Autor Wątek: Problemy NASA z Chińczykami w tle  (Przeczytany 7804 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline MarekFloryda

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1433
  • docent
    • Mój blog rakietowo-samochodowy
Problemy NASA z Chińczykami w tle
« dnia: Luty 10, 2013, 16:27 »
NASA ma kłopoty:
http://florydziak.blogspot.com/2013/02/bedzie-duzy-dym.html

A konkretnie to centrum Ames, które wyraźnie ujawniło Chińczykom tajne, wojskowe technologie.
Zapraszam na mój blog :)

Offline Romek63

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1067
  • 67-my ROK EKSPLORACJI KOSMOSU
Odp: Problemy NASA z Chińczykami w tle
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 10, 2013, 17:04 »
NASA ma kłopoty:
http://florydziak.blogspot.com/2013/02/bedzie-duzy-dym.html

A konkretnie to centrum Ames, które wyraźnie ujawniło Chińczykom tajne, wojskowe technologie.
Moim zdaniem jest to pozytywna wiadomość  :D Dzięki temu Chińczycy szybciej skonstruują swój lądownik księżycowy, a to zaostrzy konkurencję w programach lotów na Księżyc, nakręci i przyśpieszy wyścig technologiczny z korzyścią dla rozwoju astronautyki  :)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23255
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Problemy NASA z Chińczykami w tle
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 10, 2013, 17:20 »
Wydzieliłem posty do nowego wątku. Tak będzie im lepiej. :)

Scorus

  • Gość
Odp: Problemy NASA z Chińczykami w tle
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 10, 2013, 17:47 »
Fajnie, że są jakieś "programy lotów na Księżyc" i jakaś "konkurencja" :P
« Ostatnia zmiana: Luty 10, 2013, 17:49 wysłana przez Scorus »

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Problemy NASA z Chińczykami w tle
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 10, 2013, 17:47 »

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6542
  • Realista do bólu;-)
Odp: Problemy NASA z Chińczykami w tle
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 10, 2013, 18:09 »
NASA ma kłopoty:
http://florydziak.blogspot.com/2013/02/bedzie-duzy-dym.html

A konkretnie to centrum Ames, które wyraźnie ujawniło Chińczykom tajne, wojskowe technologie.
Moim zdaniem jest to pozytywna wiadomość  :D Dzięki temu Chińczycy szybciej skonstruują swój lądownik księżycowy, a to zaostrzy konkurencję w programach lotów na Księżyc, nakręci i przyśpieszy wyścig technologiczny z korzyścią dla rozwoju astronautyki  :)
             ... mowi sie o tym, ze chiny to taka nowa ameryka;-) Ameryka tez kiedys mocno "wzorowala sie" na innych, nie dbajac o "wlasnosc intelektualna", warto poczytac o niejamim Samuelu Slaterze http://en.wikipedia.org/wiki/Samuel_Slater i jak zaczela sie w ameryca rewolucja przemyslowa;-) Kolejny przyklad pasujacy do cyata z klasyka: "jak Kali ukraść krowę - to dobrze, jak Kalemu ukraść krowę to źle";-) Z powazaniem
                                                                                                                                                                                                        Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Problemy NASA z Chińczykami w tle
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 10, 2013, 20:27 »
Odnośnie tej "cyaty z klasyka" - bez względu na to, jakie poglądy na własność Kali wyznaje, ma on prawo pilnować swej krowy tak, by nikt mu jej nie ukradł.

Każdy, kto posiada jakąkolwiek własność intelektualną chce jej strzec. Kto takiej własności nie posiada, gdyż nie potrafi jej wytworzyć, często wynajduje sobie usprawiedliwienia by ją ukraść.

Offline MarekFloryda

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1433
  • docent
    • Mój blog rakietowo-samochodowy
Odp: Problemy NASA z Chińczykami w tle
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 10, 2013, 20:35 »
Fajnie, że są jakieś "programy lotów na Księżyc" i jakaś "konkurencja" :P

Słowo kluczowe - Hel 3. Zarówno USa jak i Chiny jak i Rosja uważają ze za kilkanaście/kilkadziesiat lat ten izotopu Helu stanowić bedzie podstawę energetyki na świecie. Jako ze na Ziemi jest go bardzo niewiele, a na księżycu podobno jest go relatywnie duzo, to teoria jest taka ze kto pierwszy nauczy sie go wydobywać i dostarczać na Ziemie, ten bedzie równie bogaty jak Arabia Saudyjska. Dlatego Amerykanie są szczególnie wrażliwi na utratę jakichkolwiek technologii ktore mogą pomoc Chinom być pierwszymi na księżycu. Oczywiście jest tez aspekt wojskowy - technologia o której mówimy związana jest z silnikiem rakietowym o bardzo dużym zakresie regulacji ciągu - technologia ta ma przede wszystkim zastosowanie w pociskach do zwalczania satelitow.

