Autor Wątek: Pierwszy start rakiety Falcon Heavy  (Przeczytany 204004 razy)

0 użytkowników i 3 Gości przegląda ten wątek.

Offline olasek

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 733
  • LOXem i ropą! ;)
Pierwszy start rakiety Falcon Heavy
« Odpowiedź #180 dnia: Grudzień 25, 2017, 10:30 »
Cytuj
A jak ta fura ma gadać z Ziemią bez baterii? Jak przekazać obrazki Marsa podczas przelotu bez niej? Bateria roadstera powinna wystarczyć na parę lat,
Żadnego „gadania” nie będzie, roadster to nie sonda kosmiczna, orbita będzie daleko od Marsa, żadnych wiec zdjęć Marsa tez nie bedzie, baterie litowe z roadstera nie są obliczone na działanie w kosmicznej próżni, potrzebują chłodzenia, dodatkowo stanowią dodatkowe ryzyko przy starcie.  Jak będą chcieli zrobić z roadstera parę zdjęć - zamontują zupełnie osobny system elektryczny nic nie mający wspólnego z samym autem.


Sent from my iPad using Tapatalk Pro
« Ostatnia zmiana: Grudzień 25, 2017, 10:37 wysłana przez olasek »

Offline KonradL

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 627
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Pierwszy start rakiety Falcon Heavy
« Odpowiedź #181 dnia: Grudzień 25, 2017, 14:43 »
Jedno jest pewne: lepiej samochód niż beton - lepiej dla Elona oczywiście. Na pewno będzie o tym głośno.
Jak dla mnie to jednak jest pewien despekt poznawczy. Elon Musk – bardzo sensowny gość – wyszedł tu z roli wizjonera i niezłomnego twórcy przyszłości, na pozycję PR-owca i biznesmena  mówiącego: to wszystko moje, więc mi wolno.
Z góry przepraszam za to porównanie, ale wystrzelenie własnego auta w kosmos przypomina mi jako żywo cesarza Kaligulę mianującego swojego konia (nie było wówczas samochodów...) senatorem rzymskim.  :D
Myślę, że np. ogłoszenie w internecie konkursu na niskobudżetowy, związany z badaniami kosmosu ładunek dla FH nr1, dałoby wiele ciekawych i możliwych do realizacji pomysłów.

Też bym wolał sensowny ładunek ale myślę, że istnieje po prostu duży czynnik ryzyka i spora szansa na niepowodzenie. "Auto" jest bezpiecznym wyborem, w razie sukcesu daje PR owego kopa, a w razie porażki, no cóż, nie traci się kosztownej i pracochłonnej sondy.

Offline Robek

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 617
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Pierwszy start rakiety Falcon Heavy
« Odpowiedź #182 dnia: Grudzień 25, 2017, 15:17 »
Żadnego „gadania” nie będzie, roadster to nie sonda kosmiczna, orbita będzie daleko od Marsa, żadnych wiec zdjęć Marsa tez nie bedzie, baterie litowe z roadstera nie są obliczone na działanie w kosmicznej próżni, potrzebują chłodzenia, dodatkowo stanowią dodatkowe ryzyko przy starcie.  Jak będą chcieli zrobić z roadstera parę zdjęć - zamontują zupełnie osobny system elektryczny nic nie mający wspólnego z samym autem.


Ciekawe czy cokolwiek będzie dodatkowo w tym samochodzie robione, bo żeby dostać jakieś zdjęcia Marsa, to trzeba montować tam dodatkowe baterie, elektronike, jakiś nadajnik za pomocą którego te zdjęcia, by były przesyłane.


