Ankieta

Kiedy pierwszy start orbitalny Starship?

Do końca stycznia 2020
2 (8.3%)
Do końca 2020
7 (29.2%)
Do końca 2021
7 (29.2%)
Do końca 2022
1 (4.2%)
2023-2024
5 (20.8%)
2025-2030
2 (8.3%)
po 2030
0 (0%)

Głosów w sumie: 24

Głosowanie skończone: Sierpień 06, 2019, 10:15

Autor Wątek: BFR / ITS / MCT / Starship  (Przeczytany 1173768 razy)

0 użytkowników i 8 Gości przegląda ten wątek.

Offline Rafał

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 812
  • Nie zapomnijmy o Wenus.
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #1320 dnia: Sierpień 28, 2019, 11:21 »
Dawno, dawno temu w odleglej galaktyce!

Offline ah

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1346
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #1321 dnia: Sierpień 28, 2019, 11:26 »
Jeśli już stosować analogie do rozwoju środków transportu, to bliższa byłaby analogia do rozwoju lotnictwa.
Dotychczasowe rakiety to odpowiedniki balonów, a Starship, co najwyżej jest odpowiednikiem sterowca.
Nadal brakuje nam odpowiednika samolotu.

Eric Berger jest bardzo szybki. Już parę godzin po teście opublikował na https://arstechnica.com/science/2019/08/starhopper-aces-test-sets-up-full-scale-prototype-flights-this-year/ artykuł o konsekwencjach tego sukcesu. Najistotniejsze będą konsekwencje polityczne (amunicja dla sen. Teda Cruza) i natychmiastowa reakcja  Marshall Space Flight Center, który opublikował informację o zainstalowaniu repliki SLS na stanowisku testowym B-2 w Stennis Space Center przygotowując "Green Test"

Offline deathrider

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1154
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #1322 dnia: Sierpień 28, 2019, 11:29 »
Gratulacja dla SpaceX :)

Offline maackn

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 171
  • OLX'em i metanem!
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #1323 dnia: Sierpień 28, 2019, 15:45 »
No to za rok my ze śfagrem też se takie rakiete za szopą pospawamy!

A w oparciu o ostatnie wydarzenia cytat z klasyka:
"Teraz z dziadkiem kupiliśmy „Młodego Technika” i na podwórku pershinga stawiamy. Mówię ci, jak pi***nę, to się mogę tylko o jedno biurko pomylić. Jak zdążą, to coś o tym napiszą."

Musimy jednak pamiętać że za tym bojlerem stoi zespół inżynierów, programistów i kilka lat doświadczeń zlądowań pierwszych stopni.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #1323 dnia: Sierpień 28, 2019, 15:45 »

Offline Tantal

  • Kościoła Latających Bojlerów
  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 772
  • per aspera ad astra
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #1324 dnia: Sierpień 28, 2019, 15:59 »
To niewielki hop dla bojlera, a jak wielki dla ludzkości.

1. Primo: Do lotu orbitalnego droga daleka, ale na suborbitalne jest szansa pewnie nawet w tym roku - obstawiam listopad. Mam urodziny 25go, może SpaceX przyszykuje jakieś małe widowisko wtedy :) Oby bez dużej ilości latających we wszystkie strony czerwonych przedmiotów, by sparafrazować Adama. W przyszłym roku jakiś lot orbitalny.

2. SH na pewno będzie dużo łatwiejszy niż Starship. O wiele mniej technologii do przetestowania, jak już ktoś wyżej napisał i wymienił kluczowe. Silniki działają - przynajmniej póki co - teraz najbardziej jestem ciekawy osłon termicznych i tego zakręconego systemu chłodzenia. A jak już polatają trochę bezzałogowo to właśnie rozwoju systemów potrzebnych do wersji załogowej, bo to zupełnie inna liga pojazdów.

3. Artemida chyba płacze w kącie, if you know what I mean

« Ostatnia zmiana: Sierpień 28, 2019, 16:01 wysłana przez Tantal »

Offline Tantal

  • Kościoła Latających Bojlerów
  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 772
  • per aspera ad astra
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #1325 dnia: Sierpień 29, 2019, 02:28 »
Tymczasem na Twiterze Elon zaczyna roztaczać bliższe i dalsze plany:


- prezentacja 28.09

- pierwszy suborbitalny (ok. 20 km) lot Starshipem już w październiku (sic!)

- orbitalny "shortly thereafter" (sic!!!)