P.S. Dla lubiących dobre książki z gatunku political fiction/science fiction polecam książkę "Groom Lake" Briana O. Czyta sie jednym tchem! A potem człowiek sie zastanawia jak wiele z tej fikcji jest fikcją. Gdyby nie to ze znam jednego gościa ktory zachowuje sie tak jakby CIA mu zamieszało w mózgu a ktory kiedyś był wysoko w supertajnych projektach wojskowych, to bym brał wszystkie te teorie jako kompletna fikcję. Ale ten gość uparcie drąży temat Helu 3 a conajmniej jedna z jego szalonych teorii (o następcy X-37B i Eastern Processing Facility) wydaje sie powoli spełniać.
« Ostatnia zmiana: Luty 10, 2013, 20:52 wysłana przez MarekFloryda »
Zapraszam na mój blog :)

LooZ^

  • Gość
Odp: Problemy NASA z Chińczykami w tle
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 10, 2013, 20:57 »
Jaka szalona teoria o następcy X-37B i EPF?

Offline Romek63

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1067
  • 67-my ROK EKSPLORACJI KOSMOSU
Odp: Problemy NASA z Chińczykami w tle
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 10, 2013, 20:58 »
Fajnie, że są jakieś "programy lotów na Księżyc" i jakaś "konkurencja" :P
Nawet jeśli obecnie amerykańskie, rosyjskie i europejskie programy posadzenia lądowników na Księżycu są jedynie w sferze koncepcji to przecież chińskie są już znacznie zaawansowane, a to przyczynia się do tego by te pozostałe rozwijać żeby nie dać się wkrótce wyprzedzić na tym polu Chińczykom. Nie wierzę że USA i Rosja będą spokojnie się przyglądać temu jak Chiny zaczną w następnym etapie przygotowywać się do załogowego lotu na Księżyc.

Offline MarekFloryda

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1433
  • docent
    • Mój blog rakietowo-samochodowy
Odp: Problemy NASA z Chińczykami w tle
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 10, 2013, 21:10 »
Jaka szalona teoria o następcy X-37B i EPF?

To temat na zupełnie inny wątek :) Jak będę miał troche wiecej szczegółów poza plotkami to napiszę - na razie są to tylko plotki jednego nie do końca normalnego emeryta.
Zapraszam na mój blog :)

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6542
  • Realista do bólu;-)
Odp: Problemy NASA z Chińczykami w tle
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 10, 2013, 21:46 »
Jaka szalona teoria o następcy X-37B i EPF?

To temat na zupełnie inny wątek :) Jak będę miał troche wiecej szczegółów poza plotkami to napiszę - na razie są to tylko plotki jednego nie do końca normalnego emeryta.
             ... no co tam moga wymyslic, tylko cos latajcego ala HTV-2 (DARPA);-) Gdyby cos taiego juz latalo, SpaceX i Musk nie bylby potrzebny;-) Z powazaniem
                                                                                                                                                                                                                                                                        Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23255
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Problemy NASA z Chińczykami w tle
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 10, 2013, 22:39 »
Odnośnie tej "cyaty z klasyka" - bez względu na to, jakie poglądy na własność Kali wyznaje, ma on prawo pilnować swej krowy tak, by nikt mu jej nie ukradł.

Każdy, kto posiada jakąkolwiek własność intelektualną chce jej strzec. Kto takiej własności nie posiada, gdyż nie potrafi jej wytworzyć, często wynajduje sobie usprawiedliwienia by ją ukraść.

Zgadzam się - to dość częsty problem szpiegostwa przemysłowego i świadomego (a nawet nie!) przekazywania informacji.

Scorus

  • Gość
Odp: Problemy NASA z Chińczykami w tle
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 11, 2013, 11:31 »
Nawet jeśli obecnie amerykańskie, rosyjskie i europejskie programy posadzenia lądowników na Księżycu są jedynie w sferze koncepcji to przecież chińskie są już znacznie zaawansowane, a to przyczynia się do tego by te pozostałe rozwijać żeby nie dać się wkrótce wyprzedzić na tym polu Chińczykom. Nie wierzę że USA i Rosja będą spokojnie się przyglądać temu jak Chiny zaczną w następnym etapie przygotowywać się do załogowego lotu na Księżyc.

Jeśli NASA wyśle coś na Księżyc po LADEE to tylko w ramach programu Discovery, a misja na 2016 jest już zaklepana i do wyboru następnej jest daleko. A wybór misji księżycowej w ramach tego programu jest mało prawdopodobny zwłaszcza, że na Marsa coraz trudniej polecieć. GRAIL i LADEE zostały wybrane na kanwie programu Constellation, teraz przepadłyby jak nic.

Offline MarekFloryda

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1433
  • docent
    • Mój blog rakietowo-samochodowy
Zapraszam na mój blog :)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23255
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Problemy NASA z Chińczykami w tle
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 21, 2013, 01:44 »
Nowe informacje:
http://florydziak.blogspot.com/2013/02/troche-wiecej-informacji-o-aferze-z-nasa.html

Naprawdę ciekawe informacje!  Czyżby Pete Worden zakończył w ten sposób swoją karierę?

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Problemy NASA z Chińczykami w tle
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 21, 2013, 01:44 »