Autor Wątek: SpaceX  (Przeczytany 1347528 razy)

0 użytkowników i 5 Gości przegląda ten wątek.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
SpaceX
« dnia: Lipiec 13, 2010, 22:53 »
Ten wątek będzie przeznaczony na dokonania firmy SpaceX.

(a w tym poście możliwe, że się znajdzie spis treści, jeśli wątek się okaże być wielki)

Skrócony spis treści:
10/11 lutego 2022 - druga prezentacja pojazdu Starship i Super Heavy
http://www.forum.kosmonauta.net/index.php?topic=68.msg174266#msg174266
« Ostatnia zmiana: Luty 11, 2022, 10:19 wysłana przez kanarkusmaximus »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 13, 2010, 23:06 »
Dotychczasowe ważne wydarzenia związane ze SpaceX:

- Pierwszy start rakiety Falcon 1 (24/03/2006) - nieudany


- Drugi start rakiety Falcon 1 (21/03/2007) - nieudany


- Trzeci start rakiety Falcon 1 (3/08/2008) - nieudany


- Czwarty start rakiety Falcon 1 (28/09/2008) - start udany


- Piąty start rakiety Falcon 1 (14/07/2009) - start udany


I wreszcie pierwszy udany start rakiety Falcon 9 (udany za pierwszym zamachem! ;) ) - 04/06/2010

oraz
http://www.kosmonauta.net/index.php/Misje-bezzalogowe/Orbitalne/2010-05-03-falcon9.html

SpaceX miał wtedy swoje 5 minut sławy:
http://www.kosmonauta.net/index.php/Przyszlosc/Sektor-prywatny/2010-06-05-spacex.html

Po udanym starcie rakiety Falcon 9 wręcz "posypały się" umowy. SpaceX podpisał dwie umowy wartych setki milionów dolarów:
http://www.kosmonauta.net/index.php/Przyszlosc/Sektor-prywatny/17-06-2010kontraktyspacexarianespace.html

A teraz trwają przygotowania do kolejnego startu rakiety Falcon 9, który wg bardzo wiarygodnych źródeł (Astropl) ma datę NET 9 września 2010.

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 15, 2010, 12:11 »
jakiś czas temu odbył się 40 sekundowy test pierwszego stopnia Falcona 9 przeznaczonego na drugi lot:

« Ostatnia zmiana: Lipiec 18, 2010, 08:11 wysłana przez wini »

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 15, 2010, 21:42 »
Wywiad z Kenem Bowersox, byłym astronautą a obecnie inżynierem pracującym dla SpaceX



« Ostatnia zmiana: Lipiec 18, 2010, 10:26 wysłana przez wini »

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: SpaceX
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 15, 2010, 21:42 »

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 17, 2010, 07:28 »
Pierwszy stopień drugiego Falcona 9 przybył na florydę;) artykuł na SFN


Zgodnie z tym co przekazał Musk, drugi stopień przybędzie na Florydę w sierpniu. Również gdzieś w sierpniu dostarczą Dragona. Start ma nastąpić około miesiąca później wiec obecna data 9 sierpnia raczej już jest nieaktualna. Liczyłbym na późny wrzesień/ październik. Opóźnienie spowodowane jest głównie dodatkowymi modyfikacjami Dragona.

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5262
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 17, 2010, 07:48 »
...wiec obecna data 9 sierpnia raczej już jest nieaktualna. Liczyłbym na późny wrzesień/ październik.

To nie było NET 9 sierpnia, lecz NET 9 września. Ale oczywiści jest nieaktualna o "kilka tygodni", czyli rzeczywiście najwcześniej w październiku.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 17, 2010, 07:59 wysłana przez astropl »
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 17, 2010, 08:51 »
...wiec obecna data 9 sierpnia raczej już jest nieaktualna. Liczyłbym na późny wrzesień/ październik.

To nie było NET 9 sierpnia, lecz NET 9 września. Ale oczywiści jest nieaktualna o "kilka tygodni", czyli rzeczywiście najwcześniej w październiku.

oczywiście chodziło o wrzesień, z rozpędu gdzieś mi się ten sierpień wcisnął:)

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 17, 2010, 10:58 »
zapomniałem wcześniej napisać o bardzo ciekawej informacji która pojawiła się w powyższym artykule. To jest to co kiedyś sugerowałem w czasie dyskusji o osłonie termicznej Dragona:

 "It's actually the most powerful stuff known to man. Dragon is capable of re-entering from a lunar velocity, or even a Mars velocity with the heat shield that it has," Musk said.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 17, 2010, 11:46 »
"It's actually the most powerful stuff known to man. Dragon is capable of re-entering from a lunar velocity, or even a Mars velocity with the heat shield that it has," Musk said.

