Autor Wątek: Turystyka kosmiczna  (Przeczytany 109390 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Turystyka kosmiczna
« Odpowiedź #165 dnia: Kwiecień 08, 2018, 21:56 »
Firma wygląda na pogrobowca jednej z wielu podobnych, jakie wykluły się z 10 lat temu na fali hurra-optymizmu, jak łatwo zarobić na turystyce kosmicznej. Oczywiście nie wyszło, mimo że wydaje się, iż niektórzy byli już blisko.

Ale firma, która zbiera przedpłaty zanim pokaże chociaż skrawek hardwaru, to na 100% przekręt. Myślę, że spokojnie można ten wątek usunąć, a posty przenieść do jakiegoś ogólnego wątku o turystyce new space.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Turystyka kosmiczna
« Odpowiedź #166 dnia: Kwiecień 08, 2018, 22:36 »
Hmm, rzeczywiście jest wątek na NSF, gdzie są mocne słowa krytyki co do tego pomysłu.

https://forum.nasaspaceflight.com/index.php?topic=45415.0

Aczkolwiek jest też artykuł na SpaceNews, choć to samo w sobie nie jest wyznacznikiem "bezpieczeństwa":
http://spacenews.com/startup-announces-plans-for-low-cost-commercial-space-station/
(ale komentarze są mocno negatywne!)

Szybko pojawiły się porównania do Mars One...

Proponuję tak: pozbierajmy nieco linków o tym, ale osobiście nie przenosiłbym do off-topu. Dlaczego? A nuż znajdzie się jakiś bogacz z Polski, co będzie chciał polecieć i w ostatniej chwili postanowi odwiedzić to forum? ;)

Offline Admiral

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 11
  • LOXem i metanem! ;)
Odp: Turystyka kosmiczna
« Odpowiedź #167 dnia: Kwiecień 08, 2018, 22:38 »
Mówisz że lot do tego hotelu i pobyt 12 dni ma kosztować 9.5 mln., ale z tego co się orientuję to żadna rakieta nie jest w stanie wynieść ludzi za mniej niż kilkanaście/kilkadziesiąt mln USD za osobę a gdzie tu koszty utrzymania stacji, wysłania stacji, wytworzenia odpowiednich technologii, zysk?

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Turystyka kosmiczna
« Odpowiedź #168 dnia: Kwiecień 08, 2018, 22:41 »
Tak, dokładnie ten sam zarzut się pojawia we wszystkich podanych linkach. :)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Turystyka kosmiczna
« Odpowiedź #168 dnia: Kwiecień 08, 2018, 22:41 »

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Turystyka kosmiczna
« Odpowiedź #169 dnia: Kwiecień 08, 2018, 22:53 »
Proponuję tak: pozbierajmy nieco linków o tym, ale osobiście nie przenosiłbym do off-topu. Dlaczego? A nuż znajdzie się jakiś bogacz z Polski, co będzie chciał polecieć i w ostatniej chwili postanowi odwiedzić to forum? ;)

Nie myślałem o OT, ale o przeniesieniu do któregoś z istniejących już wątków, np. zapomnianej od dawna "Turystyki kosmicznej": http://www.forum.kosmonauta.net/index.php?topic=274.150. Może warto przy okazji odświeżyć?

Mówisz że lot do tego hotelu i pobyt 12 dni ma kosztować 9.5 mln., ale z tego co się orientuję to żadna rakieta nie jest w stanie wynieść ludzi za mniej niż kilkanaście/kilkadziesiąt mln USD za osobę a gdzie tu koszty utrzymania stacji, wysłania stacji, wytworzenia odpowiednich technologii, zysk?

O ile dobrze pamiętam, to Bigelow proponował turnusy za ok. 30 mln USD, co i tak jest bardzo tanio. Ale nie zbierał przedpłat, mimo że może się już pochwalić przetestowanym przez NASA BEAM-em.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Turystyka kosmiczna
« Odpowiedź #170 dnia: Kwiecień 09, 2018, 09:03 »
Scaliłem posty z wątkiem Turystyka kosmiczna. Rzeczywiście to najlepsze miejsce na tę dyskusję o "orbitalnym hotelu".

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3829
Odp: Turystyka kosmiczna
« Odpowiedź #171 dnia: Kwiecień 11, 2018, 14:11 »
Nie, no ta wiadomosć z tym hotelem to kolejna bujda na resorach. Popieram jak najbardziej akcję aby takie wątki od razu zamykać i nie marnować czasu na cwaniaków polujących na kosmicznych jeleni.
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8594
Odp: Turystyka kosmiczna
« Odpowiedź #172 dnia: Kwiecień 11, 2018, 14:30 »
Można też załączyć wątek np. ,,Kosmos dla jeleni" itp. ;) i tam załączać podobne pomysły  :)

