Autor Wątek: Propozycje nowych załogowych wypraw na Ksieżyc  (Przeczytany 1994 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8608
Propozycje nowych załogowych wypraw na Ksieżyc
« dnia: Październik 06, 2015, 21:15 »
Nie wiedziałem, w który wątek wkleić poniższą wiadomość, dlatego założyłem nowy wątek. W razie gdy admini będą mieli propozycje umieszczenia poniższej wiadomości gdzie indziej to udzielam im dyspensy na przenoszenie niusa  ;)

Na blogu Marka Florydziaka:
http://florydziak.blogspot.com/2015/10/na-ksiezyc-za-10-miliardow.html
pojawiła się ciekawa propozycja nowej/starej formuły organizowania konkursów na realizację tym razem wyprawy załogowej na Księżyc. Do jednej wyprawy potrzebne byłyby dwa starty Falcona Heavy oraz dwa Falcona 9.

Myślę, że formuła konkursów jest bardzo dobrą drogą ludzkości w kosmos, przynajmniej w dzisiejszych realiach polityki a zwłaszcza finansów. Jednak scenariusz opóźnień w startach rakiet w SPACE X i gdziekolwiek podważają sens składania jednego lotu na Księżyc za pomocą kilku startów rakiet. Chyba, ze opanujemy technologię długotrwałego przechowywania paliwa na LEO, co pozwoli czekać członom paliwowym na opóźniające się starty kolejnych rakiet....
« Ostatnia zmiana: Październik 06, 2015, 21:22 wysłana przez ekoplaneta »

Offline jsc

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1905
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Propozycje nowych załogowych wypraw na Ksieżyc
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 10, 2015, 00:46 »
Śmiały pomysł i dlatego od razu zapytam się o problemy jakie przychodzą do głowy:
- już wspomniane przechowywanie materiałów pędnych itp. na LEO
- synchronizacja startów, strzelam że z jednego kosmodromu i koordynacja lotu formacji 2 rakiet
- kontrolowane zbliżenie
- dokowanie jednego członu rakiety do drugiego. Chyba trzeba przebudować łącznik międzyczłonowy?
- a z kolei do integracji innych podzespołów takiego kompleksu potrzeba jakiś manipulatorów?
- a przez ten czas ten kompleks musi być pod pełną kontrolą ze strony obsługi serwisowej

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Propozycje nowych załogowych wypraw na Ksieżyc
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 10, 2015, 00:46 »