Autor Wątek: Breakthrough Starshot - lecimy do gwiazd!  (Przeczytany 28830 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23218
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Breakthrough Starshot - lecimy do gwiazd!
« Odpowiedź #45 dnia: Kwiecień 29, 2016, 11:16 »
Tutaj wydaje mi się, że będzie to jednak skrajne wyzwanie dla poszczególnych elementów, w szczególności tych, które będą odpowiedzialne za rozłożenie i "przytrzymanie". Tu możemy wchodzić w kwestie mechaniczne, a w kosmosie bardzo często awaria zaczyna się właśnie od takich elementów.

Jest to jednak z pewnością dział, w którym pewna część z tych 100 milionów zostanie wydana na badania (i miejmy nadzieję - rozwój).

Offline jsc

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1905
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Breakthrough Starshot - lecimy do gwiazd!
« Odpowiedź #46 dnia: Kwiecień 29, 2016, 14:03 »
Na Antywebie znalazłem ciekawy wpis na ten temat:
http://antyweb.pl/breakthrough-starshot-lot-do-alfa-centauri/

Offline Borys

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2407
Odp: Breakthrough Starshot - lecimy do gwiazd!
« Odpowiedź #47 dnia: Kwiecień 29, 2016, 14:05 »
Tutaj wydaje mi się, że będzie to jednak skrajne wyzwanie dla poszczególnych elementów, w szczególności tych, które będą odpowiedzialne za rozłożenie i "przytrzymanie".

Podczas rozkładania żagiel nie musi być specjalnie delikatny - może być np. osadzony na grubym podłożu, które odparuje już po rozłożeniu (wiele tworzyw sztucznych sublimuje w próżni). Nie wiem, jakie rozwiązanie zostanie wybrane, ale z mechanicznego punktu widzenia jest jasne, że powierzchnia żagla nie może być poddawana wielkim stresom. To, po pierwsze, oznacza wymóg równomiernego oświetlenia żagla (żeby go sam ciąg nie podarł) i, po drugie, rozdystrybuowania masy ładunku użytecznego na całą powierzchnię (np. przez odciągi). Przy przyspieszeniu 10,000g jednogramowy czip będzie ciążył tak jak 10 kg na Ziemi, i tyle z grubsza żagiel musi wytrzymać.

Offline gelo

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 215
Odp: Breakthrough Starshot - lecimy do gwiazd!
« Odpowiedź #48 dnia: Kwiecień 29, 2016, 14:54 »
Czemu ma być tak duże przyspieszenie, nie dałoby się rozpędzać tego dłużej? Kwestia trafienia w żagiel, czy problem z utrzymaniem skupionej wiązki na dużej odległości?

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Breakthrough Starshot - lecimy do gwiazd!
« Odpowiedź #48 dnia: Kwiecień 29, 2016, 14:54 »

Offline Borys

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2407
Odp: Breakthrough Starshot - lecimy do gwiazd!
« Odpowiedź #49 dnia: Kwiecień 29, 2016, 15:55 »
Czemu ma być tak duże przyspieszenie, nie dałoby się rozpędzać tego dłużej? Kwestia trafienia w żagiel, czy problem z utrzymaniem skupionej wiązki na dużej odległości?

Wiązka się rozprasza.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23218
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Breakthrough Starshot - lecimy do gwiazd!
« Odpowiedź #50 dnia: Kwiecień 29, 2016, 17:39 »
Zastanawiam się, czy taki czip nie będzie musiał być idealnie wyważony, by nie doszło nawet do minimalnego przekręcenia podczas fazy przyśpieszania. Żeby właśnie się nic nie rozwaliło / podarło / zaczęło się kręcić pędząc przez Układ Słoneczny z dużą prędkością.

Offline deathrider

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1154
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Breakthrough Starshot - lecimy do gwiazd!
« Odpowiedź #51 dnia: Kwiecień 29, 2016, 19:02 »
Zastanawiam się, czy to nie może być wykonane w architekturze ala "smart dust" ? W sensie, dajemy sferę, pokrytą odblaskowym materiałem - wtedy problem obrotu odpada. Uniknięcie zbyt silnego wirowania - może rozkład masy odpowiedni wewnątrz sfery ?