Offline herkules

  • Zarejestrowany
  • *
  • Wiadomości: 1
  • LOXem i ropą! ;)
    • Jakie są najlepsze tabletki na zmniejszenie wagi (bez recepty)?
Odp: Turystyka kosmiczna
« Odpowiedź #173 dnia: Kwiecień 11, 2018, 14:33 »
Jak na razie turystyka kosmiczna to... kosmicznie odległy temat.  ;) W każdym razie nie wydaje mi się, aby do 2022 było realne postawienie hotelu na orbicie. Tzn. jestem świadomy postępu jaki się odbywa na naszych oczach, ale c'mon. Jakie byłyby tego koszta? Myślę, że zajmie to o wiele więcej lat. I wówczas zblazowani miliarderzy mogliby zarezerwować sobie takiego kosmicznego tripa.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8594
Odp: Turystyka kosmiczna
« Odpowiedź #174 dnia: Kwiecień 11, 2018, 14:41 »
Niekoniecznie. Kosmiczna turystyka to też historia od 2001 roku :) Herkulesie chyba miałeś na myśli w swoim poście kosmiczne hotelarstwo?  :)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Turystyka kosmiczna
« Odpowiedź #175 dnia: Kwiecień 11, 2018, 22:23 »
Chyba miał na myśli tylko to hotelarstwo...

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: Turystyka kosmiczna
« Odpowiedź #176 dnia: Kwiecień 12, 2018, 00:33 »
Nie, no ta wiadomosć z tym hotelem to kolejna bujda na resorach. Popieram jak najbardziej akcję aby takie wątki od razu zamykać i nie marnować czasu na cwaniaków polujących na kosmicznych jeleni.

A ja uważam, że i na takie wątki powinno być miejsce na tym forum. Jasne, że duża część takich firm nie osiągnie swoich celów, ale prędzej czy później którejś się uda. Poza tym kilka lat temu to samo pisano na przykład o SpaceX, także raczej bym skupił się na obserwowaniu niż ocenianiu.

Jak na razie turystyka kosmiczna to... kosmicznie odległy temat.  ;) W każdym razie nie wydaje mi się, aby do 2022 było realne postawienie hotelu na orbicie. Tzn. jestem świadomy postępu jaki się odbywa na naszych oczach, ale c'mon. Jakie byłyby tego koszta? Myślę, że zajmie to o wiele więcej lat. I wówczas zblazowani miliarderzy mogliby zarezerwować sobie takiego kosmicznego tripa.


Sam hotel to technologia używana od kilkudziesięciu lat, nie trzeba tam nic cudownego. Jedynym powodem  dla którego nie powstał do tej pory to koszt lotu. To się zmieni jak BFR spełni swoje założenia a chyba coraz mniej osób nie wierzy w jego powstanie. Podejrzewam, że już są osoby które myślą o tym jak zarobić na tej nowej rakiecie, a cena jaką ta firma podała pasuje własnie pod BFR. Poza tym pamiętajcie, że na zachodzie na rozruch firmy zwyczajowo szuka się inwestorów, to jest inne podejście niż u nas.
Żeby było jasno, nie twierdze że nie są oszustami, może są, to się okaże z czasem, nie podoba mi się tylko jakaś taka tendencja do skreślania z góry wszystkiego co nie pasuje do naszych poglądów czy wyobrażeń.

Offline Jake_Suly

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 187
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Turystyka kosmiczna
« Odpowiedź #177 dnia: Kwiecień 12, 2018, 08:07 »
FH tu nie wystarczy? o ile potencjalna cena może zjechać w dół dzięki tej rakiecie?

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Turystyka kosmiczna
« Odpowiedź #178 dnia: Kwiecień 14, 2018, 21:20 »
FH tu nie wystarczy? o ile potencjalna cena może zjechać w dół dzięki tej rakiecie?

FH do wyniesienie kompleksu pewnie tak, ale do wynoszenia załóg i zapasów - to już będzie za duże. Grafiki sugerują, że jest to mały kompleks, więc pewnie coś małego w rodzaju Progressa by to mogło obsługiwać.

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24496
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Turystyka kosmiczna
« Odpowiedź #179 dnia: Kwiecień 16, 2018, 13:29 »
Orbitalny hotel – kontrowersje
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 16 KWIETNIA 2018

(...) Na opublikowanych grafikach widać małą stację orbitalną z panelami słonecznymi oraz jej przekroje. Objętość wnętrza stacji jest porównywalna z objętością pojedynczych modułów. Brakuje jednak “wypełnienia” tego modułu w elementy, które są częścią systemu podtrzymania życia (w tym i “kosmicznej toalety”). Pojazd, który miałby dowozić kosmicznych turystów do tego hotelu przypomina (lub nim jest) kapsułę CST-100. Firma Boeing jednak nie poinformowała o żadnej współpracy z OS w kwestii lotów astronautów. (...)

http://kosmonauta.net/2018/04/orbitalny-hotel-kontrowersje/

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Turystyka kosmiczna
« Odpowiedź #179 dnia: Kwiecień 16, 2018, 13:29 »