Autor Wątek: Dragon CRS4  (Przeczytany 9568 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline mars76

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2618
  • MARS - Zmień swoje miejsce zamieszkania!
Dragon CRS4
« dnia: Sierpień 16, 2014, 18:20 »
Może trochę wcześnie , ale już pierwsze informacje się pojawiają  w sieci na temat następnej misji zaopatrzeniowej do ISS  a będzie ona ciekawa.
Start na chwilę obecną jest przesunięty z 12  września na 19 ( data oczywiście będzie powiązana z terminem wystrzelenia wcześniejszej misji z Asiasat 6 która jest aktualnie wyznaczona na 26 sierpień - dwie misje "wymieniły się" 1 stopniami Falcona ) 1 stopień ( F9S1-013) przeszedł już testy w McGregor w Texasie , start tradycyjnie z SLC-40 z Florydy.
Na chwilę obecną nie ma oficjalnego potwierdzenia co do sposobu lądowania ; są dwa warianty ; lądowanie na barce ( gdzieś na atlantyku)- oszczędność paliwa ( strata tylko 15%) kosztem bardziej skomplikowanej operacji lub lądowania na lądzie ; operacja łatwiejsza z logistycznego punktu kosztem większego zużycia paliwa ( ok 30%) -ja osobiście jestem zwolennikiem posadzenia 1 stopnia na lądzie ; w lądowanie na barce nie za bardzo wierzę.
Dragon V1 towarowy przewiezie wiele niezbędnych i ważnych "gadżetów"
-przede wszystkim zapasowe baterie do kombinezonów "EMU" do EVA ;po naziemnych testach ( cyrki z bezpiecznikami) NASA postanowiła odroczyć serię EVA do czasu przywiezienia nowych baterii na ISS.
-na pokładzie smoka oprócz standardowego wyposażenia ( jedzenie ; odzież ; przybory osobiste) znajdzie się jednostka ORUs (Orbital Replacement Units) na konkretne zapasowe podzespoły dla ISS ( np wyżej wspomniane baterie)
-w bagażniku zewnętrznym poleci ISS-RapidScat; eksperyment , który będzie przymocowany na Columbusie a wyciągnięty oczywiście za pomocą kanadyjskiej "rączki"; będzie służył do badań powierzchni oceanów; prędkości i kierunki wiatru , urządzenie przywróci zdolność tych pomiarów po awarii anteny na satelicie QuikScat ; poza tym rapidscat jest niskobudżetowym projektem wykonanym z zapasowych komponentów QuikScat i ADEOS II. -bardzo pomoże to opracować dokładne modelu klimatu ( huragany i podobne rozrywki na wodzie)
-w hermetycznej części ma polecieć drukarka 3D firmy Made in Space ( która pierwotnie miała polecieć w misji CRS 5 ) NASA zależy na jak najszybszej zabawie i testach w tą drukarką. Technologia ta zaczyna być intensywnie badana ; pozwoli to na drukowanie wielu części in-situ i będzie kolejnym ułatwieniem w przyszłej eksploatacji deep space. ( dla ciekawości spacex "wydrukował" tą technika silniczki superdraco i już aktualnie w ten sam sposób robią silnik Raptor )

-



Offline jsc

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1905
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Dragon CRS4
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 16, 2014, 20:20 »
Może trochę wcześnie , ale już pierwsze informacje się pojawiają  w sieci na temat następnej misji zaopatrzeniowej do ISS  a będzie ona ciekawa.
Start na chwilę obecną jest przesunięty z 12  września na 19 ( data oczywiście będzie powiązana z terminem wystrzelenia wcześniejszej misji z Asiasat 6 która jest aktualnie wyznaczona na 26 sierpień - dwie misje "wymieniły się" 1 stopniami Falcona ) 1 stopień ( F9S1-013) przeszedł już testy w McGregor w Texasie , start tradycyjnie z SLC-40 z Florydy.
Na chwilę obecną nie ma oficjalnego potwierdzenia co do sposobu lądowania ; są dwa warianty ; lądowanie na barce ( gdzieś na atlantyku)- oszczędność paliwa ( strata tylko 15%) kosztem bardziej skomplikowanej operacji lub lądowania na lądzie ; operacja łatwiejsza z logistycznego punktu kosztem większego zużycia paliwa ( ok 30%) -ja osobiście jestem zwolennikiem posadzenia 1 stopnia na lądzie ; w lądowanie na barce nie za bardzo wierzę.

Offline jsc

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1905
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Dragon CRS4
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 16, 2014, 20:21 »
Bazując na twoim poście pozwoliłem sobie zrobić temat o lądowaniu I stopnia http://www.forum.kosmonauta.net/index.php?topic=1894.0.