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23218
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Breakthrough Starshot - lecimy do gwiazd!
« Odpowiedź #52 dnia: Kwiecień 29, 2016, 19:08 »
Hmm, brzmi całkiem sensownie, a jak taką sferę stworzyć na orbicie? Nadmuchać czymś? To może być za dużo jak na te parę gramów.

Offline deathrider

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1154
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Breakthrough Starshot - lecimy do gwiazd!
« Odpowiedź #53 dnia: Kwiecień 29, 2016, 19:11 »
Zaprojektować od razu na Ziemi, w środku próżnia, ewentualnie jakieś medium stanowiące (minimalną) ochronę przed promieniowaniem ?
Z racji dużej ilości statków + konieczności stworzenia łańcucha, One będą chyba wystrzeliwane co jakiś czas w dużych paczkach rakietą na LEO, gdzie "trafi" je laser.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23218
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Breakthrough Starshot - lecimy do gwiazd!
« Odpowiedź #54 dnia: Kwiecień 29, 2016, 19:13 »
Wchodząc w szczegóły techniczne: co to znaczy "zaprojektować od razu"? Jaka próżnia w środku? :)

Offline deathrider

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1154
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Breakthrough Starshot - lecimy do gwiazd!
« Odpowiedź #55 dnia: Kwiecień 29, 2016, 19:22 »
Całą strukturę (sferę) projektujemy i wykonujemy na Ziemi. Na orbitę statki trafiają już gotowe do pracy. Próżnia w środku - produkcja mikroprocesorów też wykorzystuje środowisko próżni. Obudowę (sferę) wykonujemy już w takich warunkach. Później co najwyżej, kwestia transportu na powierzchni i w kosmos - musiałby być cały czas przechowywane w warunkach próżni, żeby uniknąć zgniecenia przez ciśnienie atmosferyczne. Ewentualnie, jakaś ciecz/żel/gaz w środku, w celu ochrony przed promieniowaniem.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23218
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Breakthrough Starshot - lecimy do gwiazd!
« Odpowiedź #56 dnia: Kwiecień 29, 2016, 19:38 »
Wydaje mi się, że przynajmniej w warunkach startu rakiety, w trakcie której się wszystko telepie, będzie ciężko utrzymać sferę.
Taka sfera musiała by być dość sztywna już na Ziemi i wytrzymała na ciśnienie atmosferyczne, którego potem przez resztę swojego lotu może nie doświadczyć.

Bardziej bym jednak obstawiał w jakąś formę stworzenia sfery już na orbicie, np z linek/włókien ze stopów zachowujących pamięć.

Offline deathrider

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1154
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Breakthrough Starshot - lecimy do gwiazd!
« Odpowiedź #57 dnia: Kwiecień 29, 2016, 21:32 »
Przy takim małym rozmiarze ? Znaczek pocztowy - z w zasadzie ich grupa. Nie wiem, czy były już wynoszone tak małe sondy.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23218
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Breakthrough Starshot - lecimy do gwiazd!
« Odpowiedź #58 dnia: Kwiecień 29, 2016, 22:14 »
Przy takim małym rozmiarze ? Znaczek pocztowy - z w zasadzie ich grupa. Nie wiem, czy były już wynoszone tak małe sondy.

Zgadzam się z Tobą - to z pewnością wyzwanie.

Offline Borys

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2407
Odp: Breakthrough Starshot - lecimy do gwiazd!
« Odpowiedź #59 dnia: Kwiecień 29, 2016, 23:39 »
Zastanawiam się, czy taki czip nie będzie musiał być idealnie wyważony, by nie doszło nawet do minimalnego przekręcenia podczas fazy przyśpieszania.

Wyważony będzie musiał być cały obiekt, z żaglem włącznie.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Breakthrough Starshot - lecimy do gwiazd!
« Odpowiedź #59 dnia: Kwiecień 29, 2016, 23:39 »