Moim zdaniem są to bardzo odważne słowa, możliwe, że bardzo "marketingowe". Osłona termiczna dla powrotu spoza LEO będzie z pewnością grubsza/cięższa, co pewnie zbyt wielkiego sensu w przypadku lotów orbitalnych nie ma (zawsze można zaoszczędzić dodatkowe setki kilogramów na sprzęt i ładunek).

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #9 dnia: Lipiec 17, 2010, 11:53 »
Ha, a to bardzo ciekawa informacja :) Wydawało mi się, że osłony termiczne statków latających tylko na LEO (a więc Dragony w najbliższej przyszłości) muszą się trochę różnić od tych z kapsuł powracających z dalszych wojaży.

Wg mnie należy te słowa rozumieć jako potwierdzenie, iż konstrukcja/materiał osłony termicznej nadaje się także dla kapsuł powracających z poza LEO, inną sprawą jest, że będzie potrzebna większa (cięższa ta osłona) ;)

Zgodnie z tym co przekazał Musk, drugi stopień przybędzie na Florydę w sierpniu. Również gdzieś w sierpniu dostarczą Dragona.

Artykuł z kosmonauty na ten temat - link.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 05, 2010, 23:43 wysłana przez Matias »

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #10 dnia: Lipiec 17, 2010, 12:39 »
"It's actually the most powerful stuff known to man. Dragon is capable of re-entering from a lunar velocity, or even a Mars velocity with the heat shield that it has," Musk said.

Moim zdaniem są to bardzo odważne słowa, możliwe, że bardzo "marketingowe". Osłona termiczna dla powrotu spoza LEO będzie z pewnością grubsza/cięższa, co pewnie zbyt wielkiego sensu w przypadku lotów orbitalnych nie ma (zawsze można zaoszczędzić dodatkowe setki kilogramów na sprzęt i ładunek).

Nie wiem jak sama konstrukcja kapsuły, pewnie jakieś modyfikacje byłyby niezbędne ale przypominam, że osłona ma grubość 8cm a w czasie powrotu z LEO zostaje z tego "zużyte" zaledwie 1cm. Nie znam się na tym na tyle żeby móc bronić lub obalać te słowa ale jak dla mnie wygląda to na spory zapas:) No ale pewnie szczegóły znają tylko inżynierowie w SpaceX.

Matias materiał z którego osłona jest zrobiona był użyty między innymi dla kapsuły Stardust powracającej z próbkami komety więc można powiedzieć że w sumie jakieś testy przy powrocie z BEO ten materiał już ma za sobą:P
« Ostatnia zmiana: Lipiec 17, 2010, 12:40 wysłana przez wini »

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #11 dnia: Lipiec 20, 2010, 09:23 »
Matias materiał z którego osłona jest zrobiona był użyty między innymi dla kapsuły Stardust powracającej z próbkami komety więc można powiedzieć że w sumie jakieś testy przy powrocie z BEO ten materiał już ma za sobą:P

Dzięki za informację! :)

Offline Maquis

  • Bóg-Imperator ;)
  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2241
  • Muhahahahaha
    • Kosmonauta.net
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #12 dnia: Lipiec 20, 2010, 11:28 »
Ale osłona to nie tylko fizyczna bariera przed plazmą, ale też izolacja przed wysoką temperaturą. Gdyby rozważać samo zużycie osłony to wtedy najlepszy byłyby powłoki metaliczne - jednak przenosiłyby doskonale ciepło do wnętrza pojazdu. Na taki problem natrafiono przy okazji X-20 i tam wyprawiano straszne cuda, żeby sobie z tym poradzić (kieszenie wodne, aktywne chłodzenie itp),  pilot podczas wejścia i tak miałby w kabinie ponad 30 stopni.

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #13 dnia: Lipiec 31, 2010, 09:28 »
pojawiły się dwie prezentacje odnośnie przyszłych planów SpaceX:

pierwsza dotyczy rozwoju Falcona
druga dotyczy rozwoju silnika Merlin 2 i Raptor
« Ostatnia zmiana: Sierpień 07, 2010, 11:01 wysłana przez wini »

Offline perian

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1441
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #14 dnia: Lipiec 31, 2010, 10:56 »
Czyli pogłoski prac nad silnikiem klasy F1 się potwierdzają, co więcej, planują silnik o większym ciągu. No i ten ewolucyjny rozwój, najpierw próba silnika na obecnej rakiecie, potem dopiero budowa nowej rakiety (o ciekawym ułożeniu silników na planie trójkąta).

Poza tym nieco gigantomanii też jest, plany silnika na mieszankę LH2/LO2 na drugi stopień mogą się podobać (bo takie stopnie są najlepsze), ale to zupełnie nowość dla SpaceX.

Zatrudnienie nadal rośnie, już prawie 1200 ludzi. Oby wszystko się udało.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: SpaceX
« Odpowiedź #14 dnia: Lipiec 31, 2010, 10:56 »