Autor Wątek: STS-133  (Przeczytany 498039 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline Sokole Oko

  • Mistrz Jedi
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2569
  • ...and lift off!
    • Polski AstroBloger
Odp: STS-133
« Odpowiedź #540 dnia: Grudzień 03, 2010, 18:27 »
Mam nadzieję, że.... e nie ważne...


Start misji STS-133 nie szybciej niż 3 lutego 2011... :o
NASA chce więcej czasu na dokładne testy i analizy zbiornika zewnętrznego...

Offline Sokole Oko

  • Mistrz Jedi
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2569
  • ...and lift off!
    • Polski AstroBloger
Odp: STS-133
« Odpowiedź #541 dnia: Grudzień 03, 2010, 18:33 »
Okno startowe potrwa od 3 do 10 lutego...

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: STS-133
« Odpowiedź #542 dnia: Grudzień 03, 2010, 18:36 »
Sokole Oko - napisz tak dużo informacji z tej konferencji jak to tylko możliwe!

Nie wiedziałem, ze jest takie okienko startowe! Jak to się ma z HTV-2? Czy możesz na to odpowiedzieć?

Offline Sokole Oko

  • Mistrz Jedi
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2569
  • ...and lift off!
    • Polski AstroBloger
Odp: STS-133
« Odpowiedź #543 dnia: Grudzień 03, 2010, 18:43 »
Nie wszystko co wiem może być oficjalne ale na chwilę obecną, bo słucham jednym uchem...

- okno startowe nie będzie kolidować z HTV-2 (przynajmniej zostanie podjętych możliwie wiele kroków by nie kolidowało)
- NASA prawdopodobnie zamierza przeprowadzić operację rollbacku w celu demontażu zestawu startowego i dokonania dokładnych skanów zbiornika zewnętrznego
- wciąż mówi się o próbnym tankowaniu (zapewne w tej drugiej opcji, o której wspomniał kanarkus kilka postów wcześniej),
- będą robić wszystko by harmonogram lotów STS nie uległ zamianie - tak czy siak chcą się wstrzelić przed ostatni lot Endeavoura (nie wiem czy STS-134 uległaby przez to opóźnieniu czy nie, ale jeśli nie to mielibyśmy... dwie misje w jednym miesiącu?)

Zaraz dopiszę pewnie więcej...
« Ostatnia zmiana: Grudzień 03, 2010, 18:49 wysłana przez Sokole Oko »

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: STS-133
« Odpowiedź #543 dnia: Grudzień 03, 2010, 18:43 »

Offline Sokole Oko

  • Mistrz Jedi
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2569
  • ...and lift off!
    • Polski AstroBloger
Odp: STS-133
« Odpowiedź #544 dnia: Grudzień 03, 2010, 18:48 »
Wciąż reporterzy telefonują i zadają pytania, pojawiły się przypuszczenia o możliwym opóźnieniu misji STS-134 gdyby STS-133 odbywała się w oknie od 3 do 10 lutego....

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5263
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: STS-133
« Odpowiedź #545 dnia: Grudzień 03, 2010, 18:56 »
Rollback chyba nie jest w tej chwili przewidziany, zaś STS-134 ucieka na około 1 kwietnia.
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline Sokole Oko

  • Mistrz Jedi
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2569
  • ...and lift off!
    • Polski AstroBloger
Odp: STS-133
« Odpowiedź #546 dnia: Grudzień 03, 2010, 19:01 »
Tak, powiedzieli o 1 kwietnia dla Endeavoura...

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: STS-133
« Odpowiedź #547 dnia: Grudzień 03, 2010, 19:02 »
Spore opóźnienia!

Warto tu dodać, że 20 marca startuje Sojuz TMA-21...

Offline Sokole Oko

  • Mistrz Jedi
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2569
  • ...and lift off!
    • Polski AstroBloger
Odp: STS-133
« Odpowiedź #548 dnia: Grudzień 03, 2010, 19:15 »
Start planowany jest teraz na na 3 lutego 2011 roku o godzinie 01:34 czasu lokalnego (07:34 czasu polskiego).
I już oficjalnie - okno startowe dla STS-134 otwiera się 1 kwietnia.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: STS-133
« Odpowiedź #549 dnia: Grudzień 03, 2010, 19:30 »
Tylko zaraz zaraz - do którego węzła będzie wtedy zacumowany HTV-2? Nadirowy czy zenitowy? Nie ma tutaj jakiś komplikacji?

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5263
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: STS-133
« Odpowiedź #550 dnia: Grudzień 03, 2010, 20:29 »
Tylko zaraz zaraz - do którego węzła będzie wtedy zacumowany HTV-2? Nadirowy czy zenitowy? Nie ma tutaj jakiś komplikacji?

