is it that nobody understands me, yet everybody likes me?"
- Albert Einstein

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Przyszłe załogi
« Odpowiedź #1529 dnia: Styczeń 24, 2019, 16:53 »
Zmiany w pierwszej załodze Starlinera
BY MICHAŁ MOROZ ON 24 STYCZNIA 2019


Pierwotny skład pierwszej załogi Starlinera / NASA

22 stycznia NASA poinformowała o zmianie załogi w debiutanckim locie kapsuły Starliner do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Statek kosmiczny Starliner jest rozwijany przez Boeinga dla NASA od 2010 roku. Pojazd finansowany w ramach programu Commercial Crew Development zakłada zaprojektowanie i zbudowanie nowych kapsuł, wynoszonych amerykańskimi rakietami z terenu USA, transportujących astronautów na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. W ramach tego programu rozwijana jest też druga konstrukcja, kapsuła Dragon 2 firmy SpaceX. Od zakończenia programu wahadłowców w 2011 roku Amerykanie latają na ISS wyłącznie na pokładzie rosyjskich kapsuł Sojuz.

Pojazd Starliner (znany również pod nazwą CST-100) ma 13 ton masy startowej oraz 11 metrów sześciennych objętości wnętrza. Na orbitę ma być wynoszony na pokładzie rakiety nośnej Atlas V. Pierwszy załogowy lot testowy powinien odbyć się w trzecim lub czwartym kwartale 2019 roku.

W sierpniu 2018 roku NASA formalnie wyznaczyła załogi mające brać udział w pierwszych lotach Starlinera oraz Dragona 2, choć już wcześniej wytypowano czwórkę astronautów, którzy rozpoczęli trening do lotu w obu kapsułach. Jednym z tych wytypowanych osób był Eric Boe, dwukrotny pilot wahadłowca kosmicznego i uczestnik misji STS-126 i STS-133.


Mike Fincke na ISS / NASA

Wraz z Ericiem Boe do pierwszego lotu Starlinera wyznaczeni zostali Chris Ferguson, były astronauta NASA i dowódca ostatniej misji wahadłowca STS-135, a obecnie pracujący dla Boeinga, oraz Nicole Mann z NASA, dla której będzie to pierwszy lot. 22 stycznia NASA poinformowała, że z przyczyn medycznych Eric Boe zostanie zastąpiony przez Mike’a Fincke, doświadczonego astronautę NASA, uczestnika trzech misji kosmicznych, który spędził już ponad rok na orbicie Ziemi. Fincke był członkiem dwóch załóg ISS w 2004 oraz 2008-2009 roku, a po raz ostatni odwiedził ISS podczas przedostatniej misji wahadłowca, STS-134. Boe przejmie teraz rolę Fincka, i zostanie zastępcą dyrektora programu Commercial Crew z ramienia korpusu astronautów.

Pierwotnie pierwszy lot testowy Starlinera miał trwać tylko kilka dni. Misja prawdopodobnie zostanie jednak znacznie wydłużona. W tej chwili amerykańscy astronauci latają na ISS na pokładzie rosyjskich Sojuzów. Formalnie umowa z Rosja kończy się w kwietniu 2019 i prawdopodobnie nie zostanie przedłużona. Jeżeli USA chciałyby dalej współpracować na tym polu z Rosją, to umowę należało odnowić nawet dwa lata wcześniej, ponieważ tyle trwa zbudowanie nowego statku kosmicznego Sojuz, a Amerykanie bardzo chcą uniknąć sytuacji, w której astronauty NASA nie byłoby nawet na moment na pokładzie ISS. Na stacji kosmicznej na stale przebywają załogi od 2000 roku

(NASA)
https://kosmonauta.net/2019/01/zmiany-w-pierwszej-zalodze-starlinera/#prettyPhoto

Boe pulled from commercial crew test flight due to medical issue
January 22, 2019 William Harwood


NASA astronaut Eric Boe poses as he exits the Boeing crew capsule mock-up at the Johnson Space Center in Houston. Credit: NASA/Bill Ingalls

Eric Boe, one of three astronauts assigned to the first piloted test flight of a Boeing CST-100 Starliner commercial crew ship later this year has been removed from the mission due to unspecified medical issues, NASA announced Tuesday. He will be replaced by veteran astronaut Mike Fincke.

Boe will take over Fincke’s role as assistant to the chief for commercial crew operations in the astronaut office at the Johnson Space Center. In keeping with long-standing NASA policy regarding medical privacy, no details about the reason for Boe’s reassignment were provided.

In any case, Boe’s removal is believed to mark the sixth time in U.S. space program history that an astronaut was pulled from a space flight assignment because of a medical issue. (...)


NASA astronaut Mike Fincke. Credit: NASA

(...) SpaceX currently is preparing for an initial unpiloted test flight next month. The Falcon 9 rocket that will be used for that mission was erected atop historic pad 39A at the Kennedy Space Center early Tuesday for a first-stage engine test firing later this week. Behnken and Hurley are expected to take off in the June timeframe, although no official target dates have been set.

Boeing’s initial unpiloted test flight is expected in late March or early April with Ferguson, Mann and Fincke taking off on the spacecraft’s first crewed test flight in August or September. Again, no official target dates have been announced. (...)
https://spaceflightnow.com/2019/01/22/boe-pulled-from-commercial-crew-test-flight-due-to-medical-issue/

https://www.nasaspaceflight.com/2019/01/nasa-test-flight-crew-change-boeings-starliner/

Artykuły astronautyczne

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Przyszłe załogi
« Odpowiedź #1529 dnia: Styczeń 24, 2019, 16:53 »