Offline Ergosum

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 132
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Pierwszy start rakiety Falcon Heavy
« Odpowiedź #183 dnia: Grudzień 25, 2017, 15:27 »
Mam pytanie związane z lotem FH. Jak wiadomo wzrost nośności FH w stosunku do Falcona 9 wynika z zastosowania boosterów działających w czasie pracy 1-go stopnia. Drugi stopień w obydwu rakietach jest taki sam.
Czy zatem należy się liczyć z tym, że w przypadku niezbyt ciężkich ładunków, wszystkie 3 boostery dolnego stopnia osiągną 1-szą prędkość kosmiczną i wejdą na orbitę? A jeśli tak, to czy to coś zmienia w sposobie ich odzyskania?
Czy możliwe byłoby np. w sytuacji awaryjnej, odłożenie w czasie, na kilka, kilkanaście  okrążeń Ziemi deorbitacji boostera, podpłynięcie platformy OCISLY na nowe, wyliczone miejsce (oby nie za daleko :) ) i po uzyskaniu niezbędnych zezwoleń podjęcie tam próby lądowania?
Czy może cała sekwencja powrotu jest na sztywno zaprogramowane i zapisana tak, że nie ma  możliwości elastycznego reagowania w trakcie lotu?
« Ostatnia zmiana: Grudzień 25, 2017, 15:30 wysłana przez Ergosum »

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Pierwszy start rakiety Falcon Heavy
« Odpowiedź #183 dnia: Grudzień 25, 2017, 15:27 »

Offline Robek

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 617
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Pierwszy start rakiety Falcon Heavy
« Odpowiedź #184 dnia: Grudzień 25, 2017, 16:29 »
Mam pytanie związane z lotem FH. Jak wiadomo wzrost nośności FH w stosunku do Falcona 9 wynika z zastosowania boosterów działających w czasie pracy 1-go stopnia. Drugi stopień w obydwu rakietach jest taki sam.
Czy zatem należy się liczyć z tym, że w przypadku niezbyt ciężkich ładunków, wszystkie 3 boostery dolnego stopnia osiągną 1-szą prędkość kosmiczną i wejdą na orbitę?

Jeśli ma być niezbyt ciężki ładunek, to wystarczy użyć do tego Falcona 9 i tyle.
Żaden FH nie jest do tego potrzebny.

Offline perian

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1442
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Pierwszy start rakiety Falcon Heavy
« Odpowiedź #185 dnia: Grudzień 25, 2017, 17:01 »
Chyba wszystkie profile lotów FH zakładają ograniczenie ciągu w członie środkowym, powrót bocznych na LZ-1. Człon środkowy balistycznie ląduje na barce (docelowo też ma wracać na ląd w niektórych misjach).

Cały urok F9 jest taki, że pierwszy człon dość nisko kończy pracę co jest bardzo efektywne. Przy FH będzie różnica, że górny człon pewnie osiągnie większą niż zwykle prędkość i powrót będzie bardziej na ogniu.

Znów trzeba powtórzyć, że efektywność FH jest dyskusyjna i loty FH będą sporadyczne (pewnie jak uzbierają używki na boczne stopnie) ;).


Offline juram

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1264
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Pierwszy start rakiety Falcon Heavy
« Odpowiedź #186 dnia: Grudzień 26, 2017, 20:33 »
Zamknięta komora ładunkowa z Tesla Roadsterem w środku wjechała do hali HIF, gdzie jest Falcon Heavy.



https://twitter.com/ECDiazdeLeon/status/945692630062690304

Offline marekfk

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 107
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Pierwszy start rakiety Falcon Heavy
« Odpowiedź #187 dnia: Grudzień 26, 2017, 21:05 »
Cały urok F9 jest taki, że pierwszy człon dość nisko kończy pracę co jest bardzo efektywne. Przy FH będzie różnica, że górny człon pewnie osiągnie większą niż zwykle prędkość i powrót będzie bardziej na ogniu.

Znów trzeba powtórzyć, że efektywność FH jest dyskusyjna i loty FH będą sporadyczne (pewnie jak uzbierają używki na boczne stopnie) ;).

A mnie ciekawi inna sprawa:
Jak ładunek F9 jest zbyt ciężki rezygnują z odzysku 1-go stopnia, nie instalują nóżek i tarek i wypalają paliwo do końca.
Pierwszy stopień idzie wtedy do wody.
Czy  bardziej opłacalne (tańsze) będzie wyniesienie ładunku na FH z odzyskaniem wszystkich 3 stopni, czy na F9 z utratą 1-go stopnia.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 26, 2017, 21:32 wysłana przez marekfk »

Offline olasek

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 733
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Pierwszy start rakiety Falcon Heavy
« Odpowiedź #188 dnia: Grudzień 27, 2017, 01:28 »
Czy  bardziej opłacalne (tańsze) będzie wyniesienie ładunku na FH z odzyskaniem wszystkich 3 stopni, czy na F9 z utratą 1-go stopnia.
Dobre pytanie do księgowego...



Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Offline olasek

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 733
  • LOXem i ropą! ;)
Pierwszy start rakiety Falcon Heavy
« Odpowiedź #189 dnia: Grudzień 27, 2017, 01:35 »
Ciekawe czy cokolwiek będzie dodatkowo w tym samochodzie robione, bo żeby dostać jakieś zdjęcia Marsa, to trzeba montować tam dodatkowe baterie, elektronike, jakiś nadajnik za pomocą którego te zdjęcia, by były przesyłane.
Ja stawiam ze żadnych zdjęć z Marsa i okolic nie będzie, będą natomiast zdjęcia z Tesla na tle Ziemi, marketingowo mogą to być nawet duzo lepsze ujęcia. No i takie zdjęcie można przesłać szybko bez dużych problemów i pare godzin po starcie, kamera wbudowana w  ostatni stopień, telemetria ostatniego stopnia może być użyta do przesyłki. Oczywiście zakładając ze misja się powiedzie.



Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Offline mars76

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2618
  • MARS - Zmień swoje miejsce zamieszkania!
Odp: Pierwszy start rakiety Falcon Heavy
« Odpowiedź #190 dnia: Grudzień 27, 2017, 02:24 »
FH w cieniu

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Pierwszy start rakiety Falcon Heavy
« Odpowiedź #191 dnia: Grudzień 27, 2017, 09:23 »
Ciekawe czy cokolwiek będzie dodatkowo w tym samochodzie robione, bo żeby dostać jakieś zdjęcia Marsa, to trzeba montować tam dodatkowe baterie, elektronike, jakiś nadajnik za pomocą którego te zdjęcia, by były przesyłane.
Ja stawiam ze żadnych zdjęć z Marsa i okolic nie będzie, będą natomiast zdjęcia z Tesla na tle Ziemi, marketingowo mogą to być nawet duzo lepsze ujęcia. No i takie zdjęcie można przesłać szybko bez dużych problemów i pare godzin po starcie, kamera wbudowana w  ostatni stopień, telemetria ostatniego stopnia może być użyta do przesyłki. Oczywiście zakładając ze misja się powiedzie.

Na zdjęciach nie było żadnego modułu, który by mógł wprowadzić Teslę na orbitę Marsa, więc takich zdjęć raczej nie będzie. :)

Offline alnitak

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 952
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Pierwszy start rakiety Falcon Heavy
« Odpowiedź #192 dnia: Grudzień 27, 2017, 09:45 »
Ale jeśli będzie przelatywał w pobliżu Marsa to czemu miałby nie pyknąć zdjęcia.Wyobraźcie sobie ujęcie Czerwonego z punktu widzenia kierowcy.Fajna reklama dla Tesli.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: Pierwszy start rakiety Falcon Heavy
« Odpowiedź #193 dnia: Grudzień 27, 2017, 09:46 »
FH w cieniu

Hmm ja tu nic nie widzę. Zresztą będący na miejscu Marek też nic nie dojrzał  :(

http://florydziak.com/blogger/2017/12/ciezki-ukryty.html

Offline Ergosum

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 132
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Pierwszy start rakiety Falcon Heavy
« Odpowiedź #194 dnia: Grudzień 27, 2017, 10:28 »
Ale jeśli będzie przelatywał w pobliżu Marsa to czemu miałby nie pyknąć zdjęcia.Wyobraźcie sobie ujęcie Czerwonego z punktu widzenia kierowcy.Fajna reklama dla Tesli.
Na obrazkach Tesli przed zamknięciem owiewki nie widać urządzeń łączności i pozycjonowania w przestrzeni, co raczej wyklucza wysłania zdjęć na Ziemię.
Ale może „przypadkiem” ;)  Tesla przedefiluje przed obiektywami którejś z marsjańskich sond i pozwoli się zdjąć. ;)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Pierwszy start rakiety Falcon Heavy
« Odpowiedź #194 dnia: Grudzień 27, 2017, 10:28 »