Autor Wątek: NROL-76  (Przeczytany 6362 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5266
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: NROL-76
« Odpowiedź #15 dnia: Lipiec 13, 2017, 19:36 »
Te przeloty wyraźnie pokazują, że NROL-76 jest czymś w rodzaju demonstracji na orbicie. To musi być nowy typ satelity z nowymi technologiami. I na to wychodzi, że fajnie się mu "szpieguje" ISS.

Gruntowniejsze zapoznanie się z tematem nie daje zbyt wielu powodów do takiego myślenia. Polecam artykuł z lipcowych "Nowostiej Kosmonawtiki" (oczywiście płatnych). Tam też raczej nie wierzą w prawdziwość ISS jako celu dla tego L-76.
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23218
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: NROL-76
« Odpowiedź #16 dnia: Lipiec 13, 2017, 20:19 »
Ciekawa sprawa zatem - bo jest kilka linków z ładnych źródeł, które są za, a są także takie, które są "przeciw".
Astropl  -nie mam dostępu do tego artykułu, jest szansa, abyś podstawowe kwestie jakoś streścił?

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5266
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: NROL-76
« Odpowiedź #17 dnia: Lipiec 13, 2017, 20:44 »
Ciekawa sprawa zatem - bo jest kilka linków z ładnych źródeł, które są za, a są także takie, które są "przeciw".
Astropl  -nie mam dostępu do tego artykułu, jest szansa, abyś podstawowe kwestie jakoś streścił?

Trudno to streścić. Generalnie autor (Igor Lisow) waży najróżniejsze argumenty za i przeciw celowemu zbliżeniu i dochodzi do wniosku, że to przypadek. Przeciwko:

- satelita nawet w najmniejszym stopniu nie manewruje;
- ISS manewrowała, był to najnormalniejszy manewr przed lądowaniem Sojuza MS-03, dopiero po nim obiekty zaczęły się okresowo zbliżać;
- startował w trzecim terminie, a czas startu nie przesuwał się wraz z ISS (~25 minut na dobę).

Argumenty za rzeczywiście skrajnie mało prawdopodobne, szkoda palców na ich cytowanie, tego samego zdania są też obecnie Molczan i McDowell, co chyba wyczerpuje temat.
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23218
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: NROL-76
« Odpowiedź #18 dnia: Lipiec 13, 2017, 20:53 »
Z tymi terminami startu i brakiem przesunięcia okienka - moja spekulacja:
- może prócz ISS jest kilka innych celów, np Hubble i po prostu w zależności od dnia startu po prostu wybrali inny obiekt na LEO o innej orbicie i inklinacji? (To co napisałem pewnie da się zweryfikować, czytając NOTAM z poprzednich prób startu)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: NROL-76
« Odpowiedź #18 dnia: Lipiec 13, 2017, 20:53 »

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5266
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: NROL-76
« Odpowiedź #19 dnia: Lipiec 13, 2017, 21:05 »
Z tymi terminami startu i brakiem przesunięcia okienka - moja spekulacja:
- może prócz ISS jest kilka innych celów, np Hubble i po prostu w zależności od dnia startu po prostu wybrali inny obiekt na LEO o innej orbicie i inklinacji? (To co napisałem pewnie da się zweryfikować, czytając NOTAM z poprzednich prób startu)

Wszystko sprawdzano, NOTAM nie zmieniały się. Zresztą HST jest na orbicie ZUPEŁNIE różnej od ISS (i=28,5 st.).
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23218
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: NROL-76
« Odpowiedź #20 dnia: Lipiec 13, 2017, 22:35 »
Z tymi terminami startu i brakiem przesunięcia okienka - moja spekulacja:
- może prócz ISS jest kilka innych celów, np Hubble i po prostu w zależności od dnia startu po prostu wybrali inny obiekt na LEO o innej orbicie i inklinacji? (To co napisałem pewnie da się zweryfikować, czytając NOTAM z poprzednich prób startu)

Wszystko sprawdzano, NOTAM nie zmieniały się. Zresztą HST jest na orbicie ZUPEŁNIE różnej od ISS (i=28,5 st.).

Ok, wszystko jasne. Moja pseudospekulacja pochodziła z zamyślunku, że F9 poleci z Florydy zarówno na orbitę o parametrach ISS, jak i HST.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: NROL-76
« Odpowiedź #20 dnia: Lipiec 13, 2017, 22:35 »