I do tego zaczyna rozkminiać następną generację pojazdów, która ma mieć w planach 18m średnicy (sic!)

Mają rozmach


Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8602
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #1326 dnia: Sierpień 29, 2019, 06:01 »
Czyżby Elon chce wracać po Starship do koncepcji ITS? :-o Takie coś jakby miało latać przy starcie trzeba by ewakuować całą Florydę  :o Strach się bać!

Offline bombastik

  • Junior
  • **
  • Wiadomości: 70
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #1327 dnia: Sierpień 29, 2019, 06:58 »
Czyżby Elon chce wracać po Starship do koncepcji ITS? :-o Takie coś jakby miało latać przy starcie trzeba by ewakuować całą Florydę  :o Strach się bać!

Co to jest ITS?
W necie ciężko coś znaleźć na ten temat :/

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24576
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #1328 dnia: Sierpień 29, 2019, 07:10 »
StarHopper na 150 metrów
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 28 SIERPNIA 2019

(...) Miesiąc później doszło do testu StarHoppera na znacznie wyższy pułap. W nocy z 27 na 28 sierpnia 2019 (w Polsce było to tuż po północny) został wykonany kolejny test StarHoppera. W tym teście pojazd wzniósł się na wysokość około 150 metrów, po czym wykonał ruch na tej samej wysokości a następnie wylądował w innym miejscu niż miejsce startu. Test zakończył się pełnym sukcesem. (...)
https://kosmonauta.net/2019/08/starhopper-na-150-metrow/

Wysoki wzlot Starhoppera. Udany finalny test wczesnego prototypu SpaceX
29 sierpnia 2019, 13:02



Późnym popołudniem 27 sierpnia nad ośrodkiem doświadczalnym firmy SpaceX w stanie Teksas wzniósł się w powietrze eksperymentalny prototyp przyszłego statku kosmicznego Starship. Wczesna i niepełna wersja pojazdu, określana mianem Starhoppera, osiągnęła pułap 150 m, po czym wykonała krótki manewr w locie poziomym, by ostatecznie miękko przyziemić na płycie lądowiska położonego zaraz obok miejsca startu. Cały test przebiegł bez komplikacji, pomimo zanotowanej dzień wcześniej usterki systemu zapłonu.

Najnowszy test pojazdu Starhopper doszedł do skutku 27 sierpnia br. o godz. 18:02 czasu wschodnioamerykańskiego (ET), czyli zaraz po północy czasu polskiego (CEST) w środę 28 sierpnia. Odpalenie przeprowadzono w ośrodku SpaceX w Boca Chica na południowym krańcu amerykańskiego stanu Teksas. Pojazd wystartował do lotu pionowego, po czym zawisł na wysokości około 150 m, wykonując obrót i drobne odchylenie w locie poziomym z wykorzystaniem silników korekcyjnych. Po krótkiej chwili Starhopper przeszedł do obniżania lotu, wykonując miękkie przyziemienie w 57. sekundzie testu.

Cały przebieg próby upubliczniono w ramach internetowego przekazu wideo. W jego trakcie nie było jednak możliwe zweryfikowanie, na jaką konkretnie wysokość wzniósł się pojazd – wskazane 150 m pozostało jak do tej pory wartością deklaratoryjną, jaka została ujęta w materiałach informacyjnych SpaceX.

Domyślnie, obecna próba Starhoppera miała zostać przeprowadzona już 26 sierpnia, jednak została przełożona na kolejny dzień ze względu na usterkę systemu zapłonu (silnik rakiety nie odpalił). Wkrótce potem Elon Musk powiadomił za pośrednictwem mediów społecznościowych, że błąd wymagał sprawdzenia układu inicjującego zapłon.

Pojazd Starhopper napędzany jest pojedynczym silnikiem Raptor, który wykorzystuje mieszankę metanu i ciekłego tlenu. Swój pierwszy swobodny wzlot maszyna zanotowała 25 lipca br., wznosząc się na kilkanaście sekund na wysokość zaledwie kilku metrów nad wyrzutnią.

Krótko po lipcowym teście Musk deklarował, że spodziewa się wykonania kolejnej próby na wysokość 200 metrów w ciągu „tygodnia lub dwóch”. Lot ten został jednak opóźniony z powodu komplikacji administracyjnych dotyczących zezwolenia na przeprowadzenie eksperymentu, wydawanego przez Federalny Urząd Lotnictwa (Federal Aviation Administration, FAA). Poprawione zezwolenie zostało udzielone w piątek 23 sierpnia, ale ograniczyło SpaceX do jednego lotu pojazdu na wysokość 150 metrów. Zwiększył się również wymóg ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej - z 3 milionów do 100 milionów USD, odzwierciedlając większe potencjalne szkody, jakie pojazd mógłby wyrządzić w razie wypadku.