Jak podają dobrze poinformowane źródła:

HTV-2 mission has been extended to 60 days.
Following HTV-2's berthing to Node 2 Nadir, the EP will be extracted and attached to the JEF.
HTV-2 will then be relocated to Node 2 Zenith, due to clearances with STS-133 payloads in the Shuttle PLB.
Once ELC-4 is attached to the ISS and the STS-133 is gone, the FHRC & CTC-4 will be transferred from the EP on the JEF to ELC-4.
HTV-2 will then be relocated back to Node 2 Nadir, and the EP re-inserted into the ULC.
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: STS-133
« Odpowiedź #551 dnia: Grudzień 03, 2010, 20:48 »
Uuu.. ni z gruszki nie pietruszki takie zmiany :)

A sytuacja z HTV-2 będzie rzeczywiście ciekawa! Niezłe roszady :)

HTV-2 mission has been extended to 60 days.
Following HTV-2's berthing to Node 2 Nadir, the EP will be extracted and attached to the JEF.
HTV-2 will then be relocated to Node 2 Zenith, due to clearances with STS-133 payloads in the Shuttle PLB.
Once ELC-4 is attached to the ISS and the STS-133 is gone, the FHRC & CTC-4 will be transferred from the EP on the JEF to ELC-4.
HTV-2 will then be relocated back to Node 2 Nadir, and the EP re-inserted into the ULC.

Zatem będziemy mieli zadokowanego jednocześnie Discovery i HTV, a więc po raz pierwszy i ostatni w historii amerykański statek załogowy (typu wahadłowiec) będzie zadokowany do Stacji ISS w tym samym czasie co japoński statek zaopatrzeniowy! Nie mogę się doczekać widoczków ze spacerków kosmicznych, zwłaszcza że astronauci najprawdopodobniej będą schodzić do ładowni, chociaż i tak najlepszy widok będzie z kokpitu Discovery, bo HTV będzie zasłaniał widok na Stację ISS :)

Najciekawsze jest to, że ładunki FHRC i CTC-4, które zostaną przetransportowane na orbitę w luku nieciśnieniowym HTV-2, muszą być zainstalowane na platformie ELC-4, która zostanie z kolei dostarczona dopiero przez misję STS-133. Stąd rodzą nam się tutaj manewry w stylu przemieszczenia ładunków FHRC i CTC-4, zainstalowanych na palecie EP, najpierw na japońską platformę sprzętową przy Kibo (JEF), a po odcumowaniu wahadłowca na swoje miejsce na ELC-4 (paleta sprzętowa która będzie zainstalowana na adapterze dolnym, wewnętrznym na bakburcie kratownicy - zdjęcie zamieścił autor tego wątku - Hawkeye, w pierwszym poście) ;)

Ależ się zaparł ten wahadłowiec, żeby nie lecieć ;D

Offline KP

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 760
  • Ale to wszystko ciekawe
Odp: STS-133
« Odpowiedź #552 dnia: Grudzień 03, 2010, 22:12 »
Już z czytania postów robi się mętlik w głowie. A co dopiero będzie jak to będzie się działo w rzeczywistości. I jak np dojdą jakieś problemy z STS-134.  :-[

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: STS-133
« Odpowiedź #553 dnia: Grudzień 03, 2010, 23:27 »
Jak podają dobrze poinformowane źródła:

HTV-2 mission has been extended to 60 days.
Following HTV-2's berthing to Node 2 Nadir, the EP will be extracted and attached to the JEF.
HTV-2 will then be relocated to Node 2 Zenith, due to clearances with STS-133 payloads in the Shuttle PLB.
Once ELC-4 is attached to the ISS and the STS-133 is gone, the FHRC & CTC-4 will be transferred from the EP on the JEF to ELC-4.
HTV-2 will then be relocated back to Node 2 Nadir, and the EP re-inserted into the ULC.

To jest po prostu niesamowite, co oni planują na przyszły rok! :)

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: STS-133
« Odpowiedź #554 dnia: Grudzień 04, 2010, 00:14 »
Najnowszy art na kosmo, sporo tam podsumować, ale myślę, że ten fragment będzie ciekawy :

"Na ten miesiąc planowane jest z kolei przeprowadzenie specjalnego tankowania, które będzie monitorowane przez dużą ilość sprzętu pomiarowego. W tym celu z niektórych miejsc zbiornika zostanie zdjęta pianka, celem założenia urządzeń rejestrujących dane. Potem pianka zostanie napylona z powrotem, celem symulacji prawdziwych warunków tankowania. Dzięki pomiarom możliwe będzie zbadanie zachowania ET-137 w super-zimnych warunkach, kiedy to do jego zbiorników załadowany będzie płynny wodór i tlen (LH2 i LOX)."

Tankowanie to planowane jest na 15 grudnia ;)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: STS-133
« Odpowiedź #554 dnia: Grudzień 04, 2010, 00:14 »