Autor Wątek: Polski przemysł kosmiczny - aktualności  (Przeczytany 201761 razy)

0 użytkowników i 5 Gości przegląda ten wątek.


Offline kniklas

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 36
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #181 dnia: Listopad 04, 2016, 06:32 »
http://spacenews.com/poland-china-to-jointly-build-satellites-boost-space-cooperation/

Echa spotkania w Chinach opisywane są już w amerykańskich mediach
« Ostatnia zmiana: Listopad 04, 2016, 06:33 wysłana przez kniklas »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #182 dnia: Listopad 04, 2016, 10:26 »
Ciekawa informacja - jednak wciąż nie do końca wiadomo od strony technicznej co tutaj się będzie dziać po stronie polskiej. Oraz jak się to zacznie.

Offline R1

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 331
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #183 dnia: Listopad 04, 2016, 23:29 »
Mam wrażenie, że strona polska również się zastanawia jak sprawę ugryźć... Bo nie ma pomysłu...

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #183 dnia: Listopad 04, 2016, 23:29 »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #184 dnia: Listopad 08, 2016, 11:24 »
Teraz co nieco o nas i nowym projekcie ESA, który ruszył w Polsce, Czechach i Rumunii:
http://kosmonauta.net/2016/11/w-europie-powstanie-pierwsza-analityczna-platforma-danych-klimatycznych-eo-climlab/

Będziemy o tym jeszcze trąbić często i gęsto, bo tutaj także chodzi o dobrą interakcję z różnymi grupami i zespołami. :)

Offline R1

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 331
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #185 dnia: Listopad 08, 2016, 23:43 »
Gratulacje. Widzę, że PL staje się centrum przetwarzania danych satelitarnych! Szkoda trochę, że nie centrum misji na Marsa, ale zostawmy to Elonowi. Gratuluję!

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #186 dnia: Listopad 09, 2016, 09:11 »
Gratulacje. Widzę, że PL staje się centrum przetwarzania danych satelitarnych! Szkoda trochę, że nie centrum misji na Marsa, ale zostawmy to Elonowi. Gratuluję!

Właśnie - czy takie centrum przetwarzania będzie czy też nie - pewnie teraz sporo działań przed nami wszystkimi, żeby rzeczywiście tak było. Inaczej ryzykujemy że infrastruktura będzie czekać na cokolwiek. Mam nadzieję jednak, że będzie odwrotnie.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #187 dnia: Grudzień 02, 2016, 16:40 »
Tak dobrze żarło i zdechło... Smuteczek...

No i ostatecznie ustalono 25% więcej na programy opcjonalne, łącznie 45 M EUR na 4 lata. Dobrze, że jest podwyżka, ale chyba to znacznie mniej niż się spodziewano w środowisku...

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #188 dnia: Grudzień 02, 2016, 16:54 »
Mogłoby być więcej, skoro Morawiecki i Gowin stawiają na rozwój gospodarki i innowacje  :(

Offline Tomasz Noga

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 542
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #189 dnia: Grudzień 02, 2016, 16:58 »
Gratulacje. Widzę, że PL staje się centrum przetwarzania danych satelitarnych! Szkoda trochę, że nie centrum misji na Marsa, ale zostawmy to Elonowi. Gratuluję!

Właśnie - czy takie centrum przetwarzania będzie czy też nie - pewnie teraz sporo działań przed nami wszystkimi, żeby rzeczywiście tak było. Inaczej ryzykujemy że infrastruktura będzie czekać na cokolwiek. Mam nadzieję jednak, że będzie odwrotnie.

Znajomy Estonczyk z UK juz próbuje cos rozkrecic korzystajac z EO Cloud :)

Tak dobrze żarło i zdechło... Smuteczek...

No i ostatecznie ustalono 25% więcej na programy opcjonalne, łącznie 45 M EUR na 4 lata. Dobrze, że jest podwyżka, ale chyba to znacznie mniej niż się spodziewano w środowisku...

A wiadomo czy (i kiedy) powstanie cos w rodzaju Narodowego programu kosmicznego, i jaki mialby budzet?

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24420
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #190 dnia: Grudzień 03, 2016, 08:12 »
Badanie: polskie uczelnie nie przygotowują dobrze do pracy w sektorze kosmicznym
30.11.2016

Zdaniem aż 70 proc. polskich konstruktorów łazików marsjańskich uczelnie nie przygotowują dobrze do pracy w sektorze kosmicznym. Jednocześnie 74 proc. wiąże z nim swoją przyszłą karierę - wynika z raportu o potencjale sektora robotyczno-kosmicznego w Polsce.

„Raport nt. potencjału sektora robotyczno-kosmicznego w Polsce” powstał we współpracy Europejskiej Fundacji Kosmicznej oraz Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. W badaniu wzięło udział ponad 100 młodych konstruktorów łazików marsjańskich. (...)

Aż 70 proc. badanych uważa, że polskie uczelnie nie przygotowują dobrze do pracy w sektorze kosmicznym; jednocześnie aż 74 proc. wiąże z nim swoją karierę zawodową. 86 proc. badanych uważa, że w czasie nauki na uczelni wyższej nabyło umiejętności pracy w zespole, a niemal wszyscy badani wskazali, że zawody robotyczne mogą być pomocnym narzędziem w dalszym rozwoju zawodowym w sektorze kosmicznym i okołokosmicznym.
 
Zdaniem 41 proc. badanych polskie firmy, instytucje sektora kosmicznego i związanego z kosmosem prowadzą profesjonalną politykę rekrutacji oraz rozwoju, skierowaną do absolwentów wyższych uczelni, a 57 proc. jest przeciwnego zdania. Jako najbardziej pożądane działanie, które ma pomóc studentom dobrze przygotować się do uruchamiania własnych projektów biznesowych, badani wskazali finansowanie kół naukowych (88 proc.) oraz naukę zarządzania projektami (65 proc.). (...)

Raport jest dostępny na stronie: http://tk.parp.gov.pl/attachments/article/47917/Raport_ERC.pdf
 
PAP - Nauka w Polsce
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,412196,badanie-polskie-uczelnie-nie-przygotowuja-dobrze-do-pracy-w-sektorze-kosmicznym.html
 

velo

  • Gość
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #191 dnia: Grudzień 06, 2016, 11:11 »
Nieoficjalnie z dzisiejszego spotkania z ESA.

Polska dopisała się do opcjonalnego programu Launchers Programme.
Na dokładne i oficjalne liczby trzeba będzie jeszcze poczekać.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #192 dnia: Grudzień 06, 2016, 11:19 »
Czyli będą działania w temacie rakiet,  czy tak?

Offline kniklas

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 36
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #193 dnia: Grudzień 06, 2016, 12:02 »
Bardzo interesujące! Jakiś czas temu wykonałem badanie rynku i okazało się ze potrzeba min 10 mln zł rocznie przez ok 5 lat aby zakończyć pierwszy etap programu rakietowego. Wynikiem programu byłyby rakiety suborbitalne i przygotowanie podwalin pod rakiety orbitalne.

W skali kraju to bardzo mały wydatek, a technologie a można wykorzystać np. wojskowości .


Pozdrawiam
Kamil

Offline Tomasz Noga

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 542
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #194 dnia: Grudzień 06, 2016, 12:56 »
To badanie brzmi bardzo ciekawie! Czy jest dostepne gdzies na internecie?

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #194 dnia: Grudzień 06, 2016, 12:56 »