Wynika to głównie ze specyfiki ośrodka SpaceX w południowym Teksasie, który jest ulokowany niemal bezpośrednio przy lokalnych osiedlach - w odległości nie większej niż kilka kilometrów od miejsca, które może w przyszłości stać się orbitalnym portem kosmicznym, w rejonie obecnego Boca Chica Village. W kontekście ostatniego testu, okoliczni mieszkańcy informowali w mediach społecznościowych, że zostali poinformowani przez lokalne służby, aby w momencie odpalenia Starhoppera znajdowali się na zewnątrz swoich zabudowań - na wypadek gdyby eksplozja spowodowała falę uderzeniową, która może rozbić okna.

Po udanym locie Starhoppera, SpaceX zakomunikował przyspieszenie działania w ramach projektu Starship oraz Super Heavy – kolejne starty mają już dotyczyć właściwego prototypu statku kosmicznego, zaprojektowanego ostatecznie jako górny stopień superciężkiego systemu nośnego wielokrotnego użytku. Sam statek Starship ma być zdolny do samodzielnego lotu kosmicznego i osiągania trajektorii orbitalnych.

Obecnie budowane są dwa prototypy pojazdu Starship - jeden w zakładzie w południowym Teksasie, a drugi w ośrodku przemysłowym na Florydzie. Wersja Starship z Florydy zostanie przewieziona ciężarówką i barką do bazy Cape Canaveral na loty testowe.

Prace nad teksańskim pojazdem „Starship Mark 1” zbliżają się już do końca, a na pokładzie montowane są kolejne silniki Raptor, których trójka zasili ostatecznie cały prototyp. Musk oszacował, że system zostanie ukończony w połowie września. Starhopper natomiast będzie teraz używany jako mobilne stanowisko testowe do próbnych odpaleń silnika Raptor.
https://www.space24.pl/wysoki-wzlot-starhoppera-udany-finalny-test-wczesnego-prototypu-spacex

SpaceX’s Starhopper completes test flight
by Jeff Foust — August 27, 2019


SpaceX's Starhopper vehicle lifts off from a pad at the company's test site near Brownsville, Texas, Aug. 27. The vehicle landed on the pad on the left less than a minute later. Credit: SpaceX webcast

WASHINGTON — A prototype of SpaceX’s next-generation launch system performed a brief test flight Aug. 27, a key step in the system’s development.

The “Starhopper” vehicle lifted off from a pad at SpaceX’s test site near Brownsville, Texas, at 6:02 p.m. Eastern. The vehicle took off vertically, translated a short distance, then landed vertically on a different pad a little less than a minute after takeoff.

The long-awaited test was intended to go to an altitude of 150 meters, although it was not immediately clear from the webcast of the flight exactly what altitude the vehicle achieved. The company provided no commentary for the webcast, and ended it shortly after the vehicle made what appeared to be a successful landing.

SpaceX attempted to fly Starhopper Aug. 26, but the attempt was scrubbed after the Raptor engine failed to ignite. SpaceX Chief Executive Elon Musk later tweeted that “dual redundant torch igniters” in the engine appeared to have malfunctioned and needed to be inspected before trying again.

The vehicle, powered by a single Raptor engine that uses methane and liquid oxygen propellants, made its first free flight July 25, rising several meters off the pad before landing about 10 to 15 seconds later. At the time, Musk said he expected a “hop” to an altitude of 200 meters in “a week or two.”

This flight, though, was delayed by issues amending the company’s experimental permit issued by the Federal Aviation Administration’s Office of Commercial Space Transportation. “Need a bit more hazard analysis & should be clear to fly soon,” Musk tweeted Aug. 15.

That revised permit was issued by the FAA Aug. 23, but limited SpaceX to a single flight of the vehicle to 150 meters altitude. The permit also increased the third-party liability insurance requirement from $3 million to $100 million, reflecting the apparently greater potential damage the vehicle could do in the event of an accident.

SpaceX’s South Texas site is unusual in that people live within a few kilometers of what the company eventually plans to be an orbital spaceport, in a subdivision called Boca Chica Village that predates the site by decades. Residents of the subdivision reported on social media that they were informed by local law enforcement to stand outside of their homes during the test, in the event an explosion created a shock wave that could break windows.