Offline jsc

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1905
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Dragon CRS4
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 16, 2014, 20:22 »
Ja też jestem zwolennikiem lądowania na lądzie i mam nadzieję, że ten stopień poleci jeszcze w tym roku.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Dragon CRS4
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 16, 2014, 20:22 »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Dragon CRS4
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 16, 2014, 20:37 »
Pytanie - czy też wątek musi być oddzielnie? :)

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: Dragon CRS4
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 16, 2014, 21:34 »
Racja - zdecydowanie nadmiarowy wątek, skoro jest już o CRS-4 ;D

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Dragon CRS4
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 16, 2014, 22:22 »
No to scaliłem. :)

Offline mars76

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2618
  • MARS - Zmień swoje miejsce zamieszkania!
Odp: Dragon CRS4
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 17, 2014, 05:07 »
Chyba zła wiadomość dla miłośników efektywnych lądowań ; w tej misji znowu będzie wodowanie w oceanie ( ani barka ani ląd ) dopiero później w tym roku doczekamy się tego widowiska -szkoda:(

źródło:
http://spaceflightnow.com/falcon9/010/140815video/#.U_AbG0CxNss

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Dragon CRS4
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 17, 2014, 13:10 »
Moim zdaniem SpaceX po prostu "chucha na zimne" w wersji inżynieryjnej, czyli chce rozwiązać wszystkie techniczne problemy i problemiki przed kolejnym etapem prac. Moim zdaniem to wcale nie taka zła wiadomość tylko dowód na próby minimalizacji ryzyka.

Offline mars76

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2618
  • MARS - Zmień swoje miejsce zamieszkania!
Odp: Dragon CRS4
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 17, 2014, 13:42 »
Moim zdaniem SpaceX po prostu "chucha na zimne" w wersji inżynieryjnej, czyli chce rozwiązać wszystkie techniczne problemy i problemiki przed kolejnym etapem prac. Moim zdaniem to wcale nie taka zła wiadomość tylko dowód na próby minimalizacji ryzyka.
Masz rację ; spiesz się powoli;)) lepiej małymi krokami do przodu niż jednym dużym w tył:)

Offline mars76

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2618
  • MARS - Zmień swoje miejsce zamieszkania!
Odp: Dragon CRS4
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 25, 2014, 17:09 »
Spacex zaprosi maksymalnie 50 przedstawicieli prasy  (social media) na start Dragona w misji CRS-4 w dniach 18-19 września, tyle samo dla (news media) ; NASA Social participants czyli bardziej uprzywilejowani będą mieli okazje do:
- obejrzeć start Falcona
-odbyć wycieczkę po włościach NASA w Kennedy Space Center
-pogawędzić z przedstawicielami NASA i Spacex
-obejrzeć i porobić fotki z platformy startowej
-spotkać entuzjastów z social media + pogawędzenie
-również spotkanie z członkami social media z firm spacex i nasa
Takie to atrakcje wymyslili

https://www.newspacewatch.com/

Offline Air Q

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1895
Odp: Dragon CRS4
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 25, 2014, 22:41 »
Moim zdaniem SpaceX po prostu "chucha na zimne" w wersji inżynieryjnej, czyli chce rozwiązać wszystkie techniczne problemy i problemiki przed kolejnym etapem prac. Moim zdaniem to wcale nie taka zła wiadomość tylko dowód na próby minimalizacji ryzyka.
Zmiana w manifeście spowodowała, że Asiasat-6 korzysta z pierwszego członu pierwotnie przeznaczonego dla CRS-4. Wygląda więc, że CRS-4 nie będzie miał nawet nóg.
http://www.reddit.com/r/spacex/comments/2e8qdr/why_wont_crs4_have_landing_legsbetter_rcs/
"One could write a history of science in reverse by assembling the solemn pronouncements of highest authority about what could not be done and could never happen."
http://qt.exploratorium.edu/mars/opportunity
Sprawdź SOL: http://www.greuti.ch/oppy/html/filenames_ltst.htm

Offline mars76

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2618
  • MARS - Zmień swoje miejsce zamieszkania!
Odp: Dragon CRS4
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 26, 2014, 11:30 »
Moim zdaniem SpaceX po prostu "chucha na zimne" w wersji inżynieryjnej, czyli chce rozwiązać wszystkie techniczne problemy i problemiki przed kolejnym etapem prac. Moim zdaniem to wcale nie taka zła wiadomość tylko dowód na próby minimalizacji ryzyka.
Zmiana w manifeście spowodowała, że Asiasat-6 korzysta z pierwszego członu pierwotnie przeznaczonego dla CRS-4. Wygląda więc, że CRS-4 nie będzie miał nawet nóg.
http://www.reddit.com/r/spacex/comments/2e8qdr/why_wont_crs4_have_landing_legsbetter_rcs/
O wymianie członów pisaliśmy wcześniej ;co do nóg to w teorii mieli je dołączyć ;musimy trochę poczekać na potwierdzenie

Offline mars76

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2618
  • MARS - Zmień swoje miejsce zamieszkania!
Odp: Dragon CRS4
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 27, 2014, 15:05 »
Prawnopodobnie przesunięcie startu asiasat 6 wpłynie na start misji CRS-4 ( dobrze dla firmy , że orbcomm odroczył start swoich następnych satelitów)

Offline mikii77

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 268
  • LOXem, naftą i SOLIDem
Odp: Dragon CRS4
« Odpowiedź #14 dnia: Wrzesień 05, 2014, 13:20 »
Zdjęcie z cyklu: pokaż smoczku, co masz w środku ;D
Go Elon, Go!!!

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Dragon CRS4
« Odpowiedź #14 dnia: Wrzesień 05, 2014, 13:20 »