While the flight appeared to be a success, SpaceX has no plans to fly Starhopper again. Musk has stated that the company will instead press ahead to flights of prototypes of Starship, designed ultimately to be the reusable upper stage flown on top of a large booster called Super Heavy. Starship, though, will be able to fly on its own and even make orbit, the company says.

Two Starship prototypes are currently under construction, one at the South Texas site and the other at an industrial site in Cocoa, Florida. The Florida version of Starship will be taken by truck and barge to Cape Canaveral for test flights.

Musk had planned to give an update on development of Starship and Super Heavy Aug. 24 at the South Texas site, but he delayed it several days before the event, saying it would be better to hold the event once the “Starship Mark 1” vehicle at the site had three Raptor engines installed, along with other components. Musk estimated that to be completed in mid-September.

Starhopper will now be used as a vertical test stand for Raptor engine tests. “It’s quite robust,” Musk said of the vehicle’s design in an Aug. 25 tweet.
https://spacenews.com/spacexs-starhopper-completes-test-flight/

https://spaceflightnow.com/2019/08/26/starhopper-test-flight/
https://spaceflightnow.com/2019/08/27/spacex-launches-starship-hopper-on-dramatic-test-flight/
https://www.nasaspaceflight.com/2019/08/faa-spacexs-starhopper-hop/
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 06, 2020, 15:53 wysłana przez Orionid »

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8602
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #1329 dnia: Sierpień 29, 2019, 08:54 »
Co to jest ITS?
W necie ciężko coś znaleźć na ten temat :/

Interplanetary Transport System. ITS widnieje też w tytule tego wątku  :)

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8602
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #1330 dnia: Sierpień 29, 2019, 10:11 »
Sprawdziłem w necie i okazuje się że nowy mamut SPACE X ma mieć średnicę większą prawie o dwa razy niż miał mieć ITS  :o

Online Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6542
  • Realista do bólu;-)
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #1331 dnia: Sierpień 29, 2019, 10:28 »
Powoli eko, poczekamy na kolejne testy i ile zasponsoruje wojsko;-)
Z powazaniem
                               Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline Tantal

  • Kościoła Latających Bojlerów
  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 772
  • per aspera ad astra
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #1332 dnia: Sierpień 29, 2019, 12:39 »
Jak widać z testami SSa, wcale nie tak powoli - na razie idą jak burza, tempo nieprawdopodobne. Jeśli nie będzie w ciągu pierwszych kilku testów żadnego RUDa, to lot orbitalny już w pierwszych miesiącach przyszłego roku jest właściwie pewny. Jeszcze parę miesięcy temu to się wydawało niewyobrażalne, obstawiałem 2021-23.

Offline Rafał

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 812
  • Nie zapomnijmy o Wenus.
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #1333 dnia: Sierpień 29, 2019, 13:46 »
IMO nie ma szans na orbitę w 2020. Obsuwy to synonim przemysłu kosmicznego i nawet SpaceX nie wynalazł sposobu na urwanie się od nich. Nie miejmy krótkiej pamięci, hop był planowany na marzec, więc już przy najprostszym Starhopperze jest półroczny rozjazd z planami. Tym bardziej będzie sporo zabawy przy Starshipie, z silnikami i powłokami, które jeszcze nie były oblatane w kosmosie.

Strzelam, że słowa Muska o "orbit attempt" "krótko po październiku" to zapowiedź wzlotu suborbitalnego (test wejścia w atmosferę) daleko od pierwszej prędkości kosmicznej. Bo do układanki z pełnym lotem dochodzi jeszcze SuperHeavy, czyli wyprodukowanie pięćdziesięciu Raptorów (teraz jest bodajże 8 ), złożenie i przetestowanie ogromnej konstrukcji, ogarnięcie stanowiska startowego.

Tymbardziej, że Musk teraz pisze o 2-3 miesiącach do dostarczania orbitalnej wersji Raptorów SN 10 (+ ich przetestowanie + wyprodukowanie odpowiedniej liczby): https://twitter.com/elonmusk/status/1166857467214667776
« Ostatnia zmiana: Sierpień 29, 2019, 13:55 wysłana przez Rafał »

Online Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6542
  • Realista do bólu;-)
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #1334 dnia: Sierpień 29, 2019, 14:02 »
Kilka problemow musza rozwiazac, patrzcie jaka zadyme zrobili tylko z jednym silnikiem.
Z powazaniem
                        Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #1334 dnia: Sierpień 29, 2019, 14:02 »